Смекни!
smekni.com

Україно-американські відносини 1991-2002 (стр. 6 из 6)

Швидше за все, майбутнє відносин між Україною та США не позбавлене позитивних моментів. Врешті-решт, як заявляють деякі політики в США, Л.Кучма не уособлює Українську державу, а лише її представляє. На даний момент обговорюється питання надання Україні Сполученими Штатами статусу країни з ринковою. Це стане важливим кроком до довогоочікуваного набуття Україною членства в Світовій організації торгівлі (СОТ). Очікується також зняття з України поправки Джексона-Веніка. Поправка, що була введена в 1974 році, застосовується до країн з неринковою економікою і пов'язує їхній торгівельний статус з відкритою еміграційною політикою. "Звіт про еміграційне законодавтво та політику", поданий Конгресу США американським президентом 18 січня 2002 року, позитивно оцінює досягнення України у сфері забезпечення свободи еміграції. За словами прем'єр-міністра А.Кінаха, Дж.Буш уже направив у Конгрес перелік країн, що включає і Україну, щодо яких він вважає необхідним відмінити дію даної поправки.

20-22 листопада у Празі відбувся самміт країн-членів НАТО, де вирішувалося питання подальшого розширення альянсу. Україна висловлювала бажання бути присутньою на самміті. Наголошуючи на важливості отримання запрошення на нього, голова Атлантичної ради України В.Гречанінов заявив: "Зараз українська держава знову вирішує проблеми вибору стратегічних відносин: бути з НАТО або залишатися з Росією". Змінити такий вже традиційний підхід української зовнішньої політики міг би послідовний та наполегливий сигнал із Заходу про те, що самостійний "євроатлантичний" шлях у Європу за сприяння США для України ще не втрачено. Сигнал надійшов разом із запрошенням України до Празького самміту 14 травня.

Україна відреагувала належним чином. Уже 23 травня Рада безпеки і оборони України зробила заяву про намір Києва вступати до НАТО у довгостроковій перспективі. У липні Леонід Кучма підписав відповідний указ, який повинен був підтвердити серйозність намірів України щодо євроатлантичної інтеграції. У країні влада стала ініціатором активної дискусії щодо необхідності орієнтації України на Захід, а передусім на вступ до НАТО та Європейського Союзу в більш далекій перспективі.

Реакція Заходу була досить стриманою. Україні знову нагадали про необхідність проведення внутрішніх реформ, а новий виток "касетного скандалу" восени 2002 року призвів до підкреслено холодного ставлення до Кучми на Празькому саміті - аж до відмови лідерів США і Британії сидіти із ним поруч.

4. "Іракгейт" - новий поворот в україно-американських відносинах

Реалізації прозахідної орієнтації України може стати на заваді так званий "Іракгейт" - скандал, пов'язаний із серйозними звинуваченнями вищих державних чиновників України на чолі із її Президентом Леонідом Кучмою у постачанні радарних установок "Кольчуга" Іраку в обхід накладеним на цю країну санкціям ООН.

Підозри про те, що Ірак все ж таки продовжує купувати зброю всупереч резолюції ООН №661, що накладає ембарго на продаж зброї та іншого військового обладнання режиму Саддама Хусейна, виникали давно. Однією із перших про те, що Україна може бути одним із продавців цієї зброї, написала Нью-Йорк Таймз ще 18 червня 2001. Обвинувачення стали більш конкретними та стали відомі деталі операції в кінці березня-на початку квітня, в період парламентських виборів завдяки плівкам колишнього співробітника Служби охорони Президента Миколи Мельниченка. У той час як американська преса була нещадною до українського президента, американські посадовці традиційно намагалися уникати відповідей на питання про майбутнє України в разі підтвердження обвинувачень або відповідали досить абстрактно.

Офіційні обвинувачення проти Л.Кучми та його найближчого оточення з боку американської сторони надійшли у вересні, коли було підтверджено автентичність епізоду плівок М.Мельниченка від 10 червня 2000 року, під час якого український президент погодився на поставку Іраку радарних установок "Кольчуга" в обхід санкцій ООН. В результаті 24 вересня американський уряд заморозив пакет фінансової допомоги українському уряду на суму 55 млн. доларів. Цікаво, що у часі це співпало із масовими акціями протесту проти влади, організованими українською опозицією.

