Олександрійський канон (Септуагінта)
Олександрійський канон Старого Завіту (Септуагінта) був прийнятий на рубежі нашої ери у євреїв Олександрії і ліг в основу християнського канону Старого Завіту (це стосується як тексту, так і складу та рубрикації книг).Він помітно відрізняється від іудейського Танаха як за складом книг, так і за їхнім розташуванням і окремим текстам.Необхідно мати на увазі, що текстуально олександрійський канон заснований на інший, не протомасоретской, версії оригінального тексту.Не можна виключити також і те, що доповнення в ньому можуть мати християнське походження.
Після зруйнування Другого Храму олександрійський канон не був прийнятий іудаїзмом і зберігся тільки в списках християнського походження.
Структурно олександрійський канон відрізняється тим, що книги Невиим і Ктувим перерозподілені між розділами відповідно до іншим, ніж у Танасі, представленням про жанри.Це 39 [25] книг, які представляють собою наступні розділи:
1.Законодавчі книги (П'ятикнижжя) (Буття-Повторення Закону)
2.Історичні книги (Книга Ісуса Навина-Естер)
3.Учительні (поетичні) книги (Книга Іова-Книга притчею Соломонових-Книга Проповідника)
4.Пророчі книги (Книга пророка Ісаї-Книга пророка Малахії)
Крім того, додані до канону цілком або істотно текстуально доповнені ряд книг. Так, Друга книга Хронік включає часто вживану в східнохристиянському богослужінні молитву Манасії (2Пар.36: 24 слл).В книзі Естер додані Пролог (следут перед 1-ю главою книги), список указу Артаксеркса про знищення юдеїв (слід між 13-м і 14-м віршем 3-го розділу книги), молитва Мордехая і Естер (слід у завершенні 4-йглави книги) і список 2-го указу Артаксеркса, скасовує його перший указ (слід між 12-м і 13-м віршем 8-го розділу).У книзі пророка Даниїла додані: пісня 3-х юнаків пещі (слід між 23-м і 24-м віршами 3-го розділу, відповідає 24-91 віршу в російській повному Синодальному перекладі) та 2 додаткові глави - 13-я про Сусанніі 14-я про Віле і дракона.Цілком відсутні в єврейській Біблії книги Товита і Юдити, Премудрості Соломона і Премудрості Ісуса, сина Сираха, пророка Варуха та Послання Єремії, а також 2 книги Ездри.Деякі списки Септуагінти включають також 1 і 2 книги Маккавейських.
Православна Церква у складі «Старого Завіту» нараховує 39 канонічних та 11 неканонічних книг, відрізняючись цим від Римсько-Католицької Церкви, яка налічує у своїй Вульгаті 46 канонічних книг (включаючи книги Товит, Юдита, Премудрість Соломона і 2 кн. Маккавейських).
Протестантський канон
В епоху Реформації панівне на Заході уявлення про канонічність і авторитеті біблійних книг піддається радикального перегляду.Якоб ван Лісвельдт (Jacob van Liesveldt) в 1526 р. і Мартін Лютер в 1534 р. видають Біблії, в яких включають до Старого Завіту тільки книги іудейського канону.Що не входять до іудейський канон книжки отримують в протестантській традиції назва апокрифи - термін, закріплений в східнохристиянської традиції за пізньої (II ст. До н. Е.. - I ст. Н.е) літературою, ніколи не входила в олександрійський і християнський канони.
Деструктивний культ або деструктивна секта (англ. Destructive cult) - термін, використовуваний соціологами, психологами, богословами і публіцистами на заході і в Росії по відношенню до релігійних, неорелігійних і іншим групам і організаціям, що завдали шкоди суспільству або своїм членам (матеріальний, психологічний або фізичний), а також підозрюваним в потенційній небезпеці завдання такої шкоди.
Історія появи поняття в російській мові
На початку 1990-х років в Росії з'явилася велика кількість нових для країни релігійних організацій і груп. За межами пострадянського простору з таким явищем в 1960-і роки зіткнулися США, а потім країни Західної Європи. У Росії релігійні новоутворення з'являлися і поширювалися в основному в результаті зусиль іноземних місіонерів, а деякі, неорелігійні об'єднання, зародилися виключно на російському ґрунті.
Після появи нових релігійних рухів виникла проблема їх найменування. Традиційно така проблема вирішується за допомогою віднесення нових релігійних утворень до якоїсь вже існуючої релігійної традиції, або, якщо релігійне новоутворення не вміщуються в прийняту типологізацію, його включають в новий тип релігійних організацій. Класифікація релігій є складною і відповідальною справою, оскільки прилічення конкретної групи або організації вірян до категорії, що носить негативний відтінок, служить причиною дискримінації і навіть переслідувань. Саме з цієї причини, в науковому релігієзнавстві і соціології релігії класифікація релігії є найважливішою і складнішою проблемою.
