Смекни!
smekni.com

Географічне положення Сполучених Штатів Америки (стр. 2 из 2)

У 1917—1918 рр. США брали участь у Першій світовій війні на боці Антанти. Після війни, що в основному проходила на європейській арені воєнних дій, США посіли провідне становище серед держав світу.

У 1929 р. в країні вибухнула жорстока економічна криза - «Велика депресія», що супроводжувалася падінням виробництва, соціальними потрясіннями, ростом безробіття й злочинності. Кризу вдалося подолати за допомогою реформ, відомих під назвою «Новий курс», проголошених президентом Франкліном Рузвельтом, що чотири рази переобирався на цю посаду. Суть реформ полягала в проведенні політики активного втручання держави в ринкову економіку. Після Другої світової війни США захопили світове лідерство, якому протистояв СРСР.І Між цими країнами велася «холодна війна», що закінчилася з розпадом СРСР.

Населення. Сполучені Штати — країна мігрантів, в окремі періоди на частку тих, що прибули з інших країн, припадало до 40 % загального приросту населення. Проте державі вдалося досягти високого ступеня консолідації нації.

Первісне ядро американських націй складалося з вихідців із Великої Британії та їхніх нащадків. Трохи пізніше до країни приїхало багато німців і представників інших європейських народів; Сьогодні нащадки європейців складають 77,1 %, великою кількістю виділяються діаспори німців, ірландців, англійців, шотландців, валлійців, італійців, євреїв, поляків, українців. Афроамериканці складають 12,9 % — це в основному нащадки рабів, вивезених з Америки, вихідці з Азії — 4,2 %, корінні жителі — 1,8 % (індіанці, ескімоси, алеути, гавайці), решта -- 4 % (в основному вихідці з Латинської Америки).

Середньорічний приріст населення в США вище, ніж у більшості країн Європи, і складає 6 осіб на 1000 жителів.

За віросповіданням більшість американців — християни (протестанти - 55 %, католики - 37 %, є й православні), представлені в країні й багато інших релігій, зокрема індуїзм та іслам.

Середня густота населення 31 особа/км2, але при цьому на північному сході цей показник близький до 100 осіб/км2, тоді як у гірських штатах він складає лише 6 осіб/км2. Ще нижче густота населення на Алясці — менше ніж 1 особа/км2.

У містах проживає 80% населення країни. Найбільші з них: Нью-Йорк (19,7 млн осіб), Лос-Анджелес (15 млн осіб), Чикаго (8,2 млн осіб).

Нью-Йорк розташований на північному сході США, він розкинувся на островах у гирлі річки Гудзон. Місто є найбільшим економічним, торгово-фінансовим, науковим і культурним центром країни. У Нью-Йорку працюють великі підприємства швейної промисловості, поліграфії, машинобудування, харчової, хімічної та інших галузей! Тут розташований найбільший порт країни з вантажообігом близько 200 млн тонн на рік.

У Нью-Йорку багато музеїв, серед них Метрополітен-музей, де зберігаються світові витвори мистецтва, починаючи з найдавніших часів і закінчуючи сучасністю. У гавані Нью-Йорка, на острові Свободи, розташована колосальна скульптурна споруда заввишки 93,5 м — Статуя Свободи. Цей пам'ятник Франція подарувала Сполученим Штатам до столітньої річниці їхньої незалежності. Із 1924 р. Статуя Свободи стала національною пам'яткою Сполучених Штатів. Ще одним символом Нью-Йорка вважався знаменитий хмарочос Емпайр-Стейт-Білдінґ, побудований більше ніж 70 років тому. Однак унаслідок подій, що сталися 11 вересня 2001 р., він був зруйнований.

На іншому боці країни, на Тихоокеанському узбережжі, розташований Лос-Анджелес. Місто було засноване іспанцями в 1781 р. і до 1848 р. перебувало в складі Мексики. Сьогодні воно є найбільшим економічним центром Заходу СІЛА. Найважливіші галузі промисловості — електронна, авіакосмічна, хімічна й харчова.

Чикаго розташоване на півночі США, на березі озера Мічиган. За своєю економічною міццю місто поступається тільки Нью-Йорку. Це найбільший транспортний вузол країни та найпотужніший у світі залізничний вузол. Основні галузі промисловості: металургія, машинобудування, нафтохімічна, харчова.

Столиця США — Вашингтон, де проживають 4,1 млн осіб (із передмістями). Місто засноване в 1791 р. і назване на честь першого президента країни. Тут розташований будинок конгресу — Капітолій, резиденція президента США — Білий дім, Національна академія наук, Національний музей повітроплавання й космонавтики. Поблизу Вашингтона розташована величезна, п'ятикутної форми, будівля вій ськового міністерства — Пентагон. Більшість населення Вашингтона зайнята на державній службі й у сфері послуг.

Культура. Культура американців складалася протягом усієї історії країни. У XIXст. у світі дискутувалося питання про європейський вплив на американську культуру й співвідношення в ній оригінального й запозиченого. Але коли Старий світ познайомився з творами Джеймса Фенімора Купера й Едгара Алана По, це питання почало втрачати актуальність. Ще більше зміцнили позиції США музиканти, насамперед виконавці джазу.

