Смекни!
smekni.com

Екологія і мораль (стр. 2 из 3)

Гуманізм, який визнає цінність окремої людини як особистості, його право на свободу, щастя і прояв своїх здібностей, немислимий без найголовнішого права людини жити в чистому природному середовищі.

Ось чому вперше в історії цілком правомірно розглядати природне середовище як продовження культури, включене в систему соціальних цінностей, а не просто як реальність, яка існує незалежно від людей.

Таке розуміння в якійсь мірі випливає з філософії Декарта, в якій представлені дві взаємно незалежні субстанції - мертва протяжна матерія і дух, здатний мислити. Під її впливом зазвичай приймалося положення, що знання про світ і людська виробнича діяльність внутрішньо не пов'язані з моральними цінностями і духовним покликанням людини.

Важливою ознакою екологічної культури є відмова від безпосереднього наївного антропоцентризму та перехід до системи поглядів, яка будується біосферо центри. Звичайно, метою такого підходу є людина. Від того, наскільки будуть грамотні, обґрунтовані та екологічно культурні людські дії, залежить, бути чи не бути Землі, природі, придатної для життя. Отже, екологічна реальність означає, що тільки людина повинен своєю діяльністю забезпечити нормальний кругообіг речовини на планеті. Тим самим він виконає свою головну біосферну функцію збереження життя.


3. ЕКОЛОГІЯ І ПРАВО

3.1 Поняття екологічного контролю

Екологічний контроль - складова частина управління природокористуванням і охороною навколишнього середовища Російської держави.

Основне завдання екологічного контролю - забезпечення дотримання екологічного законодавства, його норм (нормативів) і правил, а також виконання планів та заходів з охорони навколишнього природного середовища всіма підприємствами, установами, організаціями та іншими органами, незалежно від форм власності і підпорядкованості, посадовими особами та громадянами .

По своїх формах екологічний контроль можна підрозділити на інформаційний, попереджувальний і каральний.

Інформаційна форма контролю виражається переважно в збиранні та аналізі відповідної екологічної інформації, необхідної для прийняття державними органами рішень у сфері природокористування і охорони навколишнього середовища.

Попереджувальна форма контролю спрямована на запобігання екологічних правопорушень.

Каральна форма контролю полягає в застосуванні заходів державного примусу, як до фізичних, так і до юридичних осіб, які порушують екологічне законодавство.

3.2 Види екологічного контролю

Державний екологічний контроль. У законі «Про охорону навколишнього природного середовища» вказується, що система екологічного контролю складається з державної служби спостереження за станом природного середовища, державного виробничого та громадського контролю.

У межах наданої компетенції державний екологічний контроль здійснюють органи представницької та виконавчої влади всіх рівнів, а також спеціально уповноважені органи Російської Федерації в області охорони навколишнього середовища.

Розглянемо повноваження посадових осіб та фахівців цих органів у частині реалізації ними функції державного екологічного контролю на прикладі органів міністерства природних ресурсів.

Посадові особи та спеціалісти комітетів з охорони навколишнього середовища мають право безперешкодно відвідувати об'єднання, підприємства, організації та інші органи, вимагати надання інформації, що стосується природного діяльності, знайомитися з документами, що відображають природоохоронну діяльність.

У їх компетенцію входять також і інші заходи, наприклад, заборони на будівництво, реконструкцію або розширення об'єктів промислового чи іншого значення, коли порушуються норми і правила охорони навколишнього природного середовища. Ануляція ліцензії (дозволу) на користування окремими видами природних ресурсів при порушенні умов, встановлених у них, залучення осіб, які порушили природоохоронне законодавство, до адміністративної відповідальності.

Схожими повноваженнями, по суті, мають посадові особи та фахівці інших уповноважених органів у галузі охорони навколишнього природного середовища з урахуванням профілю їх діяльності. Так, державні санітарні лікарі мають право припиняти чи забороняти експлуатацію діючих виробничих об'єктів промисловості, транспорту, сільського господарства до проведення необхідних санітарних і протиепідемічних заходів. Ветеринарні лікарі мають право припиняти або забороняти до проведення необхідних заходів і усунення наявних порушень виробництво, зберігання, перевезення та реалізацію продуктів тваринництва.

