3.2 Розрахунок річного рівня платежів за викиди в атмосферу
Розмір річних платежів за викиди шкідливих речовин в атмосферу від пересувних джерел забруднення установлюють на основі базових нормативів платежів.
Річний рівень платежів (екокомпенсацію) визначається за формулою:
, грн./год, (3,2)де
–коефіцієнт, що враховує територіальні соціально-екологічні особливості населеного пункту; - коефіцієнт індексації (визначають за складною багатофункційною схемою )для м. Харкова Кинд =1,58; – річний викид і-ї речовини ,т/рік; –запропонований норматив плати, який визначають з урахуванням відносної шкоди і-ї забруднюючої речовини у порівнянні з окисом вуглецю та посиленого шкідливого впливу і-ї забруднюючої речовини на людину й навколишнє середовище при спільному впливі з іншими шкідливими речовинами, грн./т; – коефіцієнт кратності плати за шкідливі речовини, що викидаються разом з відпрацьованими газами автомобілів, концентрація яких в атмосфері конкретного міста перевищує [ПДКі]сс. (коефіцієнт встановлює міська територіальна громада у межах 1 ≤ = ≤ 5).Для розрахунків приймаємо:
.Коефіцієнт
залежить від кількості мешканців населеного пункту, його народногосподарського призначення й розраховується за формулою , (3.3)де
- коефіцієнт, що враховує кількість мешканців населеного пункту; - коефіцієнт, що залежить від народногосподарського призначення населеного пункту.Висновок
Людина споживає пересічно 20 м3 повітря щодоби. Разом із забрудненим повітрям у дихальні шляхи, а далі у кров надходять токсичні речовини. Із випускних систем поршневих двигунів внутрішнього згоряння (саме такого типу енергетична установка переважної більшості сучасних автомобілів і тракторів) під час їх роботи виділяються речовини, серед яких до 2% шкідливі (отруйні): продукти неповного згоряння й термічного розкладання вуглеводного палива, оксиди азоту, сполуки сірки й свинцю тощо. Зниження токсичності й димності відпрацьованих газів (ВГ) — одна з важливих проблем людства, бо вони спричиняють хвороби людей і тварин, пошкодження рослин, погіршують видимість водіям транспортних засобів (сутність явища токсичності визначається кількісною характеристикою взаємодії між хімічними показниками зовнішнього середовища та організмом людини).
В результаті роботи автотранспортного підприємства валовий викид оксиду вуглецю становить 1668,379 кг/рік, незгорілі вуглеводні 169,125 кг/рік, оксид азоту 27,449 кг/рік та 0,673 кг/рік свинцю. При цьому розмір екокомменсації 11 215 578,52 грн.
Список літератури
1. Козлов Ю.С., Меньшова В.П и др экономическая безопасность авто- транспорта –м 2000, 210 стр.
2. Голубев, Новиков Ю.В."Окружающая среда и транспорт"- м издательство транспорта 1987 207стр.
3. Аксенов Н.Я.Аксенов В.И.Тр-т и охрана опр.ср. 1986,. 176 стр.