Подметание, сгребание и окучивание снега производится плужно-щеточными снегоочистительными машинами. Подметание производят при незначительных снегопадах и сухом снеге. Сгребание производят при влажном снеге, и при сухом, когда его слой более 4 см. Сгребание снега является основным мероприятием по расчистке улиц при снегопадах.
Окучивают снег с целью сбора в валы для удобства его механизированной погрузки в автомобили.
Подметание улиц и сгребание снега целесообразней производить колонной снегоочистительных машин при движении их с интервалом 10-20 м и перекрытием части полос впереди идущих машин.
Снег удаляется разными способами: вывозом на снеговые свалки автомобильным грузовым парком, откидыванием снега в сторону от проезжей части на полосы насаждений или незастроенные участки, сплавом снега по водосточной сети города, снеготаянием со сбросом талой воды в водосточную сеть города.
При зимней уборке применяют снегоочистительные машины, снегопогрузчики, роторные снегоочистители. Транспортные средства для вывоза снега.
Зимнюю очистку разделяют на регулярную, проводимую в период между снегопадами и периодическую, производимую во время и после снегопадов.
Основой организации зимней очистке является установленный режим уборки снега. Улицы разбивают на группы, в зависимости о их категории, значимости, транспортных потоков и типа покрытий. Для каждой группы устанавливают виды и сроки проведения работ. Кроме того, устанавливают строгую очередность в расчистке проезжих частей и удалении снега для отдельных групп улиц и конкретных улиц.
Очистку снега производят одиночными снегоочистительными машинами или колоннами машин. Снег собирают в валы высотой не более 1,5 м. Валы располагают у бортовой линии проездных частей или, при наличии резервных полос, по оси проезжей части. В качестве снеговых свалок используют реки и каналы, овраги не территории города и др.
Мероприятия по борьбе с гололедицей заключаются в очистке проезжих частей от снега, скалывании льда, придании поверхности покрытия большей шероховатости.
Основным мероприятием является дробление ледяной корки на проезжей части специальными катками с рифлеными ободами и посыпание проезжей части и тротуаров песком, мелкими высевками и др. материалами с крупностью частиц не более 4-5 ммм. Посыпку улиц осуществляют пескоразбрасывателями.
Основное условие организации зимней очистки улиц – выполнение работ в минимально сжатые сроки. В то же время объемы работ при больших снегопадах настолько велики, что выполнение их возможно только при максимальной механизации всех работ и четкой их организации.
Для зимней, а также летней очистки тротуаров на улицах в микрораенах применяют малогабаритные тротуароуборочные машины со сменным оборудованием (щетками, поливочным оснащением, зимними плугами и т.д.) Кроме того, многие из этих машин используют для перевозки легких материалов в микрорайоном хозяйстве.
Наряду со снегосплавом и снеготаянием удаление снега можно производить путем использования систем, нагревающих дорожные покрытия и вызывающие таяние на них снега и льда.
Нагревательные системы представляют собой трубы, закладываемые в дорожной конструкции, по которым циркулирует горячая жидкость (теплоноситель). В другом варианте в покрытии закладываются токонесущие провода, также подогревающие покрытие.
5. Ліс, необхідність створення лісозахисної зони
Ліс – жива саморегулююча система, симбіоз дерев, трав, тварин, птахів, комах, грибів, мохів, мікроорганізмів, які впливають один на одного, взаємодіють між собою і з зовнішнім середовищем. ліс – могутній природний фактор, який впливає на всю природу – клімат, грунти. умови формування поверхневого стоку. У процесі свого розвитку ліс продукує органічну масу, енергію, виробляє кисень, сприяє затриманню вологи на полях, стимулює рівень у річках, фільтрує воду, запобігає повеням, тощо.
Відомо, що ліс приносить велику користь людині. Він найбільший виробник чистого цілющого повітря, найкращий санітар атмосфери. Лісове повітря з активними формами кисню, очищене від шкідливих домішок, є запорукою високої продуктивності праці, поліпшення здоров'я людини і її довголіття.
Тривале перебування в лісі сприяє підвищенню активності дихальних ферментів, позитивному збільшенню біострумів мозку, підвищенню вмісту кисню в крові людини. Це в свою чергу сприяє поліпшенню настрою, загального почуття.
Також благотворний вплив лісозахисної зони на клімат і на організм людини проявляється в зміні радіаційного і температурного режимів. Лісові масиви значно пом'якшують мікроклімат, формують комфортну зону з ефективною температурою 17,2-21,7ºС. Встановлено, що освіжаючий ефект відбувається внаслідок випаровування деревним покривом лісу.
Внаслідок специфічних мікрокліматичних умов лісового середовища в організмі людини виникають позитивні зміни, що зумовлюють поліпшення обліку речовин, роботи серцево-судинного апарату, підвищення утилізації кисню і виділення вуглекислоти, нормалізації артеріального тиску. Животворні крони дерев не тільки збагачують киснем повітря, а й фільтрують його.
