У березні 1870 при Казенному саду відкрито училище садівництва.Почала виходити газета "Семіречинські обласні відомості".
У 1872 році в Верном відкриті перша аптека і аматорський театр.
У 1874 році селянин-переселенець Єгор Редько привіз з центру Росії яблуні, які прижилися на місцевості.Гібрид з дикою місцевої яблунею і став прабатьком знаменитого алматинського апорту.
У 1876 році в місті відкриті чоловіча і жіноча гімназії.
17 листопада 1877 в Верном почала працювати Міська дума і управа.Перший "Міський голова" був П. М. Зенков.
У 1878 році заснована Міщанська управа.Організовано метеорологічні спостереження.
У 1879 році в місті Верном 43 вулицях дани назви.Організовано Статистичний комітет, проведено перший перепис населення.У жовтні відкрито перший дитячий притулок, що складається у відомстві установ імператриці Марії.
27 травня 1887 в Верном стався землетрус величезної сили.Матеріальні збитки склали 2548208 рублів.Тоді ж був організований сейсмологічний пункт.
У 1883 році "вимощена камінням" перша вулиця міста - Торгова (нині Жібек-Жоли).
У 1894 році закладена міська гай під назвою Алферовская (нині - гай імені Баума).
У 1897 році в Верном відкритий стоматологічний кабінет.У 1899 - закінчено будівництво магістрального арика.
У 1900 році в Верном організована перша обласна сільськогосподарська та промислова виставка Семиріччя.
У 1902 році в місті утворено Семіречинські відділення "Російського географічного товариства".Головою правління став О. М. Винокуров, товаришем голови - В. Є. Недзвецький.
У 1909 році в Верном відкрита майстерня, виготовляються віялки, перше підприємство в Семиріччі з виробництва сільськогосподарських машин.
У 1910 році в місті стали до ладу фабрики: суконна "Шахворостов з синами та Пестов" і цигарковий "Пестов і Радіонов". 22 грудня стався землетрус великої руйнівної сили.
У 1912 році в місті відкрилася гільзового фабрика "Уніон".Перший телефонний дзвінок пролунав в одній з будівель на вулиці Капальской (нині Д. Кунаева).
У 1913 році в Верном відкрилася бібліотека імені Л. М. Толстого.У цей час у місті налічується 10 лікарів, 10 фельдшерів, 3 зубних техніка, міська лікарня на 25 ліжок.
З 2 по 13 січня 1918 року в Верном відбувся Другий обласний з'їзд Рад селянських депутатів, на якому прийнято рішення щодо передачі влади в місті Радам. 22 березня Раднарком Семіречинські області ліквідував органи переселенського управління і прийняв рішення публікувати офіційні постанови російською і казахською мовами.У травні націоналізовані підприємства торгового дому "Микита Пугасов і сини".
У 1918 році в Верном була утворена Народна консерваторія.
У травні 1919 року в Верном проведено обласний зліт акином, в якому активну участь брав Жамбила жаба.
На початок 1920 року в місті налічувалося п'ять концертних залів і цирк-шапіто на Гостінодворской площі. 24 травня 1920 з ініціативи Д. Фурманова в Верном відкриті Казахські педагогічні курси.
5 лютого 1921 на засіданні обласних міських організацій місто Вірний перейменовано і названо Алма-Атой.
У ніч з 8 на 9 липня на місто по руслу річки Мала Алматинка обрушився гігантський грязекаменний потік.Майже три мільйони кубічних метрів селевий маси зруйнували 65 і пошкодили 82 житлових будинки, 18 млинів, 177 господарських споруд, 2 шкіряних заводу, тютюнову фабрику.
28 березня 1927 VI Всеказахстанскій з'їзд Рад прийняв рішення про перенесення столиці з Кзил-Орди в Алма-Ату.
У 1929 році в Алма-Ату з Кзил-Орди перенесена столиця Казахстану, звідти ж був переведений казахський театр.
Першого травня 1930 року в Алма-Ату прибув перший потяг з Москви.
Заснована Республіканська публічна бібліотека імені О. С. Пушкіна.
У 1931 році в Алма-Аті заснований Казахський державний медичний інститут.
У березні 1932 року в місті стала до ладу швейна фабрика № 1.Засновано Алма-Атинській музичне училище імені П. Чайковського.
У 1933 році в Алма-Аті організований Казахський музичний театр, що поклав початок оперному театру.Відкрився російський драматичний театр.Стали до ладу ферментаційний і "XX років Жовтня" заводи.
З 12 по 20 червня 1934 року в Алма-Аті проходив перший з'їзд письменників Казахстану.У цьому ж році відкрився театральний технікум.Вступив до ладу Алма-Атинський механічний завод.Створено Казахський державний університет імені С. Кірова.Заснований музичний уйгурська театр.Створено гірничометалургійний інститут (нині - Технічна академія).Вступив до ладу перший житловий комбінат.
У 1935 році в місті пущена перша черга ЦЕС потужністю 3000 кіловат.Відкрито парк культури і відпочинку імені М. Горького.Заснована Казахська державна філармонія імені Джамбула.Створено російська оперна група.У місті з'явилося 5 таксомоторів.
У 1936 році в Алма-Аті проведено районування, утворено 3 райони: Ленінський, Радянський і Фрунзенський.У цьому ж році стали до ладу: плодоконсервний комбінат, тютюнова та сапоговаляльная фабрики, цегельний і молочний заводи.Створено трест "Зеленбуд", відкриті Художня галерея імені Т. Шевченка, хірургічний корпус міської лікарні, організований зоологічний сад.
