Смекни!
smekni.com

Великобританія (стр. 3 из 3)

Соціальна та транспортна інфраструктура

Транспорт

Оскільки Великобританія є острівною країною, найрозвинутішими тут є морський (86% вантажообороту) та повітряний види транспорту. На автомобільний транспорт припадає 75% внутрішніх перевезень, на залізничний – близько 20%.

Довжина автомобільних доріг - 398,4 тис.км (17 місце в світі), з них 3,5 тис.км швидкісних автобанів. Практично всі шляхи загального користування мають тверде покриття. Країна займає одне з перших місць у світі за густотою мережі автомобільних доріг — 1580 км на 1000 км2 території і поступається лише Німеччині за густотою мережі залізниць — 70 км на 1 000 км2 території. Парк легкових автомобілів у країні перевищує 35 млн.(400 на 1000 жителів і близько 1,5 у середньому на родину). Автомобільний транспорт виконує 75% вантажообороту. Головна автомагістраль: Лондон – Бірмінгем - Манчестер – Глазго з відгалуженнями. Довжина залізниць - 16,5 тис.км, з них третину електрифіковано. Використовується стандартна європейська ширина колії, а у Північній Ірландії є 303 км широкої колії. Важливими залізничними вузлами є Лондон, Ковентрі, Рагбі, Глазго, Карлайл, Манчестер, Лідс, Шеффілд тощо. Щодня залізницями курсують більш ніж 18 тис.пасажирських та 1 тис. вантажних поїздів, забезпечується 20% вантажообороту. Свого часу довжина залізниць Великобританії перевищувала 48 тис.км, але була скорочена у період з 1955 по 1975 роки. Є плани із спорудження нових швидкісних магістральних залізниць до 2025 року. Річкові шляхи (3,2 тис.км), втративши свою роль, більше використовуються для рекреаційних потреб, лише окремі ділянки найбільших річок досі використовуються як транспортні артерії (620 км), найбільше на Темзі та Северні. Інтенсивно використовується Манчестерський канал. Морський торговий флот складає 518 суден, ще 391 приписані портах інших країн. Найбільшими портовими містами є Лондон, Саутгемптон, Ліверпуль, Гуль, Брайтон, Едінбург, Дувр, Іммінгем та Харідж, всього понад 36 портів. Найбільший продовольчий порт - Іммінгем, порти з прийому великотаннажних вантажів - Порт-Толбот та Редкар, нафтопорти - Саутгемптон, Мілфорд-Хейвен. Зростає роль трубопроводів (газопроводи 7 тис.км, нафтопроводи 700 км, нафтопродуктопроводи 4,4 тис.км). З континентом Великобританія зв’язана тунелем під протокою Ла-Манш, який було відкрито в 1993 році. Повітряний транспорт використовується головним чином для зв'язків із зарубіжними країнами, внутрішнє його значення дещо менше. В країні нараховується 505 аеропортів, з них 306 мають тверде покриття злітних смуг. Найпотужнішим аеропортом Британії та світу за кількістю іноземних пасажирів, що обслуговуються, є Хітроу в Лондоні, який є базовим аеропортом (хабом) для національної компанії British Airways, так само як для Virgin Atlantic та BMI. Є 11 майданчиків, облаштованих для посадки та зльоту вертольотів.

Загальної кількості транспортних засобів та обсягів перевезень є важливою проблемою Великої Британії. Підраховано, що в разі її невирішення до 2025 року збитки внаслідок втрат часу пасажирами складуть додаткових 22 млрд фунтів стерлінгів.

Соціальна інфраструктура

Освіта

Вся освіта в Англії і вся вища освіта у Великобританії контролюється міністерством освіти. Північна Ірландія і Шотландія мають окремі департаменти освіти. Місцевій владі надається фінансова допомога; існує загальнонаціональна шкала зарплат для вчителів. Школи, проте, працюють за своїми власними програмами, мають свій власний штат і власність.

Навчальний рік триває з вересня до кінця липня і поділяється на 3 семестри.

Початкова школа. Навчання безкоштовне і є обов'язковим для дітей від 5 до 16 років. Продовження освіти – до 19 років – за вибором. Для дітей до 5 років існують дитячі садки.

Середня школа. Курс середньої школи зазвичай включає англійську мову, історію, географію, математику, гуманітарні науки, мистецтво, музику, іноземну мову, навчання ремеслу і фізичне виховання. Більшість дітей, що закінчують школу в 16 років, відвідують «сучасні» середні школи, де не викладаються іноземні мови, а більше часу приділяється ремеслам і веденню домашнього господарства. Окрім державних шкіл, існує велика кількість приватних шкіл-пансіонатів. В Англії їх називають «суспільними» (public), насправді – це приватні установи, плата за навчання і проживання в яких складає більше 3000 фунтів за рік.

Університети. У Сполученому Королівстві більше сорока університетів, серед них передові – Оксфорд і Кембридж – також і найстаріші навчальні заклади, засновані відповідно у XII і XIII ст. Найбільшим вищим навчальним закладом є Лондонський університет. Виділяються також університети Уельсу, Едінбургу, Лідса, Глазго, Бірмінгема, Ліверпуля і Брістоля. Всі вони утримуються на засоби, які отримують від приватних пожертвувань; з 1919 частина коштів поступає від парламенту. Уряд фінансує Відкритий університет, що пропонує заочне навчання і курси з радіо і телебачення. Більшість студентів отримують стипендії або іншу фінансову допомогу від університетів чи місцевих і загальнонаціональних урядових фондів.

Наука

Британські вчені отримали більше нобелівських премій (понад 70), ніж будь-яка інша країна світу за винятком США. На частку Великобританії припадає 4,5% об'єму всіх наукових досліджень у світі. Уряд постійно вкладає гроші в розвиток науки і техніки. Тільки за останній рік було витрачено 14, 5 млн фунтів стерлінгів (це майже 2% ВНП Великобританії), закладених в бюджеті, а в наступні два роки до суми додасться ще 1,400 млн фунтів додатково. Зі всієї суми тільки близько 2 млн фунтів стерлінгів пішли на дослідження в області озброєння.

Зовнішні економічні звязки