Смекни!
smekni.com

Методологія платіжного балансу України (стр. 3 из 6)

Послуги приватним особам та послуги у сфері культури і відпо­чинку — створення художніх фільмів, радіо- і телевізійних програм, проведення спортивних, культурних та оздоровлювальних програм, послуги, пов'язані з навчанням чи лікуванням за кордоном.

Урядові послуги — зовнішньоторговельні операції посольств, консульств, військових представництв, які вони проводять із рези­дентами тієї країни, де розташовані.

Інші ділові послуги — різноманітні види ділових, професійних, технічних та пов'язаних із науково-дослідною діяльністю послуг, які не увійшли до наведених вище категорій послуг. Це, зокрема:

а)перероблення давальницької сировини;

б) операційний лізинг — оренда обладнання без персоналу, зда­
вання в оренду (чартер) морських і повітряних суден та іншого
транспортного обладнання без команди та екіпажу;

в)послуги з підготовки документів, консалтинг у сфері бухгал­
терського обліку, аудиту й податкового законодавства, надання опе­
ративної допомоги фірмам;

г) послуги в галузі реклами та маркетингу, проведення виставок
та торговельних ярмарків;

д) наукові дослідження та дослідно-конструкторські розроблен­
ня, виконані резидентами для нерезидентів, і навпаки;

ж)архітектурні, інженерні та інші технічні послуги, геологіч­
на розвідка, перевірка та сертифікація якості продукції, технічний
контроль;

з) послуги в галузі сільського господарства, видобування корис­
них копалин, перероблення на місцях тієї продукції, яка надійшла за
імпортом і не підлягає реекспорту, і навпаки (наприклад, перероб­
лення ядерних відходів);

к) послуги з добору кадрів (наприклад, екіпажів суден), письмово­го та усного перекладу, оплата будівельних матеріалів компаніями-не-резидентами, що ведуть будівельні роботи на території даної країни.

л) агентські послуги — оплата компаніями послуг їхніх закор­донних агентів, у тому числі представництв.

До статті «Доходи» поточного рахунку входять компенсації пра­цівникам, доходи від інвестицій (доходи від прямих інвестицій та інші дивіденди і проценти). Ця стаття відображає взаємозв'язок між доходами і капітальним рахунком, а також між платіжним балансом і балансом зарубіжних інвестицій.

Основні види доходів, що відображаються на поточному ра­хунку:

Оплата праці — заробітна плата та інші виплати, отримані робіт­никами та службовцями за межами країни, резидентами якої вони є.

Доходи від прямих інвестицій:

а)дохід від пайової участі в капіталі компаній — дивіденди, роз­
поділений та нерозподілений прибуток закордонних відділень, реін-
вестований прибуток;

б)проценти за борговими зобов'язаннями — це проценти, які
сплачує прямому інвестору підприємство прямого інвестування, і
навпаки.

Дохід від портфельних інвестицій являє собою рух коштів між резидентами і нерезидентами, що виникає внаслідок володіння акці­ями, облігаціями, довгостроковими цінними паперами, інструмен­тами грошового ринку. До нього належать:

а)дохід від пайової участі в капіталі компаній (дивіденди);

б)дохід за борговими зобов'язаннями (проценти).
Дохід від інших інвестицій:

а)проценти за довгостроковими кредитами (гарантованими або
негарантованими);

б)інший дохід від інших інвестицій — проценти за іншими фі­
нансовими вимогами/зобов'язаннями (міжбанківськими кредитами,
позиками, депозитами, за користування залишками коштів на кор­
рахунку та ін.).

Стаття «Поточні трансферти» відображає операції, проведені на безоплатних засадах. Ця група операцій збільшує доходи та спо­живання країни-одержувача за рахунок доходів та споживання краї-ни-постачальника. Поточні трансферти включають грошові транс­ферти урядам для фінансування видатків, гуманітарної допомоги, щорічних або регулярних внесків у міжнародні організації, оплати урядом або міжнародними організаціями витрат (у тому числі і за­робітної плати співробітникам) на надання технічної допомоги.

Сектор державного управління — гуманітарна допомога, внески державних органів до фондів міжнародних організацій, податки і штрафи, сплачені нерезидентами державним органам України.

Інші сектори:

а)грошові перекази осіб, які працюють за кордоном, — безоп­
латні грошові перекази сім'ям;

б)інші трансферти — дарування, спадок; аліменти та інші ви­
плати на утримання дітей; пенсії та інші виплати в межах програм
соціального забезпечення, що виплачуються недержавними органі­
заціями; приватні перекази, що надходять резидентам від нерезиде­
нтів, або навпаки; періодичні відрахування (включаючи членські
внески) в благодійні, релігійні, наукові і культурні організації; спла­
та мита і штрафів, якщо вона проводиться резидентами України на
користь державних органів інших країн.

