Методика проведення екологічної експертизи
План
1. Обгрунтування норм ГДВ населених пунктів в процесі попередньої екологічної експертизи
2. Еколого-експертна оцінка проектів гідротехнічних і рибогосподарських споруд
1. ОБГРУНТУВАННЯ НОРМ ГДВ НАСЕЛЕНИХ ПУНКТІВ В ПРОЦЕСІ ПОПЕРЕДНЬОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ЕКСПЕРТИЗИ
При розробці проектів на будівництво і реконструкцію існуючих (діючих) підприємств (об'єктів), створенні нових технологічних процесів і виробництв необхідно передбачати заходи, які б забезпечували додержання технічних, екологічних нормативів, а також санітарно-гігієнічних вимог (ГДК повітря населених пунктів).
Граничнодопустимі викиди (ГДВ) є науково-технічним нормативом, який встановлюється для кожного конкретного джерела забруднення атмосфери при умові, що рівень викидів забруднюючих речовин від нього і інших джерел, існуюючих в населеному пункті, не перевищить нормативних показників. При цьому враховують ступінь розсіювання і перетворення викидів в атмосфері, а також перспективу розвитку промислових підприємств та інших об'єктів народного господарства.
Для дотримання нормативів ГДВ в межах ГДК потрібний деякий час для внесення необхідних корективів в технологію і організацію промислового виробництва. До введення нормативів ГДВ застосовуються тимчасово погоджені викиди (ТПВ).
При цьому нормативи ТПВ встановлюються не повсюдно, а для тих районів, де концентрація шкідливих речовин в атмосфері перевищує гранично допустимі величини, а нормативи ГДВ з причини об'єктивного характеру в цей час не можуть бути досягнуті.
Законодавство передбачає принцип визначення нормативів ТПВ: вони встановлюються на рівні викидів підприємств з найкращою досягнутою технологією виробництва, аналогічних по потужності і технологічних процесах.
ГДВ для проектованих і реконструйованих підприємств визначаються на різних стадіях проектування об'єктів. Для заново запроваджених (реконструйованих) підприємств нормативи ГДВ повинні бути забезпечені до моменту прийняття цих об'єктів до експлуатації.
Встановлення ТПВ при розробці передпроектної і проектної документації не допускається.
При розробці передпроектної документації (схем районного планування, генеральних планів населених пунктів), коли потрібна тільки попередня оцінка ГДВ і з об'єктивних причин немає можливості використати необхідну інформацію про параметри і розташування джерел викидів, застосовують приблизні розрахунки, в тому числі:
кількість шкідливих речовин, які виділяються, ступінь їх очищення, характеристики очисних обладнань, середні висоти труб та ін. можуть встановлюватися на основі проектних даних чи натурних обстежень аналогічних діючих підприємств;
якщо на промисловій площі джерела викидів розташовані близько, то можливо умовно звести їх до центру майданчика або до місця розташування головного джерела. Попередню оцінку ГДВ уточнюють на наступних стадіях проектування.
При розробці проекту пропозиції по ГДВ встановлюються для кожного джерела, наміченого до будівництва, а також по ГДВ (ТПВ) для кожного існуючого джерела з урахуванням фонового забруднення атмосфери від інших розташованих і тих, що проектуються в даному районі підприємств і об'єктів незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
При розробці і проведенні експертизи проектної документації, а також розробці нормативів ГДВ одним із найбільш складних питань є оцінка технічного рівня пропонованих проектних рішень в галузі охорони атмосферного повітря від забруднення. У цей час потрібний всебічний облік передових досягнень науки і техніки щодо охорони навколишнього середовища. Разом з тим експертиза повітроохоронних заходів, як правило, грунтується на розрахунку концентрацій забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря, і порівнянні їх з гранично допустимими концентраціями повітря населених міст відповідних речовин. Дальшого поширення набуває дотримання вимог, які дозволяють враховувати передові технічні можливості — нормативи або стандарти викиду забруднюючих речовин на одиницю товарної продукції (питомий показник викидів), обмеження концентрації забруднюючих речовин на виході з джерела і т. п.
Використання питомих показників викидів забруднюючих речовин дозволяє:
порівнювати запропоновані показники повітроохоронної діяльності з найбільш передовим вітчизняним і світовим рівнем;
оцінити пріоритетність використання того чи іншого виду палива в конкретних умовах розвитку регіону;
оцінити екологічність застосованих технологій і систем очищення викидів забруднюючих речовин;
не допускати грубих прорахунків при оцінці кількісних викидів забруднюючих речовин у повітря;
наближено оцінити економічний збиток за рахунок викидів забруднюючих речовин у повітря і врахувати економічний ефект при визначенні ціни продукту.
Нині розроблені питомі показники викидів забруднюючих речовин на одиницю продукції по всіх підгалузях чорної металургії, нафтопереробної і нафтохімічної промисловості, мінеральних добривах. В деяких інших галузях народного господарства (енергетиці, кольоровій металургії, мікробіологічній промисловості) розроблені питомі показники викидів забруднюючих речовин по окремих виробництвах.
