-правление НБУ – члены руководящих органов являются постоянными сотрудниками НБУ и не могут занимать иных гос.должностей и заниматься предпринимательской деятельностью.
96. Виды банков в Украине
1.НБУ.
2. Государственным является банк, созданный по решению КМУ на основе госсобственности. Устав гос. банка утверждается постановление КМУ. Наименование банка должно содержать слово «государственный». Гос-во осуществляет полномочия владельца относительно акций (паев), принадлежащих ему в уставном фонде гос. банка.
При принятии решения о частичном или полном отчуждении гос- вом принадлежащих ему акций гос. банка, этот банк утрачивает статус гос- венного.
3. Кооперативные банки – это банк, созданный субъектами хозяйствования, другими лицами по принципам территориальности на основе добровольного членства и объединения паевых взносов для совместной денежно- кредитной деятельности.
Виды:
- местные;
- центральные.
Уставной фонд делится на паи. Каждый участник независимо от его участия в уставном фонде банка имеет право одного голоса.
97. Кредитный договор: заключение и форма
Определяется ГКУ как договор, по которому банк или иное финансовое учреждение (кредитодатель) обязуется предоставить денежные средства (кредит) заемщику в размере и на условиях, установленных в договоре , а заемщик обязуется вернуть кредит и уплатить %-ты.
К правоотношениям применяются положения, регулирующие правоотношения по договору займа, если иное не установлено законодательством и не вытекает из сути кредитного договора.
Кредитный договор должен быть заключен в письменной форме как путем составления одного документа, подписанного кредитором и заемщиком, так и путем обмена письмами, телеграммами, телефонограммами, подписанными направляющей их стороной. Несоблюдение письменной формы влечет за собой признание кредитного договора недействительным. Такой договор считается ничтожным.
Характеристика договора – консенсуальным, двусторонний, возмездный.
В содержание договора включаются существенные и дополнительные условия. Существенными являются те, без достижения соглашения по которым договор не может считаться заключенным – ХКУ относит цель, сумму и срок кредита, условия и порядок его выдачи и погашения, виды обеспечения обязательств заемщика, %-ные ставки, порядок платы за кредит, обязанности, права и ответственность сторон по выдаче и погашению кредита.
Дополнительные условия договора могут предусматривать обязанности заемщика предоставлять свои финансовые документы в оговоренные сроки соблядение правил банковского контроля.
98. Субъекты и объекты кредитного правоотношения
Правовые основы предоставления, использования и возврата кредита и регулирование взаимоотношений между субъектами, возникающих в процессе кредитования, регулирует Положение НБУ «О кредитовании». В этом акте кредитная операция определяется как договор о предоставлении кредита, который сопровождается записями по банковским счетам, с соответствующим отражением в балансах кредитора и заемщика.
Субъектами кредитных правоотношений являются кредитор и заемщик. Кредитор – субъект кредитных отношений, который предоставляет кредит другому субъекту хозяйственной деятельности во временное пользование. Заемщик – субъект кредитных отношений, который получил во временное пользование денежные средства на условиях возвратности, платности и срочности.
Кредит – средства и материальные ценности, которые предоставляются резидентами и нерезидентами в пользование юридическим и физическим лицам на определенный срок и под %.
99. Банковские операции
Банковские операции – операции банков по привлечению денежных средств и их размещению, выпуска в обращение и изъятие из него, осуществление расчетов и т.п.
1. Принятие вкладов от юридических и физических лиц.
2. Открытие и ведение текущих счетов клиентов и банков-корреспондентов.
3. Размещение привлеченных средств от своего имени, на собственных условиях.
4. Операции с валютными ценностями.
5. Эмиссию собственных ценных бумаг.
6. Лизинг.
7. Выпуск, куплю, продажу и обслуживание чеков, векселей.
Активні операції банків — це операції, за допомогою яких банки розміщають власний і залучений капітал. До них належать кредитні, касові, акцептні операції, операції із цінними паперами, договори з нерухомістю. Найважливішим з них є кредитні і касові — на їх частку припадає близько 75% балансу.
Змістом пасивних операцій є формування ресурсів з метою акумуляції засобів для наступного фінансування активних операцій. Найважливіший вид пасивних операцій — депозитні операції, тобто всі термінові і безтермінові вклади клієнтів. Іншими видами пасивних операцій є ощадні вклади й емісія банківських та іпотечних облігацій.
