Міністерство освіти і науки України
Вінницький національний технічний університет
Інститут АЕКСУ
Кафедра АІВТ
Контрольна робота
з дисципліни:
“Моделювання на ЕОМ”
Дослідження однокрокових методів розв’язання звичайних диференційних рівнянь
Виконав: ст. гр. 1АМ-04_____ Балко О.О.
Перевірив: доцент каф.АІВТ_____ Кабачій В.В.
2007
Вступ
2 Алгоритми методів
2.1Блок-схеми алгоритмів розв'язку даного диференційного рівняння
3 Вхідні та вихідні дані1
4. Аналіз результатів моделювання
4.1 Розв’язок диференціального рівняння в Mathcad
5. Інструкція користувачу
Висновки
Література
Додаток А. Лістинг програми
Вступ
На даний момент велика роль в розвитку сучасного світу відводиться підвищенню технічного рівня обчислювальної техніки, пристроїв і засобів автоматизації. Це передбачає розвиток виробництва і широке використання промислових роботів, систем автоматичного управління з використанням мікропроцесорів і мікро-ЕОМ, створення гнучких автоматизованих виробництв. Розв'язок цих задач потребує широкого упровадження в інженерну практику методів обчислювальної математики.
Обчислювальна математика заснована на чисельних методах, придатних до застосування при розрахунках на ЕОМ. Сучасні ЕОМ дозволили дослідникам значно підвищити ефективність математичного моделювання складних задач науки і техніки. Нині методи дослідження проникають практично в усі сфери людської діяльності, а математичні моделі стають засобами пізнання.
Значення математичних моделей неперервно зростає у зв'язку з тенденціями до оптимізації технічних пристроїв і технологічних схем планування експерименту. Реалізація моделей на ЕОМ здійснюється за допомогою різноманітних методів обчислювальної математики, яка неперервно удосконалюється.
В даній роботі розглянуті однокрокові методи розв’язання звичайних диференційних рівнянь(на прикладі диференційного рівняння першого порядку), а саме прямий та зворотній методи Ейлера, та метод Рунге-Кутта.
Розробленна програма дозволяє розв’язати вказане диференційне рівняння методами Ейлера (прямим та зворотним) та Рунге-Кутта, порівняти їх результати та визначити похибки
Найбільш простим однокроковим методом, який потребує мінімальних затрат обчислювальних ресурсів, але дає змогу обчислювати результат із порівняно низькою точністю, є метод Ейлера.
В цьому методі для оцінки наступної точки на кривій
використовується лише один лінійний член в формулі Тейлора, (1)де
визначається з початкового рівняння.Цей процес можна розповсюдити на наступні кроки:
(2)Метод Ейлера є методом першого порядку
(3)де
, , , - визначається як (4)для всіх
і .Метод Ейлера, крім значної похибки зрізання часто буває нестійким (малі локальні похибки призводять до значного збільшення глобальної).
Цей метод можна вдосконалити різними способами.
Найбільш відомі два з них: виправлений метод Ейлера і модифікований метод Ейлера (в літературі зустрічаються інші назви цих методів, наприклад, модифікований метод Ейлера й удосконалений метод ламаних).
Ітераційні формули для цих методів мають вигляд, відповідно:
(5)І
(6)Де
(7)Це методи другого порядку, їх похибка має третій ступінь, що досягається покращенням апроксимації похідної. Ідея полягає у спробі зберегти або оцінити член другого порядку у формулі Тейлора. Однак збільшення точності вимагає додаткових витрат машинного часу на обчислення
. Ще більш висока точність може бути досягнута при обчисленні вищих похідних і збереженні більшої кількості членів ряду Тейлора. Такими методами є методи Рунге-Кутта.Принцип на якому побудований модифікований метод Ейлера, можна пояснити, користуючись рядом Тейлора і зберігаючи в ньому член з
. Апроксимація другої похідної здійснюється кінцевою різницеюАналогічно обчисленню другої похідної в кінцево-різницевому вигляді можна обчислити більш високі похідні: значення n-ї за значеннями попередньої (n-1)-ї.
Метод Рунге-Кутта дає набір формул для обчислення координат внутрішніх точок, які потрібні для реалізації цієї ідеї. Оскільки існує ряд способів знаходження цих точок, то метод Рунге-Кутта об’єднує цілий клас методів для розв’язання диференціальних рівнянь першого порядку.
Найбільш розповсюджений класичний метод четвертого порядку точності:
(9)Де
(10) (11)Метод Ейлера і його модифікації ще називають методами Рунге-Кутта першого і другого порядку. Метод Рунге-Кутта має значно більш високу точність, що дозволяє збільшити крок розв’язання. Його максималу величину визначає допустима похибка. Такий вибір часто здійснюється автоматично і включається як складова частина, вбудована в алгоритм, побудований за методом Рунге-Кутта.
Раніше було відзначено, що помилка зрізання при використанні методу Рунге-Кутта n-го порядку
. Обчислення верхніх границь для коефіцієнта с являє собою складну задачу, пов’язану з необхідністю оцінки ряду додаткових параметрів. Існує декілька способів для оперативного обчислення с. Найбільшого поширення набув екстраполяційний метод Річардсона (ще його називають методом Рунге), коли послідовно знаходять з кроком h і з кроком , а після цього прирівнюють отримані величини та визначають с з рівняння: (12)що відповідає точному значенню
.2. Алгоритми методів
В курсовій роботі розроблена програма, що розв’язує задане диференційне рівняння першого порядку трьома методами:
Ейлера : - прямим
- ЗворотнімтаРунге-Кутта
Також, програма рахує похибку на кроці та загальну похибку методу.
В основі алгоритму лежить використання однокрокових методів, в основі яких лежить знаходження наступної точки на кривій лише за значенням попередньої. Основу методу складає розкладання функції в ряд Тейлора.
Програма використовує основні функції Borland C++ 3.1, а саме:
· Цикли: while ()
for()
· Оператори безумовного переходу: If ()
else
switch()
В основі програми лежить загальний алгоритм розв’язку диференційних рівнянь однокроковими методами.
Алгоритм:
1.за початковим значенням x,y знаходимо наступну точку кривої y=f(x) при кроці h=0.1;
2.знаходимо нові значення x,y;
3.перевряємо чи х належить проміжку, на якому шукаються розв’язки: якщо х належить цьому проміжку, то алгоритм повторюється з пункту 1, де замість початкових значень x,y; використовуються нові(обчислені в пункті 2); якщо ні, то алгоритм припиняє свою роботу ;
4.аналогічно шукаються розв’язки цього ж рівняння , але при кроці h=0.05;
5.Знаходження похибки зводиться до:
· знаходження C за формулою
с=(y1-y2))/(St(h1,p+1)-St(h2,p+1))
де y1,y2-значення в одній тій самій точці розв’язку,
але обчисленні з різним кроком;
St – функція піднесення до степеня, де р+1 степінь, а h1(h2) числа, що підносяться до степеня.
· знаходження глобальної похибки, шляхом додаванняпохибок знайдених на кожному кроці обчислень;
Для данного завдання, формули знаходження наступних значень за попердніми мають вигляд:
· прямий метод Ейлера:
yn:=yn+h*(yn+0.7*xn+1.2);
· зворотній метод Ейлера:
yn:=yn+h*(0.7*xn+1.2)/(1-h);
· метод Рунге-Кутта
yn=yn+((k0+2*k1+2*k2+k3)/6);
2.1Блок-схеми алгоритмів розв'язку даного диференційного рівняння