Оцінки питомих показників викидів забруднюючих речовин у повітря на одиницю продукції проводились для проектованих, тих, що будуються, і реконструйованих підприємств. Ступінь і глибина їх розробки в різних галузях промисловості мають значні відміни. В алюмінієвій, мідеплавильній та інших підгалузях встановлені питомі викиди забруднюючих речовин для існуючих передових підприємств.
Основним недоліком галузевих нормативів є їх надто обмежений характер стосовно забруднюючих речовин, що викидаються у повітря. Наприклад, в чорній металургії розроблені питомі викиди по 6 речовинах, в той час як всього викидається тільки коксохімічними підприємствами близько 36 забруднюючих речовин, в тому числі 8 високотоксичних канцерогенних речовин. По хімічній промисловості питомі показники викидів встановлені для 18 речовин, а всього підприємства цієї галузі викидають близько 338 речовин, з них 49 високотоксичні, канцерогенні і мутагенні. Не встановлені питомі показники викидів для поліхлорованих речовин та поліциклічних сполук типу діоксину, які при невеликих обсягах викидів є надзвичайно високотоксичними з високою біологічною активністю і здатністю до біопереносу в природному середовищі. Аналогічне становище має місце і в інших галузях, що обмежує широке використання питомих викидів. Все це вимагає подальшої розробки питомих показників викидів для всіх основних забруднюючих речовин.
екологічна експертиза викид норматив
2. ЕКОЛОГО-ЕКСПЕРТНА ОЦІНКА ПРОЕКТІВ ГІДРОТЕХНІЧНИХ І РИБОГОСПОДАРСЬКИХ СПОРУД
Головна мета цього розділу — надання методичної допомоги фахівцям-експертам при здійсненні екологічної експертизи проектної документації на такі види господарської діяльності:
1) водопостачання з рибогосподарських водойм за допомогою водозабірних споруд для технічних і питних цілей;
2) скидання очищених стічних вод у рибогосподарські водойми;
3) проведення різних робіт у рибогосподарських водоймах.
Будівництво, реконструкція і розширення підприємств, споруд, інших об'єктів та їх експлуатація, проведення різних робіт на рибогосподарських водоймах у більшості випадків негативно впливають на екологічні умови цих водойм (водотоків) і призводять до зниження їх продуктивності, погіршення видового складу іхтіофауни, виснаження запасів риб, інших об'єктів водного промислу і гідробіонтів.
При проектуванні будівництва об'єктів або при проведенні робіт на акваторії, у заплаві або в прибережній смузі рибогосподарських водойм відповідно до природоохоронного законодавства і за погодженням з територіальними органами охорони природи і рибогосподарськими організаціями повинні передбачатися заходи щодо максимального запобігання несприятливому впливу на умови мешкання і розмноження риб.
При виборі варіантів розташування об'єктів або проведення робіт у водоймі необхідно враховувати вплив того чи іншого варіанта на рибні запаси. Особливу увагу експертам слід зосереджувати на забезпеченні недоторканості ділянок, що складають певну цінність як середовище мешкання і розмноження риб (місця масового нересту, нагулу і зимівлі).
Розглянемо питання здійснення екологічної експертизи проектної документації, пов'язаної із забором води з рибогосподарських водойм, скиданням до них очищених стічних вод і проведенням видів робіт, які негативно впливають на стан водного середовища і на його мешканців.
Водозабірні споруди на рибогосподарських водоймах Перше, з чим зустрічається фахівець-експерт при розгляді проектної документації гідротехнічних об'єктів, при будівництві яких планується забір води або скидання стічних вод у поверхневі вододжерела, є визначення належності їх до рибогосподарських. Усі водойми (територіальні води держав, внутрішні моря, ріки, озера, ставки, водосховища та їх придаткові води), які використовуються чи можуть бути використані для промислового лову риби та інших водних тварин і рослин або мають значення для відтворення запасів промислових риб, вважаються рибогосподарськими водоймами.
Забір води з рибогосподарських водойм, як правило, пов'язаний з несприятливим впливом на, рибні запаси, оскільки при цьому, крім вилучення самої води, що є середовищем мешкання риби, має місце загибель ікри, личинок риби, молоді і дорослих особин, а також втрати кормової бази.
Оскільки робота всякої водозабірної споруди впливає не лише на рибопромислові запаси, але й часто створює загрозу існуванню окремих видів риб, при розгляді проектної документації особливо важливе значення повинно надаватися розташуванню водозабору на водогосподарських водоймах. У місцях нересту, масового нагулу, шляхах міграції риби розташування водозабірних споруд недопустимо. Визначається можливе місце водозабірної споруди на підставі рибогосподарських досліджень, до складу яких входять: загальна оцінка стану рибних запасів у даній водоймі та перспективи їх збільшення, характеристика умов розмноження промислових видів риб; дані про їх міграції і розташування ділянок, на яких спостерігається концентрація риб (нерестовища), місця масового нагулу, зимівлі. Рибогосподарські характеристики водойм надаються замовником разом з проектною документацією, а у складанні їх беруть участь іхтіологічні служби державних органів охорони рибних запасів і спеціалізовані науково-дослідні організації.