Смекни!
smekni.com

Основні положення релігії та атеїзму (стр. 7 из 10)

У Новій Зеландії нині частка атеїстів складає 34,7% також понад 12% є агностиками. Правове відношення ліберальне до проявів різних форм безвір’я. Доля атеїзму в цьому регіоні змінювалась починаючи з другої половини 40-х років і була пов’язана з просвітницькою діяльністю, а також розвитком освіти та науки. В історичному розвитку держави влада ніколи не залежала від офіційної церкви.

У районах Океанії атеїзм донедавна був майже відсутнім явищем. Окремі випадки атеїстичних переконань були пов’язані з переселенцями та колонізаторами. Однак у 90-х роках ХХ століття рівень атеїстів серед населення підвищився і нині за місцевими оцінками становить близько 10-12%, крім островів Нова Каледонія, де він вищий на 3-5%. Сама структурованість релігійно-правових відношень різна в залежності від певної держави. Так наприклад о-ви Піткерн заселені колишніми англійськими колонізаторами, мають світську систему правління, церква не може чинити впливу на справи уряду, на відміну від о-вів Кірибаті або Палау, де хоч і залишився спадок колоніального правління, однак церква активно втручається у справи влади, що подекуди виявляється і у справах освіти. Разом з тим цікавим є те що в цьому регіоні відсутні нестандартні форми безвір’я пов’язані з специфічними культами. Хоча місцеві традиційні релігії дуже різноманітні, і суттєво відрізняються від колонізаторських.

мал. 4


4.4 Атеїзм в Африці

Атеїстична ситуація в Африці нині складається з дрібних не консолідованих осередків антирелігійної культури які виникли відносно недавно і пов’язані з дією в країнах континенту соціалістичних організацій, або з поширенням вільнодумства серед відносно розвинених країн регіону. Релігійний склад регіону дуже різноманітний. На півночі переважають іслам сунітської течії та традиційні вірування кочівників бедуїнів, також, подекуди у країнах північно-східної Африки наявні віруючі католики. Населення Центральної Африки складається з віруючих місцевих традиційних релігій та католиків. У цих двох регіонах континенту атеїсти та агностики майже відсутні. Однак у Південному регіоні де релігійний склад населення здебільшого християнський (наявні католики та протестанти) різні форми атеїзму більш поширені. Так у Анголі за статистичними даними незалежних дослідників у 2007 році виявлено 7 % атеїстів, ще скільки ж мешканців цієї країни агностики. Такі статистичні дані підтверджуються і місцевим переписом населення, котрий визначив такі ж показники. Статистичний інститут Гелепа (The Gallup Organization) у 2007-2008 роках провів подібні дослідження ще у декількох країнах південноафриканського регіону. Найбільш атеїстичної країною, за цими даними, можна вважати Ботсвану де кількість атеїстів складає 22 % відносно всього населення країни. Такі результати пов’язані з загальним високим розвитком країни відносно інших африканських держав, а також з відділом церкви від уряду і ще рядом чинників які відсутні в більш релігійних осередках регіону.

Загальні статистичні дані говорять про зростання чисельності атеїстів серед населення Африки. У 1900 році все населення Африки було релігійним. У 1960 році тут нараховувалось не більше 300 тисяч атеїстів, що правда ця цифра зростала до кінця 80-х років у зв’язку з поширенням соціалістичних організацій. Однак у 2000 році загалом у Африці нараховувалось 5,5 мільйонів атеїстів, при загальному населенні у 794 мільйони осіб, атеїсти складали 0,7 %.

4.5 Атеїзм у Америці

У 2004 році дослідження BBC показали що 9 % жителів США на вірять в бога. Соціологічні опитування The Gallup Organization привели трохи інші дані, за якими 6 % населення країни не вірять в бога і надприродні сили. Близько 29,5 мільйонів жителів США (14,1 %) вважають себе не релігійними. З них тільки 900 тисяч осіб відносять себе до активних (войовничих) атеїстів, а ще 990 тисяч осіб вважають себе агностиками. Найновіші дані вказують на те що кількість атеїстів у США вже сягає 34,2 мільйони (15 %). Найбільше атеїстів спостерігається у Вермонті, Вашингтоні, Орегоні, Неваді та Колорадо. Відповідно найбільший показник релігійності спостерігається у Північній Дакоті, Луїзіані, Міссісіпі та Північній Кароліні.

