Найчастіше використовуються наступні елементи:
- напис (Label) використовується для відображення тексту, що користувач не може змінити з клавіатури; - текстове поле (TextBox) застосовується для введення даних; - командна кнопка (CommandButton) призначена для того, щоб почати, перервати чи закінчити який-небудь процес;4. Вікно проекту використовується для переходу до потрібного компоненту проекту. Крім того, є також кнопки, щоб активізувати вікно коду (
- код), або вікно форми ( - форма). Вмикається кнопкою панелі інструментів (Project).Вікно властивостейпризначене для завдання властивостей виділеному на формі елементу керування, у тому числі і самій формі. Ім'я цьогоелемента виводиться в смузі заголовка вікна. Вмикається вікно властивостей кнопкою
панелі інструментів (Properties).5. Процес конструювання форми починається із задання її назви (тексту в заголовку форми). Для цього потрібний текст вводиться у поле властивості Captionу вікні властивостей Properties, а потім ім'я цієї форми (властивість Name).
Потім встановлюються розміри форми (за допомогою маркерів на її межах) і форма заповнюється елементами керування.
Щоб додати будь-який елемент керування на форму, потрібно клацнути на його значку на панелі елементів керування і на формі намалювати мишею контур прямокутника, у якому буде міститися обраний елемент. Далі у вікні властивостей задають параметри цього елемента. Параметри елемента керування можна змінити, для чого потрібно виділити його, клацнувши на ньому мишею. Розміри виділеного елемента змінюються за допомогою перетягування маркерів, що розміщаються на його межах.
Коли потрібно видалити елемент керування, то досить виділити його інатиснути клавішу <Delete>.
6. Вікно кодумістить код програми.
Для створення процедури оброблення події, пов'язаної з елементом керування, досить двічі клацнути на ньому. При цьому з'являється вікно коду, у якому підготовані заголовок і закінчення майбутньої процедури. Користувач повинен увести тільки тіло процедури.
У заголовку процедури вказується ім'я відповідного елемента керування і пов'язаної з ним події, що найчастіше трапляється при роботі з даним елементом. Коли потрібно обробити іншу подію, то її назву вибирають з правого поля зі списком, що розташоване під смугою заголовка вікна коду. Якщо потрібно написати процедуру для іншого елемента керування, то його ім'я вибирається з лівого списку.
7. Вікно проекту використовується для переходу до потрібного компоненту проекту. Крім того, є також кнопки, щоб активізувати вікнокоду (
- код), або вікно форми ( - форма). Вмикається кнопкою панелі інструментів (Project).8. Виконання програми регулюється кнопками панелі інструментів
- запуск (Start), - зупинка (Break), - завершення (End).9. Збереження проекту у папці на диску виконується так:
1. Клацнути на кнопці
(Save Project).2. Зберегти файл форми. Для цього у вікні Save Fill As спочатку створити нову папку за допомогою кнопки
(«Создание новой папки») і встановити її ім'я у полі «Папка», а потім у полі «Имяфайла» ввести ім'я файла форми і клацнути на кнопці «Сохранить».3. Зберегти файл проекту. Для цього у вікні Save Project As ввести його ім'я у полі «Имя файла»і клацнути на кнопці «Сохранить».
10. Завершення роботи у середовищі VB здійснюється закриттям його головного вікна.
ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2
Тема: Проектування розв'язків лінійних задач засобами VB
Мета: набути уміння і навички створення додатків для розв'язання лінійних задач.
Призначення: навчитися створювати проекти розв'язання найпростіших задач засобами VB. Набуті навички послідовного виконання всіх етапів розроблення проекту знадобляться при створенні більш склади проектів.
Задача 1. В цеху оброблюється N однакових деталей на С станках. Час оброблення однієї деталі Т хвилин. Визначити час Р, за який будуть оброблені всі деталі, скориставшись формулою:
P = N * T/C
Економіко-математична модель
Час Р, за який будуть оброблені всі деталі, визначається за формулою:
P = N * T/C
Алгоритм розв'язання задачі
Рис. 1. Алгоритм обчислення часу Р, за який будуть оброблені всі деталі
Інтерфейс із користувачем
Розв'язання задачі виконується за допомогою форми, наведеної на рис.2. У заголовку форми зазначена назва додатка «Час Р».
Рис. 2. Форма для обчислення часу Р, за який будуть оброблені всі деталі
На формі позначення N, T і Cта P подано написами. Вхідні значення деталей, станків та часу на оброблення однієї деталі вводяться в текстові поля. Обчислення виконуються при натисканні кнопки «Обчислити». Результат виводиться на ввігнутій області поруч з написом P. Увігнута область на формі подається написом.
Код програми
Oператор для обчислення часу для обробки всіх деталей можна записати так:
txtP = txtN * txtT / txtC
Процедуру, що обробляє подію Клацання на кнопці «Обчислити», дано нижче.
Ф | - | факт |
Н | - | норма |
Ц1 | - | ціна при дотриманні норми |
Ц2 | - | ціна за кожний понаднормовий кіловат |
Ш | - | штраф |
Алгоритм розв'язання задачі
Розв'язання задачі здійснюється відповідно до алгоритму, що наведено на рис.1.
Рис.1 Схема алгоритму визначення відхилення від плану
Інтерфейс з користувачем