Оксид N2О (закис азоту, "звеселяючий газ", оскільки він володіє наркотичною дією) отримують термічним розкладом нітрату амонію або гідроксил амонію:
[НN3ОН]NО2 = N2О + 2Н2О
(внутрішньомолекулярне диспропорціювання).
Оксид азоту (+1) – ендотермічна сполука. Однак при кімнатній температурі хімічно мало активний. При нагріванні його реакційна здатність сильно зростає. Він окислює водень, метали, фосфор, сірку, вугілля, органічні та інші речовини, наприклад:
Сu + N2О = N2 + СuО.
При нагріванні N2О вище 700 °С одночасно з реакцією розкладання протікає його диспропорціонування:
2N2О = 2N2 + О2;2N2О = 2NО + N2.
З водою оксид азоту (+1) не взаємодіє, хоча відома кислота Н2N2О2, в якій азот теж має ступінь окислення +1. Ця кислота називається азотноватистою, і їй приписується структура з двома рівноцінними атомами азоту.
Вільну азотноватисту кислоту можна отримати наступним чином:
NН2ОН + НNО2 = Н2N2О2 + Н2О.
Вона добре розчиняється у воді, але кислота слабка. Азотноватиста кислота дуже нестійка, при незначному нагріванні вибухає:
Н2N2О2 = N2О + Н2О.
Солі Н2N2О2 – гіпонітрити і гідрогіпонітрити – у воді значною мірою схильні до гідролізу. Більшість гіпонітритів мало розчинні у воді, набагато краще розчиняються гідрогіпонітрити [5].
Парні ступені окислення для азоту порівняно мало характерні. До числа таких сполук відноситься оксид азоту (+2). Молекула NО містить непарне число електронів і, по суті, представляє володіючий малою активністю радикал. У молекулі один ковалентний по донорно-акцепторному механізму та два π-зв'язки. Незважаючи на ендотермічність і позитивну величину енергії Гіббса утворюється NО з простих речовин, оксид азоту (+2) не розпадається на окремі елементи. Справа в тому, що, згідно з ММО, порядок зв'язку в NО досить високий і дорівнює 2,5. Молекула NО міцніша за молекулу О2, так як у першої на розпушування МО π2р* всього один електрон, а у другої – два електрони.
У лабораторії оксид азоту (+2) найчастіше отримують дією розведеної азотної кислоти на мідні стружки:
3Сu + 8НNО3(розв.) = 3Сu(NО3)2 + 2NО + 4Н2О.
На повітрі оксид азоту (+2) миттєво окислюється:
2NО + О2 = 2NО2.
Окислюється NО і галогенами (Hal), утворюючи нітрозилгалогеніди:
2NО + Hal2 = 2NОHal.
При взаємодії з відновниками NО відновлюється до N2О, N2, NН2ОН, NН3залежно від відновної здатності партнера і умов проведення процесів.
Водний розчин оксиду азоту (+2) нейтральний. Ніяких сполук з водою він не утворює, хоча відомі солі (гіпонітрати) не виділеної у вільному стані азотноватої кислоти Н2N2О3, в якій азот також має ступінь окислення +2 [4].
Оксид азотуN2О3 існує в твердому стані (нижче -100 °С). У рідкому і пароподібному станах оксид азоту (+3) в значній мірі дисоціює за рахунок диспропорціонування:
N2О3↔ NО + NО2.
Отримують N2О3 охолодженням еквімолярних кількостей NО і NО2. А рівномірний потік суміші потрібного складу виходить при взаємодії 50%-вої НNО3 з оксидом арсенікуму (+3):
2НNО3 + Аs2О3 = 2НАsО3 + NО + NО2.
Оксиду азоту (+3) відповідає відома лише у розчині нестійка азотиста кислота НNО2. Отримати її можна розчиненням у воді рівних обсягів NО і NО2:
NО + NО2 + Н2О = 2НNО2.
При зберіганні та нагріванні НNО2 диспропорціонує:
3НNО2 = НNО3 + 2NО + Н2О.
Найбільш характерні для неї окислювальні властивості:
НNО2 + 2НI = I2 + 2NО + 2Н2О.
Однак сильні окисники переводять азотисту кислоту в азотну:
5НNО2 + 2КМnО4 + 3Н2SО4 = К2SО4 + 2МnSО4 + 5НNО3 + 3Н2О.
Оксид азоту (+4) отримують розчиненням міді в концентрованій азотній кислоті: Сu + 4НNО3 = Сu(NО3)2 + 2NО2 + 2Н2О.
Він є гарним окисником, в ньому горять фосфор, сірка, вугілля і деякі органічні речовини. Вище 150 °С діоксид азоту починає розкладатися:
2NО2 = 2NО + О2.
Оскільки молекула діоксиду азоту з неспареним електроном, по суті, представляє собою радикал, вона легко димеризується:
2NО2 ↔ N2О4.
Димер безбарвний і діамагнітний на відміну від пофарбованого в червоно-бурий колір і парамагнітний [3].
Діоксид азоту при взаємодії з водою диспропорціонує:
2NО2 + Н2О = НNО2 + НNО3.
При розчиненні NО2 в гарячій воді виходить азотна кислота, бо спочатку утворена азотиста кислота диспропорціонує з виділенням оксиду азоту (+2) та утворенням азотної кислоти.