Загалом кількість не релігійного населення в регіоні зростає, однак серед релігійних осередків помітне різко негативне відношення до безвір’я. У Канаді атеїзм поширеніший ніж у США. Понад 30 % населення є атеїстами або агностиками. Перепис населення у Канаді 2001 року свідчить про те що 16,2 % населення не релігійні, хоча точної статистики атеїстів у цьому переписі населення не велось. В урбанізованих регіонах Канади атеїстів більше. 49,2 % жителів Ванкувера стверджують що вони атеїсти, разом з тим у сільських частинах штату Квебек частка віруючих становить близько 100 %.

В Мексиці ситуація трохи інша. Відділення церкви від влади в цій країні офіційно гарантує 130 стаття Мексиканської Конституції, яка вказує також що релігійні лідери не можуть займати державні посади і впливати на законодавчі процеси країни. Однак разом з тим більшість населення (89,7 %) є католиками. Атеїзм тут, як і в інших країнах Центральної Америки не поширений. Лише близько 0,3 % населення всього центральноамериканського регіону не цікавляться релігією. Існують статистичні дані 2010 року про зростання кількості атеїстів, однак в зв’язку з негативним відношенням до себе атеїсти продовжують відвідувати церкву і мовчати про свої справжні переконання.

У Південній Америці релігія міцно ввійшла у суспільне життя впродовж історичного розвитку регіону. Атеїзм та агностицизм тут не поширені. Однак в 2010 році з’явились певні статистичні дані про атеїстичну ситуацію в регіоні.

Таблиця 2

Країна Чисельність Класифікація
Уругвай
17,2 % Атеїсти та агностики
Аргентина
11,3 % Атеїсти та агностики
Чилі
8,3 % Атеїсти та агностики
Бразилія
7,4 % Не релігійні
Колумбія
1,9 % Не релігійні
Перу
1,4 % Не релігійні
Парагвай
1,1 % Не релігійні

В інших країнах Південної Америки чисельність атеїстів складає менше одного відсотка від загальної кількості населення. Найменше атеїстів з регіону спостерігається у Болівії (близько 0,07 %). Однак 12 % болівійців стверджують що втратили цікавість до релігії.


5. Загальні статистичні дані про розповсюдження атеїзму. Атеїстична демографія

Досить складно визначити кількість атеїстів у всьому світі. Також учасники опитувань можуть по-різному розуміти термін «атеїзм» і відмінності між атеїзмом, нерелігійними віруваннями, не-теїстичними релігіями та духовними практиками. Крім цього, в деяких релігійних країнах люди намагаються не демонструвати свої атеїстичні погляди з метою уникнути дискримінації та переслідувань. Дослідження, проведене Британської Енциклопедією в 2005 році, показало, що нерелігійними є приблизно 11,9% людей, а атеїстами — близько 2,3%. Ці результати не включають в себе послідовників не теїстичних релігій, таких, як буддизм. Також в 2005 році Pew Research Center досліджував ставлення американців до представників різних конфесій (світоглядів). Було встановлено, що атеїсти користуються найменшою повагою. 35% американців ставляться до них позитивно, 53% — негативно. У листопаді-грудні 2006 року опитування серед громадян США і п'яти європейських країн, опубліковане у Financial Times, показало, що американці більше, ніж європейці, схильні вірити у щось «надприродне» (73%). Серед дорослого населення Європи більш віруючими є італійці (62%), а французи — найменш релігійні (27%). У Франції 32% опитаних назвали себе атеїстами і ще 32% — агностиками. Офіційне опитування Європейського союзу дало такі результати: 18% населення ЄС не вірять в бога, 27% допускають існування «надприродної духовної життєвої сили», в той час як 52% вірять у якого-небудь конкретного бога. Серед тих, хто припинив навчання в школі, не досягнувши п'ятнадцятиріччя, співвідношення віруючих підвищується до 65%; ті з опитаних, хто вважав себе вихідцем із строгих сімей, більше схильні вірити в бога, ніж ті, чиї родини не мали строгих внутрішніх правил. У 2007 році опитування, проведене Інститутом Соціальних досліджень (США), показало, що найбільшою релігійною країною серед індустріально розвинених держав є США - 90% стверджують, що вірять у бога, 60% щодня моляться, 46% щотижня відвідують храм (синагогу або мечеть). Частка активних віруючих в інших індустріально розвинених країнах значно нижча - 4% у Великобританії, 8% у Франції, 7% у Швеції і 4% в Японії. На 2005 рік перше місце в списку 50 найбільш атеїстичних країн світу, складеному американським коледжем Пітцер, займає Швеція (45-85% жителів є атеїстами). За нею йде В'єтнам (81%), Данія (43-80%), Норвегія (31-72%), Японія (64-65%), Чехія (54-61%), Фінляндія (28-60%), Франція (43-54%), Південна Корея (30-52%) і Естонія (49%).