Переважна бiльшiсть встановлениху кримiнально-процесуальномузаконі строкiв обчислюєтьсядобами, особливо на стадіяхпорyшення кримінальної справи та досудового слiдства. Наприклад, при порyшеннi кримiналъної справи орган дiзнання i слiдчий зобов' язaний не пiзнiше доби направити прокуроровi копiю постанови про порушення кримiнальної справи та прийняття її до свого провадженняабо про відмову в порyшеннітакої справи (п. 2 ст. 100 КПК).
У деяких випадках закон встановлюєнегайний iпогодинний строк для вчинення певнoї процесуалъної дiї. Такий строк, наприклад, встановлений для розшуку обвинуваченої особи, яку розшукували i щодо якої обрано як запобiжний захiд тримання пiд вартою. При затриманнiтакого обвинуваченогo орган розшуку негайно доповiдає про це прокуроровi за мiсцемзатримання. Прокурор зобов'заний в таких випадках протягом двадцяти чотиръох гoдин перевiрити чи дiйсно затриманий є тiєю особою, яка розшукується, i, впевнившись у наявностi законнихпiдстав для apeштy, дає санкцiю на вiдправлення заарештованого етапом до мiсця провадження слiдства (ч. 3 ст. 139 КПК). В такому самому порядку проводиться допит пiдозрюваного, якщо до ньогo було обрано запобiжнпий захiд у виглядi взяття пiд варту, а при неможливостi негайного допиту - не пiзнiше двадцяти чотирьох годин пiсля затримання (ч. 2 ст. 107 КПК).
Стаття 89 КПК, яка встановлює взагалi порядок обчисленнястроків при провадженнi по кримiнальнiй справi,мiстить вказiвку щодо обчислення cтpoків, закiнченняяких припадаєна неробочий день - останнiм днем строку вважається наступний робочий день. Якщо закiнченнястроку, який обчислюється мiсяцями, припадає на тоймiсяць, який не має вiдповiдногo числа, то строк закiнчується в останнiй день цього мiсяця.
Необхiдно додати, що строк не вважається пропущеним якщо скаргу або iнший документ здано до закiнчення строку напошту, а для ociб, що тримаються пiд вартою, якщо скаргу або iнший документ здано aдміністрацiї мiсця досудового ув'язнення.
У кримiнально-процесуальних нормах, якi встановлюютъстрок для виконання певної дiї, часто вказується певниймомент, який необхiдно враховувати при обчисленні cтpoкiв. Наприклад, якщо проводити допит обвинуваченого негайно немає можливостi, то вiн повинен бути допитаний не пізнiше доби пiсля пред'явлення йому обвииувачення (ч. 1 ст. 143 КПК). При застосуваннi запобiжного заходу до пiдозрюваного обвинувачення йому має бути пред'явлене непiзніше десяти дiб з моменту застосування запобiжного заходу. Якщо в цей строк обвинувачення не буде пред'явлено запобiжнийзахiд скасовується (ч. 4 ст. 148 КПК).
Обвинувачення повинно бути пред'явлено не пiзнiше двox днів з моменту винесення слiдчим постанови про притягнення особи як обвинуваченого i в будь-якому разi не пiзнiше дня явки обвинуваченого або його приводу(ст. 133 КПК).
Визначення в подiбних випадках моменту для обчислення строку обмежує та не усуває дiю загального порядку, обчислення строкiв.Навпаки, цей момент є необхiдним похiдним положенням для правильного обчислення даного конкретного строку, оскiльки він дає можливiсть чітко й точно визначити час чи добу, з якої необхiдно обчислювати строк.
Наприклад, при обчисленнi строку допиту пiдозрюваного не враховується той час, пiд час якого проведено затримання, при обчисленнi строку пред'явлення обвинувачення враховуються ті доби, пiд час яких винесено постанову щодо притягнення як обвинуваченого тощо. В першому випадку обчислення строку починається з поточногочасу, в другому - з наступної доби.
3. Продовження строків досудового слідства;
Як уже зазначалося, досудове слiдство по кримiнальних справах повинно бути закiнчене не пiзнiше як у двомiсячний строк.
Зазначений строк слiдства є умовно максимальним. Це означає, що провадження по будь-якiй кримінальнiй справi повинно бути закінчено у встановлений строк за наявностi для цього реальної можливостi. Однак за необхідностi слідчий зобов'язаний скласти мотивовану постанову щодо продовження строку досудового слідства і передати її прокурору, який за законом має право вирiшити це питання. Отже,встановленi законом строки провадження досудового слiдства мають умовний характер. Встановлюючи їх, законодавець зобов'язує слiдчого на максимально швидке закiнченнясправи, не виключаючи, однак, можливостi проведення слiдствав окремих випадках i в довшi строки. Проціокремі випадкийдеться у частинах 2-4 ст. 120 КПК.
Дотрьох мiсяцiв може бути продовжений строк досудового слiдства районним, мiськимпрокурором, вiйськовим прокурором apмiї, флотилiї, з'єднання, гарнiзону та пlрирiвняних до них прокурорiв у разi неможливостi закiнlчення розслiдування протягом двох мiсяцiв. Час ознайомлення обвинуваченого та його захисника з матерiалами кримiнальної справи при обчисленнi строку досудовогo слiдства не враховується.
В особливо складних випадках строк досудового слiдстваможе бути продовжений прокурором Автономної Республiки Крим, прокурором областiпрокурором м. Києва, військовим прокурором округу, флоту i прирiвняних до них прокурорiв або їx заступниками на підставі мотивованої постанови слiдчого - до шести мiсяцiв.