Державний банк для забезпечення виконання покладених на нього функцій здійснює такі операції:
• надає кредити комерційним банкам;
• здійснює дисконтні операції з векселями і чеками;
• купує і продає на вторинному ринку цінні папери;
• відкриває власні кореспондентські і металеві рахунки в закордонних банках та веде рахунки банків-кореспондентів;
• купує і продає валютні цінності з метою монетарного регулювання;
• зберігає банківські метали, а також купує і продає банківські, дорогоцінні метали і камені й інші коштовності на внутрішньому та зовнішньому ринках без квотування і ліцензування;
• розміщує і виконує операції із золотовалютними резервами України;
• веде Державне казначейство України без оплати і нарахування відсотків;
• виконує операції з обслуговування державного боргу;
• веде особисті рахунки працівників ДБУ;
• веде рахунки міжнародних організацій
100. Форма и виды кредитов
Кредит — капітал, що позичається, тобто надається кредитором у тимчасове користування позичальникові на умовах платності, зворотності і цільового використання.
Кредит — це довіра або рух позичкового капіталу в грошовій формі, наданий у позичку його власником за умови повернення у визначений термін зі сплатою відсотка.
Розвиток і удосконалення кредитних відносин призвели до виникнення різних форм і видів кредиту.
Державний кредит — це сфера грошових відносин, що виникають між державою як позичальком і фізичними і юридичними особами як кредиторами в зв'язку зі створенням, розподілом і використанням централізованого фонду коштів.
В основі державного кредиту лежать урегульовані правовими нормами відносини із залучення вільних коштів населення на основі їхньої зворотності, добровільності, а також залучення вільних коштів підприємств, організацій на добровільних засадах. Державний кредит надається в таких формах:
1) державні позики;
2) грошові зобов'язання держави;
3) внески населення в Ощадбанки України;
4) залучення вільних коштів організацій, підприємств, кооперативів, громадських організацій, підприємницьких і комерційних структур.
Банківський кредит надається банками у формі грошових позичок підприємцям і населенню. Кредитором тут є банк. Позички можуть бути гарантовані, тобто забезпечені заставою, і негарантовані. Заставою можуть бути нерухомість, цінні папери, золоті вироби, коштовності й ін. Незабезпечена позичка — це позичка без застави. Також позичка може бути видана під гарантовану заставу, коли треті особи — банки, страхові компанії дають поручительства за кредит.
Комерційний кредит — це кредит, наданий суб'єктами господарської діяльності один одному, у вигляді продажу товарів з відстрочкою платежу. Знаряддям комерційного кредиту є вексель (різновид цінних паперів). Вексель — це особливий вид письмового боргового зобов'язання, що дає його власникові право сплати позначеної в ньому суми після закінчення визначеного терміну. Об'єктом комерційного кредиту можуть бути виконувані роботи, послуги, товари, на які дається кредитором позичальникові відстрочка платежу.
Споживчий кредит надає громадянам і населенню позички на придбання товарів тривалого користування з відстрочкою платежу. Позички ці погашаються вроздріб, на виплат. Термін кредиту встановлюється залежно від цілей об'єкта кредитування, розміру позички, платоспроможності позичальника, причому він не повинен перевищувати 10 років із дня його надання. Фізичні особи погашають кредит шляхом перерахування засобів з особистого внеску, депозитного рахунку, переказами через пошту або готівкою.
Національний банк може надавати комерційним банкам ломбардний кредит під забезпечення державних цінних паперів, випущених Міністерством фінансів України. Список цінних паперів затверджується Правлінням НБУ і доводиться до комерційних банків на термін, що не перевищує тридцяти днів. Він надається за ломбардною процентною ставкою, яка встановлюється Правлінням НБУ залежно від ситуації на грошово-кредитному ринку.
Лізинговий кредит передбачає здачу в довгострокову оренду майна (машин, устаткування, транспорту, обчислювальної техніки, будинків, споруд та інше) і супроводжується висновком лізингового договору. Лізинг — це майновий кредит, де лізингодавець є кредитором, власником, що здає майно в оренду, а лізинговий орендар — користувачем, що взяв у оренду згідно з договором майно на певний строк. До суб'єктів лізингу також належать підприємства, організації, комерційні структури, фірми, що здійснюють виробництво і реалізацію товарів.
Міжнародний кредит надається різним державам, міжнародним кредитно-фінансовим інститутам, фірмам у грошовій і товарній формі.
Іпотечний кредит надається під заставу нерухомого майна. Кредиторами є іпотечні банки, спеціальні іпотечні компанії, а також комерційні банки, позичальниками — юридичні і фізичні особи, що мають у власності об'єкти іпотеки або мають поручителів.