Куприково-піхвове розміщення: один електрод (площею 300-400 см2) розміщують в області куприка і приєднують до одного полюсу, другий – спеціальний піхвовий, вводять в піхву і приєднують до другого полюсу.
Черевно-куприково-піхвове розміщення: один електрод (площею 200-300 см2) розміщують на куприку, другий такої площі – над лоном і підєнюють їх до одного полюсу; третій – порожнинний вводять в піхву і підєднюють до другого полюсу. Лікарський препарат вводять через піхвовий електрод. Сила струму 10-12-15 мА. Тривалість: 20-30 хв., щоденно. Курс 10-12-15 процедур.
4. Сучасні методи електротерапії очних захворювань, які включають дію на око струмів низької напруги в постійному режимі. Гальванізацію та електрофорез області ока (очно-потилична методика) призначають при таких захворювань ока як: глаукома, кератити, увеїти, пігментна дегенерація сітківки та інші. електрофорез проводиться згідно фармакологічних властивостей препарату з врахуванням показів до використання постійного струму. До ванночкового електрофорезу у хворих, які перенесли операцію чи травми, можна перейти не раніше другого тижня при відсутності таких ускладнень, як фістула рубця, повторні крововиливи, а також при умові нормальної адаптації країв операційного розрізу.
Очно-потилична методика. Положення хворого – сидяче, з наклоном вперед. Розміщення електродів: один або два (на одне або обидва ока). Проводиться за допомогою скляного електрода-ванночки ємністю 10-15 мм. Вугільний або платиновий стержень –електрод вводиться в отвір ванночки. Ванночку заповнюють з дистильованою водою або розчином медикаментозної речовини з температурою 28-30-32 0С. Відкрите око хворий занурює в воду чи розчин, електрод-ванночку з’єднують з одним полюсом, другий електрод – площиною 30-50 см2 розміщують в області шиї ззаді і з’єднують з другим полюсом.
Висновок: В даному рефераті розглянули два методи фізіотерапевтичного впливу на організм: гальванізацію та її удосконалену форму – медикаментозний електрофорез у лікуванні слизових оболонок та внутрішньопорожнинних. Підсумовуючи розглянуті питання, можна зробити висновок, що дані методики займають заслужено значне місце серед інших методів фізичного впливу на організм людини з метою профілактики, лікування та лікарської реабілітації. На відміну від багатьох фармакологічних препаратів, що використовуються сьогодні, більшість із них є недостатньо ефективні або мають побічну дію, розглянуті нами методики є простими, не дорогими, а головне ефективними та без побічних дій, і не тільки не викликають побічної дії але і мають проти алергічні властивості. У вище розглянутих методах електрофорезу слизових оболонок та внутрішньопорожнинних теж використовують лік. препарати, але їх дозування в десятки разів менше, ніж внутрішніх застосувань та парентеральному введенні.
Слід зазначити, що в боротьбі з різними хворобами рідко модна обмежитися одним засобом. В практичній роботі частіше використовується комплексне фізіотерапевтичне лікування.
1. Професор В.М. Боголюбов „техніка та методика фізіотерапевтичних процедур (справочник).
2. Курортология и физиотерапія. Том 1. В.М. Боголюбов.
3. Л.Е. Черикчи. „Физиотерапия в офтальмонологии”.
4. В.М. Стурагкий „Физические методы лечения в акушерстве и гинекологии».
5. В.С. Улащик. «Теория и практика лекарственного електрофореза».
6. А.П. Парфёнов. „Електрофорез лекарственных веществ”.