Смекни!
smekni.com

Природно-заповідний фонд Харківської області (стр. 4 из 5)

В 1918 році зоопарк було націоналізовано. З 1921 року почалася відбудова та розширення споруд зоопарку, які зараз розташувались на території загальною площею 22 гектара.

Харківський зоопарк третій за віком після Московського та Петербурзького, він входить в двадцятку найстаріших зоологічних парків світу. За цінністю зооколекцій займає друге місце в Україні після Київського і восьме – серед зоопарків СНД. В зоопарку мешкає близько 400 видів тварин, з яких понад 40 – рідкісні, занесені до Червоних книг. Серед них: сніговий гриф, тигровий пітон, орле бородач, білий ведмідь та інші.

Харківський зоопарк – учасник Міжнародної програми по збереженню і розведенню видів тварин, що зникають.

Зараз на території зоопарку багато дерев та чагарників різних видів, збудовано декоративні басейни для птахів, реконструйовано «Дім слонів». Найбільшою будовою останніх років є приміщення для утримання ведмедів.

РОСІЙСЬКИЙ ОРЧИК

Цей загально зоологічний заказник місцевого значення, розташований на території Зачепилівського району, має загальну площу 1006 гектарів. Унікальний орнітологічний комплекс «Російський Орчик» став місцем поселення рідкісних видів птахів. Найбільша увага науковців тут звернута на нічну чаплю-квакву, яка поширена на півдні Європи, в Америці, Африці, а також зустрічається в деяких куточках України. На Харківщині це єдине місце її помешкання.

Квакви ведуть нічний спосіб життя. Вдень вони сидять на деревах або в чагарниках, ховаючись від сонячних променів. А коли наступає вечір, вилітають на полювання. Основу раціону цих птахів складають комахи, ящірки, гризуни.

В заказнику оселилися такі рідкісні птахи, як сірі гуси, лебеді-шипуни, крачки білощокі, кулики-ходуличники, чаплі, поганки, мешкають кабани, лосі, козулі.

САД ІМЕНІ Т.Г. ШЕВЧЕНКА

Площа складає – 27 гектар. Час створення – 1805 рік. Довгий час сад носив назву Університетського. Справа в тому, що фахівці університету постійно збагачували дендрологічну колекцію новими видами рослин, проводили тут чималу дослідницьку роботу.

Велику увагу ентузіасти-біологи приділяли створенню мальовничих квіткових клумб, які й зараз приваблюють своєю красою численних відвідувачів. В 1950 році тут було створено перший в Україні розарій, з'явилися декоративні кущі і нові види екзотичних дерев.

Прикрасою саду в ті роки стали монументальні сходи з водним каскадом, що побудували на західному кінці головної алеї на честь 300-річчя з дня заснування Харкова. Багато саджанців було надіслано харків’янам з Канади.

Посланець дружньої країни – клен сріблястий гарно почуває себе в центрі міста. Глід біло-махровий більш ніде не зустрічається в інших харківських парках. Цей чагарник вражає красою у пору цвітіння, коли на гілках рослин розпускаються численні білі квіти.

В центрі саду росте тополя Болле з красивою пірамідальною кроною та гладкою сіро-зеленою корою. Добре акліматизувалася айва звичайна. Особливі якості відрізняють тополю духмяну, її листя після дощу насичують повітря приємним ароматом. Поруч можна побачити сосну кримську, дуб червоний, платан західний, різноманітні види бузку.

Двадцять дубів віком 200-300 років, що розташовані, на території саду імені Т.Г. Шевченка, взяті під охорону держави. Вони є ботанічною пам’яткою природи місцевого значення.

НАЦІОНАЛЬНИЙ ПРИРОДНИЙ ПАРК «ГОМІЛЬШАНСЬКІ ЛІСИ»

Цієї природно-заповідної території немає на карті області, але пройде небагато часу і здійсняться мрії кількох поколінь харківських природолюбів про створення саме в цій місцевості національного природного парку.

Парк планується розмістити на площі 14314,8 гектар на території Зміївського та Первомайського районів в долині річок Сіверський Донець та Гомольша. Ядром майбутнього парку є ландшафтний заказник місцевого значення «Гомільшанська лісова дача». Це – один з наймальовничіших куточків Харківщини. Ідея його створення народилася в середині XIX століття і належить видатним харківським вченим: О.В. Гурову, А.М. Краснову, В.І. Талієву, Є.М. Лавренку та іншим.