На початку 1990-х років в Росії увійшла до моди методологія класифікації нових релігійних утворень, головним чином запозичена з праць західних соціологів, психологів і протестантських богословів. Їх праці були опубліковані російською мовою і почався процес перейняття використовуваного ними для опису релігійних і неорелігійних груп термінологічного апарату. До широкого обороту увійшли такі терміни, як "культ", що використався з початку XX століття в США і Великобританії для позначення або нетрадиційних релігійних об'єднань, або що відхилилися від догматизму історичного християнства. У тій, що утворилася пізніше за конструкцію - "деструктивний культ", акцент був перенесений на шкоду особи, сім'ї і суспільству в цілому. Оскільки серед дослідників не існує єдиного визначення чітких і стійких ознак "культу" і "деструктивного культу", то в круг деструктивних культів в ЗМІ і навколорелігійній| публіцистиці частенько відноситься безліч самих різних релігійних утворень.
Ознаки деструктивного культу
Згідно з визначенням, прийнятим в антикультовому русі, деструктивний культ - це група або рух, що демонструє значну, глибоку або надмірну прихильність або захопленість, відданість певній людині, ідеї або речі і використовуючі неетичні маніпулятивні методики переконання і управління (наприклад, ізоляція від колишніх друзів і сім'ї, виснаження, застосування спеціальних методів, розроблених з метою посилення навіюваності і сліпого дотримання, потужний груповий тиск, управління інформацією, тимчасове відключення індивідуальності або призупинення дії критичного здорового глузду, заохочення повної залежності від групи і боязні її покинути і т.д.), призначені для того, щоб сприяти реалізації цілей лідерів групи з фактичним або можливим збитком для членів цієї організації, їх сімей або суспільства.
Згідно з антикультовою літературою, деструктивні культи є релігійними і неорелігійними об'єднаннями, які практикують "промивання мізків" і "управління свідомістю" своїх послідовників, їх члени звинувачуються в самогубствах і вбивствах інших людей. Частина авторів іншого, контркультового напряму відмічає, що для віровчення деяких деструктивних культів характерне апокаліптичне очікування швидкого Кінця Світу і Останнього Суду, що іноді є поштовхом для здійснення вбивств і самогубств. На думку священнослужителів, апокаліптичні настрої можуть виникати і в традиційних християнських течіях, наприклад православві, служивши початковим матеріалом для виникнення "псевдо-православних" деструктивних сект.
У своїх працях критики культів вказують на те, що керівники деструктивних культів часто є особами психопатичного складу з|із| схильністю до домінування і психологічного насильства. На думку більшості критиків, лідери культів мають матеріальну або політичну зацікавленість в підпорядкуванні великої кількості людей і використовують такі методи дії на своїх послідовників, як "промивання мізків", наркотики, секс, групові "радения", позбавлення вільного часу, обмеження зовнішніх контактів і ін.
Серед критиків доки не існує єдиної точки зору відносно того, чи являються терористичні і воєнізовані організації деструктивними культами. Деякі автори відносять до деструктивних культів ісламізм і Армію опору Господа. Деструктивними культами також іноді іменують такі воєнізовані групи, як Тамілські Тигри і Аль-каида.
Правомірність застосування поняття
Релігієзнавець, професор МГУ Ігор Кантеров вказує на беззмістовність понять "Деструктивна секта" і "тоталітарна секта". Через розмитість визначальних характеристик, до "деструктивних культів" і "тоталітарних сект" "можна зарахувати практично будь-яке релігійне новоутворення, релігійно-філософське вчення|учення|, культурно-освітню установу", вважає Кантеров. На його думку, терміни "деструктивний культ" і "тоталітарна секта" використовуються головним чином сидеологічними цілями - для створення негативного образу релігійних об'єднань.
За підсумками розширеного засідання Комісії Громадської палати Російської Федерації по громадському контролю за діяльністю правоохоронних органів і реформуванням судово-правової системи в резолюції "Про заходи з протидії різним формам насильства над дітьми" від 27 січня 2009 року була дана рекомендація Уряду Російської Федерації ввести в карне законодавство визначення поняття "Тоталітарна секта" ("деструктивний культ") і встановлення карної відповідальності за їх діяльність.
Використання терміну
Релігієзнавець Ігор Кантеров в статті "Деструктивні, тоталітарні і далі скрізь" відмічав, що в західному і в російському законодавстві не існує якого-небудь визначення терміну "деструктивний культ" або "деструктивна секта". Це поняття також практично не використовується в науковому релігієзнавстві - замість термінів "секта" і "культ" для позначення релігійних організацій і груп, що відрізняються по віросповіданню від "традиційних" релігій, нині широко застосовується термін "новий релігійний рух" (НРД), популярність якому забезпечили праці англійського соціолога професора Айлин Баркер. На заході НРД спочатку сприймалися насторожено, але за останні двадцять років відношення до них помітно покращало. Більшість з них соціально адаптувалися і вписалися в сучасне суспільство, заповнюючи незайняті традиційними Церквами ніші.