Nu = 0.66*Re0,5 * Pr0,33
0.25При турбулентному режимі течії середній коефіцієнт тепловіддачі визначається з формули:
Nu = 0,037 * Re0,8*Pr0,43
0.25Температура, при якій вибирається значення фізичних властивостей рідини в критеріальних рівняннях, називається визначальною температурою. Як визначальна температура в рівняннях прийнята: при обчисленні критеріївRe іPr температура незбуреного потоку, а при обчисленні Рr– середнє значення по поверхні температури стінки.
4. Поняття про абсолютно чорне, сіре і біле тіла
У відповідності з законом збереження енергії
Eпад =EA+ ER + ED
або в безрозмірній формі
A+R+D=1,
де – A = EA/Eпадпоглинальна здатність; R = ER/Eпад – відбивна здатність; D = ED/ Eпад– пропускна здатність тіла.
Тіло, для якого A= 1, R = D = 0, називається абсолютно чорним. Якщо R=1, A=D = 0, то таке тіло називається абсолютно білим, а якщо D = 1, A = R = 0 –абсолютно проникним або діаметричним. Для більшої частини твердих тіл D = 0.
Тіла, для яких коефіцієнт поглинання 0<А<1 і поглинальна здатність не залежать від довжини хвилі падаючого випромінювання, називаються сірими.
Суму власного випромінювання тіла, відбитого ним, називають ефективним випромінюванням:
Ееф = E + REпа
Різниця між власним випромінюванням Е і поглинутим променистим потоком Епогл. = АЕпадназивається результуючим випромінюванням Ер.
Е р = Е – АЕ пад = Е еф – Е пад.
Сукупний процес випромінювання, поглинання, відбивання і пропускання енергії випромінювання в системах тіл називають променистим теплообміном.
Закон Планка. Для абсолютно чорного тіла спектральна щільність потоку випромінювання Іλ0 залежить від довжини хвилі й абсолютної температури тіла:
Іλ0=С1λ-5(ес2/λт-1) – де С1 = 3,74–10-6 Вт/м2; С2= 1,439–10-2м*К – постійні випромінювання; Т – термодинамічна температура, К; е – основа натурального логарифма.
З підвищенням температури довжина хвилі, що відповідає максимальній інтесивності випромінювання, зміщається убік більш коротких довжин хвиль.
Закон Віна. Добуток довжини хвилі при якій досягається максимальне
Значення на температуру Т величина постійна.
λТ= 2,896 * 10-3
Закон Стефана-Больцмана. З закону Планка шляхом інтегрування Іλ0 по довжинах хвиль випливає, що для абсолютно чорного тіла
Е0= С0 (Т/100)
5. Густина теплового потоку під час променевого теплообміну
Теплове випромінювання являє собою процес перетворення внутрішньої енергії випромінюючого тіла в енергію електромагнітних коливань. При потраплянні променистої енергії на інше тіло вона частково поглинається, перетворюючись у внутрішню енергію. Особливість теплообміну випромінюванням полягає в тому, що відпадає необхідність у безпосередньому контакті тіл. Випромінювання електромагнітних хвиль властиве всім тілам.
Випромінювання характеризується як хвильовими, так і корпускулярними властивостями, а саме: безперервністю електромагнітних хвиль і дискретністю, характерною для часток, так званих фотонів. Поширення випромінювання в просторі визначається хвильовими властивостями, а енергія випромінювання – корпускулярними. Теплове випромінювання характеризується довжиною хвилі λ і частотою коливань v. При цьому між ними є така залежність: v=C/λ, де С = 3–108 м/с – швидкість поширення світла.
Випромінювання залежить від температури. Зі збільшенням температури збільшується внутрішня енергія тіла і, як наслідок, випромінювання тіла.
Крім температури випромінювання залежить від природи тіла, стану поверхні, для газів – також від товщини шару газу і його тиску. Більшість твердих і рідкихтіл випромінюють енергію у всіх діапазонах довжини хвиль. Чисті метали і гази випускають енергію тільки у визначених інтервалах довжини хвиль – так зване селективне випромінювання.
При помірних температурах, що звичайно зустрічаються в техніці випромінювання відповідає діапазонові довжин хвиль від 0,8*10-6 до 0,8–10-3 м. Вони відносяться до теплового (інфрачервоного) випромінювання.
Інтегральний променистий потік, випромінюваний за одиницю часу з одиниці поверхні в усіх напрямках напівсферичного простору і по всіх довжинах хвиль, називають поверхневою щільністю потоку інтегрального випромінювання, або випромінювальною здатністю тіла Е, Вт/м2.
Відношення щільності потоку випромінювання, що випускається в нескінченно малому інтервалі довжин хвиль, до величини цього інтервалу, зветься спектральноющільністю потоку випромінювання, Вт/м*
Іλ= dE/dλ.
У загальному випадку тіло, па яке надходить променистий потік, частково поглинає його, частково відбиває і частково пропуск.