Лабораторний практикум
з фізики
Учня 10-А класу
Безпечного Петра
Практична робота № 1
Вимірювання відносної вологості повітря
Мета: навчитись користуватись вимірювальними приладами.
Обладнання: волосяний гігрометр, психрометричний гігрометр, гігрометр, гумова насос-груша, скляний екран, ефір.
Теоретичні дані:
  
Ознайомилися з принципами і будовою гігрометра, визначили температуру в кімнаті, за допомогою психрометра визначаємо відносну вологість повітря.
| № |    |     |     |     |  
| 1 |   18  |    14  |    4  |    64  |  
| 2 |   16  |    8  |    8  |    30  |  
| 3 |   14  |    10  |    4  |    60  |  
Контрольні запитання:
1. Що називають точкою роси ?
2. Яка пара називається насиченою ?
3. Коли абсолютна вологість більша ?
4. Дати означення відносної вологості.
1. Точкою роси називають температуру, за якої відносна вологість повітря становить 100% .
2. Насиченою називають пару, яка перебуває в динамічній рівновазі зі своєю рідиною.
3. Абсолютна вологість взимку буде більша ніж влітку, тому що якщо температура низька, то кількість водяної пари в повітрі буде дуже близька до насичення.
4. Відносною вологістю повітря називають величину, яка вимірюється відношенням абсолютної вологості до кількості пари необхідної для насичення  повітря за тієї самої температури.
Висновок: на цьому уроці ми навчились вимірювати відносну вологість повітря.
Практична робота № 2
Спостереження броунівського руху
Мета: переконатись у тому, що речовина складається з дрібних частинок і ці частинки рухаються.
Теоретичні дані:
2500 років тому вчений Демокріт вперше видвинув твердження про те що речовина складається з дрібних частинок. На початку XX століття з винайденням електронного мікроскопа це було доведено з наукової точки зору. Ці частинки назвали молекулами. До основних доказів того що частинки існують і рухаються належить явище, яке вперше спостерігав англійський ботанік Броун в 1827 році. Щоб спостерігати броунівський рух можна виконати такий дослід: треба дуже розвести у воді краплю туші і помістити її на предметне скло мікроскопа. Рідина, яка здавалася суцільною, у мікроскопі виглядає інакше: чорні, неправильної форми шматочки різних розмірів, плавають у безбарвній рідині. Зосередивши увагу на одному з них, можна побачити, що він рухається хаотично. Звісно ми бачили не молекули, але з цього досліду зрозуміло, що шматочки туші рухалися через те, що об них вдарялися невидимі в мікроскопі частинки. Ці частинки рухаються хаотично.
Висновок: ми на досліді переконались у тому, що речовина складається з дрібних частинок (молекул) і ці частинки рухаються хаотично.
Практична робота № 3
Вимірювання індукції магнітного поля постійного струму
Мета: навчитися складати електроколо і користуватися електровимірювальними приладами.
Обладнання: амперметр, лінійка, прямокутна рамка, терези, гирі, магніт дугоподібний, джерело живлення.
Схема Теоретичні дані:
  
| № |    |     |     |     |     |  
| 1 |    |     |     |     |     |  
| 2 |    |     |     |     |     |  
| 3 |    |     |     |     |     |  
 
 
 
 
 
 
Висновок: на цьому уроці ми навчилися складати електроколо і користуватися електровимірювальними приладами.
Практична робота № 4
Визначити розмір молекули олеїнової кислоти
Мета: закріпити вміння оцінювати розміри молекул.
Обладнання: 0,15% олеїнової кислоти на спирту, піпетка, важки, стакан, тальк, посудина з дистильованою водою.
Теоретичні дані: розмір молекули можна визначити вимірявши масу однієї каплі розчину  , площу поверхні  
, і концентрацію олеїнової кислоти.
Хід роботи
Визначаємо методом зважування масу 20 капель розчину олеїнової кислоти. Знаходимо масу однієї:
   
 
 
 
   
 
 
 
  
  
 
Висновок: ми закріпили вміння оцінювати розміри молекули, використовуючи олеїнову кислоту.
Практична робота № 5