Рішучість Вашингтона можна пояснити остаточною зневірою в здатності українського президента проводити внутрішні реформи в країні. Проте ще більшою мірою продовження "Іракгейту", ініційоване американською стороною, необхідно розглядати у контексті майбутньої операції США з повалення режиму Саддама Хусейна у Іраці. З літа 2001 року (передбачається, що саме тоді українські "Кольчуги" і були поставлені до Іраку) успіхи Іраку у військовій сфері стали помітними. Зокрема, іракцями були збиті американський та британський безпілотні літаки-невидимки. Якщо обвинувачення на адресу Леоніда Кучми є правдивими, Україна буде розглядатися Сполученими Штатами як держава, що допомагає терористам. У такому випадку корумпованість української влади взагалі та президента України зокрема набуває зовсім нового звучання. Якщо раніше корупція державних органів стояла на заваді проведенню реформ в країні, то тепер вона може стати на заваді "війні з тероризмом", яку ведуть США, а це вже питання набагато серйозніше, аніж внутрішні проблеми колишнього "стратегічного партнера".

На завершення утримаємося від однозначного прогнозування подальшого розвитку україно-американських відносин. Адже сьогодні це дійсно поворотний пункт, від якого ці відносини можуть піти різними, а можливо й більше - протилежними - шляхами. Великою мірою вони будуть визначатися майбутніми подіями в Іраці: якщо бомбардування Іраку Сполученими Штатами стане реальністю, наскільки успішним воно буде та яку ціну доведеться заплатити США за неї. Безперечним є те, що, як і завжди, у вирішенні української "проблеми" вони будуть перш за все виходити із власних національних інтересів. Якщо іракська кампанія буде успішною, Україна може сподіватися на послаблення напруги навколо обвинувачень. Якщо в їх інтересах буде чекати на зміну влади в Україні у 2004 році, ймовірно, про українські "Кольчуги" в Іраці скоро "забудуть". Якщо ні - скоріше за все, США будуть намагатися показати, що до своїх намірів щодо покарання порушників санкцій вони ставляться з усією серйозністю.

Накладення санкцій на Україну та відсторонення від її гострих внутрішніх проблем може призвести до збільшення вже наявних сьогодні авторитарних тенденцій вищої державної влади в Україні. Відсторонюючись, США таким чином ризикують "виростити" ще одного диктатора на зразок Саддама Хусейна чи Александра Лукашенка в особі Леоніда Кучми. Великою мірою подальший хід розвитку подій буде залежати від того, наскільки сильною та конструктивною виявить себе українська опозиція. Успішність організованої нею акції "Повстань, Україно" у поєднанні з жорсткою позицією США могла б призвести до усунення Л.Кучми від влади та широкомасштабні державні перетворення в Україні.


Література:

