Як правило, СВС і оболонки струмовпроводів виконуються із Al. Але контактні з’єднання в основному виконують із міді, а в СВС на великі струми – виключно із Cu.
Для матеріалів контактних поверхонь необхідно обмежувати температуру у зв’язку із утворенням оксидів при підвищеній температурі, а, значить, і збільшення електроопору контакту.
Слід відмітити, що у Ag оксиди при збільшенні температури руйнуються, але збільшується сила тертя. Тому температура контактів із покриттям Ag обмежується 105
– 1202. Вибір перерізу СВС здійснюється, виходячи із оптимальної густини струму, необхідних технічних характеристик і функціональних особливостей.
3. Вибір форми перерізу і поверхні СВС здійснюється, виходячи із доцільності зменшення додаткових активних втрат, викликаних поверхневим ефектом, забезпеченням необхідного тепловідведення і необхідної механічної міцності.
Якщо по довжині елемента СВС розподіл навантаження рівномірний, то застосовують для розрахунку механічної міцності модель, згідно якої окремі елементи СВС представляють собою балки із розподіленим навантаженням, що лежать на опорі. При цьому згинаючий момент М рівний:
де
– рівнодіюча всіх сил, прикладених до даного елемента; – плече сили.Найбільший згинаючий момент М при рівномірно розподіленому СВС навантаженні рівний:
де
– сила, що діє на одиницю довжини; – відстань між опорами на яких покоїться даний елемент.де
– момент опору елемента СВС відносно осі перпендикулярно силі, що діє.Виявилось, що СВС із коробчастою формою перерізу має більшу електродинамічну стійкість при струмі Iкз, чим прямокутної форми або трубчастої із порожнистим перерізом круглої форми при рівних розмірах площі поперечного перерізу.
24.3 Граничний струм контактних систем електричних апаратів
Електричне коло комутується за допомогою розривних контактів.
Надійна робота, конструктивні особливості, розміри і маса комутаційного апарату в значній мірі визначається конструктивними параметрами контактної системи.
Так, в комутаційних апаратах керування (контактори, пускачі) контактний зазор і швидкість розмикання контактів визначають розміри дугогасильної камери і електромагнітної системи, необхідної для гасіння дуги і забезпечення необхідного електромагнітного зусилля.
Навпаки, для апаратів високої і надвисокої напруг міжконтактна відстань регламентується не процесами дугогасіння, а необхідною електричною міцністю міжконтактного проміжку.
Конструктивні параметри контактних систем визначаються струмом, що комутується і напругою сітки.
Крім того, вибір конструктивних параметрів контактних систем обумовлений принципом дугогасіння і процесами, що відбуваються на контактах в різних дугогасящих середовищах (повітря, масло, вакуум, елегаз, суміш елегаз + інші).
Крім сили контактного натискання
при тривалому протіканні струму та сили контактного натискання при струмі короткого замикання, що визначається силою електродинамічного та електромеханічного відкидання, важливим є запобігання зварюванню.Граничний струм зварювання сильнострумових контактів при тривалому проходженні струмів перенавантаження можна знайти по емпіричній формулі:
де
– коефіцієнт зварювання, що залежить від властивостей контактного матеріалу.Для слабострумових контактів граничний струм зварювання знаходиться з такої формули:
де
– напруга плавлення; – сила контактного прижиму; – типомий опір матеріалу контакту; – перехідний опір.24.4 Розрахункові формули дугогасильних систем
У вимикаючих апаратах, що розраховані на вимикання струмів в потужних електричних колах змінного струму дугогаситель – головний елемент конструкції, в якому здійснюється основний робочий процес електродугового розмикання – гасіння дуги і відновлення електричної міцності. Нижче приведені формули, що застосовуються при аналізі роботи і розрахунках дугогасильних систем.
Швидкість дуги:
при > 200 A. при < 200 A.де
– розходження (розчин) контактів.Вольтамперні характеристики дуги розраховуються по формулі:
По даній залежності і заданому значенні
і можна побудувати ВАХ дуги. Треба пам’ятати, що реостатна характеристика кола повинна іти нижче ВАХ дуги. Час досягнення дугою критичного значення:Якщо
і довжина дуги недопустимо високі ( tг > 0.1с., l > 30 см.) то для підвищення інтенсивності дугогасіння використовують щілинну камеру із магнітним дуттям.Додаток 1
Патрон стріляючого запобіжника типу ПСН – 351 – корпус;
2,3 – вініпластові трубки;
4 – стальний натрубок;
5 – контакт, що обертається;
6 – струмоведуче осердя;
7 – гнучкий провідник;
8 – наконечник;
9 – мембрана.
Додаток 2
Верхня частина полюса вимикача ВМТ – 10
1 – нижній струмопровід;
2 – рухомий контакт;
3 – дугогасильна камера;
4 – ізолятор;
5 – ковпак;
6 – розширюючий об’єм;
7 – масловказівник;
8 – верхній струмопровід;
9 – нерухомий контакт.
Додаток 3
Нижня частина полюса вимикача ВМП – 101 – розеточний контакт;
2 – нижня головка;
3 – зйомна кришка;
4 – склоепоксидний циліндр;
5, 5/ – масляні комірки;
6 – рухомий контакт.