В другій половині XX століття багато сил та енергії справу вивчення та обґрунтування необхідності створення тут національного природного парку внесли вчені-харків'яни: В. Ліленкін, Л.М. Горелова, В.М. Грамма, О.С. Лисецький, Г.П. Дубинський, Т.В. Догадіна, К.Д. Ермоленко, І.М. Ремізов.

Професор Харківського університету А.М. Краснов назвав цю місцевість харківською Швейцарією. не без підстави, її рельєф – від гірського до плоскої заплави. Тутешні ландшафти контрастні та мальовничі: вкриті реліктовими дібровами віком 100-140 років, схили Сіверського Дінця є одним з найкращих дібровних масивів північно-східної України. Старі соснові бори перемежаються з осиковими, чорно вільховими та вербовими лісами, заплавними болотами. Залісені «гірські» краєвиди Козачої гори з глибокими яругами змінюють луки та великі озера.

В межах майбутнього парку зростає понад 800 видів судинних рослин, серед яких близько 40 видів – рідких, а також занесених до Червоної книги України. Флора парку включає також майже 140 видів лікарських рослин, серед них: тюльпан дібровний, аконіт Бессера, в’язіль стрункий, аконіт дібровний, косарики тонкі, валеріана російська.

Багата і різноманітна місцева фауна. В навколишніх лісах зустрічаються тварини, занесені до Європейського Червоного списку (вечірниця велетенська, вухань бурий, деркач, сліпак звичайний, поліксена, тощо), 38 видів тварин, що мешкають тут, занесено до Червоної книги України, серед них: борсук звичайний, горностай, норка європейська, райдужниця велика, джміль вірменський, мідянка, бражник Прозерпіна. 66 видів тварин нараховує Червоний список Харківської області, в їх числі: шуліка чорний, рибалочка голуба, ропуха сіра, жаба ставкова, гадюка звичайна, кажанок північний, цікада чорна. Увагу фахівців привертає рідка різнокольорова ящірка, релікт третинного періоду.

Серед крупних тварин в парку є лосі, козулі, кабани, лисиці. Особливу цікавість відвідувачів викликають колонії сірої чаплі в затоці Косач біля селища Коробови Хутори.

Тут чимало цінних історичних пам'яток. Знайдені сліди стоянок кам’яного віку, руїни поселення зрубової культури бронзового віку, городища, кургани-могильники скіфської та слов'янської культури.

З багатьма місцевостями парку пов’язані народні легенди. Створення національного природного парку дозволить зберегти унікальну природу харківської Швейцарії, впорядкувати рекреаційну діяльність в найпопулярнішому місті відпочинку мешканців Харкова та області.

Заключення

Ми живемо на планеті Земля, вчимося, працюємо, відпочиваємо і, порою не замислюємося над тим, наскільки світ природи неповторний, прекрасний, але вкрай уразливий.

Природний механізм дуже складний і цільний, і якщо розладжується одне кільце цього ланцюга, порушується весь природний комплекс. Не можна змиритися з тим, що на наших очах зникають цілі види тварин і рослин, і цей процес постійно триває. Сьогодні під загрозою зникнення кожний 5-й представник ссавців, кожний 10-й вид птахів.

Тому охорона перлин Слобожанського краю-унікальних в природному відношенні територій та об’єктів, що знаходиться під охороною держави-головна задача майбутніх поколінь.

Водночас, на Харківщині багато цікавих місцевостей, ще не заповідних, але таких, що потребують повсякденної уваги та охорони.

Заповідні куточки природи рідного краю мають неоцінне значення для виховання, освіти та формування екологічного світогляду населення.

Тому збереження природного багатства області є моральним обов’язком кожного громадянина нашої країни перед Землею і людством.

