5. На шумове тло в нагорній частині селища рух транспорту по Приморському шосе практично не робить впливу. Тому при розрахунку шумових характеристик у зоні житлової забудови уздовж вулиць Муромцева, Пушкінської, Владимирського ін. впливом властиво Приморського шосе можна зневажити. Це дозволяє при прогнозуванні шуму використовувати більше прості розрахункові моделі.
Оцінка рівнів шумового впливу транспортних потоків, що рухаються по розглянутих магістралях і транспортній розв'язці, виконана відповідно до «Рекомендацій з обліку вимог по охороні навколишнього середовища при проектуванні автомобільних доріг і мостових переходів» [1].
Еквівалентний рівень шуму в пришляховій смузі визначається по формулі:
Lэкв = Lтрп + DLv + DLi + DLd + DLk + DLдиз - DLL×Kp, (4)
де Lтрп - рівень шуму на відстані 7,5 м від осі ближньої смуги руху, дБА.
DLv – виправлення на швидкість руху
Lтрп + DLv визначається по таблиці 4.6.1[1] залежно від інтенсивності й швидкості руху.
DLi - виправлення на поздовжній ухил, приймається по таблиці 4.6.2[1]
DLd - виправлення на вид покриття, приймається по таблиці 4.6.3[1]
DLk - виправлення на сполуку руху, приймається по таблиці 4.6.4[1]
DLдиз - виправлення на кількість дизельних автомобілів, приймається по таблиці 4.6.5 [1]
DLL - величина зниження рівня шуму залежно від відстані L у метрах від крайньої смуги руху, визначається по таблиці 4.6.6[1]
Кр - коефіцієнт, що враховує тип поверхні між дорогою й крапкою виміру, приймається по таблиці 4.6.7[1].
Цей метод використовується для розрахунку рівня еквівалентного шуму одиночної лінійної магістралі. Але розв'язка в Горянській являє собою більше складний об'єкт. Наприклад, КАД, на підході до шляхопроводу через залізницю, іде паралельно Левашовскому шосе. Виникає необхідність у визначенні рівнів шуму для двох паралельних джерел шуму.
Для обліку шуму від двох паралельних доріг необхідно складати інтенсивності шуму, а не їхні еквівалентні рівні. У результаті такого додавання й зворотного переходу до еквівалентних рівнів, приходимо до формули
Розрахунок шумового забруднення в сел. Горянська виконаний відповідно до представленого вище положеннями. Всі необхідні дані (інтенсивність, швидкість, відстань, розрахункові оцінки, коефіцієнти й виправлення) були занесені в електронну таблицю на базі Microsoft Exсel, що повністю реалізує описаний алгоритм. Дані за результатами розрахунку зведені в таблицю 9.
Розташування розрахункових крапок на карті місцевості можна побачити на малюнку 11.
Як видно з таблиці 9 рівні еквівалентного шуму лежать у межах від 58,32 дба до 71,77 дба. Відповідно до санітарних норм СН 2.2.4/2.1.8.562-96 «Шум на робочих місцях, у приміщеннях житлових, суспільних будинків і на території житлової забудови»[7] типу забудови в Горянській відповідає позиція 9 таблиці 3: «Території, що безпосередньо прилягають до житлових будинків, будинкам поліклінік, будинкам амбулаторій, диспансерів, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для старих і інвалідів, дитячих дошкільних установ, шкіл і інших навчальних закладів, бібліотек». Для даних територій припустимий рівень еквівалентного шуму дорівнює 55 дба ([7] табл. 3). З огляду на примітку 2 санітарних норм: «Еквівалентні й максимальні рівні звуку в дба для шуму, створюваного на території засобами автомобільного, залізничного транспорту, в 2 м від конструкцій, що обгороджують, першого ешелону шумозахисних типів житлових будинків, будинків готелів, гуртожитків, звернених убік магістральних вулиць загальноміського й районного значення, залізниць, допускається приймати на 10 дба вище (виправлення ( = + 10 дба), зазначених у позиціях 9 і 10 табл.3», припустимий рівень еквівалентного шуму приймається рівним 65 дба.
Як видно з таблиці 9 розрахункові дані перевищують припустимий рівень еквівалентного шуму. Отже, необхідно застосовувати заходи й спорудження захисту від шуму. Відомі наступні заходи:
- -пристрій деревинно-чагарникової смуги;
- -застосування шумозахисних екранів, насипів;
- - прокладка траси дороги у виїмці;
- -перенос траси дороги.
Не представляються можливими два останніх варіанти захисту від шуму через особливості місцевості й прив'язки КАД до комплексу захисних споруджень від повеней. Пристрій деревинно-чагарникової смуги в районі ін. Муромцева не дасть відчутних результатів через обмежені площі, придатних до даного виду шумозахисних заходів. Отже, необхідне застосування шумозахисного екрана, як найефективнішого способу захисту від шуму в даній ситуації. Розрахунок шумозахисного екрана представлений у розділі, присвяченому природоохоронним заходам, де показано, що використання екрана в сукупності з потрійним остеклением дозволяє забезпечити виконання необхідних нормативів.
