Тваринний світ Чорного та Азовського морів належить до Чорноморського округу Середземноморської під області Бореальної області. В теперішній час у Чорному морі відомо понад 2400 видів тварин, враховуючи солонувато водні. Панівна більшість видів вільноживучих тварин нащадки евритопних середземноморських виселенців, що мають північно-атлантичне походження та заселили Середземне море під час значного похолодання. Видовий склад фауни чорного та Азовського морів порівняно бідний, що пояснюється своєрідним гідрологічним режимом та низькими температурам взимку т на глибині. У Чорному морі немає представників багатьох видів, поширених у повно солоних морях. Більшість таксонів, що представлені кожний одним видом, зустрічається рідко та в основному у при босфорському районі; винятком є лише гребінник. Із Середземноморських виселенців поширеними у фауні Чорного моря є багатощетинникові кільчики, веслоногі рівноногі та десятиногі ракоподібні, риби, черевоногі та двостулкові молюски. Деякі середземноморські тварини поселившись у Чорне та Азовське моря знайшли тут особливо сприятливі умови для розвитку.
Тваринне населення Азовського моря за якісним складом (близько 400 видів). Типово морські тварини, що навіть є у Чорному морі у ньому відсутні. Порівняно багаті видами ракоподібні, а також риби. За походженням до складу фауни входять три групи тварин:
- середземноморські еврігалинні емігранти, що складають основну масу азовської фауни;
- понтокаспійські релікти;
- прісноводні еврігалинні види, зокрема напівпровідні та прохідні риби.
Тваринний світ держави вивчається в Інституті зоології та Сільськогосподарській Академії АНУ, на кафедрах університетів педагогічних інститутів.
Тваринний світ є одним із найважливіших компонентів природного середовища. Серед представників дикої фауни України є цінні види, які разом із сільськогосподарськими тваринами слугують джерелом отримання харчових продуктів, промислової, технічної, лікарської сировини. Тому корисні тварини є об’єктом масового розведення.
СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ
1. Флора УРСР. К., 1936-1965р.
2. Окснер А.М., Флора лишайників України. К., 1956-68р.
3. Заверуха Б.В. Дикорослі рослини-джерело вітамінів. К., !966р.
4. Кондратюк Е.Н., Івченко С.И. Смык Г.К. Дикорастущие лекарственные и плодовые растения Украины. К., 1969р.
5. Щербак Н.Н., Земноводные и пресмыкающиеся. Симферопроль, 1966г.
6. Барбарис А.І., Дубовик О.М., Стрелко Д.В. Жир олійні рослини України К.,1973р.
7. Степи. Кам’янисті відслонення. Піски. К., 1973 р.
8. Геоботанічне районування УРСР. К., 1977р.
9. Фауна України К., 1956 -1885рр.
10. Татаринов К.А. Звірі західних областей України. К., 1956р.
11. Сокур І.Т. Ссавці фауни України та їх господарське значення К.,!960 р.
12. Воїнстинський М.А.Птахи К.,1984р.
13. Природа УРСР. Тваринний світ. К.,1985р.