Nx – буде пропорційна частоті f1 , і обернено пропорційна f2
Похибки :
· δд = 1 / Nx
· за рахунок нестабільності фронтів строб-імпульсу ( не стабільною являється більш низька частота ) , що визначається відношенням сигнал / шум
Підвищити точність вимірювання можна шляхом помноження більш високої частоти , і поділенням більш низької частоти.
15. Вимірювання інтервалу часу між двома імпульсами електронним частотоміром. Похибки вимірювання.
Вимірювання часу між двома імпульсами фактично зводиться до вимірювання тривалості імпульсу . Для вимірювання інтервалу часу - потрібно подати імпульси на вхід тригера , перший імпульс – запускаючий , другий імпульс – стоповий , на виході тригера – формується строб імпульс .
Вимірювальний метод має недолік , пов'язаний з не високою швидкодією лічильника і перехідними процесами в тригері .
Для вимірювання в області НВЧ – використовують метод попереднього поділення частоти ( діапазон 600 МГц – 1 ГГц ) , або гетеродинний метод перенесення спектру частот ( діапазон 8 – 12 ГГц ) .
Похибки :
· δ0
· За рахунок дискретності відліку δд = 1 / Nx
· δш – Похибка обумовлена шумами вхідного сигналу
16. Вимірювання фронтів імпульсних сигналів електронним частотоміром. Похибки вимірювання.
Для вимірювання часу зміни фронтів імпульсів потрібно встановити два комапатори , я кі повинні бути налаштовані на відповідні рівні ( 0,1 то 0,9 від Umax) , виходи компараторів приєднуються до тригера , який сформує на виході прямокутний імпульс, довжиною Δt = τфронта
Похибки :
· δ0
· За рахунок дискретності відліку δд = 1 / Nx
· δш – Похибка обумовлена шумами вхідного сигналу
17. Гетеродинний метод у вимірювальних приладах.
Гетеродинний метод використовують для перенесення спектру частот з деякого заданого у інший спектр . Використовують як для перенесення сигналу певної частоти як на вищу так і на нижчу частоту . Суть полягає у помноженні напруг сигналів різної частоти . Основа - помножувач частот ( модулятор ).
Модулятор : на вхід подається сигнал , який потім корегується у відповідності до 2-го сигналу .
Операція помноження дає різницю частот .
Змішування двох частот та виділення їх різниці виконується на будь-якому нелінійному елементі або фільтрі . Використовують діоди , транзистори та будь-які інші елементи з нелінійним опором .
На діоді :
на вході :
→на виході буде : ω 1 , ω 2 , ω 1 + ω 2 , ω 1 – ω 2
Методи дискретного гетеродинного перетворення .
для визначення вірного знаку потрібно провести вимірювання на n-1 , n та n + 1 гармоніці.
Частотомір з гетеродинним спектром перенесення частот
Гетеродин може змінювати свою частоту неперервно і автоматично відслідковуючи fx , але так щоб різниця між fx і н-ю гармонікою гетеродина дорівнювала частоті кварцового резонатора .
fx ± n*fг = f0 звідси fx = n*fг ± f0
Частота гетеродина підстроюється таким чином , щоб виконувалась умова fx = n*fг ± f0основний недолік – необхідність визначення знаку (±) , тобто проводити додаткові вимірювання на n-1 , n та n + 1 гармоніці
18. Прямий та непрямий метод помноження частоти.
Прямі методи основані на виділенні гармоніки періодичного сигналу , вхідний сигнал - перетворюють на сигнал типу « меандр » , і проводять виділення певної гармоніки за допомогою налаштованого на неї фільтра . даний метод зручний при не великих ступінях помноження , використовують різні модулі з різними коефіцієнтами помноження .
Для помноження гармонічного сигналу можна використати двох півперіодний випрямляч , який має коефіцієнт помноження рівний 2 .
