Подорожі Кука зробили переворот в географічному пізнанні Землі і поховали гіпотезу рівноваги материкових майданів північної і південної півкуль. Було доведено, що між екватором і південним полярним кругом немає міфічного південного материка, а тягнеться єдиний океан. Під час плавання велися наукові роботи. Ч. Грін проводив спостереження по уточненню координат, а І. Рейнгольд і Г. Форстер (майбутній наставник А.Гумбольдта) першими досліджували рослинний і тваринний мир островів Тихого океану.
У 1787г. Ж.Лаперуз проводить опис східного побережжя Азії, включаючи Східно-Китайське і Японське моря, а потім Сахалін і Курильські острови. У 1788г. експедиція Лаперуза пропала без вісті. В кінці 90-х років Д.Ванкувер уточнює карту північно-західної Америки. М. Фліндерс відкриває Бассов пролив.
Описувана епоха була періодом становлення експериментального природознавства.
Не дивлячись на певні успіхи, географія ще не стала теоретичною наукою і виконувала по суті довідкову функцію. Краънознавство слідувало в основному старим традиціям. На першому місці були історичні події і перерахування фактів. Фізико-географічні відомості мали підлегле значення. Ці ж тенденції панували у викладанні географії. Проте були й успіхи. Зачинається час географічної літератури. З'являються цікаві роботи Б. Варенія, В. Татіщева, М. Ломоносова, С. Крашенінникова, І. Канта.
У 1625г. у Оксфорді видається вигадування Н.Карпентера «Географія», в якій багато було запозичено з робіт Б.Кеккермана. Винятковим явищем стало видання в Нідерландах в 1650г. книги Бернхарда Варення «Географія генеральна».
Заселення і господарське освоєння найбільшого в світі масиву суші, свого роду «океану» лісів, степів, тундри і пустель сприяло становленню в XVIII ст російської географічної школи. Найбільш яскравим її представником є В.Н.Татіщев (1686-1750 рр.
М.В.Ломоносов (1711-1765 рр.), очолюючи географічний департамент Академії наук, велику увагу приділяв складанню Російського атласу, а також підготовці молодих географів і картографів. У своєму відомому вигадуванні «Про шари земних» він пише про безперервність зміни земній поверхні під впливом як внутрішніх, так і зовнішніх сил. Крупні форми руху, на його думку, є результат руху земної кори.
Освоєнню Камчатки присвятив свою діяльність С.П. Крашенников, автор праці «Опис землі Камчатською», в якій охарактеризував природу, людей і господарство цього регіону. В цей же час цікаву роботу про географію Грузії публікує Багратіоні Вахушті. Він же задо Великих географічних відкриттів до Гумбольдта дав уявлення про вертикальну поясну диких і культурних рослин.
У другій половині XVIII ст зачинають формуватися концепції, в яких зароджується нове осмислення отриманих фактів, пов'язане з розхитуванням поглядів про незмінність природи Землі. Перший пролом в цьому «скам'янілому погляді на природу», по словах Ф.Енгельса, пробив Еммануїл Кант (1724-1804 рр.), що опублікував «Загальну природну історію і теорію неба».
У 1752г. Ф.Бюаш ввів басейновий підхід, розділивши мир по басейнах, оздоблюваних гірськими системами. А.Бюшинг вперше в історії географії використовував показник щільності населення для характеристики окремих країн.
На цьому етапі:
— в кінці XVIII ст географія почала відділятися від космографії і фізики і зачинає формуватися як самостійна галузь знання.
— уявлення про предмет і вміст географії не було чітким.
— методологія науки була в початковій стадії становлення і представлялася набором методів окремих галузевих наук.
— країнознавчий напрям виконував функції накопичення фактів і зводився переважно до політичного, етнографічного і статистичного опису держав.
— з'явилися перші підручники по географії: І.Гюбнера «Земноводного круга короткий опис» (1719г.), С.Наковальніна «Політична географія» (1758-1772), Г.Крафта «Коротке керівництво до математичної і натуральної географії» (1738), Х.Чеботарева «Географічний методичний опис Російської імперії» (1776) і др.;
— наукові методи дослідження і науково-доказові експерименти сприяли не лише формуванню наукових напрямів, але і зміні уявлень про єдність світу.
3. Початок нової географії в епоху розвитку капіталізму
Успіхи природознавства зіграли вирішальну роль в розхитуванні метафізики і натурфилософских концепцій. Геологія відмовляється від теорії катастроф і переходить до еволюційних теорій розвитку земної кори. Ч.Дарвін створює еволюційне учення і в біологію, як і у фізику після Ньютона, прийшли ідеї руху і розвитку. Було названо три ключові слова: мінливість, спадковість і відбір. Сталося розмежування природних наук на точне природознавство (фізичні науки), геологію і біологічні науки. Еволюційні представлення біологів і геологів зробили великий вплив на всі науки, включаючи і географію. Завдяки методу актуализма Ч.Лайеля природознавство придбало науковий метод пояснення природних процесів, що дозволило формулювати закони.