ПЕРЕЛІК ВИДІВ РОСЛИН, ЩО ПОТРЕБУЮТЬ ОСОБЛИВОЇ ОХОРОНИ В ХАРКІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

Види, які занесені до Червоного списку Харківської області

Назва виду Назва родини
Відділ ПЛАУНОПОДІБНІ - LYCOPODIOPHYTA Клас ПЛАУНОВИДНІ - LYCOPODIOPSIDA
1. Плаун булавовидний Lycopodium clavatum L. Плаунові Lycopodiaceae
Відділ ХВОЩЕПОДІБНІ – EQUISETOPHYTA Клас ХВОЩЕВИДНІ - EQUISETOPSIDA
2. Хвощ великий Equisetum telmateia Ehzh. Хвощові Equisetaceae
3. Хвощ галузистий Equisetum ramosissimum Deaf. Хвощові Equisetaceae
4. Хвощ зимуючий Equisetum hyemale L. Хвощові Equisetaceae
5. Хвощ лісовий Equisetum sylvaticum L. Хвощові Equisetaceae
6. Хвощ лучний Equisetum pretense L. Хвощові Equisetaceae
Відділ ПАПОРОТЕПОДІБНІ – POLYPODIOPHYTA Клас ПАПОРОТЕВИДНІ - POLYPODIOPSIDA
7. Безщитник жіночий Athyrium filix-femina Roth Безщитникові Athyriaceae
8. Вужачка звичайна Ophioglossum vulgatum L. Вужачкові Ophioglossacea
9. Пухирник ломкий Cystopteris fragilis Bernh. Вужачкові Ophioglossacea
10. Страусове перо звичайне Matteuccia struthiopteris Tod. Оноклеєві Onocleaceae
11. Теліптерис болотний Thelypteris palustris Schott Теліптерисові Thelypteridaceae
12. Щитник гребінчастий Dryopteris cristata A. Gray Щитникові Aspidiaceae
13. Щитник шартрський Dryopteris carthusiana (Vill) Щитникові Aspidiaceae
Відділ ГОЛОНАСІННІ – PINOPHYTA Клас ХВОЙНІ - PINOPSIDA
14. Яловець звичайний Juniperus communis L. Кипарисові Cupressaceae
Класс ГНЕТОВІ - GNETOPSIDA
15. Ефедра двоколоскова Ephedra distachya L. Хвойникові Ephedraceae
Відділ ПОКРИТОНАСІННІ - MAGNOLIOPHYTA Клас ДВОДОЛЬНІ - MAGNOLIOPSIDA
16. Глечики жовті Nuphar lutea Smith Лататтєві Nymphaeaceae
17. Латаття біле Nymphaea alba L. Лататтєві Nymphaeaceae
18. Латаття сніжно-біле Nymphaea candida J. et C. Presl Лататтєві Nymphaeaceae
19. Аконіт дібровний Actonitum nemorosum Жовтцеві Ranunculaceae
20. Аконіт шерстистовусий Actonitum lasiostomum Жовтцеві Ranunculaceae
21. Анемона лісова Anemone sylvestris L. Жовтцеві Ranunculaceae
22. Водяний жовтець Ріона Batrachium rionii Nym. Жовтцеві Ranunculaceae
23. Водяний жовтець фенхелевидний Batrachium foeniculaceum V. Krecz Жовтцеві Ranunculaceae
24. Воронець колосистий Actaea spicata L. Жовтцеві Ranunculaceae
25. Горицвіт весняний Adonis vernalis L. Жовтцеві Ranunculaceae
26. Горицвіт волозький Adonis wolgensis Stev. Жовтцеві Ranunculaceae
27. Дельфіній клиновидний Delphinium cuneatum Stev. Ex DC Жовтцеві Ranunculaceae
28. Жовтець язиколистий Ranunculus lingua L. Жовтцеві Ranunculaceae
29. Ломиніс несправжньовогнистий Clematis pseudoflammula Schmalh. Жовтцеві Ranunculaceae
30. Ломиніс прямий Clematis recta L. Жовтцеві Ranunculaceae
31. Ломиніс цілолистий Clematis integrifolia L. Жовтцеві Ranunculaceae
32. Купальниця європейська Trollius europaeus L. Жовтцеві Ranunculaceae
33. Сон широколистий Pulsatilla latifolia Rupr. Жовтцеві Ranunculaceae
34. Ряст Маршалла Corydalis marschalliana Pers. Руткові Fumariaceae
35. Граб звичайний Carpinus betulus L. Ліщинові Corylaceae
36. Гвоздика стиснуточашечна Dianthus stenocalyx Juz. Гвоздичні Caryophyllaceae
37. Гірчак зміїний Polygonum bistorta L. Гвоздичні Caryophyllaceae
38. Смілка приземкувата Silene supine Bieb. Гвоздичні Caryophyllaceae