Непрямі методи дозволяють помножувати сигнал з будь-якою кратністю , обмеження висувається на елементну базу і на швидкодію . на деякій частоті використовується частотний або фазовий або фазочастотний детектор , таким детектором являється гетеродин на варикапі , частота якого керується автоматично із виходу детектора і автоматично підстроюється під вихідну частоту , яка завідомо більша (менша) у встановлену кількість раз .
Встановлення робочої точки задає бар’єрну ємність , і тим самим встановлює робочу частоту гетеродина .Якщо частота гетеродина змінилась відносно частоти кварцового генератора – виникає від’ємна напруга - яка подається на варикап . Сбар ↓ → fгетерод ↑
, і навпаки , якщо частота генератора буде рости , відповідно і напруга буде падати (ставати більш додатною ) тоді відповідно буде збільшуватись бар’єрна ємність . Любе відхилення частоти призводить до автоматичної підстройки частоти гетеродина.Схема фазочастотного детектора : (також ця схема являє собою структурна схему синтезатора частот , який випускається у вигляді єдиної ІС)
Артём Федяй
Цифрові частотоміри – це універсальні прилади, за допомогою яких можна виміряти:
- частоту сигналу;
- період сигналу;
- відношення двох частот;
- тривалість фронтів;
- тривалість імпульсів;
- інтервал між двома імпульсами;
- відхилення частоти від оптимального значення.
Принцип роботи цифрових частотомірів:
d. Із сигналу, частоту якого треба виміряти, формуються короткі відлікові імпульси.
e. Формується високостабільний інтервал відліку.
f. Підраховуються відлікові імпульси протягом інтервалу відліку.
Зауваження до п.2: щоб інтервал відліку був високостабільним, необхідно формувати його за допомогою кварцового генератора. До всього кварцовий генератор повинен мати ще й температурну стабілізацію.
Для вимірювання частот в НВЧ діапазоні використовують супергетеродинний метод, який дозволяє перенести спектр частот із вихідного і необхідний спектр.
Суть супергетеродинного методу полягає в помноженні двох напруг у помножувачі (модуляторі). На відміну від лінійних операцій з сигналами різної частоти, помноження, тобто нелінійна операція, дозволяє синтезувати частоти, величини яких відрізняються від вихідної.
Приведемо математичне обґрунтування вищесказаного.
Нехай, маємо два сигнали напруги:
; (19.1) . (19.2)З елементарних математичних міркувань:
(19.3)Покажемо, як розміщуються сигнали U1, U2, U1×U2 в частотному діапазоні, якщо прийняти, що f1=fгет, f2=fсигн:
Рис. 19.1. Розміщення частот на спектральній характеристиці при гетеродинному перетворенні.
Змішування двох частот і виділення їх різниці відбувається на будь-якому нелінійному елементі (діоді, транзисторі, нелінійному опорі і т. д.) в НЧ фільтрі. Смуга пропускання НЧ-фільтра, який би після змішування залишав в спектрі вихідного сигналу лише меншу з утворених частот (fгет-fсигн) показано на рис. 19.1 пунктирною лінією.
Для прикладу покажемо, як можна реалізувати перенесення спектру сигналу в НЧ область з більш високочастотної, використовуючи як нелінійний елемент діод.
Для спрощення будемо вважати, що струм діоду при прямому зміщенні є квадратичною функцією від напруги. Тоді якщо напруга на діоді є сумою напруг U1 та U2, що змінюються в часі так, як вказано в (19.1) і (19.2), струм діода, що знаходиться під напругою UД=U1+U2, буде описуватись наступною функцією:
Тут, на відміну від (19.3) спектр вихідного сигналу струму містить чотири дискретні значення частот: частоту гетеродину (f1) та сигналу (f2), а також суму(f1+f2) і різницю цих частот (f1-f2).Структурна схема реалізації вимірювання частоти ВЧ сигналу методом дискретного гетеродинного перетворення:
Зауважимо, що супергетеродинні методи перенесення спектру частот бувають двох типів: