Смекни!
smekni.com

Тваринний світ савани (стр. 4 из 5)

Болотяного козла відрізняє цікава територіальна поведінка, дослідження якої дало привід для вивчення відповідних рис і у інших антилоп. Самці збираються на відкритих місцях з невисоким травостоєм і вишиковуються або лягають кожен на своїй ділянці, що має форму крута, а самиці входять в одну з таких ділянок, де хазяїн найбільш активний, але не обов'язково є найбільшим.

Ці територіальні ігри є дивним видовищем. Багато "ігрових майданчиків" в долині Семлики, причому деякі поміщаються біля великих доріг. Згадуються токовища глухаря і турухтана; тільки у птахів самці влаштовують перед самицями ігри. Схоже, що територіальна поведінка болотяних козлів визначається щільністю популяції; іншими словами, його можна спостерігати тільки там, де антилоп багато. Якщо ж їх мало, кожного самця припадають на частку більші індивідуальні ділянки. Очевидно, загальні "токовища" не обов'язкові для збереження болотяного козла як виду. Проте в деяких частинах свого первинного ареалу він вимирає (причина цього доки не ясна) і ніякі охоронні заходи не допомагають.

Так або інакше, місцева дика фауна, якщо навіть вона не представляє такого ефектного видовища, як величезні стада різних тварин східних злаківників, робить басейн Нілу анітрохи не менш цікавим, чим інші райони. А величезні водні простори і болота створюють унікальне місце життя.

У саванах, що розглядаються нами, широко поширено багато тварин, характерних для Африки в цілому. До них відноситься кінська антилопа (Hippotragus equinus), найбільший представник підродини шаблерогих антилоп. Родичка ориксів і власне шаблерогої антилопи, вона водиться також в Східній і Південній Африці. Назвемо ще звичайного бубала, або конгони (Alcelaphus buselaphus), який лише нещодавно зник з Північної Африки і представлений різними підвидами в саванах і злаківниках аж до Південної Африки. Немало тут африканських буйволів (Syncerus caffer), розміром і забарвленням тих, що є чимось середнім між великим чорним буйволом Східної Африки і Судану і маленьким червоним буйволом лісів басейну Конго; у саванах Західної Африки він представлений усіма варіантами від вугільно-чорної до яскраво-рудої масті. Поблизу водоймищ мешкає болотяний козел (Kobus kob), водяний козел (Коbus defassa) і звичайний редунка, або очеретяний козел (Redипса rеdипса). У відкритій савані зустрічається ориби (Ourebia ourebi), а в чагарниках уподовж водотоків- бушбок (Tragelaphus scriptus). Є і дукери - чагарникові (Silvicapra) і чубаті, або лісові (Cephalophus).

Африканський, або кафрський буйвіл (Synceros caffer) - один з найбільших представників роду буйволів сімейства полорогих, мешкає в саванах і редколессях на південь від Сахари. Вага биків може досягати 900-1200 кг, а зростання в загривку - 160-180 см. Тіло буйвола покрите рідкісною шерстю майже чорного кольору. Великі роги, особливо товсті біля основи, закривають майже увесь лоб тварини і надають йому страхітливому вигляду. Схильні до нападів безпричинної люті, буйволи вважаються одними з найнебезпечніших африканських тварин. Не всякий лев ризикне напасти на дорослого буйвола. Поранений або потривожений буйвіл особливо небезпечний, оскільки має звичку затаюватися в чагарниках і несподівано нападати на ворога. Буйволи - стадні тварини, що утворюють скупчення від 50 до 2000 голів. Пасуться в основному ночами, а вдень відпочивають, вважаючи за краще лежати в бруді, рятуючись від комах.

Слони в суданській перехідній зоні почувають себе не дуже добре, а ось в савані їх можна зустріти. З усіх тутешніх листоїдних тварин тільки вони обламують дерева, коли пасуться; втім, слони тут не настільки численні, щоб завдати помітного збитку деревної рослинності на великих площах. Носороги тут давно зникли, якщо не рахувати східну околицю зони саван. Найвеличніший і красивіший представник фауни саван на півночі велика канна (Taurotragus oryx derbianus). Це найбільша з усіх антилоп; висота самця в загривку більше півтори метрів, вага понад 700 кілограмів, роги досягають в довжину метра з гаком. Раніше ця антилопа, очевидно, населяла усі савани від Сенегалу до Судану, але від західного підвиду останнім часом залишалося лише декілька десятків особин, до того ж відокремлених величезною відстанню від ареалу інших підвидів, що населяють в досить великій кількості північний Камерун і Судан.

У Західній Африці тваринний світ савани бідніше видами, чим в Південній або Східній Африці, проте він значно різноманітніший за північноафриканську фауну. Якщо зіставити опади і кормові ресурси, ми побачимо, що савани Західної Африки можуть прогодувати стільки ж тваринних на два з половиною квадратні кілометри, скільки їх годують такі ж савани Родезии або Уганди. Але в Західній Африці щільність населення майже повсюдно досить велика і місцеве населення з незапам'ятних часів займається полюванням. За останні півстоліття полювання стало особливо інтенсивним, а у зв'язку з освоєнням нових земель багато раніше глухі райони оброблені. І якщо найближчим часом не буде налагоджена охорона тутешньої фауни, вона може зовсім зникнути.