У 1938 році в Алма-Аті засновано театрально-художнє училище, перетворене в 1953 році в художнє.
У 1939 році в місті став до ладу шарикопідшипникових завод.
У 1941 році стали до ладу швейна № 2 і хутряна фабрики.У липні сформована 316 стрілецька дивізія, командиром якої призначено генерал-майор І. В. Панфілов.За героїзм і мужність у боротьбі з гітлерівцями під Москвою дивізія перейменована у 8-у гвардійську стрілецьку.23.11.1941 року дивізії присвоєно ім'я генерал-майора І. В. Панфілова.У грудні в Алма-Аті сформована 38-а дивізія, яка за мужність і героїзм перейменована в 73-у гвардійську Сталінградську стрілецьку дивізію.
7 листопада в Алма-Аті відбулося відкриття нової будівлі театру опери та балету.Засновано Алма-Атинська кіностудія художніх фільмів.У цьому ж році стали до ладу бавовнопрядильна фабрика, заснована на базі обладнання, евакуйованого з Реутовской бавовнопрядильної фабрики і трикотажна фабрика на базі обладнання евакуйованої в Алма-Ату Івановської трикотажної фабрики.
У 1942 році в Алма-Аті вступили в дію: м'ясокомбінат, механічний і фурнітурний заводи, хлібозавод № 1, кондитерська фабрика.Продовжено трамвайна лінія, що з'єднує станцію Алма-Ата-2 зі станцією Алма-Ата-1.Створено артіль "Кожкомбінат", перетворена в 1953 році в Алматинський кожобувькомбінат, а потім у шкіряний завод.Вступив до ладу діючих підприємств Алма-Атинський завод важкого машинобудування, заснований на базі інструментального і ковальсько-пресового цехів Луганського паровозобудівного заводу.Запрацювала шкіргалантерейна фабрика.
У 1943 році в місті стали до ладу суконна фабрики, обладнання останньої було евакуйовано з Московською суконної фабрики.В Алма-Аті розгорнувся рух за створення особливого фонду головного командування Радянської Армії.Фонд утворився за рахунок надпланової продукції, в нього було відраховано 12 мільйонів рублів.
У 1944 році в Алма-Аті став до ладу ливарно-механічний завод.У цьому ж році заснована Алма-Атинська державна консерваторія.
У 1945 році в місті відкрито театр юного глядача.
2 червня 1946 опубліковано постанову Президії Верховної Ради.Ради Міністрів республіки і ЦК КП (б) Казахстану "Про заснування в Алма-Аті Казахської Академії наук".У цьому ж році заснована гірничо-фізична обсерваторія.
У 1950 році в Алма-Аті став до ладу завод шампанських вин.У цьому ж році в місті встановлено пам'ятник Амангельди Іманова.
У 1952 році в Алма-Аті став діяти завод емальованого посуду та меблева фабрика.
У 1953 році в місті здана в експлуатацію ГЕС № 1.Заснований Горхімкомбінат, перетворений в 1955 в "Кожобувькомбінат, а в 1959 - у взуттєву фабрику № 2.
У 1955 році в Алма-Аті вступила в дію трикотажна фабрика.
У 1957 році став до ладу Алма-Атинський хутряний комбінат, створений на базі шорно-сирицеві заводу. обудовано нову будівлю Будинку уряду, Будинок політичної освіти, будинок Академії наук Казахстану. ступила в дію перша черга Центрального республіканського стадіону.
У 1959 році в Алма-Аті вступила в дію перша черга Алма-Атинської телецентру.На базі Алма-Атинській тютюнової фабрики та фермзавода створений Алма-Атинський тютюновий комбінат.У цьому ж році вступила в дію ГЕС № 2.
У 1960 році в Алма-Аті встановлено пам'ятник Абаю.У цьому ж році став до ладу широкоекранний кінотеатр "Цілинний".
18 червня 1961 в Алма-Аті відкрилася виставка досягнень народного господарства Казахстану.Організовано домобудівний комбінат (АДК) на базі заводу залізобетонних виробів.
У 1962 році в межі міста Алма-Ати увійшли населені пункти Мала станиця і Порт-Артур Ілійського району.Набули в експлуатацію нові будівлі Казахського державного академічного ордена Трудового Червоного Прапора театру імені Ауезова, Центрального державного архіву Республіки Казахстан, міського Палацу піонерів, універмагу "Дитячий світ", "Будинку спілок", Інституту геологічних наук АН Казахстану.
У 1963 році почала функціонувати радіорелейна лінія Алма-Ата - Фрунзе - Ташкент, яка 1966 року була сполучена з Москвою.Побудовано нову будівлю Республіканського диспансеру.
У 1964 році в місті побудовані будівлю поліклініки Фрунзенського району, панорамного кінотеатру "Цілинний" на 1600 місць, енергобудівний технікуму.
У 1965 році здано в експлуатацію нова будівля Інституту фізкультури, будівля Казахського науково-дослідного інституту очних хвороб, перша черга бавовняного комбінату.
Площа міста на 2003 рік становить більше 320 км ² [4].
Територія міста поділяється на 7 районів:
Алмалінскій - 19,0 км ²
Ауезовскій - 77,2 км ²
Бостандикскій - 27,3 км ²
Жетисускій - 51,0 км ²
Медеускій - 83,8 км ²
Турксібскій - 66,5 км ² ^
Алатауського (виділений з Ауезовского - червень 2008).
Райони міста утворені з урахуванням географічних, містобудівних особливостей відповідних територій, чисельності населення, соціально - економічних характеристик, розташування транспортних комунікацій, наявності виробничої і соціальної інфраструктури.