Смекни!
smekni.com

Моделювання та розробка компютерної системи аналізу і управління на підприємстві надання послуг (стр. 20 из 31)

.

При викладенні матеріалу ми виходимо з висновку, що річна кількість оборотів оборотних коштів дорівнює обсягу реалізації за винятком амортизації і прибутку, поділеному на середній залишок оборотних коштів.

Третя модель характеризує взаємозв'язок часткових показників ефективності: фондовіддачі (Фо), матеріаловіддачі (Мо) і продуктивності живої праці (ПП). Продуктивність живої праці (вироблення живої праці) визначаєтьсявідношенням річного обсягу продукції до чисельності персоналу:

Вважаємо, що затратний підхід до формування математичної моделі ефективності роботи господарюючого суб'єкта є методично більшобґрунтованим, відповідає всім вищевикладеним принципам, може бути основою для виявлення причинно–наслідкових взаємозв'язків основних часткових показників ефективності господарської діяльності.

Використання затратного підходу дає змогу виконати економічне обґрунтування співвідношення продуктивності праці й середньої заробітної плати, виходячи з фінансових можливостей підприємства.

2.5. Удосконалення методів визначення економічної ефективності доданої вартості, виробленої на промислових підприємствах

Серед показників, що характеризують витрати виробництва, виділяють додану вартість. Вона фігурує у статистичній звітності про діяльність підприємств України та її регіонів. Цей показник об’єднує витрати на оплату праці найманих працівників і прибуток, одержаний від реалізації продукції.

У статистичній звітності [112; 115] та поглядах науковців [25] є розбіжності щодо трактування економічної категорії “додана вартість”. Одні вважають її результатом [25], інші – витратами [112], забуваючи при цьому, що термін “додана вартість” означає частину вартості, частину витрат. Серед показників економічної ефективності визначають величину доданої вартості в розрахунку на одну особу [112; 115], або відношення матеріальних та амортизаційних витрат до доданої вартості [25]. У першому і другому випадках порушуються основоположні принципи визначення показників економічної ефективності, якщо взяти до уваги, що додана вартість – це частина вартості продукції, тобто частина економічних витрат виробництва.

Отже, треба з’ясувати сутність економічної категорії “додана вартість” і теоретично обґрунтувати побудову показників її ефективності.

На рівні економіки України розрізняють категорії “валовий внутрішній продукт” та “валова додана вартість”. Валовий внутрішній продукт розраховують як різницю між випуском товарів і послуг та проміжним споживанням. Якщо з валового внутрішнього продукту виключити податки (без субсидій на продукти), одержимо валову додану вартість (табл. 2.14). Проміжне витрачання відображає вартість товарів і послуг, використаних у процесі виробництва (за винятком основних засобів, використання яких враховується як споживання основного капіталу). Для того, щоб одержати чисту додану вартість, треба відрахувати від валової доданої вартості витрати основного капіталу (тобто амортизацію). Чиста додана вартість поділяється на оплату праці найманих працівників, валовий прибуток та інші податки (за винятком субсидій, пов’язаних з виробництвом) (табл. 2.14).

У табл. 2.15, 2.16 наведено величину валової доданої вартості, створеної на підприємствах Запорізької області у 2002 році. За 2003 рік дані ще не опубліковані [112].

Аналіз статистичних даних свідчить, що як валову додану вартість розуміють витрати, які здійснюються учасниками виробництва і розподіляються на амортизацію, оплату праці, прибуток. В економічній літературі пропонується обчислювати залишкову та адитивну додану вартість [25].


Таблиця 2.14

Структура випуску товарів і послуг підприємствами України

у 2003 році

Показники млн грн %
1. Випуск2. Проміжне споживання3. Валовий внутрішній продукт3.1. Податки (за винятком субсидій на продукти)3.2. Валова додана вартість3.3. Споживання основного капіталу3.4. Чиста додана вартість3.4.1. Оплата праці найманих працівників3.4.2. Інші податки (за винятком субсидій, пов’язаних з виробництвом)3.4.3. Валовий прибуток, змішаний дохід 6278873637222641652857623558939360196229119591330873330 10057,942,14,637,56,331,219,10,511,6

Таблиця 2.15

Валова додана вартість підприємств Запорізької області

у 2002 році

Випуск товарів та послуг,млн грн Проміжне споживання,млн грн Валова додана вартість,млн грн
Усього– Добувна промисловість– Обробна промисловість– Виробництво та розподіл електроенергії, газу й води 26540292144032925 17911186115911855 862910628121070