1 Garnett, Sherman. "U.S.-Ukrainian Relations: Past, Present, and Future"// Harvard Ukrainian Studies Special Issue. "Ukraine in the World. Studies in the International Relations and Security Structure of a Newly Independent State". Volume XX, 1998, pg.104.
2 Гарань О. Розпад СРСР і українське питання в політиці США // Сучасність.-1995.-№4.-С.75.
3 Дубовик В. Політика США по відношенню до незалежної України (1991-1994 рр.) Аналіз концепцій американської політології // Автореферат дисертації на здобуття звання к.п.н. - Одеса, 1996.-С.8.
4 Щербак Ю. Позначені безпрецедентним динамізмом // Політика і час. - 1996. - №11.-С.4-5.
5 Pavliuk, Olexandr. "An Unfulfilling Partnership: Ukraine and the West, 1991-2001". Ненадрукований рукопис автора.
6 Див.: там само.-С.106-113.
7 Sherr,James and Dr. Main,Steven. "Russian and Ukrainian Perceptions of Events in Yugoslavia" // www.ppc.pims.org/Projects/CSRC/russia.htm
8 Excerpt from the Daily Press Briefing, February 22, 1996 concerning the visit of Ukrainian President Leonid Kuchma and the U.S.-Ukrainian Relations. Briefer: Nick Burns, Department Spokesman.
9 К визиту в Украину Президента США: современное состояние украинско-американских отношений // www.cherkassy.net?CITY/news/2000/06200/news0506/08.htm
10 Див.: Камінський Є., Дашкевич А. Політика США щодо України. - К., 1998.-С.534.
11 Див.: Силина Т. Дружба счет любит // Зеркало недели.-2001.-№10(334).-8-16 Марта.
12 Камінський Є., Дашкевич А. Політика США щодо України. - К., 1998.-С.517.
13 Sherr, James. "Ukraine's New Time of Troubles" "//www.ppc.pims.org/Projects/CSRC/G67-js.htm
14 Wines, Michael. "Struggling Ukraine Teeters Between East and West". The New York Times, Feb.26, 1999.
15 Kahn, Joseph and O'Brien Timothy. Ukraine Leader Cancels U.S. Visit Over IMF Complaint. The New York Times, March 16, 2000.
16 Pavliuk, Olexandr. "An Unfulfilling Partnership: Ukraine and the West, 1991-2001".
17 Cohen, Ariel, "Putin's Foreign Policy and U.S.-Russian Relations" // www.heritage.org/library/backgrounder/bg1406.html
18 Garnett, Sherman. "Does Ukraine Matter?"// www.sais.org
19 Див.: Sherr, James, "Ukraine's New Time of Troubles"//www.ppc.pims.org/Projects/CSRC/G67-js.htm
20 "Буш вивчив слово "Ukraine", 15.06.2001 // www.pravda.com.ua
21 Milbank, Dana. "Bush Advocates a Wider NATO", Washington Post, June 16, 2001.
22 Кузьо Т. Росія простягає руку допомоги Україні - для виборів // Радіо Вільна Європа/ Радіо Свобода, 23.01.02.
23 "As Kiev Goes, So Goes the East", The Wall Street Journal Europe, 2.04.2001.
24 Charlton, Angela, "Ukraine Votes After Stormy Campaign for Legislature", Washington Post, April 1, 2002.
25 Clover, Charles, "The Ousting of Ukraine's Prime Minister Is Likely to be Followed by a New Power Struggle", Financial Times, 27.04.2001.
26 Cohen, Ariel. "Crisis in Ukraine: U.S. Interests Under Threat" // www.heritage.org/library/testimony/test050201.html
27 Там само.
28 Цит. за: Ким В. НАТО - Украине: двери еще открыты, но щель сужается // Зеркало недели.-2002.-№6(381).- 16-22 февраля.
29 Pavliuk, Olexandr. "An Unfulfilling Partnership: Ukraine and the West, 1991-2001". Ненадрукований рукопис автора.
30 Див.: Cohen, Ariel. Crisis in Ukraine Threatens Democracy and Undermines Regional Security // www.heritage.org/library/execmemo/em730.html
31 Бадрак В. Русский хук. С помощью Украины Москва наносит удар по Вашингтону// Зеркало недели.-2001.-№7(331).-17-23 февраля.
32 "Ukraine Is Sliding Back into Russia's Embrace", The Independent, 27.04.2001.
33 Див. Cohen, Ariel, "Crisis in Ukraine: U.S. Interests Under Threat" // www.heritage.org/library/testimony/test050201.html
34 Див.: Гриценко А. Верной дорогой идете, господа! // Зеркало недели.-2001.- №22(346).- 9-15 июня.
35 Antonenko, Oksana, "Putin's Gamble", Survival, Vol.43, No.4, Winter 2001-02, p.50.
36 Див.: Pikayev, Alexander A. "September 11 and the Challenge of Integrating Russia Into the West", PONARS Policy Memo No.227, Washington, D.C., Jan. 25, 2002, р.104.
37 Там само.-р.105.
38 Карлос Паскуаль: Определяйтесь... Посол США о "проблемных местах" и "колосальных возможностях" Украины// День.-№23.-2002.-6 февраля.
39 Fisher, Ian. "With U.S. Blessing, Russia Gives Fragile Ukraine a Hand", The New York Times, Jan.13, 2002.
40 Силина Т. Ариэль Коен: "Москва начала отказываться от имперского мышления" // Зеркало недели.-2002.-№9(384).- 8 марта.
41 Див.: Excerpt from the Daily Press Briefing, February 22, 1996 concerning the visit of Ukrainian President Leonid Kuchma and the U.S.-Ukrainian Relations. Briefer: Nick Burns, Department Spokesman.
42 Pascual, Carlos and Pifer, Steven. "Ukraine's Bid for a Decisive Place in History", The Washington Quaterly, Winter 2002, 25:1, p.187.
43 "День", №24 (1285), 7 лютого 2002.
44 "День", №32(1293), 19 лютого 2002.
45 Силина Т. Ариэль Коен: "Москва начала отказываться от имперского мышления" // Зеркало недели.-2002.-№9(384).- 8 марта.
46 Федорак Т., Потапенко Б. Україна, Росія і поправка Джексона-Веніка // День.-2002.-№37.-26 лютого.
47 Мостовая Ю. Мирные переговоры на фоне войны // Зеркало недели.-2001.-№43(367).-3-9 ноября.
48 Коростель А. Від Кучми залежить доля України // www.pravda.com.ua від 5.04.2002.
49 Сrosette, Barbara. "U.N. Sanctions Didn't Stop Iraq From Buying Weapons", The New York Times, 18.06.2001.