II. Рахунок операцій із капіталом та фінансових операцій.

Цей рахунок поділяється на рахунок операцій із капіталом та раху­нок фінансових операцій.

У рахунку операцій із капіталом відображаються всі виплати за капітальними трансфертами і за придбання/розміщення нематері­альних, нефінансових активів. Капітальні трансферти можуть бути в грошовій і матеріальній формах. Грошові капітальні трансферти призначені для придбання/розміщення основних фондів. Капітальні

трансферти в матеріальній формі є відображенням зміни права влас­ності на основні фонди, списання дебіторської заборгованості.

У рахунку фінансових операцій показуються всі операції, пов'я­зані зі зміною права власності на іноземні фінансові активи або пасиви країни. Насамперед це операції, що полягають у пред'яв­ленні та погашенні фінансових вимог однієї країни до інших країн, і навпаки.

Основним компонентом рахунків операцій з капіталами та фінан­сових операцій є капітальні трансферти. Трансферт вважається капітальним, коли має місце передача права власності на основний капітал або анулювання боргу кредитором, коли одна із сторін не отримує вартісного еквівалента.

Капітальні трансферти сектора державного управління — це " державні трансферти на інвестиційні цілі, тобто капітальні тран­сферти державних органів на користь організацій-нерезидентів. Во­ни призначені для повного або часткового покриття видатків на придбання основного капіталу (наприклад на фінансування велико­масштабних будівельних проектів). Формою капітальних трансфер­тів сектора державного управління є також податок на спадок.

Капітальні трансферти інших секторів — це інвестиційні суб­сидії, передача права власності на основний капітал, спадок на користь некомерційних організацій-нерезидентів з метою фінансу­вання валового накопичення основного капіталу (наприклад, на бу­дівництво приміщення бібліотеки); грошові перекази мігрантів (пе­рекази у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання); податки на спадок у формі капітальних трансфертів інших секторів.

Придбання/реалізація нефінансових активів — придбання/реалі­зація землі та її надр, а також активів нематеріального характеру (патентів, авторських прав, ліцензій, торгових знаків).

До статті «Прямі інвестиції» належать операції з придбання ін­вестором контрольного пакета акцій, з тим щоб мати вирішальний голос в управлінні підприємством, розташованим за межами країни-інвестора. Зауважимо, однак, що інвестор може бути й одноосібним власником підприємства.

Капітал у формі прямих інвестицій — це: 1) капітал, вкладений прямим інвестором у зарубіжне підприємство прямого інвестування; 2) капітал, отриманий прямим інвестором від такого підприємства.

Облік прямих інвестицій провадиться за принципом їх спрямо­ваності (інвестиції резидентів за кордон та інвестиції нерезидентів у внутрішню економіку).

Прямі інвестиції можуть набувати таких форм. Акціонерний капітал — капітал відділень, акції дочірніх та асо­ційованих підприємств, крім «неголосуючих» привілейованих акцій, а також інші капіталовкладення (capitalcontributions) прямого інвесто­ра, що збільшують статутний фонд підприємства прямого інвестування.

Реінвестований прибуток являє собою ту частину прибутку під­приємств прямого інвестування, що належить прямому інвестору і не підлягає розподілу. Цей прибуток збільшує розмір іноземних ак­тивів держави, резидентом якої є прямий інвестор.

Інший капітал у формі прямих інвестицій («міжфірмовий борг») охоплює всі операції із залучення коштів і кредитних ресурсів, що мають місце між прямим інвестором і підприємствами прямого ін­вестування. За цією позицією також враховуються «неголосуючі» привілейовані акції дочірніх і асоційованих підприємств, що не да­ють права на участь у додаткових прибутках. Вкладення коштів у нерухоме майно приватними особами (наприклад, у будівництво дачних та інших будівель для власного використання та здавання в оренду) теж належить до цієї категорії.

У статтю «Портфельні інвестиції» входять операції з тими ак­ціями та іншими борговими цінними паперами, що не належать до прямих інвестицій і перетинають кордон країни.

Стаття портфельні інвестиції рахунку фінансових операцій включає операції з акціями, іншими цінними паперами та похідни­ми фінансовими інструментами, за винятком тих випадків, коли ці операції належать до прямих інвестицій чи резервних активів. Ха­рактерною рисою цих інструментів є те, що вони можуть вільно обертатися на фінансовому ринку.

Операції з портфельними інвестиціями можна розділити на дві групи: операції з фінансовими активами (зарубіжні цінні папери) та з фінансовими зобов'язаннями (вітчизняні цінні папери).