У деяких промислових містах щорічно із забрудненої атмосфери осідає до 450-500 т/км2 сажі і пилу. Зелені насадження лісозахисної зони вступають в протиборство з цими забрудненнями.
Особливу роль тут відіграє зелене листя і хвоя з їх своєрідними пиловловлювачами-волосками, липкою поверхнею, рельсорними прожилками. Відомо, що площа листя на 1 га густого листяного лісу становить 10-12 га. На 1 га ялинового лісу на хвої осідає до 32 т. пилу, соснового – до 36, букового до 68 т. Від промислових викидів сірчаних сполук ліси дуже пошкоджуються і можуть відмерти в радіусі до 10 км. Відносно стійки протидії шкідливих газів м'яколистяні породи.
Пиловловлювання залежить також від ярусності насаджень. Зріджений одноярусний лісостан порівняно з багатоярусним, що має до того ж підлісок, менш стійкий проти токсичних відходів виробництв. Тому необхідно ретельно підбирати деревні і чагарникові породи при створенні газо витривалих насаджень.
А скільки шкоди людині завдає шум. Встановлено, що рівень звукового шуму на сучасних вулицях першого класу становить 80-85 дБ, тобто на 45-50 дБ більше допущеного внутрішьоквартирного шуму. Це призводить до патологічних змін судинної та ендокринної системи, вестибулярного апарату, зниження продуктивності праці на 50-60%, збільшення психічних захворювань людей. Звукові хвилі міського транспорту значно губляться в сплетені листяних пластинок та гілок. Наприклад, густа зелена захисна смуга шириною 20 м зменшує силу звукового тиску на 8-12 дБ; усього ж зелені насадження поглинають близько ¼ вуличного шуму.
Лісові масиви лісозахисних зон зменшують силу вітру, який є важливим фактором температурного і водного режимів. На полях, розміщених біля лісу рівномірно розподіляється сніговий покрив, який не допускає глибокого промерзання ґрунту. А це насамперед зумовлює збільшення його водопроникності і зменшення поверхневого стоку. Таким чином, внаслідок впливу лісонасаджень на мікроклімат значно зменшується обсяг поверхневого стоку з полів.
Лісовий покрив захищає грунти від промерзання, видування і пере зволоження. Завдяки кращому проникненню води у грунт і поповненню підгрунтових вод, які живлять річки, зменшуються повені і підтримується рівномірний режим річок.
Величезну роль відіграють лісові масиви у створенні ресурсів чистої води. Ще В.І. Вернадський вказував, що вода, яка пройшла через лісовий грунт, через лісову підстилку, настільки чиста, що чистішої неможливо одержати у будь-якій лабораторії. Під впливом лісонасаджень збільшується лужність води, зменшується її жорсткість, поліпшується прозорість. Сьогодні немає ефективнішого засобу охорони водних ресурсів від забруднення пестицидами, ніж створення на водозбірній площі системи захисних лісонасаджень.
Дуже важливою функцією лісонасаджень є їх водорегулююча здатність. Ліс послаблює процеси водної ерозії ґрунту і запобігає забрудненню річок та інших водойм. Поряд із зниженням замулення водойм зменшується винос мінеральних речовин (особливо фосфору) і пестицидів, які осідають в кольматованому матеріалі. Крім того, лісосмуги шириною 10 м поглинають 45-55% розчиненого у воді аміачного азоту, 73-93% фосфору, 2,8-4,7% нітратного азоту. захисна лісосмуга значно поліпшує бактеріологічні властивості води, зменшує кількість бактерій у воді більше як у 20 разів.
Разом з водоохоронними і водорегулюючими функціями ліси є важливими і найефективнішим засобом закріплення і охорони ґрунтів. Вони запобігають змиванню і розмиванню ґрунту, збереженню і поліпшенню його властивостей, закріпленню рухами пісків, припиненню утворення яруг. Завдяки розвинутим корневим системам лісові насадження з глибоких шарів грунту виносять на поверхню мінеральні речовини, які разом з органічними сполуками, розкладаючись під дією мікроорганізмів, сприяють підтриманню й підвищенню родючості землі.
Захисна функція лісів має особливо важливе значення у горах, оскільки дерева, закріплюючи грунт корінням, оберігають його від змиву, усувають розвиток селів, зсувів, утворення стрімких гірських потоків, що являє велику небезпеку для нижче розташованих угідь, шляхів, будов. Механізм протизсувної дії лісозахисної зони полягає в тому, що вони, споживаючи вологу на транспірацію, зменшують вологість грунтів, внаслідок чого процес зсуву послаблюється.
В умовах лісостепу і степу лісонасадженням відводиться особлива роль у збереженні полів від посухи і пилових бур.
Лісонасадження надійно захищають піски від роздування і занесення ними підлеглих водойм, полів, населених пунктів. При зниженні лісозахисної зони з рухомих пісків, останні починають пробуджуватися і здатні засипати цілі будови і навіть селища.