Єдина (топографічна) географія в світлі еволюційних переконань природознавства втратила свою значущість. Географія як наука вступила в смугу кризи, яка ознаменувалася розпадом єдиної географії на велике число галузевих наук. На методології географії позначився вплив позитивізму, філософського напряму, який заперечував метафізику і грунтувався на принципі, що справжнє (позитивне) знання може бути отримане лише як результат спецнаук. Провідною загальнонауковою установкою, що впливає на географію, стає природничонаукова установка, а також концепція географічного детермінізму. Проте, на ранньому етапі реалізувати ці ідеї могли лише галузеві природні науки (геологія, кліматологія, гідрологія, геоморфология і ін.), що мають чітко позначений об'єкт і предмет дослідження, а також свій набір методів. Не втрачає свого значення і страноведение, оскільки залишалося ще багато не описаних і не вивчених територій материків і океанів. У прикладних інтересах географії головним стає пошук природних ресурсів.
Становлення теоретичних основ географії минуло під знаком двох корифеїв географічної науки - А.Гумбольдта і К.Ріттера.
XIX ст в основному були завершені відкриття в океанах, покладені на карту контура материків. Проте залишалися ще не відомими арктичні береги Північної Америки, береги Антарктиди і обширні території внутрішніх часток материків.
Наукові дослідження океанів здійснювалися головним чином експедиціями трьох країн: Росії (Беллінсгаузен і Лазарєв, Коцебу, Літке, Невельський і ін.), Франції (Дюмон-Дюрвіль) і Англії (Бичі, Фіцрой і ін.). З 1818г. британський уряд відновив пошуки північно-західного морського проходу. До 1855г. були відкриті основні острови Канадського архіпелагу і все північне побережжя материка Північної Амеріки.
У 1820-1821 рр. Ф.Ф.Беллінсгаузен і М.П.Лазарев вперше проникли в антарктичні води далі Д.Кука і відкрили береги Антарктиди. Згодом окремі ділянки цього материка описували Д.Бісько, Д.Баллені, Ж.Дюмон-дюрвіль, Д.Росс і ін. Обширні дослідження були проведені російськими. Ф.П.Врангель описав побережжя Чукотки, П.Ф.Анжу - Новосибірські острови, Ф.П.Літке - Нову Землю, К.Бер - тваринний світ і геологічна будова Нової Землі.
Вивчення Африки європейцями почалося з басейну Нігера в 20-і роки. У 1822г перші європейці досягли озера Чад. Велике значення мали подорожі Г.Барта по Сахарі і Судану (1850-1855гг.), описані їм в п'яти томах. Найбільших успіхів добився англієць Д.Лівінгстон, що вивчав з 1852 по 1873 рр. басейн Замбезі, Анголу і верхню частку басейну Конго.
У багаточисельних експедиціях у внутрішні райони Австралії беруть участь Т.Мітчел, Е.Ейр, Ч.Стерт, Ф.Грегорі. На початку 60-х років перший перетин цього материка здійснюють Р.Берк і Д.Стюарт.
У 1842-1845гг. Д.Фремон проводить обширні дослідження в Скелястих горах і Каліфорнії. У 1799-1804 рр. А.Гумбольдт вивчає природу Центральної і Південної Америки. Матеріали подорожі були опубліковані в 30 томах і викликали великий інтерес до Ю.Амеріке. У багаточисельних наукових експедиціях по її вивченню беруть участь Жоффруа Сент-ілер, І.Спікс, А.Уоллес, Ч.Дарвін і ін.
Великого розмаху досягає дослідницька робота по вивченню географії Росії. Природу європейської частки в1830-1840гг. вивчають А.І.Шренк, К.Бер, Ф.І.Рупрехт, Н.А.Северцев і ін. Обширний матеріал по орографії, геології, клімату, вічній мерзлоті і органічному миру Східного Сибіру і Далекого Сходу був зібраний експедицією А.Ф.Міддендорфа (1843-1844гг.). Вивчення Приамур'я і Примор'я пов'язане з ім'ям Л.І.Шренка, К.І.Максимовіча, Г.І.Радде і ін. Великі заслуги у вивченні Кавказу належать Г.В.Абіху (орографія і геологія), Ф.І.Рупрехту (рослинність) і Г.І.Радде (тваринний світ). Праця учасників академічних експедицій дозволила зробити широкі наукові узагальнення, лежачі біля витоків географії, зоології, мінералогії і геології Росії. Розміри території Росії при проведенні маршрутних експедицій давали можливість просторового порівняння окремих районів, розташованих в різних географічних умовах, - від Субарктіки до субтропіків.
П.П.Семенов поклав початок дослідженню Центральної Азії. Його знаменита подорож до «Небесних гір» і матеріали, зібрані під час експедиції 1856-1857гг., додали до прізвища почесне додавання Тян-шанський. Під час подорожі склався ландшафтно-географічний підхід із застосуванням порівняно-просторового методу. Їм було виділено п'ять висотних зон в Заїлійськом Алатау і чотирьох типові степів - російською, сибірською, барабинской і киргизькою. Цікавий досвід підготовки П.П.Семенова до експедиції до Тянь-Шаня. У Берлінському університеті він слухав лекції К.Ріттера про Азію, переклав російською мовою його «Землезнавство Азії», зробив експедиції до Альп по вивченню льодовиків і на Везувій. У російську географію він ввів терміни: фирн, фліш, грабен, горст, кар, ландшафт.
Російські мандрівники активно відвідують території, прикордонні з Російською державою: П.А.Чихачев - Малу Азію, Н.В.Хаников - Іранське нагір'я, Е.П.Ковальовський і Ч.Ч.Валіханов - Центральну Азію, К.І.Максимовіч - Японію.