Оксид азоту (+5) має молекулярну структуру тільки в газовій фазі. В твердому стані N2О5 має структуру, утворену іонами NО2+ і NО3ˉ. N2О5 – кристали, які легко перегоняються, причому випаровуються молекули. Таким чином, при сублімації оксиду азоту (+5) іони NО2+ і NО3ˉ об'єднуються в молекули N2О5. Отримують оксид азоту (+5) дегідратацією азотної кислоти з допомогою Р2О5 або окисленням NО2 озоном:
2НNО3 + Р2О5 = 2НРО3 + N2О5;
6NО2 + О3 = 3N2О5
Оксид азоту (+5) є енергійним окисником, багато реакцій з його участю протікають досить бурхливо. При розчинення у воді дає азотну кислоту:
N2О5 + Н2О = 2НNО3.
Азотна кислота – одна з найсильніших кислот. Безводна азотна кислота являє собою безбарвну летючу рідину. При зберіганні (особливо на світлі) і при нагріванні частково розкладається:
4НNО3 = 4NО2 + 2Н2О + О2.
Так звана "димляча" азотна кислота (червоного кольору) являє собою розчин виділяючого діоксиду азоту в концентрованій НNО3.
У лабораторії НNО3 одержують нагріванням нітрату натрію з сірчаною кислотою:
NaNО3 + Н2SО4 = НNО3 + NaНSО4.
У промисловості азотну кислоту одержують з аміаку. Спочатку аміак каталітично окислюють до оксиду азоту (+2), який далі окислюється до NО2. Потім оксид азоту (+4) розчиняють в гарячій воді і отримують азотну кислоту [1].
Азотна кислота є сильним окисником і окислює майже всі метали і неметали. Останні, як правило, переводяться нею в похідні вищого ступеня окиснення, наприклад:
S + 6НNО3 = Н2SО4 + 6NО2 + 2Н2О.
З металів тільки золото, платина, осмій, іридій, ніобій, тантал та вольфрам стійкі до дії азотної кислоти. Деякі метали (наприклад, залізо, алюміній, хром) пасивуються концентрованою азотною кислотою. Окисними властивостями володіють і водні розчини азотної кислоти. Зазвичай процес відновлення НNО3 протікає в декількох паралельних напрямах, і в результаті виходить суміш різних продуктів відновлення. Природа цих продуктів, їх відносний вміст в суміші залежать від сили відновника, концентрації азотної кислоти і температури.
Концентрована азотна кислота (60% та більше) реагує з металами з утворенням оксиду нітрогену (ІV):
Pb + 4HNO3(конц.)® Pb(NO3)2 + 2 NO2 + 2H2O.
При реакції розчиненої (20-30%) азотної кислоти з металами утворюється оксид нітрогену (ІІ) або оксид нітрогену (І):
3Cu + 8HNO3(розв.)® 3Cu(NO3)2 + 2NO + 4H2O.
4Mg + 10HNO3(розв.)® 4Mg(NO3)2 + N2O + 5H2O.
При реакціях дуже розведеної (менше 10%) азотної кислоти з металами утворюється нітрат амонію:
4Zn + 10HNO3(сильно розв.)® 4Zn(NO3)2 + NH4NO3 + 3H2O.
Більш сильним окисником є суміш концентрованих азотної і соляної кислот – "царська горілка". Вона розчиняє навіть золото і платину, які не розчиняються в азотній, а тим більше в соляній кислоті. Її окисна активність зумовлена зниженням редокс-потенціалу розчиняючих металів, тобто посиленням їх відновних властивостей за рахунок утворення міцних хлоридних комплексів:
Аu + НNО3 + 4НСl = Н[АuСl4] + NО + 2Н2О.
Солі азотної кислоти – нітрати – відомі майже для всіх металів. Більшість з них безбарвні і добре розчиняються у воді. У кислих водних розчинах нітрати є слабшими окисниками, ніж азотна кислота, а у нейтральному середовищі взагалі не мають окисних властивостей. Сильними окисниками вони є в розплавах, коли відбувається розкладання з виділенням кисню. Оксид азоту (+5) при взаємодії з 100%-вим пероксидом водню утворює пероксоазотну (надазотну) кислоту:
N2О5 + 2Н2О2 = 2НNО4 + Н2О.
Пероксоазотна кислота нестійка, легко вибухає, водою повністю гідролізує:
+ Н2О = Н2О2 + НNО3 [2].
2.3. Сполуки з неметалами.
Відомі всі галогеніди азоту NHal3. Трифторид NF3 отримують взаємодією фтору з аміаком:
3F2 + 4NН3 = 3NН4F + NF3.
Трифторид азоту – безбарвний токсичний газ, молекули якого володіють пірамідальною будовою. У основи піраміди дислоковані атоми фтору, а вершина зайнята атомом азоту з неподіленою електронною парою. До різних хімічних реагентів і до нагрівання NF3 досить стійкий.
Решта тригалогенідів азоту ендотермічні, а тому нестійкі і реакційно здатні. NCl3 утворюється при пропусканні газоподібного хлору в міцний розчин хлориду амонію:
3Cl2 + NН4Сl = 4НСl + NCl3.
Трихлорид азоту є легколетючою (tкип = 71°С) рідиною з різким запахом. Невеликий нагрів або удар супроводжується вибухом з виділенням великої кількості теплоти. При цьому NCl3 розпадається на окремі елементи. Тригалогеніди NBr3 і NI3 ще менш стабільні.