2.10 Жовта лихоманка
Жовта лихоманка є гострим пропасної захворюванням вірусної етиології. Захворювання розвивається після 4—7-денні інкубації і характеризується високою температурою, поразкою печінки і бруньок, важким загальним станом, крововиливами в порожнині рота, шлунка і кишечнику, жовтяницею. Летальність коливається від 5; до 80%, у середньому вона дорівнює 25—30%.
Жовта лихоманка — облігатно-трансміссивне захворювання з природної очаговістю. Розрізняють дві епідеміологічні форми жовтої лихоманки: лихоманку джунглів і лихоманку населених пунктів. Перша форма зв'язана з природними вогнищами, у яких резервуаром вірусу є мавпи і деякі сумчасті (опосум) f а переносниками — різні види комарів пологів Aedes і Наета-gogus. При лихоманці населених пунктів джерелом збудника захворювання є людина, а переносником — синантропний комар-Aedes aegypti.
Природні й ендемічні вогнища жовтої лихоманки розташовані у вологих тропічних лісах, переважно в басейнах рік: Амазонки і Конго.
У Південній Америці (Бразилія, Колумбія) основними переносниками вірусу в природі є комарі Haemagogus spegazzinii і Aedes leucocelaenus, а в Центральній Америці — Haemagogus lucifer, Н. spegazzinii, H. dentatus, H. equinus. У Центральній Африці природні вогнища жовтої лихоманки підтримуються за рахунок мавп, серед яких вірус передається комарами роду Aedes переважно Ае. аїґісапиз. Важливим фактором є здатність Ае. africanus переживати сухий сезон у кронах лісу і цим забезпечувати підтримка діючого вогнища жовтої лихоманки.
Заражаються в природних вогнищах найчастіше лісоруби, робітники, що прокладають дорогу в лісі, військовослужбовці. Отриманий людиною вірус надалі поширюється серед населення селищ антропофільним комаром Ае. aegypti.
Комар Ае. aegypti тісно зв'язаний з житлом людини; виплужується він у найрізноманітніших умістищах для води поблизу приміщень і в самих будинках, у декоративних водоймах, консервних банках, різних горщиках. У цих типах вогнищ хвора людина є: єдиним джерелом збудника хвороби, тобто тут жовта лихоманка є типовим антропонозом.
Вірус жовтої лихоманки зберігається в організмі комара довічно, але трансовариально не передається. Комар здобуває здатність заражати через 12 дн. після кровосмоктання на хворому, що морозить, якщо температура повітря за цей час не падає нижче°25 . Чим вище температура середовища, тим коротше термін інкубації вірусу в комарі (до 4 днів при 37°) і навпаки. При спаді температури нижче 20° заражений комар утрачає здатність передавати вірус, однак при наступному підвищенні температури він знову стає здатним заражати людей і тварин. Це порозумівається швидк-розмноженням вірусу жовтої лихоманки у всіх тканинах комара (комар при цьому не хворіє) при температурі 25—30°, що забезпечує можливість переносу збудника здоровій людині при наступному укусі.
Температурний фактор обмежує поширення жовтої лихоманки жаркими країнами. У країнах з помірним кліматом, де температура повітря тільки на короткий термін піднімається до 25°, можливий спорадичний замет вірусу, і завезені туди заражені комарі можуть передавати збудника захворювання. Замет комара в різні райони земної кулі сучасним повітряної і морським транспортом приводить до появи спалахів жовтої лихоманки в .багатьох місцевостях з теплим кліматом.
Сприйнятливі до вірусу жовтої лихоманки люди усіх віків, але в ендемічних вогнищах у зв'язку з імунологічним прошарком .доросле населення хворіє рідше, ніж діти. У природних вогнищах жовтої лихоманки джунглів занедужують переважно дорослі, тому що вони частіше працюють у джунглях.
Хоча найбільш великі епідемії відзначалися звичайно в тропичес-.ких районах, але спалаху жовтої лихоманки при заметі збудників зараженими комарами виникали майже усюди, де малися переносники, тобто від 42° північ. ш. до 40° півд.ш. в обох півкулях землі. Так, неодноразово жовта лихоманка заносилася в Іспанію, Португалію, на південь Франції й Італії. У 1857 році під час великої епідемії в Лісабоні занедужало 19000 і вмерло 7000 чіл.
Загальне число померлих від жовтої лихоманки, за даними зареєстрованих епідемій, складає більш 3 млн. чіл. Відомо, наприклад, що при будівництві Панамського каналу ця хвороба віднесла в могилу понад 10000 чіл.
В даний час жовта лихоманка поширена в джунглях Західної, Центральної і Східної Африки і Південної Америки (Бразилія, Венесуела, Колумбія, Еквадор, Панама, Нікарагуа, Коста-Ріка, Перу, Болівія, острови Карибського моря, північно-східна Аргентина) (мал. 2.1).
Малюнок 2.1 – Географічне поширення жовтої лихоманки: 1 — ендемічні райони; 2 — райони, де виявлені антитіла до вірусу жовтої лихоманки; 3 — ареал переносників за межами ареалу жовтої лихоманки
2.11 Лихоманка денге
Лихоманка денге — осередкові-осередкову-осередкова-осередковий-природно-осередкове трансміссивне захворювання, викликуване вірусом, що передається комарами роду Aed.es. Хвороба розвивається після 4—денн-7-денні інкубації і характеризуеться різкими головними болями і болями в суглобах, м'язах, почервонінням шкіри, високою температурою і висипкою, що з'являється на 3—5-йг день захворювання. Через 5—7 днів лихоманка й інші симптоми хвороби зникають і хворий видужує. Летальність дуже незначна.
