Вступ. 2
1. Логіка Дзен-буддійського вчення. 5
2. Практична користь Дзен-Буддизму. 13
Висновки. 21
Список використаної літератури. 24
Чань-буддизм, що склався в Китаї в VI столітті, як самостійне філософсько-релігійне направлення, з’явився на японському грунті в XII-XIV століттях. "Дзен" – це транскрипція китайського ієрогліфа "чань" відповідно до фонетичних норм японської мови. Не дивлячись на те, що дзен-буддизм має китайське коріння, його змістовна частина відрізняється від класичного чань-буддизма. Крім того, дзен став часткою світогляду більшості японців, незалежно від їх приналежності до буддизму.
Доктрина дзен сьогодні підлягає осмисленню як спосіб життя японців, це не стільки дотримання релігійним ідеям, скільки певні стереотипи поведінки і мислення, пов’язані з різними сторонами життєдіяльності людей.
У сучасній Японії до трьох основних направлень дзен (Сотий, Ріндзай, Обаку) належить близько 10% населення країни, але вплив ідеології дзен набагато ширший.
Перший японський наставник дзен Ейсай двічі в XII столітті їздив до Китаю.
Повернувшись звідти після успішного самоудосконалення в 1191 році, він очолив школу Рінзай і почав інтенсивне впровадження дзен в різні верстви населення. У основу доктрини школи була покладена ідея раптового осяяння – саторі. Для його досягнення вводилася система стимулів, серед яких особливе місце займали коани, – питання-загадки. Відповіді на них можна було знайти в процесі зосередження на внутрішньому сенсі питання. Для цього слід було перейти від формально-логічного до підсвідомо-асоціативному мисленню, в процесі переходу і відбувалося спонтанне збагнення сенсу буття. Головною трудністю була відсутність методики переходу до осяяння, тому одного лише прагнення до нього було недостатньо. Саторі означало пізнання людиною природи Будди в собі, після чого наставала невразливість для життєвих хвилювань. Вихід з найскладніших ситуацій допомагала знайти розвинена інтуїція, оскільки осяяння було виходом із замкнутого круга обмежень людської логіки. Абсурдність коана передбачала не стільки логічність відповіді, скільки повноту реакції фізичних і духовних сил того, кому задавалося питання.
Розвиток інтуїції, що дозволяє знаходити вихід з будь-якої скрутної життєвої ситуації, займав послідовників школи Рінзай більше, ніж вивчення священних текстів і практика ритуалів, тобто творчому прозрінню віддавався пріоритет перед філософсько-релігійній системою ідей дзен-буддізма. Дзенськие ченці займалися не лише пошуками найкоротшого шляху до осяяння і пізнання в собі природи Будди, але і прагнули до повного занурення в процес діяльності, якою б вона не була, – чайна церемонія, садово-паркове мистецтво, віршування, каліграфія і ін.
Виконання фундаментального постулату буддизму "тут і зараз" – ось основа будь-якого виду діяльності. На основі дзен розвиваються такі види бойових мистецтв, як кюдо і кендо, карате до і дзюдо.
Засновник школи Сотий – Доген розвивав в практиці дзен сидячу медитацію – дзадзен. Він стверджував, що до досягнення саторі (проясненню) веде, насамперед, спокійне сидіння без яких або спеціально поставлених цілей і роздумів. Свідомість поступово відмовляється від мирських турбот і умовностей, чтпро і служить зрештою його проясненню.
Доктрина школи Сотий була пов’язана з повсякденними заняттями японців, їх способом життя. Ченці в монастирях активно займалися фізичною працею, а в деяких місцях і бойовими мистецтвами.
У XIV-XV століттях ідеї дзен почали користуватися заступництвом сегунов, оскільки центральна влада в період феодальних воєн потребувала державної практичної системи самодисципліни. Доктрина дзен, що поєднувалася із строгими, цілеспрямованими ритуалами, придбала всеосяжний вплив. Для професійних воїнів вона стала основою їх шляху, художникам і поетам вона допомагала розкривати таємниці буття. Дзен ставав сенсом життя для більшості японців, але його суть так і залишалася загадкою – вона нез’ясовна з точки зору раціонально-логічного підходу. Її дію можна відчути, пережити, але не можна пізнати розумом і описати у вигляді розгорненої логічно стрункої системи. Ченцем можна було стати на якийсь час, щоб побудувати нові життєві плани, посвятити себе процесу художньої творчості або отримати мудрі поради з приводу тактики ведення бою.
Само слово "дзен" походить з санскриту. Воно означає медитацію, адже це саме те, чим займаються її прихильники. Послідовники дзен-буддизму рахують записані тексти, багатогодинні проповіді і міркування і проходження формальній догмі шкідливими і навіть небезпечними. Тому вони покладаються лише на ті засоби, які допомагають їм досягти більш високого рівня свідомості, осягнути природу Будди і злитися з божеством. До них відноситься не тільки медитація, але і знамениті "коани" - парадоксальні питання (наприклад: "Що таке звук бавовни? "), які покликані допомогти людині звільнитися від неправильних, вторинних уявлень і висновків. Ті, хто практикує дзен, зазвичай обирають для себе вчителя, завдання якого - допомогти учневі позбавитися від помилок і осягнути самого себе.