39. Гоніолімон татарський Goniolimon tataricum Boiss. Кермекові Limoniaceae
40. Кермек донецький Limonium donetzicum Klok. Кермекові Limoniaceae
41. Кермек широколистий Limonium platyphyllum Lincz. Кермекові Limoniaceae
42. Звіробій стрункий Hypericum elegans Steph. Звіробійні Hypericaceae
43. Сонцецвіт звичайний Helianthemum nummularium Mill. Чистові Cistaceae
44. Сонцецвіт крейдяний Helianthemum cretaceum Juz.ex Dobrocz. Чистові Cistaceae
45. Бурячок ленський Alyssum lenense Adam Капустяні Brassicaceae
46. Вечорниці сумні Hesperis tristis L. Капустяні Brassicaceae
47. Жовтушник лісовий Erysimum sylvaticum Bieb. Капустяні Brassicaceae
48. Зубниця бульбиста Dentaria bulbifera L. Капустяні Brassicaceae
49. Зубниця п'ятилиста Dentaria quinquefolia Bieb. Капустяні Brassicaceae
50. Картан понтійський Crambe pontsca Stev.ex Rupr. Капустяні Brassicaceae
51. Картан татарський Crambe tataria Sebeok Капустяні Brassicaceae
52. Левкой запашний Matthiola fragrans Bunge Капустяні Brassicaceae
53. Рогачка крейдяна Erucastrum cretaceum Kotov Капустяні Brassicaceae
54. Верес звичайний Calluna vulgaris Hull Вересові Ericaceae
55. Журавлина болотна Oxycoccus palustris Pers. Брусничні Vacciniaceae
56. Грушанка зеленоцвіта Pyrola chlorantha Sw. Грушанкові Pyrolaceae
57. Грушанка круглолиста Pyrola rotundifolia L. Грушанкові Pyrolaceae
58. Грушанка мала Pyrola minor L. Грушанкові Pyrolaceae
59. Зимолюбка зонтична Chimaphila umbellata Грушанкові Pyrolaceae
60. Ортилія однобока Orthilia secunda House Грушанкові Pyrolaceae
61. Молочка приморська Glaux maritime L. Первоцвіті Primulaceae
62. Одинарник європейський Trientalis europaea L. Первоцвіті Primulaceae
63. Первоцвіт весняний Primula veris L. Первоцвіті Primulaceae
64. Плавушник болотний Hottonia palustris L. Первоцвіті Primulaceae
65. Жовтяниця черговолиста Chrysosplenium alternifolium L. Ломикаменеві Saxifragaceae
66. Білозір болотний Parnassia palustris L. Білозорові Parnassiaceae
67. Росичка круглолиста Drosera rotundifolia L. Росичкові Droseraceae
68. Вишня кущова Cerasus fruticosa Pall. Розові Rosaceae
69. Вовче тіло болотне Comarum palustre L. Розові Rosaceae
70. Глід п'ятистовпчиковий Crataegus pentagyna Розові Rosaceae
71. Костяниця Rubus saxatilis L. Розові Rosaceae
72. Мигдаль степовий Amygdalus nana L. Розові Rosaceae
73. Перстач прямостоячий Potentilla erecta Розові Rosaceae
74. Родовик лікарський Sanguisorba officinalis L. Розові Rosaceae
75. Таволга зарубчаста Spiraea crenata L. Розові Rosaceae
76. Таволга Литвинова Spiraea litwinowii Dobrocz Розові Rosaceae
77. Черешня Cerasus avium Розові Rosaceae
78. Чорноголовник родовиковий Poterium sanguisorba L. Розові Rosaceae
79. Астрагал білостеблий Astragalus albicaulis DC. Бобові Fabaceae
80. Астрагал блідий Astragalus palescens Bieb. Бобові Fabaceae
81. Астрагал крейдолюбний Astragalus cretophilus Klok. Бобові Fabaceae
82. Астрагал піщаний Astragalus arenarius L. Бобові Fabaceae
83. Астрагал пухнастоквітковий Astragalus pubiflorus DC Бобові Fabaceae
84. Астрагал український Astragalus ucrainicus Бобові Fabaceae
85. Заяча конюшина багатолиста Anthyllis macrocephala Wend Бобові Fabaceae
