Згідно інструктивним матеріалам НБУ процес нарахування та взискання відсотків повинно здійснюватися в два етапи:
1) нарахування розрахованої суми на рахунках доходів/витрат;
2) погашення нарахованих відсотків. Всі тарифи повинні бути розділені на наступні логічні:
Комісії:
1. по кількості документів;
2. по сумі обороту.
Крім того, повинно бути відокремлено специфічний тариф «Плата за послуги та операції».
Нарахування на залишок на рахунку:
1. за вхідний або вихідний;
2. по способу розрахунку –
– простий;
– середньоденний;
– незнижувальний.
Важливою особливістю проектуємого АРМ є створення дружнього інтерфейсу системи з користувачем, враховуючого його рівень підготовки і можливість самонавчання. На рис. 2.1 представлена функціональна схема АРМ «Операції по договорам».
5. Інформаційне забезпечення
Інформаційне забезпечення АРМ передбачає організацію його інформаційної бази, регламентує інформаційні зв'язки і передбачає склад і зміст всієї системи інформаційного відображення.
Розрізняють немашинне і внутрімашинне інформаційне забезпечення.
Немашинне забезпечення – це вся сукупність інформації про вищеописані операції. Розрізняють первинні (вхідні) документи та звітні (вихідні) документи.
Вхідними документами при введення електронних договорів і розрахунку доходів та витрат є:
– договори на розрахунково-касове обслуговування;
– депозитні договори;
– розпорядження кредитних інспекторів.
Склад вихідних документів наступний:
– меморіальні документи по нарахуванню та сплаті;
– відомість (журнал) нарахувань.
На підставі вхідних документів створюються схеми нарахування комісійних та процентних доходів і витрат, оформлюється електронний договір.
Схеми нарахувань відсотків описуються наступним складом параметрів:
1. Найменування схеми;
2. Рахунок витрат(доходів) – банківський рахунок, з якого буде виплата (зарахування) розрахованих відсотків за користування залишками на їх рахунках (кредитними коштами), для нього необхідно встановити позиціювання при здійсненні проводки – Дебет або Кредит; в якості другого рахунку береться основний рахунок, на якому оформлено умови, якщо в карточці Договори не вказано іншого;
3. Період ставки – період, на який встановлена ставка (необхідно вказати кількість днів, яка буде враховуватися під періодом при розрахунку відсотків, встановлених на місяць: фактичне або 30, логічно – на рік: 360 або 365);
4. «Дни в расчете» – календарні (всі дні заданого періоду) або банківські (тільки робочі дні);
5. «Тип залишку» – по яким залишкам розраховувати – по вхідним або вихідним;
6. «Методика розрахунку» –
– простий залишок – нарахування здійснюється по реальним щоденним залишкам;
– середньоденний залишок – визначається середня сума залишку за період;
– незнижувальний залишок – з усіх днів періоду вибирається min залишок. Формула – опис умов оплати.
Схеми по нарахуванню комісій мають аналогічні параметри. В договорі вказуються параметри, на підставі яких буде здійснюватися нарахування і формування платіжних документів:
1. Схема нарахування.
2. Номер договору.
3. Період дії договору.
4. Вид документа.
На підставі оформлених електронних договорів працівник операційного відділу здійснює розрахунок. Для цього він повинен вибрати необхідні йому договори, ввести дати початку і кінця^розрахунку. Результати повинні виводитися на екран монітора. При виявлення помилок, необхідно мати змогу забракувати та видалити результати розрахунку, відредагувати помилкові параметри схеми або договору і здійснити повторний розрахунок.
Маючи вже встановлене уявлення щодо вхідної та вихідної інформації, головним завданням при розробці внутримашинної інформаційної бази є створення структури БД, яка забезпечує:
– простоту та зручність роботи;
– відповідні умови доступу до підбаз з урахуванням санкціонованого доступу до даних;
– достатню продуктивність для роботи в режимі реального часу.
Типові форми вихідних документів наведені в Додатках А, Б, В, Д.
Внутримашинне інформаційне забезпечення – це подання даних на машинних носіях у вигляді спеціальним способом організованих масивів (файлів), БД та їх інформаційних зв'язків. Внутримашинне інформаційне забезпечення системи АРМ «Операції по договорам» повинно створювати інформаційне середовище, направлене на виконання працівниками операційного підрозділу своїх професійних обов'язків в частині нарахування витрат та доходів, та їх своєчасне перенесення на рахунки прострочених нарахованих доходів. По змісту Внутримашинне забезпечення повинно відображати реальну роботу. Вся інформація, яка вводиться та переробляється, організується у вигляді сукупності БД. Внутримашинне інформаційне забезпечення повинно працювати в режимі реального часу, тобто всі розрахунки, здійснені працівником операційного підрозділу відразу повинні відображатись на відповідних рахунках класів, що дозволить працівникам фінансово-аналітичного відділу мати уяву про обсяги доходів та витрат банку (стосовно обслуговування клієнтів) на будь-який момент часу.