У низинах, іноді досить сильно заболочених, пасуться коров'ячі антилопи драговини (Damaliscus lunatus corrigym), інший підвид яких водиться в північних саванах Західної Африки і в Судані. Драговині широко поширені тільки в деяких районах, але вони великою мірою сприяють підтримці пасовищ у хорошому стані. Річ у тому, що драговині поїдають сухі стебла старої трави, якими нехтують гну, зебри і конгони. Таким чином вони знищують висохлі рослини, які інакше могли б послужити причиною пожежі або заглушити молоді паростки їстівних рослин. Особливо широко драговині поширені в деяких частинах рифтової долини, в околицях озера Руква і озера Едуард, у вологих районах Масаи і в області Мара. Вони мешкають тільки у відкритих злаківниках або в саванновому рідколіссі.

З великих тварин на рівнинах найбільше блакитних гну (Соппосhaetes taurinus), потім саванних, або бурчеллових, зебр (Едииs burchelli) і, нарешті, конгони. На перший погляд блакитні гну здаються потворними, нескладними істотами, проте в них є якась чарівливість. Вони переважають в стадах тваринних, рівнин Серенгети або кратера Нгоронгоро, що досі є прикрасою. Пасуться вони досить великими стадами і при щонайменшій тривозі збиваються в купу. На рівнинах Серенгети, в кратері Нгоронгоро, в національному парку Найробі їх набагато більше, ніж інших тварин такого ж розміру. Але в деяких районах, де мешкають і конгони і зебри, блакитні гну не зустрічаються взагалі. Теляться гну в постійних місцях, наприклад поблизу від кратера Нгоронгоро і рівнин Лой-та в Кенії. Стада приходять сюди по добре уторованих стежках, що переходять на схилах гір в глибокі улоговини. Через декілька тижнів після того, як стадо досягне місця призначення, у самиць з'являються телята. Величезний простір заповнюється годуючими матерями з дитинчатами; з усіх боків лунає мукання і сопіння, і далеко навкруги розноситься запах скотного двору.

З менш великих тварин в злаківниках найбільше газелі Гранту і Томсона, що живляться в основному травою, хоча газелі Гранту обскубують також листя і втечі дерев і кущів. Газель Гранту - одна з найбільших і красивих газелей, що живуть на цих рівнинах. У ній усе прекрасно - і розміри, і зростання, і форма рогів. Вона представлена різними підвидами на території від південної частини Сомалі до північних районів Танзанії і Уганди і також типова для пустель північно-східної Кенії. Проте вона віддає перевагу багатим травами рівнинам Мари, де випадає до 1500 міліметрів опадів в рік. Усі газелі рухаються настільки витончено, що їх граціозність увійшла до приказки, але пальма першості, безумовно, належить дорослим самцям газелі Гранту.

Поголів'я газелей Томсона, які значно дрібніше за газелей Гранту, раніше обчислювалося тисячами тисяч. Газелі Томсона і зараз в багатьох частинах злаківників одні з найбільш численних мешканців, але вони не виносять пустелі. Зазвичай вони не зустрічаються в місцевостях, де випадає менше п'ятисот міліметрів опадів в рік, і уникають заходити в буш - хащі кущів. Але за сприятливих умов, наприклад в Серенгети, газелей Томсона значно більше, чим газелей усіх інших видів. Саме їх і зебру винять в тому, що не вистачає корму худобі. Але це очевидне перебільшення. Адже двадцять газелей Томсона, кожна вагою близько двадцяти кілограмів, з'їдають трави не більше, ніж один бик.

Поблизу від джерел води і на зарісши; кущами берегах водоймищ живуть водяні козли і антилопи імпала. Водяному козлові основним кормом служить трава, а імпали на додаток до неї об'їдають втечі кущів. Ці два види антилоп, бородавочник, велика нешкідлива канна і африканський буйвіл, що зустрічається там, де він може знайти надійне укриття, завершують основний перелік тваринних, таких, що пасуться в злаківниках. Інші види, наприклад антилопа стенбок і антилопа ориби, не грають скільки-небудь значної ролі.

Мавпи зазвичай ведуть деревний спосіб життя, але, пристосовуючись до середовища саван, вони вимушені спускатися на землю. Дві найбільш поширені в савані мавпи - це надзвичайно численний павіан анубіс (Рарio аnubis) і звичайна мавпа-гусар (Еruthrocebus рatas). Обидва види добувають велику частину свого корму на землі; лазять вони добре, але дерева служать їм найчастіше нічною квартирою або спостережним пунктом. Уздовж річкових долин, де зберігаються смужки лісу, поширена гвиретка (Cercopithecus aethiops) яка здійснює лише короткі вилазки в степ. Павіани, як правило, не користуються приязню фермерів, вже дуже вправно вони грабують поля. Говорять ще, ніби павіани небезпечні і можуть навіть, коли їх багато, напасти на людину, але навряд чи є реальні підстави, щоб повірити цьому. Безперечно, павіани демонструють загрозу, голосно гавкоту, але уявна атака на людину насправді є зазвичай вираженням цікавості, яка помилково сприймається як агресія. Насправді це розумні, добре організовані і сміливі мавпи. Вони пересуваються стадами, що налічують від десятка до сотні з гаком особин, часто живуть біля скелястих пагорбів з важкодоступними печерами і уступами, де вони можуть спати. Рано вранці павіани спускаються із скель і приступають до пошуку їжі. В основному вони тварини рослиноїдні, але їдять і комах. Крім того, відомі випадки, коли павіани вбивали новонароджених телят антилопи.