86. Солодушка великоквіткова Hedysarum grandiflorum Pall. Бобові Fabaceae
87. Водопериця черговоквіткова Myriophyllum alterniflorum Столисникові Haloragaceae
88. Скумпія звичайна Cotinus coggygria Scop. Фісташкові Anacardiaceae
89. Ясенець голо стовпчиковий Dictamnus gymnostylis Stev Рутові Rutaceae
90. Льон австрійський Linum austriacum L. Льонові Linaceae
91. Льон жовтий Linum flavum L. Льонові Linaceae
92. Льон український Linum ucrainicum Czern. Льонові Linaceae
93. Льон Черняєва Linum czernjaevii Klok Льонові Linaceae
94. Льон шорсткий Linum hirsutum L. Льонові Linaceae
95. Китяки крейдяні Polygala cretacea Kotov. Китяжкові Polygalaceae
96. Тринія багатостеблова Trinia multicaulis Зонтичні Apiaceae
97. Цикута отруйна Cicuta virosa L. Зонтичні Apiaceae
98. Калина звичайна Viburnum opulus L. Жимолостеві Caprifoliaceae
99. Валеріана блискуча Valeriana nitida Kreyer Валеріанові Valerianaceae
100. Валеріана бульбиста Valeriana tuberose L. Валеріанові Valerianaceae
101. Валеріана донська Valeriana tanaitica Worosch Валеріанові Valerianaceae
102. Валеріана лікарська Valeriana officinalis L. Валеріанові Valerianaceae
103. Валеріана пагононосна Valeriana stolonifera Czern Валеріанові Valerianaceae
104. Валеріана російська Valeriana rossica Валеріанові Valerianaceae
105. Черкас щетинистий Dipsacus strigosus Черсакові Dipsacaceae
106. Барвінок малий Vinca minor L. Барвінкові Apocynaceae
107. Барвінок трав'янистий Vinca herbacea Барвінкові Apocynaceae
108. Ластовень виткий Vincetoxicum scandens Ластівневі Asclepiadaceae
109. Ластовень російський Vincetoxicum rossicum Ластівневі Asclepiadaceae
110. Золототисячник гарний Centaurium pulchellum Тирличеві Gentianaceae
111. Тирлич хрещатий Gentian cruciata Тирличеві Gentianaceae
112. Тирличничок язичковий Gentianella lingulata Тирличеві Gentianaceae
113. Бобівник трилистий Menyanthes trifoliate Бобівникові Menyanthaceae
114. Маренка сіроплода Asperula tephrocarpa Маренові Rubiaceae
115. Синюха голуба Polemonium cacrulcum Синдхові Polemoniaceae
116. Березка лінійнолиста Convolvulus lineatus Березкові Convolvuiaceae
117. Громовик несправжньокрасильний Onosma pseudotinctoria Шорстколисті Boraginaceae
118. Живокіст кримський Symphytum tauricum Шорстколисті Boraginaceae
119. Синяк плямистий Echium maculatum Шорстколисті Boraginaceae
120. Вероніка сива Veronica incana Ранникові Scrophulariaceae
121. Шолудивник болотний Pedicularis palustris Ранникові Scrophulariaceae
122. Шолудивник Кауфмана Pedicularis kaufmannii Ранникові Scrophulariaceae
123. Шолудивник пухнастополосий Pedicularis dasystachys Ранникові Scrophulariaceae
124. Пухирник звичайний Utricularia vulgaris Пухирникові Lentibulariaceae
125. Пухирник середній Utricularia intermedia Пухирникові Lentibulariaceae
126. Самосил білоповстистий Teucrium polium Губоцвіті Lamiaceae
127. Суховершки великоквіткові Prunella grandiflora Губоцвіті Lamiaceae
128. Чербець вапняковий Thymus calcareous Губоцвіті Lamiaceae
129. Шавлія австрійська Salvia austriaca Губоцвіті Lamiaceae
130. Шавлія ефіопська Salvia aethiopis Губоцвіті Lamiaceae
131. Шавлія лучна Salvia pratensis Губоцвіті Lamiaceae
132. Шавлія поникла Salvia nutans Губоцвіті Lamiaceae
133. Аденофора лілієлиста Adenophora lilifolia Дзвоникові Campanulaceae