Прокурорський нагляд за виконанням екологічного законодавства. Конституцією Російської Федерації і Законом «Про прокуратуру Російської Федерації» на органи прокуратури покладено здійснення нагляду за виконанням російського законодавства, включаючи і екологічне законодавство, що є його складовою частиною.

Всі інші правоохоронні органи в певній мірі сприяють проведенню в життя вимог екологічного законодавства та оздоровлення навколишнього природного середовища.

Конституційний суд Російської Федерації, конституційні суди республік відповідно до закону «Про Конституційний Суд Російський Федерації» дозволяють справи про узгодженість федеральних законів, актів Президента та Уряду Російської Федерації, конституцій, статутів та інших актів суб'єктів Федерації з питань природокористування та охорони навколишнього середовища.

Верховний Суд Російської Федерації, верховні суди республік у складі Росії, крайові, міські, обласні, районні та інші суди розглядають позовні заяви фізичних і юридичних осіб про відшкодування шкоди (збитків), заподіяної навколишньому природному середовищу, кримінальні справи про екологічні злочини.

Вищий Арбітражний Суд Російської Федерації, федеральні арбітражні суди округів, арбітражні суди республік, країв, областей, міст, автономної області, автономних округів відповідно до Федеральним конституційним законом «Про арбітражних судах Російській Федерації» вирішують спори між юридичними особами, пов'язані із заподіянням шкоди в результаті порушень законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Органи Міністерства внутрішніх справ Російської Федерації в основному через органи міліції, у рамках наданої їм компетенції сприяють органам екологічного контролю при затриманні правопорушників, вилучення у них заборонених знарядь лову, полювання, результатів незаконно добутого промислу, після чого порушують кримінальні справи і ведуть по них попереднє слідство.

Відомчий екологічний контроль. Господарські (промислові, сільськогосподарські) та силові міністерства і відомства мають структурні екологічні підрозділи (управління, відділи, інспекції), які здійснюють відомчий екологічний контроль на підвідомчих підприємствах, в установах і організаціях. Так, і склад Міністерства оборони Російської Федерації є управління екології та спеціальних засобів захисту. При здійсненні контролю відомчі екологічні підрозділи особливу увагу звертають на дотримання екологічних стандартів, нормативів і вимог.

Виробничий екологічний контроль. Зазвичай на підприємствах, в установах і організаціях наказом керівника виділяється (визначається) посадова особа, які безпосередньо відповідають за питання охорони навколишнього середовища. Ним може бути заступник директора, головний інженер, головний технолог, головний конструктор (або інша посадова особа). Крім того, на підприємствах створюються структурні спеціальні природоохоронні підрозділи, служби, лабораторії, санітарні та ветеринарні інспекції та ін..

Що стосується очисних споруд підприємств, то вони функціонують на правах цехів або ділянок, що є самостійними підрозділами підприємства. На автотранспортних та інших підприємствах є контрольно-регулювальні пункти токсичності або контрольно-пропускні (перевірочні) пункти.

Громадський екологічний контроль. Такий контроль відповідно до закону «Про охорону навколишнього природного середовища» здійснюється профспілковими організаціями, громадськими екологічними об'єднаннями (рухами), трудовими колективами і громадянами.

Його головним завданням є перевірка виконання вимог екологічного законодавства міністерствами, відомствами, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності і підпорядкованості, посадовими особами та громадянами.

Громадяни мають право створювати екологічні громадські об'єднання, фонди, інші громадські формування, запитувати державні органи влади про інформацію, що характеризує стан навколишнього середовища та заходи з його охорони. Що стосується громадських екологічних об'єднань (рухів), то вони мають право здійснювати громадський контроль за виконанням екологічних вимог і умов при організації та веденні господарської чи іншої діяльності, створювати громадські екологічні фонди та визначати порядок їх функціонування та витрачання коштів.


ВИСНОВОК

екологічний проблема культура контроль

Підводячи результати роботи, можна зробити наступні висновки:

1. Екологія - наука відносно молода, і виникла вона з потреби людини зберегти природу і самих себе. Аспекти вивчення даної науки досить великі. У ній широко вивчається людина, її місце існування, взаємозв'язок з природою, його вплив на середовище існування і природу. Цей підвищений інтерес до людини, як до об'єкта науки, склався через існуючих екологічних проблем. Незабаром людям потрібно буде запобігати цим проблеми або ліквідувати їх наслідки.