На початку XXст. з'явився блюз — пісенний жанр афро-американського музичного фольклору. Блюзова традиція представлена практично в усіх основних джазових стилях. Елементи блюзу є невід'ємною частиною сучасної рок- і поп-музики.

Америка подарувала світу цілу плеяду чудових письменників: Марка Твена, Генрі Джеймса, Джека Лондона, Ернеста Хемінгуея, Джерома Селінджера та ін.

У XX— початку XXIст. більш гострим стало питання про культурний вплив США на навколишній світ. Американська кінематографія, телебачення, музика, театр, архітектура завоювали міцні позиції у світі. Так, визнаним центром театрального мистецтва став Бродвей, а синонімом кінематографа — Голлівуд. Ця «фабрика мрій» розташована в одному з районів Лос-Анджелеса. У Голлівуді працюють найвідоміші режисери та сценаристи, у тому числі з інших країн.

Велику роль у житті країни відіграють національні види спорту, . серед яких бейсбол, американський футбол, баскетбол, хокей.

Господарство. США — економічно найбільш розвинена країна, за обсягом ВВП посідає перше місце у світі. Найбільший сектор економіки — сфера послуг. У цій галузі зайнято 80 % населення, і стільки ж складає її частка в створенні національного багатства країни. Найбільше значення мають: зв'язок, торгівля, фінансові послуги, реклама, туризм, соціальне й побутове обслуговування, житлове й комунальне господарство. Країна має найвищий показник телефонізації — 668 телефонних номерів на 1000 жителів, найбільшу армію абонентів у мережі Інтернет — 166 мільйонів (563,6 абонента на 1000 осіб).

У фінансовій сфері США працюють більше ніж 600 тис. установ зі штатом у 7 млн осіб. Серед них банки, страхові компанії, кредитні союзи, компанії з операцій із нерухомістю, холдингові компанії (акціонерні компанії, що купують контрольні пакети інших фірм) і трастові компанії (компанії, що виконують посередницькі функції для фізичних та юридичних осіб).

У країні створений ряд інститутів, що працюють на підтримку фінансової стабільності. Найбільшу роль відіграє Федеральна резервна система (ФРС), що поєднує 12 федеральних резервних банків США й більше ніж 5,5 тис. приватних банків. Із кожним роком у країні зростають доходи від туризму. Туристів приваблюють узбережжя «сонячних» штатів, унікальні пам'ятки природи та історичні визначні пам'ятки. В індустрії розваг у США популярний Діснейленд. Це найбільший парк відпочинку такого типу у світі (розташований у штаті Флорида). Всесвітньо відомим є Єлоустонський національний парк, створений у 1872 р. Він займає піднесену рівнину, створену сотні тисяч років тому потужними потоками лави. Тут поширені озера з гарячою водою, гарячі джерела, однак справжнім скарбом парку є гейзери.

Не меншої слави набув Ґранд-Каньйон (Великий Каньйон) на річці Колорадо. Ця річка прорізала товщу вапняків, піщаників і сланців завглибшки до 1600 м і завдовжки в 320 км. У Південній Дакоті можна побачити обличчя чотирьох великих президентів США: Дж. Вашингтона, Т. Джефферсона, А. Лінкольна й Т. Рузвельта, висічені на горі Рашмор.

Дуже гарні курортні райони узбережжя й Гавайських островів, що приваблюють теплими та чистими водами океану, численними вулканами, вологими тропічними лісами та саванами.

Одну п'яту ВВП дає промисловість. Країна посідає провідні позиції за виробництвом кольорових металів, авіакосмічної техніки та ін. Наприклад, видобуток нафти, природного газу й вугілля — друге місце у світі, виробництво електроенергії — перше місце (ТЕС — 71 %, АЕС —

20 %, ГЕС — 8 %), виробництво сталі — третє місце, виробництво алюмінію та рафінованої міді — перше місце (із великим відривом), виробництво пиломатеріалів, паперу й картону — також перше місце (із великим відривом). Також країна посідає перше місце у світі за загальною вартістю продукції машинобудування та хімічної промисловості.

Унікальним є сільське господарство країни. Незважаючи на те що воно дає тільки 2 % національного багатства США, галузь повністю забезпечує багатомільйонне населення сільськогосподарською продукцією. До того ж Сполучені Штати є лідером продажів кукурудзи на світовому ринку, у великих обсягах реалізують пшеницю, бавовну та ряд іншої сільськогосподарської продукції.

Величезна територія та величезні обсяги виробленої продукції визначають важливу роль транспорту в США. У Сполучених Штатах набули розвитку всі його види. У вантажообігу найбільше значення мають залізничний та автомобільний транспорт, істотною є роль трубопровідного й внутрішнього водного (річками й озерами транспортуються вугілля, зерно, залізна руда, нафтопродукти, пісок, гравій). У пасажирообігу домінує автомобільний транспорт, великим є значення авіаційного (близько 20 % перевезень).

Транспортний комплекс країни включає розгалужену мережу автострад, водних шляхів, трубопроводів і залізниць. Так, основу залізничної системи складають сім трансконтинентальних магістралей, що простягайся від Атлантичного до Тихого океану.