Основним специфічним переносником вірусу лихоманки денге є комар Ае. aegypti, що заражається від людини в інкубаційному періоді (за 6—18 ч до початку хвороби) і протягом перших трьох днів захворювання. Комарі починають передавати збудника через 11—14 днів після кровосмоктання на хворому і можуть зберігати його в організмі довічно. Наступному поколінню комар-вірус не передається. Комарі Ае. aegypti містять звичайно значна кількість вірусу у своєму організмі, унаслідок чого достатн-укусів 1—2 заражених комарів, щоб заразити людини. Вірус активний в організмі комарів при температурі 18° і вище.
Крім Ае. aegypti переносниками вірусу лихоманки денге служать Ае. albopictus, Ae. scutellaris, Ae. polinesiensis. Усі вони відносяться до підроду Stegomyia, розповсюдженому в тропічних районах. Ці комарі здійснюють перенос вірусу серед деревних тваринних тропіків: мавп, лемурів, білок. Ае. albopictus може передавати збудника від тварин людині. Ае. aegypti передає вірус лихоманки денге тільки в епідемічних антропонозних вогнищах.
Захворювання лихоманкою денге поширені в Східній і Південно-Східній Азії (Корея, Китай, Індокитайський півострів, Індія, Індонезія, Філіппіни, Японія). У Японії під час другої світової війни щорічно спалахували епідемії, що уражали до 1,5— 2 млн. чіл.
Лихоманка денге зустрічається також у тропічному і субтропічному поясі Північної, Центральної і Південної Америки (Мексика, Гондурас, Коста-Рика, Панама, Бразилія й ін.), у південних штатах США (Техас, Флорида, Каліфорнія, Аризона й ін.), АРІ, Судану, Лівану, Саудівській Аравії, Греції, Південній Іспанії, на о-ві Кіпр (мал. 23).
У місцях постійного поширення лихоманки денге хворіють переважно діти і приїжджі, що залежить від природної імунізації.
2.12 Лихоманка Чикунгунья
Лихоманка Чикунгунья — вірусне захворювання, вперше-описане в 1952—1953 р. у Танганьїці і зустрічається в Східній Африці і Південно-Східній Азії.
Захворювання характеризується появою раптових болів у суглобах і високій температурі, 12-денні інкубаційні періоди. Гострий період хвороби продовжується 6—10 днів, але нездужання може затягуватися до 4 міс. У більшості хворих (80%) спостерігається висипка на тулуб і в області суглобів. Смертельних наслідків у дорослих не описано. Хворіють частіше діти 6—9 років, у даній віковій групі летальність складає 8,2%.
Сезонних змін захворюваності не виявлено, тому що річні коливання температури, вологості й опадів у районі поширення лихоманки Чикунгунья незначні.
Джерелом збудника є хворий у гострій стадії хвороби. Вірус виділений з комарів С. fatigans і Ае. aegypti, виловлених у хатинах, і Ае. africanus, виловлених у лісі.
Вірус передається комарами за допомогою специфічної інокуляції. В організмі комара вірус зберігається до 33 днів.
3. Комарі, переносники збудників бактеріальних хвороб
Комарі пологів Aedes і Culex є також переносниками більшої групи вірусів, розповсюджених у ряді тропічних країн: лихоманки долини Рифт, лихоманки Західного Нілу, О'ньонг-ньонг, Буньямвера й ін.
Крім вірусів, що викликають розглянуті вище захворювання, комарі є також переносниками збудників бактеріальних хвороб і гельмінтозів: туляремії, меліоідозу, філяриатозів.
Малюнок 3.1 – Географічне поширення лихоманки денге: 1 — зони поширення захворювання; 2 — зони поширення переносник -комарів-переносників
3.1 Філяриатози
Філяриатози являють собою групу гельмінтозів, викликуваних гельмінтами підзагону Filariata. Людина для цих гельмінтів є остаточним хазяїном. Проміжні хазяїни — різні види кровосмокчущих комах, переносників цих збудників.
Комарі є переносниками збудників вухерериозу, бругіозу, що характеризуються переважною поразкою лімфатичної системи, що в пізніх стадіях хвороби часто приводить до слоновості різних частин тіла.
3.2 Вухерериоз
Вухерериоз викликається гельмінтом Wuchereria bancrofti, що є двуххозяйним паразитом. Остаточним хазяїном є людина, у якого статевозрілі вухерерії паразитують у лімфатичних судинах і вузлах. Самки філярій відроджують безліч личинок — мікрофілярій (0,12—0,32 мм довжиною), що знаходяться в кровоносних судинах легень, серця, м'язів, в аорті і сонних артеріях, а ввечері і вночі з'являються в периферичній крові. Періодичність надходження мікрофілярій W. bancrofti у периферичну кров підкоряється добовому ритму. Число мікрофілярій у периферичній крові збільшується з 20 ч, досягає піка до 2 ч ночі і падає до мінімального рівня до 10 ч ранку. Стимулами, що обумовлюють періодичність надходження мікрофілярій у кров, є, очевидно, добове коливання парціального тиску кисню в легень і зміну інших фізіологічних функцій хазяїна. Але при зміні людиною способу життя шляхом заміни нічного сну денним мікрофілярій з'являються в судинах шкіри не вночі, а вдень. Крім того, існують штами вухерерії (W. pacifica), мікрофілярій яких зустрічаються в периферичній крові в однаковій кількості і вдень і вночі.