300(1-0.2) = 240
;
Розрахунок очистки стічних вод від завислих речовин
Споруди по очистці стічних вод підрозділяються на механічні, біологічні й фізико-хімічні.
Традиційно на початку схеми встановлюють споруди механічної очистки. Дані споруди дозволяють витягти: великі домішки (решітки); зважені речовини (пісколовки, відстійники, гідроциклони, центрифуги) - з ефективністю 50-70 і більше відсотків; нафтопродукти (нафтоловушкі); жир (жироловушкі).
При видаленні зважених речовин органічного походження у відстійниках знижуються БСКп і ХСК (~20%).
Наявність у стічних водах великої кількості жиру спричиняє високі значення БСКп і ХСК, таким чином при видаленні жиру – значно знижуються значення цих показників.
Споруди біологічної очистки (аеротенки, біофільтри, біоплато й ін.) використовуються в тому випадку, коли в стічних водах міститься достатня кількість органічних речовин (БСКп >~100г/м3), азоту й фосфору.
Перед спорудами біологічного очистки необхідно встановлювати фізико-хімічну предочистку, якщо:
- БСКп >1000 г/м3;
- ХСК≥1,5*БСКп або ХСК≥2,5*БСК5 (тобто в стічній воді знаходиться велика кількість органічних речовин, які не видаляються біологічним шляхом)
- у стічній воді знаходяться речовини з концентраціями, що перевищують Сi.
При використанні аеротенків або біофільтрів необхідно враховувати, що багато речовин видаляються при повному біологічному очищенні з ефективністю Кр, що дозволить спростити або уникнути використання споруд фізико-хімічного очищення.
Споруди фізико-хімічного очищення (флотатори, нейтралізатори, адсорбери, евапоратори, екстрактори, іонообмінні фільтри, електролізні установки й ін.) звичайно встановлюють до, після або замість споруд біологічного очищення, для доведення якості стічних вод до необхідних на всіх етапах очищення.
При складанні схеми комплексу локального очищення підприємства необхідно підбирати апарати фізико-хімічного очищення, які можуть видаляти кілька речовин одночасно.
3. Охорона праці
При роботах на спорудах для очищення стічних вод повинні прийматися заходи, що виключають безпосередній контакт працівників із стічною рідиною (застосування дистанційного керування, засобів захисту працівників).
Проходи і сходи повинні бути вільними, не залитою водою і маслом, а в зимовий час очищені.
Операції по очищенню споруд від осаду, піску слід повністю механізувати застосуванням витискування по трубопроводах під гідравлічним натиском, використанням насосів і ежекторів, скребкових пристроїв і ін.
Підсушений осад з майданчиків мула слід видаляти механізованим шляхом. Для забезпечення механізованого прибирання, вантаження і транспортування осаду на майданчиках мула повинні бути передбачені дороги для автотранспорту і засобів механізації.
Підземні ємкісні споруди, що мають поверхневі обсипання грунтом заввишки менше 0,7 м від спланованої поверхні території, повинні мати огорожі з боку можливого наїзду транспорту і механізмів.
Відкриті ємкісні споруди із стінками, що підносяться над спланованою поверхнею території менш ніж на 0,6 м, повинні бути захищені по зовнішньому периметру.
У камерах з відкритими каналами (лотками) повинні бути влаштовані робочі майданчики з огорожами.
У зимовий період магістральні канали повинні бути забезпечені щитами для перекриття. Канали, що подають стічну рідину з активним мулом, а також канали, відвідні очищену воду, шириною до 0,8 м повинні бути закриті знімними дерев'яними або бетонними щитами. При ширині каналів більше 0,8 м замість щитів можна використовувати огорожі висотою не менше 1 м із закраїною 0,15м.
Для переходів через розводящі канали шириною від 0,8 м і більш і переходів через відкриті дренажні канали необхідно влаштовувати містки шириною не менше 0,8 м з поручнями і закраїнами. Робочі проходи по аеротенках повинні бути шириною не менше 0,7 м і мати огорожу.
Ремонт устаткування, що знаходиться під водою в резервуарах і інших ємкісних спорудах, повинен проводитися тільки після звільнення їх від води. Робота повинна виконуватися по наряду-допуску.
Відбір проб води або опадів (шлам) із споруд слід проводити з робочих майданчиків, пристрій яких (огорожі, освітленість і ін.) повинен забезпечувати повну безпеку при відборі проб.
У приміщеннях біофільтрів підлоги повинні бути виконані з корозійностійких матеріалів.
В цілях попередження попадання в повітря робочої зони і каналізаційну мережу і розповсюдження по ній шкідливої пари і газів повинні бути передбачені наступні пристрої:
каналізаційні сливи у апаратів повинні мати на трубопроводі гідравлічні затвори і роз'ємні фланці для зупинки апарату на ремонт;
кожен випускний колектор каналізації забруднених стоків повинен мати витяжний вентиляційний стояк;
на каналізаційних трубопроводах від апаратів, трапів і інших точок до приєднання до витяжного стояка повинні передбачатися гідравлічні затвори;