Смекни!
smekni.com

Нітроген і його сполуки (стр. 6 из 6)

Оксиди карбону(ІІ) у карбону(ІV). Оксид силіцію(ІV). Їх властивості, застосування. Добування оксиду карбону(ІV). Поняття про парниковий ефект (1 год).

Карбонатна кислота і карбонати. Якісна реакція на карбонат-іони. Перетворення карбонатів. Поняття про кислі солі. Поняття про твердість води. Кругообіг Карбону в природі. Силікатна кислота і силікати (2 год).

Тематичне оцінювання (1 год).

Поняття про будівельні матеріали: скло, цемент, бетон (1 год).

Розрахункові задачі. 1. Обчислення маси, об’єму, кількості речовини за відомими даними про вихідні речовини, одна з яких узята з надлишком. 2. Обчислення виходу продукту реакції.

Демонстрації. 1. Взаємодія сірки з металами. 2. Хімічні властивості розведеного розчину сульфатної кислоти. 3. Добування аміаку в лабораторних умовах і розчинення його і воді. 4. Добування хлориду амонію. 5. Взаємодія розведеного і концентрованого розчинів нітратної кислоти з міддю. 6. Добування оксиду карбону(ІV), взаємодія його з водою і розчином гідроксиду кальцію.

Лабораторні досліди. 1. Ознайомлення зі зразками сірки та її природних сполук. 2. Виявлення сульфат-іонів у розчині. 3. Виявлення йонів амонію в розчині. 4. Ознайомлення зі зразками азотних і фосфорних добрив. 5. Виявлення карбонат-іонів у розчині.

Практичні роботи. 1. Добування аміаку і досліди з ним (1 год). 2. Добування оксиду карбону(ІV). Взаємоперетворення карбонатів і гідрогенкарбонатів (1 год). 3. Розв’язування експериментальних задач (1 год) [9].

ПРОГРАМА ДЛЯ СПЕЦІАЛІЗОВАНИХ КЛАСІВ ХІМІКО-ТЕХНОЛОГІЧНОГО ПРОФІЛЮ СЕРЕДНЬОЇ ЗАГАЛЬНООСВІТНЬОЇ ШКОЛИ

Підгрупа Нітрогену (34 год)

Місце елементів підгрупи Нітрогену у періодичній системі, будова їхніх атомів. Азот, будова його молекули, фізичні й хімічні властивості (взаємодія з воднем, киснем, металами), застосування, добування (1 год).

Аміак. Молекулярна, структурна, електронна формули. Будова молекули. Фізичні властивості. Хімічні властивості: горіння в кисні, каталітичне окиснення, взаємодія з водою, кислотами. Утворення іона амонію. Поняття про донорно-акцепторний механізм утворення ковалентного зв’язку (2 год).

Солі амонію, фізичні й хімічні властивості (взаємодія з кислотами, лугами, розкладання при нагріванні). Якісна реакція на іони амонію. Застосування аміаку та його солей у народному господарстві (2 год).

Виробництво аміаку: хімічна реакція, що лежить в його основі, оптимальні умови її проведення (1 год).

Оксиди нітрогену. Властивості. Застосування і добування оксидів нітрогену (II) і (IV) (2 год).

Нітратна кислота. Будова молекули. Загальні властивості. Взаємодія концентрованої і розведеної нітратної кислоти з важкими металами, вугіллям і сіркою. Якісна реакція на нітрат-іон (3 год).

Поняття про нітритну кислоту. Нітрати і нітрити, проблема їх вмісту у продуктах харчування. Застосування нітратної кислоти і нітратів . кругообіг Нітрогену в природі (3 год).

Хімічні реакції, що лежать в основі промислового добування нітратної кислоти (1 год).

Фосфор. Алотропія Фосфору. Хімічні властивості: взаємодія з киснем, галогенами, сіркою, металами. Оксид фосфору (V), добування і властивості: взаємодія з водою та оксидами металів (2 год).

Поняття про фосфатні кислоти. Ортофосфатна кислота, добування і загальні властивості, середні і кислі солі. Застосування фосфору та його сполук у народному господарстві (3 год).

Мінеральні добрива. Найважливіші прості добрива: нітратні, фосфатні, калійні. Поняття про складні добрива: амофос і нітрофоска. Умови раціонального зберігання і використання добрив. Проблема охорони природи. Роль хімії у розв’язанні продовольчої проблеми. Альтернатива хімізації сільського господарства (4 год).

Семінарські заняття.1. Аміак і солі амонію (1 год). 2. Оксиди нітрогену (1 год). 3. Нітратна кислота (1 год).4.Фосфор та його сполуки (1 год). 5. Розв'язування розрахункових задач (2 год).

Розрахункові задачі. 1. Обчислення виходу продукту від теоретично можливого.

Демонстрації. 1. Розчинення аміаку у воді. 2. Синтез аміаку. Горіння аміаку в кисні. 3. Добування нітратної кислоти з нітратів та ознайомлення з її властивостями: дія на індикатори, взаємодія з міддю. 4. Добування мінерального добрива (фосфату амонію).

Лабораторні досліди. 1. Взаємодія солей амонію з лугами. 2. Ознайомлення із зразками нітратних і фосфатних добрив. 3. Розкладання хлориду або фосфату амонію. 4. Ознайомлення з властивостями ортофосфатної кислоти та її солей.

Практичні заняття. 1. Добування аміаку та його водного розчину дія на фенолфталеїн (1 год). 2. Взаємодія аміаку з кислотами у газовій фазі та водному середовищі, взаємодія з бромною водою (1 год). 3. Визначення мінеральних добрив (1 год). 4. Розв'язування експериментальних задач (1 год) [6].