Курсова робота: Вивчення поняття "символ О"
Зміст
Введення
Розділ 1. Символ О
1.1 Основні визначення, приклади
1.2 Основні співвідношення
1.3 Рішення задач
Розділ 2. Додаток символу О
2.1Асимптотичне рішення трансцендентних рівнянь дійсного змінного
2.2 Асимптотичне рішення інтегралів
2.3Асимптотичне обчислення суми ряду
Література
Введення
Слово асимптотика має грецьке походження й буквально означає "ніколи що не з'єднуються". Вивчаючи конічні перетини, давньогрецькі математики розглядали, зокрема, гіперболи, такі, як графік функції
Які мають прямі y = x і y = -x своїми "асимптотами". При
Точні рішення, якщо їх вдається одержати, - це чудово: остаточна відповідь викликає почуття глибокого задоволення. Але й наближене значення іноді виявляється в ціні.
В 1894 році Пауль Бахман придумав позначення для асимптотичного аналізу. У наступні роки його популярності сприяли Едмунд Ландау й ін. Ми зустрічаємо це позначення у формулах на зразок:
яка говорить нам, що n-е гармонійне число дорівнює натуральному логарифму n плюс константа Ейлера плюс деяка величина, що становить "О велике від 1 на n". Ця остання величина точно не визначена, однак, який би вона не була, позначення "О" дозволяє затверджувати, що вона не перевершує константу, помножену на 1/n.
Величину О(1/n) можна вважати малої, якщо тільки нас не цікавлять величини, що відрізняються від 1/n лише постійним множником.
Додаток символу О можна зустріти в різних областях математики, а також і у фізику. Наприклад, у книзі Панченкова А.Н. "Асимптотичні методи в екстремальних задачах механіки" розглядається застосування асимптотичних методів у рішенні задач аеродинаміки.
Ціль курсової роботи: вивчити поняття "Символ О" і показати його застосування.
Задачі:
1. Вивчити поняття "Символ О", дати визначення.
2. Вивчити й довести основні співвідношення.
3. Показати застосування символу О при рішенні задач.
4. Знайти застосування символу О в різних областях математики.
На підставі поставлених цілей і задач кваліфікаційна робота розбита на дві глави.
Розділ 1 "Символ О" складається із трьох параграфів. У першому параграфі розглядаються основні визначення, приводяться приклади; у другому - формулюються твердження, приводяться їхні докази; третій параграф присвячений рішенню задач.
Розділ 2 "Додатка символу О" висвітлює застосування символу О, а саме, при рішенні трансцендентних рівнянь, при обчисленні інтегралів, при знаходженні суми рядів.
Розділ 1. Символ О.
1.1 Основні визначення, приклади
Визначення 1:
f(n) = O(g(n)) для всіх n Î N (1.1.1) означає, що існує така константа З, що
Символ "О" включає невизначену константу С, кожне входження О може мати на увазі різні З, але кожна із цих констант не залежить від n.
Приклад 1: ми знаємо, що сума квадратів перших n натуральних чисел дорівнює
n =
Можна записати n = О(n3),
тому що
для всіх цілих n. Можна одержати більше точну формулу
n =
для всіх цілих n. Можна також недбало відкинути частина інформації й записати n = О(n10).
Визначення О не змушує нас давати найкращу оцінку.
Розглянемо приклад, коли змінна n – не целочисленна.
Приклад 2:
де х – речовинне число.
Тут уже не можна сказати, що S(x) = O(x3), тому що відношення
Ця дилема дозволяється завдяки тому, що на змінні, використовувані із О, звичайно накладаються які-небудь обмеження. Якщо, наприклад, ми поставимо умову, що
Ці обмеження часто задаються у вигляді граничних співвідношень.
Визначення 2: співвідношення f(n) = O(g(n)) при n®¥ означає, що існують дві константи С и n0, такі, що
Зауваження 1: Значення С и n0 можуть бути різними для різних О, але вони не залежать від n.
Визначення 3: запис f(х) = O(g(х)) при х®0 означає, що існують дві константи С и e, такі, що
Тепер О представляє невизначену функцію й одну або дві невизначені константи, що залежать від контексту.
Зауваження 2: запис
Працюючи із символом "О" ми маємо справу з однобічними рівностями. Права частина рівняння містить не більше інформації, чим ліва, і фактично може містити менше інформації; права частина є "огрубінням" лівої.
Якщо говорити строго формально, то запис O(g(n)) позначає не якусь одну функцію f(n), а відразу множина функцій f(n), таких, що
Приклад 3: "Рівняння"
Можна строго довести це "рівність", якщо взяти довільний елемент із лівої частини й показати, що він належить правій частині: нехай
Зауваження 3: Якщо у формулі використовується трохи змінних, то символ О представляє множину функцій від двох або більше змінних, а не тільки від однієї. В область визначення кожної функції входять всі змінні, які в даному контексті "вільні" для зміни.
Отут є деяка тонкість через те, що змінні можуть мати сенс лише в частині вираження, якщо вони зв'язані знайомий ( або подібним.
Приклад 4:
ціле n ³ 0.(1.1.5)
Вираження k2 + O(k) у лівій частині відповідає множині всіх функцій від двох змінних виду k2 + f(k, n), для яких найдеться константа З, така, що