6. Автоматизована технологія розрахунку операційних доходів та витрат
На рис. 1.2представлена структурна схема автоматизованої технології розрахунку операційних доходів та витрат.
Рис. 1.2 Структурна схема автоматизованої технології нарахування операційних доходів та витрат від операцій з клієнтами
7. Апаратне забезпечення АРМ «Операції по договорам»
Можливості автоматизованих робочих місць різного рівню, які створюються у рамках АБС, в значній мірі залежать від складу технічних засобів і їх функціональних характеристик. Тому на стадії проектування ATM формуються вимоги до окремих параметрів технічних засобів зберігання, обробки і видачі інформації, набору функціональних пристроїв, інтерфейсам, тощо.
До особливостей АРМ «Операції по договорам», які повинні враховуватися при його технічному оснащенні, відносяться наступні фактори:
– робота в реальному часі;
– великий обсяг обробляємої інформації.
На основі віщевикладеного можливо запропонувати наступний склад апаратних засобів:
– IBM персональний комп'ютер на базі мікропроцесора Pentium з тактовою частотою min 166 МГц (200 МГц) з платою мережі;
– обсяг оперативної пам'яті 32 МБ;
– накопичувач на магнітному диску, місткістю не менше 1,0 Гб;
– струйний або лазерний принтер;
– блок безперебійного живлення;
– пристрій приймання / передавання даних на сервер на основі мережі.
8. Перелік та опис основних АРМів
АРМ «Операції по договорам» повинен бути повністю сумісним з іншими АРМами, які входять до складу АБС «Операційний день банку»: АРМ «Бухгалтера», АРМ «Менеджер клієнтів», АРМ «Касові операції», ATM «Звітність та аналіз», АРМ «Конфігуратор системи», АРМ «Адміністратор системи» та інші.
АРМ «Бухгалтера» – призначений для управління банківськими рахунками та інформацією про клієнтів банку.
Дозволяє керівництву банку оперативно керувати операціями банку, відстежувати стан будь-яких рахунків та аналізувати інформацію по клієнтах.
Дозволяє автоматизувати операції: переоцінка, формування фінансового результату, перевірка балансу, аналіз особового рахунку, закриття операційного дня, формування податкових декларацій та інше.
АРМ «Менеджер клієнтів» – призначений для найбільш ефективного обслуговування клієнтів безпосередньо операціонистом або менеджером.
Дозволяє швидко відстежувати та надавати інформацію про стан рахунків та рух коштів по них, готувати необхідні довідки та звіти, приймати первинні документи від клієнтів.
АРМ «Касові операції»– дозволяє організувати оперативний контроль за операціями з готівкою та проводити швидку підготовку касової звітності.
Дозволяє вести електронний документообіг касових документів незалежно від місцезнаходження каси та знизити до min витрати часу на закриття каси в кінці дня.
Формує різноманітні касові журнали і форми звітності як внутрішньобанківські, так і для НБУ.
АРМ «Реєстр клієнтів»– призначений для ведення єдиного реєстру клієнтів банку в масштабах всього банку з будь-якою територіальною організацією філійної мережі і надання інформації о закритих, змінених і відкритих рахунках в органи податкової служби.
АРМ «Звітність та аналіз»– призначений для підготовки форм звітності в НБУ, органи ДПА і Статистики як по одному підрозділу, так і по банку в цілому.
Включає в себе засоби для побудови аналітичних показників, які базуються на даних масиву рахунків, інформації про клієнтів та його операціях. Дозволяє настроювати розрахунок аналітичних показників згідно вимог користувача.
На базі модуля побудовано блок розрахунку аналітичних показників згідно з Інструкцією про порядок регулювання діяльності банків в Україні, затвердженої Постановою Правління НБУ 28.08.2001 р. №368.
Має засоби побудови податкових декларацій, ведення архіву і консолідація даних файлів.
АРМ «Конфігуратор системи» – потужний інструмент, який дозволяє Адміністратору системи настроювати функціональність системи найбільш оптимальним чином: підключення нових звітів, виконання регламентних операцій і добавлення нових операцій, заповнення довідників, настройка робочого місця, настройка роботи окремих алгоритмів (виконання сторно, робота з овердрафтами по рахункам, тощо).