3. Природоохоронні заходи
3.1. Заходу щодо захисту від шумових впливів
Як основний захід по захисту житлової зони від шуму використовується шумозахисний екран.
У проекті передбачається установка екрана, виробленого ВАТ «НПО Систем програмного керування» (Санкт-Петербург).
Попередні оцінки дозволили вибрати висоту й місце розташування екрана.
Шумозахисний екран являє собою сборно-розбірну конструкцію, що складається з набору акустичних панелей, об'єднаних вертикальними й горизонтальними профілями й змонтовану на бетонних фундаментах. Акустична панель складається з корпуса, виконаного їх холоднокатанной стали з однобічною щілинною перфорацією у вигляді жалюзі, і внутрішнього шумопоглинального модуля з матеріалу URSA типу П-15 з водовідштовхувальним покриттям. Габарити панелей - 980х512х56 мм. Складання панелей виробляється на конструкційних профілях за допомогою вибродемпфирующих фіксаторів, що виготовляються з полиетилена. Конструкція екрана реалізує, як функції відбиття звуку, так і звукопоглинання, що робить її більше ефективної.
Вартість 1 м2 ці шумозахисні екрани – 55 $, у той час як середня вартість, наприклад, у США становить 180$/м2.
Розрахунок шумозахисного екрана виконаний відповідно до «Рекомендацій з обліку вимог по охороні навколишнього середовища при проектуванні автомобільних доріг і мостових переходів» [1].
При застосуванні шумозахисних заходів рівень шуму в розрахунковій крапці визначається по формулі:
L = Lэкв - DLв - DLz, (7)
де: Lэкв - еквівалентний рівень шуму
(Lв - величина зниження рівня шуму різними типами зелених насаджень, приймається по таблиці 4.6.9.[1]
DLz - величина зниження рівня шуму залежно від висоти й положення екрана визначається по формулі DLz = DLАэкр a + Dбуд.
де: DLАэкр a визначається в наступному порядку:
а) визначається DLАэкр b залежно від висоти екрана по формулі:
DLАэкр b = 18.2 + 7,8 x lg(a + в - з + 0,02), (8)
де: а - найкоротша відстань між центром джерела шуму й верхньою крайкою захисного спорудження, метрів;
в - найкоротшу відстань між розрахунковою крапкою й верхньою крайкою захисного спорудження, метрів;
с - найкоротша відстань між геометричним центром джерела шуму й розрахунковою крапкою, метрів;
Висота джерела шуму над поверхнею покриття для легкового руху приймається рівним 0,4 м, для вантажного - 1,0 м. Величину DLАэкр b можна визначити також по таблиці 4.6.10.[1].
б) визначається величина зниження рівня шумa залежно від положення екрана в плані (по мал. 4.6.2 [1]) - DLАэкр a1 і DLАэкр a2 по таблиці 4.6.11.[1])
в) визначається DLАэкр a як найменша з DLАэкр a1 і DLАэкр a2
Dд - виправлення, що залежить від величини різниці DLАэкр a1 - DLАэкр a2 визначається по таблиці 4.6.12.[1]
Малюнки й таблиці до вищеописаного розрахунку представлені в Додатку 1.
Розрахунок шумового забруднення в сел. Горянська із захисним екраном, розташованим на узбіччі кільцевої автодороги, виходить із представлених вище положень. Всі дані (відстань, розрахункові оцінки, коефіцієнти й виправлення) були занесені в електронну таблицю на базі Microsoft Exсel, що повністю реалізує описаний алгоритм.
Примітка: для будинків по адресах Пушкінська вул. № 15,17, а також Алексеевский пров. №№ 3-11 у силу захищеності останніх будинками й садовими ділянками, розташованими по ін. Муромцева рівні шуму перебувають у межах норми
Відповідно до санітарних норм СН 2.2.4/2.1.8.562-96 [7] типу забудови в Горянській відповідає позиція 9 таблиці 3 ці документи: «Території, що безпосередньо прилягають до житлових будинків, будинкам поліклінік, будинкам амбулаторій, диспансерів, будинків відпочинку, пансіонатів, будинків-інтернатів для старих і інвалідів, дитячих дошкільних установ, шкіл і інших навчальних закладів, бібліотек». Для даних територій припустимий рівень еквівалентного шуму дорівнює 55 дБА, а вночі 45 дБА ([18] табл. 3). Однак, з огляду на наступну примітку 2 санітарних норм: «Еквівалентні й максимальні рівні звуку в дБА для шуму, створюваного на території засобами автомобільного, залізничного транспорту, в 2 м від конструкцій, що обгороджують, першого ешелону шумозахисних типів житлових будинків, будинків готелів, гуртожитків, звернених убік магістральних вулиць загальноміського й районного значення, залізниць, допускається приймати на 10 дБА вище (виправлення D = + 10 дБА), зазначених у позиціях 9 і 10 табл.3», припустимий рівень еквівалентного шуму приймається рівним 65 дБА. При цьому необхідно, як бачимо, забезпечити додатково шумозащищенність житлових будов, що може бути здійснено, наприклад, за рахунок потрійного скління.