Смекни!
smekni.com

Антропогенез і його чинники (стр. 2 из 2)

Зменшення площі лісів порушує процес круговороту кисню і вуглецю в біосфері.

Не дивлячись на те що катастрофічні наслідки зведення лісів вже широко відомі, знищення їх продовжується. В даний час загальна площа лісів на планеті складає близько 42 млн км2, але вона щорічно зменшується на 2%. Особливо інтенсивно знищуються вологі тропічні ліси в Азії, Африці, Америці і деяких інших регіонах миру. Так, в Африці ліси займали раніше близько 60% її території, а зараз - всього близько 17%. Значно скоротилися площі лісів і в нашій країні.

Відходи виробництва. Найсерйознішою екологічною проблемою сталі відходи промислового і сільськогосподарського виробництв. Ви вже знаєте, яка шкода вони наносять навколишньому середовищу. В даний час робляться спроби зменшити кількість відходів, що забруднюють навколишнє середовище. З цією метою розробляються і встановлюються найскладніші фільтри, будуються дорогі очисні споруди і відстійники. Але практика показує, що вони хоча і знижують небезпеку забруднення, все-таки не вирішують проблему. Відомо, що навіть при найдосконалішому очищенні, включаючи біологічну, всі розчинені мінеральні речовини і до 10% органічних забруднюючих речовин залишаються в обчищених стічних водах. Води такої якості можуть стати придатними для споживання тільки після багатократного розбавлення чистою водою.

Сільське господарство. В сільськогосподарському виробництві важливо строго дотримувати правила агротехніки і стежити за нормами внесення добрив. Оскільки хімічні засоби боротьби з шкідниками і бур'янами приводять до істотних порушень екологічної рівноваги, ведуться пошуки шляхів подолання цієї кризи в декількох напрямах.

Ведуться роботи по виведенню сортів рослин, стійких до сільськогосподарських шкідників і хвороб: створюються бактерійні і вірусні препарати виборчої дії, що вражають, наприклад, тільки комах шкідників. Знаходяться шляхи і способи біологічної боротьби, тобто ведеться пошук Гідроелектростанція і розмноження природних ворогів, нищівних шкідливих комах. Розробляються високовиборчі препарати з числа гормонів, антигормонів і інших речовин, здатних діяти на біохімічні системи певних видів комах і не надавати відчутної дії на інші види комах або інші організми.

Виробництво енергії. Дуже складні екологічні проблеми пов'язані з отриманням енергії на теплоэлектро-енергетичних підприємствах. Потреба в енергії - одна з основних життєвих потреб людини. Енергія потрібна не тільки для нормальної діяльності сучасного складно організованого людського суспільства, але і для простого фізичного існування кожного людського організму. В даний час в основному електроенергію одержують на гідроелектростанціях, теплових і атомних станціях.

Висновок

Через збільшення масштабів антропогенної дії (господарської діяльності людини), особливо в останнє сторіччя, порушується рівновага в біосфері, що може привести до необоротних процесів і поставити питання про можливість життя на планеті. Це пов'язано з розвитком промисловості, енергетики, транспорту, сільського господарства і інших видів діяльності людини без урахування можливостей біосфери Землі. Вже зараз перед людством встали серйозні екологічні проблеми, що вимагають негайного рішення.

В даний час загальна потужність джерел антропогенного забруднення у багатьох випадках перевершує потужність природних. Так, природні джерела окислу азоту викидають 30 млн т азоту в рік, а антропогенні - 35-50 млн т; двоокиси сірки, відповідно, близько 30 млн т і більше 150 млн т. В результаті діяльності людини свинцю потрапляє в біосферу майже в 10 разів більше, ніж в процесі природних забруднень.

Забруднюючі речовини, що виникли в результаті господарської діяльності людини, і їх вплив на середовище дуже різноманітні. До них відносяться: з'єднання вуглецю, сірі, азоту, важкі метали, різні органічні речовини, штучно створені матеріали, радіоактивні елементи і багато що інше.

Швидке зростання потреб в паливі, металах, мінеральній сировині і їх здобичі привели до виснаження цих ресурсів. Так, за оцінками фахівців, при збереженні сучасних темпів здобичі і споживання розвідані запаси нафти будуть вичерпані вже через 30 років, газу - через 50 років, вуглицю - через 200. Аналогічна ситуація склалася не тільки з енергетичними ресурсами, але і з металами (виснаження запасів алюмінію очікується через 5О0-6ОО літ, залоза - 250 років, цинку - 25 років, свинцю - 20 років) і мінеральними ресурсами, як, наприклад, азбест, слюда, графить, сіра.

Ось далеко не повна картина екологічної ситуації на нашій планеті в даний час. Навіть окремі успіхи природоохоронної діяльності не можуть помітним чином змінити загальний хід процесу згубного впливу цивілізації на біосферу.

В даний час вся територія нашої планети схильна різним антропогенним впливам. Серйозний характер придбали наслідки руйнування биоценозов і забруднення середовища. Вся біосфера знаходиться під тиском діяльності людини, що все більш посилюється. Актуальною задачею стають природоохоронні заходи.


Література

1. «Вплив атмосферного забруднення на властивості грунтів» - М.: МГУ, 1990.

2. Державний доклад «Про санітарно-епідеміологічну обстановку в Республіці Адигея в 1994 році» - Майкоп: Комітет Госсанепіднадзора РА, 1995.

3. Добровольській Р. В., Грішина Л. А. «Охорона грунтів» - М.: МГУ, 1985.

4. Ільін В. Би. «Важкі метали в системі грунт-рослина - Новосибірськ: Наука, 1991.

5. Круглов Ю. В. «Мікрофлора грунту і пестициди» - М.: Агропроміздат, 1991.

6. Реуце Н., Кирста З. «Боротьба із забрудненням грунту» - М.: Агропроміздат, 1986.

7. Соколова Т. А., Дронова Т. Я. «Зміна грунтів під впливом кислотних випадань» - М.: МГУ, 1993.

8. Е. А. Кріксунов, В.В. Пасічник, А.П. Сидорин «Екологія»

9. Видавничий будинок «Дрохва» 1995

10. Р. А. Богдановский «Хімічна екологія» Видавництво Московського університету 1994

11. Н.А. Агаджанян, В.И. Торшин «Екологія людини» ММП «Екоцентр», КРУК 1994