OH
1,3-дифосфогліцеринова кислота (ФГК) 3-ФГК
СOOH COOH OH CH–OH фосфогліцеромутаза CH–O–P=O CH2–O–P=O CH2–OH OHHO OH
3–фосфогліцеринова кислота 2–фосфогліцеринова кислота
2. Перетворення фосфогліцеринової кислоти до піровиноградної чи молочної кислоти:
COOH OH COOH OH COOH CH–O–P=O енолаза (–Н2О) C–O–P=O АДФ АТФ C=O CH2–OH OH CH2 OH CH32–ФГК 2–фосфоенолпіровиноградна кислота (ПВК) ПВК
COOH СООН C=O НАД НН НАД+ СН–ОНCH3 СН3 ПВК молочна кислота
Отже:
в ході гліколізу виділяється 6–7 % потенціальної енергії глюкози у вигляді 2 молекул АТФ. Кінцевими продуктами гліколітичних процесів окислення вугле-водів є піровиноградна кислота (нормальні фізіологічні умови) чи молочна кис-лота (за недостатньої кількості кисню). Остання, як сильна органічна кислота, «закислюючи» середовище інгібує активність алостеричних факторів, запобіга-ючи перевтомі.
У молочній чи піровиноградній кислоті ще міститься до 93 % потенційної енергії глюкози, яка виділяється в заключній, аеробній фазі перетворення вуглеводів. Аеробна фаза характеризується розпадом продуктів гліколізу (молочної кислоти чи ПВК) до вуглекислого газу і води з виділенням великої кількості енергії. Кін-цевим акцептором електронів і протонів є тканинний кисень. Складається з під-готовчої стадії і циклу трикарбонових кислот.
3.4 Аеробного перетворення вуглеводів
Підготовча стадія аеробного перетворення вуглеводів характеризується перетво-ренням ПВК чи молочної кислоти в активну форму ацетил–КоА. На даному етапі виділяється близько 7 % енергії що акумульована у відповідних метаболітах:
CO2 COOH СООН НАД+ НАДН2 CH–OH НАД+ НАДНН С=О HS–КоА СН3–С=О CH3 лактатдегідрогеназа СН3 піруватдекарбоксилаза S–KoAЦикл трикарбонових кислот – сукупність ферментативних реакцій за участю трикарбонованих кислот. Вони розпочинаються взаємодією ацетил–КоА з щавлево-оцтовою кислотою і закінчуються розпадом яблучної кислоти до щавлево-оцтової кислоти. В ході даних реакцій відновлюється окислені форми дегідрогеназних ферментних систем та виділяється вуглекислий газ:
C=O O=C–COOH C=O SKoA + CH2 цитратсинтетаза SKoA H–OH – HS–KoA CH3 COOH CH2 аконітатгідраза HO– C–COOH CH2COOH
ацетил–КоА щавлево-оцтова кислота цитрил–КоА
COOH COOH COOHCH2 CH2 CH2
HO–C–COOH – H2O C–COOH +H–OH CH–COOH НАД НАДННCH2 CH HO–CH ізоцитрат-–
COOH COOH COOH дегідрогеназа
лимонна кислота цис-аконітова ізолимонна
– CO2 – CO2COOH COOH COOH
CH2 CH2 +НАД+ НАДНН CH2 CH–COOH CH2 +НS–F –CO2 CH2 C=O C=O –кетоглутарат– C=O