Таблиця 2.16

Випуск товарів та послуг і валова додана вартість підприємств Запорізької області в розрахунку на одну особу

1996 р. 2000 р. 2001 р. 2002 р.
Випуск товарів і послуг, грнВалова додана вартість, грн 49421821 113243795 130624114 133894498

Перша (залишкова) визначає додану вартість як різницю виторгу та вартості проміжного споживання. Розуміємо, що це результати. Друга (адитивна) обчислює додану вартість як витрати, як суму часток, на які вона використовується. Для цілей аналізу пропонуємо застосовувати показник, рівний відношенню витрат проміжного споживання до виробленої доданої вартості [25]. Тобто тепер додана вартість виступає як результат.

На наш погляд, побудова показника ефективності доданої вартості виконана з порушенням основного принципу – витрати мають бути причиною, а результат – наслідком цих витрат. Тобто результати і витрати повинні відповідати одне одному.

У табл. 2.17 показано підпорядкованість економічних категорій доданої вартості на рівні економіки України в цілому, регіону та підприємства. У даній роботі запропоновано методи обчислення економічної ефективності валової й чистої доданої вартості (табл. 2.18).

Таблиця 2.17

Підпорядкованість економічних категорій на рівні національної економіки, регіону, підприємства

Рівень економіки Рівень регіону Рівень підприємства
Випуск товарів і послуг Випуск товарів і послуг Товарнапродукція
Проміжне витрачання Проміжне витрачання Матеріальні витрати виробництва
Валова додана вартість Валовадодана вартість Валовадодана вартість
Витрачання основного капіталу Витрачання основного капіталу Амортизаційні відрахування
Чиста додана вартість Чистадодана вартість Чистадодана вартість
Оплата праці найманих працівників Оплата праці найманих працівників Витрати на оплату праці з відрахуваннями на соціальні потреби
Валовий прибуток Валовий прибуток Валовий прибуток

Таблиця 2.18

Пропоновані показники економічної ефективності доданої вартості

Витрати (причина), грн/рік Результати (наслідок), грн/рік Показники економічної ефективності Критерій
Економічні витрати Ве (бухгалтерські витрати В плюс нормативний валовий прибуток Пн), Ве = В + ПнНормативна валова додана вартість Вд (амортизаційні відрахування Ва плюс витрати на оплату праці з відрахуваннями на соціальні потреби Взп плюс нормативний валовий прибуток Пн), Вд = Ва + Взп + ПнНормативна чиста додана вартість (витрати на оплату праці з відрахуваннями на соціальні потреби плюс нормативний валовий прибуток), Вч = Взп + Пн Реалізована продукція, VрУмовно чиста продукція (реалізо-вана продукція мінус матеріальні витрати Вм),Vу.ч = Vр – ВмЧиста продукція (реалізована продукція мінус матеріальні витрати Вм та амортизаційні відрахування Ва),Vч = Vр – Вм – Ва Економічних витрат
Валової доданої вартості
Чистої доданої вартості
Е
1 + Ен.дЕ
1 + Ен.ч


При цьому визначено, що валовій доданій вартості (як витратам) відповідає як результат умовно чиста продукція. Її розраховують як різницю між обсягом реалізованої продукції та матеріальними витратами. Чистій доданій вартості (як витратам) відповідає як результат чиста продукція. Вона дорівнює різниці між обсягом реалізованої продукції та матеріальними витратами й амортизаційними відрахуваннями. Показниками економічної ефективності ми пропонуємо вважати відношення умовно чистої (чистої) продукції до валової (чистої) доданої вартості. Критерієм вибору варіанта є умова, що показник ефективності буде рівним (більше) одиниці (табл. 2.18).

Окремо слід виділити показники економічної ефективності, які характеризують продуктивність валової та чистої доданої вартості. У них весь результат (обсяг реалізованої продукції) переноситься на фактор валової або чистої доданої вартості (табл. 2.18). Але змінюється критерій вибору варіанта. Для показника Е = Vрд критерієм є умова, що Е

1+Ен.д·Ен.д – нормативний показник економічної ефективності валової доданої вартості (частки одиниці), характеризує відношення нормативних матеріальних витрат до валової доданої вартості.