Далi продовжувати строк досудового слiдства можутьлише у виняткових випадках Генеральний прокурор абойого заступники.
При поверненнi судом справи для провадження додаткового слiдства, а також при вiдновленнi закритої справи строк додаткового слiдствавстановлює прокурор, який здiйснює нагляд за слiдством, в межах одного мiсяця змоменту прийняття справи досвого провадження. Продовження зазначеного строку провадиться на загальних підставах.
Однак правила продовження строків досудового слiдства нe поширюються на справи, в яких не встановлено особу, що вчинила злочин. Перебiг строку слiдства в таких справах починається з дня встановлення особи, яка вчинила злочин.
На практицi виникає багато спiрних питань щодо законності та конституцiйностi порядку продовження строку досудовогo слiдства. Тому суб'єктправа на конститyцiйне подання - Верховний Суд України - звернувся доКонститyцiйного Суду Укрaїни з клопотанням щодо конституцiйностi положень ст. 120 КПК, оскiльки фактично граничнi строки досудового слiдства ст. 120 КПК Укрaїни не визначено, а тому виникає питання, протягом, якого часу може проводитися досудове слiдство.
У листi Голови Верховної Ради України до Конститyцiйного Суду України зазначається, що „з огляду на те, що продовження строку досудового слiдства понад шість мiсяцiв може здiйснюватися лише у виняткових випадках та у разi вчинення особливо небезпечних злочинiв тiльки Генеральним прокурором України або його заступником, а також те, щост. 55 Конститyцiї Укрaїни встановлюєможливiсть оскарження до суду такого рішення найвищих посадових осiб opгaнів прокуратури, можна зробити висновок, що положения ч. 3 ст. 120 КПК України вiдповiдають Конститyцiї Укрaїни”.
Глава Адмiнiстрацiї Президента Укрaїни за дорученням Президента Укрaїни повiдомив Конституцiйний СудУкраїни про те, що застосування ч. 3 ст. 120 КПК України „не суперечить статтям 8, 55, 64 Конституцiї України, оскiльки забезпечується обов'язком органу дiзнання, слiдчого, прокурора i суду додержувати конституцiйнi вимоги, якi гарантують громадянам доступ до правосуддя i судовий захист, ураховуючи також положення мiжнародно-правових aктів, що закрiплюють право кожного на розгляд його справи в розумнi строки i без невиправданої затримки (п. 1 ст.6 Конвенцiї про захист прав людини та основних свобод, пiдпyнкт „с”п. 3 ст. 14 Мiжнародногo пакту про громадянськi i полiтичнi права).
Miністерство юстицiї Укрaїни, Генеральна прокуратура України, Служба безпеки Україии, Мiнiстерствовнутрiшнiх справ України, податкова мiлiцiяДержавної податкової адмiнiстрацiї України, Центр порiвняльного права при міністествi юстицiї Укрaїни вважають, що положення ч. 3 ст. 120 КПК України єконститyцiйними. Однак Спiлка aдвoкaтiв України дiйшла протилежного висновку. Немаєєдиної точки зору щодо конституцiйностi цiєїнорми Закони i серед науковцiв.
Предметом розгляду Конституцiйним Судом України у цiй справi є перевiрка на вiдповiднiсть Конституції України (конституцiйностi) положень ч.3 ст. 120КПК Українищодо невизначеностi граничного строку досудового слідствa, вирiшуючиякi Конституцiйний Суд Укрaїни виходить з такого, що вiдповiдно до п. 14 ч. 1 СТ. 92 Конституції України судочинство, органiзацiя i дiяльнiсть прокуратури, оpгaнів дiзнання iслiдства, a відтaк i строки досудового слiдства визначаються виключно законами.
У КПКУкраїни цi строки встановлено ст. 120, яка як зазначалося,передбачає, що досудове слiдствоповинно бути закiнчено протягом двох мiсяцiв i продовжено до трьох i шести мiсяцiв. Далi продовжувати строк досудового слiдства можливо лише у виняткових випадках.
Отже, законом встановлено загальне правило - досудове слiдство повинно бути закiнчено протягом двох мiсяцiв, а продовження цього строку є винятком з цьогоправила. Додержання cтpoків слiдства є однiєю з умоввиконання завдань швидкогo i повного розкриття злочинів.
Строки досудовоro слiдства вiдповiдно до мiжнародних договоpiв України повиннi бутирозумними. Статтею 14 Мiжнародного пакту про громадянськi іполітичнi права 1966 року передбачено, щокожен має право при розглядi будь-якого пред'явлевого йому Кримiнальногo обвинувачення бути судимим без невиправданої затримки (пiдпункт „с” пункту 3).
Згiдно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист правлюдини та основних свобод 1950 року кожен при вирішенні питання щодo його цивiльних прав та обов'язкiв або при встановленнi обгрунтованостi будь-якого кримiнальногo обвинувачення, висунутого проти ньогo, має право на справедливий i вiдкритий розгляд упродовжрозумного строку незалежним i безстороннiмсудом, встановленим законом.
Поняття „розумний строк досудовогoслiдства є оцiночним, тобто таким, що визначається у кожному конкретному випадку з огляду на сукупнiсть ycix обставин вчинення i розслiдування злочину (злочинів). Визначення розумного строку досудового слiдства залежить вiд багатьох чинників,включаючи обсяг i складнiсть справи, кiлькiсть слiдчих дiй, число потерпiлих та свiдкiв, необхiднiсть проведення експертиз та отримання висновкiв тощо.