Розглянемо використання закону повного струму для розрахунку магнітного поля.
1.Обчислимо напруженість магнітного поля на осі нормального соленоїда.
Соленоїдом називають сукупність спірально намотаних на циліндричну поверню витків ізольованого провідника, по якому проходить електричний струм. Як правило, вважають, що провідник намотаний в один шар щільно рівномірно і кількість витків обмотки на одиницю довжини поверхні є величиною сталою і дорівнює
, де N –загальна кількість витків, l - довжина намотки соленоїда. Якщо довжина соленоїда більше ніж у 10 разів перевищує діаметр витків, то такий соленоїд називають нормальним.Особливістю нормального соленоїда є те, що всередині його вздовж осі магнітне поле має однаковий напрям і однакову у всіх точках величину, тобто є однорідним (рис.6). Магнітне поле зоседержено всередині соленоїда, а зовні соленоїда Н=0.
Рис. 6
Для обчислення напруженності магнітного поля за допомогою закону повного струму оберемо замкнений контур 1, 2, 3, 4. Отже
;Другий та четвертий інтеграми дорівнюють нулю, так як вектор
перпендикулярний ділянкам контура. Вважаючи, що ділянка 3-4 розміщена далеко від соленоїда, де Н=О тому третій інтеграл також дорівнює нулю. Враховуючи це маємо: .де l - довжина ділянки 1-2. На цій ділянці контур охоплює n×l струмів, тобто
.Згідно закону повного струму
абоі
( 9 )а
( 10 )2.Розглянемо магнітне поле тороїда (рис.7) – соленоїд, зігнутий у кільце.
3.
Рис. 7
Характерним для тороїда є те, що магнітне поле зосереджено тільки всередині тороїда і силові лінії мають вигляд замкнених концентричних кіл з центром в точці 0. Виберем контур у вигляді кола вздовж осі тороїда – радіуса R. Такий контур охоплює сумарний струм N×I, де N - число витків тороїда. Отже:
; , або .Звідки
, ( 11 )а так як
- число витків на одиницю довжини намотки, то ( 12 )Розглянуті нами соленоїд і тороїд мають практичне використання, наприклад в техніці зв’язку: різного типу електромагнітні реле, в установках для одержання потужних магнітних полів.
ВИСНОВКИ
1. За допомогою закону Біо-Савара-Лапласа можна розрахувати напруженість магнітного поля, створеного будь-яким провідником з струмом.
2. З закону повного струму випливає, що робота по переміщенню провідника з струмом в магнітному полі на замкненому контуру не дорівнює нулю, отже магнітне поле не потенціальне, а вуихрове; аналогії електричному заряду і потенціалу в магнітному полі немає.
3. Робота по переміщенню провідника з струмом в магнітному полі прямо пропорційна силі струму, магнітному потоку, який перетинається провідником, або зміні магнітного потоку через поверхню замкненого провідника. А магнітний потік через будь-яку замкнену поверхню завжди дорівнює нулю.
ЛІТЕРАТУРА
1. Гусева Г.Б. Курс физики, §§ 55-56
2. Савельев И.В. т.2, Курс общей физики, § 38-41
3. Трофимова Т.И. Курс физики, §§ 110-1