Найбільш значні фігури в історії дзен-буддизму - Третій Патріарх, Сенг-цан, при якому дзен ввібрав в себе багато аспектів даосизму (релігії, що глибоко почитала природу), а також Шостий Патріарх, Хуї-ненг, що в основному концентрується на відкритті дійсної суті і розуму людини.
Дзен-буддизм - це спосіб життя і погляд на життя, який не можна звести до якої-небудь формальної категорії сучасної думки. Це не релігія і не філософія, не психологія і не наука. Це зразок того, що в Індії і Китаї називають "шлях освоєння" і тут дзен-буддизм споріднений даосизму, веданте і йогі. Будучи формою буддизму одній з систем Махаяни, учення дзен робило акцент на методі, а не на доктрині. Так за твердженням дзен, істина - непізнана за допомогою розсудливої діяльності і не висловлювана словами. Дзен-буддизм заперечує "слово" як засіб передачі істини. Цілий комплекс вельми своєрідних технічних прийомів покликаних збудити інтуїцію (несподівані дотики, щипки, поштовхи, удари кулаком або палицею) використовувався в процесі колективних бесід учнів з наставником.
Головний прийом, за допомогою якого наставник добивався ефекту, - орієнтація на шок, так звана шокова терапія. "Шлях звільнення" не піддається позитивному визначенню. Його можна описати лише побічно, вказуючи чим він не є, подібно до того, як скульптор розкриває образ, удаляючи зайві шматки мармуру або каменю. У історичному відношенні Дзен є результатом розвитку два стародавніх культур: Китаю і Індії і він носить швидше китайський, ніж індійський характер.
З XII століття Дзен розповсюдився в Японії і отримав там справді творчий розвиток. Дзен-буддизм - це цінний дар Азії миру. Дзен зв'язав своє походження як з даосизмом так і з буддизмом і так як він володіє яскраво вираженою китайською специфікою, краще почати або вивчати його китайські витоки і на прикладі даосизму показати що таке "шлях звільнення".
Більшість затруднень і містифікацій, що виникають при вивченні Дзен пов'язано з незнанням китайського мислення. І отже основне завдання полягає в тому щоб знайти і оцінити відмінності в основних передумовах думки і в самому методі мислення. Саме ці кліше, абсолютно непридатні для таких явищ, як Даосизм і Дзен, створюють враження, що "східний склад розуму" є чимось містичним, ірраціональним і незбагаченим. Але не можна сказати, що ці чисто китайські і японські матерії не мають нічого спільного з нашою культурою. Завдяки дослідженню Р.Х. Бліса, які він опублікував в книзі "Дзен в англійській літературі" було показано, що основні прозріння Дзен носять універсальний характер.
Основною причиною, по якій Даосизм і Дзен є загадкою для європейського розуму - полягає в обмеженості представлення європейців про людське пізнання. Європейці вважають за знання, лише те, що Даос назвав би умовним, мінімальним, конвенціальним знанням: "Ми не відчуваємо, що знаємо щось до тих пір, поки не можемо визначити це в словах або в якій-небудь традиційній знаковій системі, виражаючи їх у математичних або музичних символах. І таке знання називається конвенціальним, умовним тому, що воно є предметом суспільної угоди (конвенції) - домовленості щодо засобів спілкування.
По іншому Дзен називають Чань (по японський). Ознаки, що відрізняють Дзен (Чань) - буддизм від інших напрямів буддизму важко помітні. Дзен володіє цілком визначеним і властивим тільки йому духом. Хоча саме слово Дзен (дхиана) означає медитацію, інші школи буддизму додають медитації більшого значення. Але характерною особливістю для Дзен є те, що для Дзен зовсім не обов'язкові вправи у форменій медитації.
Принцип Дзен: " нічого більше сказати" - не оригінальний також як і переконання в тому, що істина невисловлювана словами. Це було в Мадхьяміке верб ученні Лао-цзи:
Ті, що знають не говорять
Ті, що говорять не знають.
Дух Дзен володіє певною прямотою.
У інших школах буддизму пробудження (бодхи) представлявся чимось далеким майже надлюдським, досяжним лише після багатьох і багатьох існувань, повного терплячого зусилля.
У Дзен же завжди присутнє таке відчуття, ніби пробудження – щось цілком природне, майже відчутне, і яке може відбутися в будь-якій момент. Якщо його важко досягти, то лише тому, що все дуже просто. Та ж прямота характеризує і методи навчання Дзен: він указує істину прямо і безпосередньо, не відволікаючись грою в символи. Пряма вказівка (чжі-чжі) означає відкритий вираз Дзен за допомогою несимволічних дій або слів. Багатьом вони можуть показатися дивними, а деколи безглуздими. У відповідь на питання про природу буддизму вчитель вимовляє якісь порожні слова про погоду, про явища або справляє звичайне враження (дію) зовні не пов'язане з філософськими або духовними матеріями.