134. Дзвоники алтайські Campanula altaica Дзвоникові Campanulaceae
135. Дзвоники персиколисті Campanula persicifolia Дзвоникові Campanulaceae
136. Волошка вугільна Centaurea carbonate Айстрові Asteraceae
137. Волошка російська Centaurea ruthenica Айстрові Asteraceae
138. Головатень російський Echinops ritro Айстрові Asteraceae
139. Грудниця звичайна Crinitaria linosyris Айстрові Asteraceae
140. Оман високий Inula helenium Айстрові Asteraceae
141. Оман мечолистий Inula ensifolia Айстрові Asteraceae
142. Осот їстівний Cirsium esculentum Айстрові Asteraceae
143. Полин пониклий Artemisia nutans Айстрові Asteraceae
144. Полин солянковидий Artemisia salsoloides Айстрові Asteraceae
145. Полин Черняєва Artemisia tschernseviana Айстрові Asteraceae
146. Рапонтикум серпевидний Rhaponticum serratuloides Айстрові Asteraceae
Клас ОДНОДОЛЬНІ - LILIOPSIDA
147. Валіснерія спіральна Vallisneria spiralis Жабурникові Hydrocharitaceae
148. Водяний різак алоєвидний Stratiotes aloides Жабурникові Hydrocharitaceae
149. Рдесник сарматський Potamogeton sarmaticus Рдесникові Potamogetonaceae
150. Рдесник туполистий Potamogeton obtusifolius Рдесникові Potamogetonaceae
151. Рдесник червонуватий Potamogeton rutilus Рдесникові Potamogetonaceae
152. Каулинія мала Caulinia minor Різухові Najadaceae
153. Белевалія сарматська Bellevalia sarmatica Лілійні Liliaceae
154. Веснівка дволиста Majanthemum bifolium Лілійні Liliaceae
155. Вороняче око звичайне Paris quadrifolia Лілійні Liliaceae
156. Гадюча цибулька занедбана Muscari neglectum Лілійні Liliaceae
157. Гіацинтик блідий Hyacinthella leucophaea Лілійні Liliaceae
158. Гіацинтик Палласів Hyacinthella pallasiana Лілійні Liliaceae
159. Проліска дволиста Scilla bifolia Лілійні Liliaceae
160. Ряска Гуссона Ornithogalum gussonei Лілійні Liliaceae
161. Тюльпан змієлистий Tulipa ophiophylla Лілійні Liliaceae
162. Чемериця Лобелієва Veratrum lobelianum Лілійні Liliaceae
163. Чемериця чорна Veratrum nigrum Лілійні Liliaceae
164. Цибуля жовтіюча Ailium flavescens Цибулеві Alliaceae
165. Цибуля оманна Ailium decipiens Цибулеві Alliaceae
166. Холодок багатолистий Asparagus polyphyllus Холодкові Asparagaceae
167. Косарики черепитчасті Gladiolus imbricatus Півникові Iridaceae
168. Півники карликові Iris pumila Півникові Iridaceae
169. Півники сибірські Iris sibirica Півникові Iridaceae
170. Півники солончакові Iris halophila Півникові Iridaceae
171. Півники угорські Iris hungarica Півникові Iridaceae
172. Осока несправжньосмикацева Carex pseudocyperus Осокові Cyperaceae
173. Осока низька Carex humilis Осокові Cyperaceae
174. Пухівка багатоколоскова Eriophorum polystachyon Осокові Cyperaceae
175. Пухівка піхвова Eriophorum vaginatum Осокові Cyperaceae
176. Пухівка широколиста Eriophorum latifolium Осокові Cyperaceae
177. Ринхоспора біла Rhynchospora alba Осокові Cyperaceae
178. Бородач звичайний Botriochloa ischaemum Злакові Poaceae
179. Образки болотні Calla palustris L. Ароїдні Araceae
180. Вольфія без коренева Wolffia arrhiza Ряскові Lemnaceae
181. Їжача голівка маленька Sparganium minimum Wallr. Їжачоголівкові Sparganiaceae
182. Рогіз Лаксманів Typha laxmannii Lepech Рогозові Typhaceae

Список використаної літератури