невиконання своїх функціональних обов’язків, передбачених Положенням про службу охорони праці та посадовими інструкціями;
недостовірність та несвоєчасність підготовки статистичних звітів з охорони праці;
низьку якість проведеного ними розслідування нещасних випадків на виробництві.
Структура служби охорони праці. На підприємствах, в установах, організаціях служби охорони праці повинні комплектуватися, як правило, спеціалістами такого профілю:
інженерами відповідної спеціальності;
фахівцями з питань гігієни праці;
юристами, котрі спеціалізуються на питаннях законодавства про охорону праці.
На підприємствах виробничої сфери при кількості працюючих до 50 чоловік (невиробничої сфери – до 100 чоловік) функції цієї служби можуть виконувати особи з відповідною професійною підготовкою за сумісництвом.
Якщо на підприємстві немає спеціалістів відповідної кваліфікації, то використовуються послуги асоціації спеціалістів з охорони праці.
Підприємство, яке не має можливості утримувати в службі охорони праці спеціалістів з гігієни праці та не має своєї лабораторії, використовує послуги місцевих санітарно-епідеміологічних станцій на договірних засадах.
При відсутності на підприємстві юридичної служби використовуються спеціалісти юридичної служби іншого підприємства чи послуги юридичних консультацій (за договором).
Чисельність служби охорони праці. На підприємствах (у виробничих або науково-виробничих об’єднаннях) при чисельності працюючих від 51 до 500 чоловік включно (невиробнича сфера – від 101 до 500) таку службу повинен представляти один спеціаліст з охорони праці з інженерно-технічною освітою.
На підприємствах, де використовуються вибухові матеріали або сильнодіючі отруйні речовини, в такій службі повинно бути два спеціаліста.
При наявності на підприємстві інституту заступників керівника підприємства керівник служби охорони праці, незалежно від чисельності працюючих, повинен призначатися на посаду заступника керівника підприємства (заступника генерального директора, директора тощо – в залежності від структури підприємства).
Розрахунок чисельності працівників служби охорони праці в залежності від небезпечності і шкідливості виробництва на підприємствах з числом працюючих більше 500 чоловік здійснюється за формулою:
де
де
5.3 Розрахунок площі природного освітлення для приміщення з ЕОМ
Розрахунок природного освітлення приміщення полягає у визначенні площі світлових прорізів, необхідної для освітлення приміщення.
Відомі: вид бокового освітлення – одностороннє; орієнтація вікон – 90о; довжина
Потрібно: визначити площу віконних прорізів, необхідну для освітлення приміщення з ЕОМ відповідно до вимог діючих нормативних документів.
Розрахунок.
Визначимо значення нормованого коефіцієнта природної освітленості (КПО) для виконуваної зорової роботи за формулою:
де
Виберемо табличне значення коефіцієнта запасу Кз при вертикальному розташуванні світлопропускного матеріалу згідно варіанту:
Визначимо значення світлової характеристики вікон
Спочатку визначимо відношення довжини приміщення до його глибини (ширини):
Далі визначимо відношення глибини приміщення до його висоти від рівня умовної робочої поверхні до верху вікна
Далі згідно варіанту та розрахованих даних виберемо табличне значення світлової характеристики
Визначимо значення коефіцієнта
Спочатку визначимо відношення відстані між будинками до висоти протилежного будинку:
Далі згідно варіанту та розрахованих даних виберемо табличне значення
Розрахуємо площу приміщення за формулою:
де
Розрахуємо загальний коефіцієнт світло пропускання за формулою:
де
Визначимо значення коефіцієнта
Для визначення