Смекни!
smekni.com

Регіональний аналіз Уральського економічного району (стр. 3 из 3)

Свердловська область економічно найбільш розвинена серед областей Уралу. Ринкова спеціалізація її - чорна та кольорова металургія, лісова, деревообробна промисловість і хімія. Сільське господарство спеціалізується на молочному тваринництві, вирощуванні ярої пшениці, жита, овочів, картоплі. Однак воно не задовольняє потреби населення продуктами харчування.

Найбільшим промисловим центром області є Єкатеринбург. У місті склався промисловий комплекс, в його складі метало-змістове машинобудування, приладобудування, металообробка, кольорова металургія і хімія. Отримала розвиток і легка промисловість. У місті знаходиться великий камвольний комбінат. Найбільшим же промисловим підприємством є "Уралмаш", який виготовляє устаткування для металургійної промисловості, крокуючі екскаватори, мостові конструкції і т.д.

Великим промисловим центром області є Нижній Тагіл з розвиненою чорною металургією, важким машинобудуванням, хімічною промисловістю. Центром чорної і кольорової металургії, енергетичного машинобудування є Каменськ-Уральський. На території області багато інших промислових міст, що мають певну спеціалізацію, це - Первоуральськ, Азбест, Ревда, Красноуральск, Краснотурьинск, Сєров та ін.

Значну частку промислової і сільськогосподарської продукції Уралу дає Челябінська область. Промисловість області спеціалізується на виробництві чорних і кольорових (мідна та цинкова) металів, труб, виробництві продукції машинобудування (тракторів, автомобілів, верстатів, гірничої техніки, дорожніх машин і т.д.). Розвинене виробництво будівельних матеріалів. Сільське господарство спеціалізується на виробництві зернових культур - пшениці, ячменю, проса, тваринництві молочного напрямку і вівчарстві. В області два великих промислових центру - Челябінськ і Магнітогорськ. Галузі спеціалізації Челябінська - чорна металургія, машинобудування (виробництво тракторів, дорожніх машин і т.д.). Поблизу м. Челябінська розміщуються міста вуглевидобутку - Копейськ, Коркино, Єманжелинський і центри кольорової металургії - Коштом, Карабаш, Верхній Уфалей. Магнітогорськ відомий найбільшим в Росії металургійним комбінатом і обслуговуючими його підприємствами. Центром якісної металургії є Златоуст, автомобілебудування - Міас.

Пермська область дещо поступається Свердловській і Челябінській за обсягом промислового виробництва, і структура промисловості тут інша. Провідне місце займають деревообробна промисловість та виробництво мінеральних добрив. Отримала розвиток нафтова і нафтохімічна промисловість. Машинобудування Пермської області спеціалізується на виробництві турбо буров, трубоукладачів, рудничних електровозів, підйомних машин, мотоциклів, легкових автомобілів і т.д.

Сільське господарство спеціалізується на вирощуванні сірих хлібів - жита, вівса, ячменю, а також льону, картоплі. Тваринництво має молочно-м'ясний напрям. Великі промислові центри області: Перм - деревообробна, целюлозно-паперова, хімічна промисловість, машинобудування та переробка нафти; Березняки і Соликамск - центри виробництва мінеральних добрив; Кізел - центр видобутку вугілля; Краснокамськ - центр целюлозно-паперової промисловості та нафтопереробки; Чусовой і Лисьва - центри металургії.

У складі Пермської області виділено Комі-Перм'яцький автономний округ з центром Кудимкар. В окрузі провідне місце займають деревообробна промисловість і лісохімія. Розвинений хутровий промисел, а також сільське господарство - вирощуються зернові, льон. Тваринництво має молочно-м'ясний напрям.

В Оренбурзькій області склався найбільший газопромислових комплекс. Ведуться видобуток газу і його переробка. Отримала розвиток і видобуток нафти. Загальноросійське значення мають також чорна та кольорова металургія, машинобудування, що виробляє обладнання для гірничої, металургійної, хімічної промисловості. Область займає провідне місце на Уралі за рівнем розвитку галузей харчової промисловості - м'ясної, маслоробний, борошномельно-круп'яної.

Оренбурзька область - основна житниця Уралу. Вона займає провідне місце в районі та за поголів'ям великої рогатої худоби, овець і кіз. Крупний промисловий центр Оренбург виділяється машинобудуванням, металообробкою, легкої (шовкової і пухо в’язальний) і харчовою промисловістю. В області, так само як і в інших областях Уралу, є міста з вираженою спеціалізацією: Орськ, Мідногорськ, Новотроїцьк, Гай, Халілова мають розвинену чорну і кольорову металургію, важке машинобудування. Кіембаево виділяється виробництвом виробів з азбесту. У Соль - Илецка видобувається і обробляється сіль.

Курганська область поступається іншим областям Уралу в економічному розвитку. Але й тут склався господарський комплекс з розвиненим машинобудуванням, металообробкою, хімічної та харчової промисловістю. Сільське господарство має яскраво виражене зерново-тваринницький напрям. Вирощується яра пшениця, розлучається велику рогату худобу молочно-м'ясного напряму. Розвинене і вівчарство. Крупний промисловий центр - Курган. Він виділяється виробництвом сільськогосподарських машин, автобусів, верстатів для деревообробної промисловості, підприємствами харчової промисловості. Другий великий місто - Шадринськ, де розміщуються заводи: авто агрегатний, поліграфічного обладнання, легкої та харчової промисловості.

Висновок

Перспективи розвитку господарського комплексу Уральського району в першу чергу пов'язані з поглибленням ринкової спеціалізації. Проте в даний час всі галузі відчувають гостру кризу. Особливо він відчутний у чорній металургії, де спад виробництва досяг критичної межі. У важкому становищі перебувають гіганти чорної металургії, особливо Нижньо тагільський комбінат. Це можна пояснити не тільки структурною перебудовою в умовах народжується ринку, але і тим, що необхідні реконструкція цих підприємств, заміна повністю мартенівського виробництва конвертерним і електроплавильним, так як в умовах ринку неможливо зберігати неефективне неконкурентоспроможне виробництво. Немає необхідності і в величезному чавуноливарному виробництві, що склались на Уралі, і створює загострену екологічну обстановку. У той же час виникла необхідність розвитку легкої та харчової промисловості, сільського господарства, тобто галузей, що забезпечують населення власною продукцією. Цим галузям раніше приділялося мало уваги.

В даний час в районі здійснюється конверсія оборонного комплексу, який займав у структурі господарства Уралу значну питому вагу.

Найважливішою перспективною проблемою є оздоровлення екологічної обстановки на Уралі. Тут є мікрорайони, які є зонами екологічного лиха, особливо в Челябінській і Свердловській областях. Потрібна розробка спеціальної федеральної цільової програми господарського розвитку Уралу.

Необхідна також перебудова у структурі машинобудування. Пріоритетним його напрямом повинно бути складне висококваліфіковане машинобудування. При цьому слід зберегти спеціалізацію району на важкому машинобудуванні.

Найважливішими завданнями є створення ринкової інфраструктури, реформування форм власності в усіх галузях економіки Уралу, розвиток спільних підприємств із залученням вітчизняних і зарубіжних інвестицій, а також створення малих підприємств, розвиток підприємництва.

Література

1. Географічний енциклопедичний словник - М.: Радянська енциклопедія, 1989 р.

2. Регіонознавство. Підручник. - М.: Юніті, 2006.

3. Економічна географія Росії. - М.: Юніті, 1999.

4. Економічна географія. - М., 2008.

5. Економічна географія. Підручник. - М., 2008.