Смекни!
smekni.com

Брест-літовський договір (стр. 1 из 4)

РЕФЕРАТ

Брест-літовський договір

План

Вступ

Вплив революції на підписання мирного договору

Підписання Брестсько мирного договору

Як народжувалася угода

Висновки

Вступ

Вся будова, що зводиться нині німецькими імперіалістами в нещасному договорі, - є не що інше, як легка дощата огорожа, яка в найтривалішому часі буде нещадно зметена історією. ( Зіновьев )

У радянській зовнішній політиці, ймовірно, не було угоди крихкішого, ніж Брест-літовський мирний договір, підписаний радянським урядом 3 березня 1918 г.; проіснувавши трохи більше 9 місяців, він був розірваний німецьким і радянським урядами, а пізніше, при капітуляції Німеччини в першій світовій війні, скасований ще і 116‑ й статтею Версальського договору. З легкої руки Леніна названий передихом договір викликав критику і опір переважній частині революціонерів, з одного боку, і патріотів Россиі-с інший. Перші стверджували, що Брестський мир - це удар в спину німецької революції. Другі - що це зрада Росії і її союзників. І ті та інші, кожен по своєму, мали рацію. Проте на Брестському світі по незрозумілих нікому причинах наполягав Ленін, що добився, врешті-решт, його підписання.


Вплив революції на підписання мирного договору

Питання про еволюцію поглядів Леніна після його приходу до влади в жовтні 1917г. і про ті цілі, які Ленін ставив перед собою до і після перевороту, є основним при вивченні історії Брестського договору і пов'язаного з ним більш загального питання про світову революцію. Було б помилковим вважати, що Ленін міняв свої погляди залежно від обставин. Правильніше вважати, що в будь-якій ситуації він знаходив якнайкращий для реалізації своїх цілей шлях. Ленін усе своє свідоме життя вів боротьбу і, починаючи приблизно з 1903г., - боротьбу за владу. Важче відповісти на питання, чи потрібна була йому влада для перемоги революції або ж революція бачилася засобом для досягнення влади.

Більшовицьке крило російської соціал-демократичної партії вірило в кінцеву перемогу соціалізму в світі. Відповідь на питання про те, чи прийде світова революция- неодмінно позитивний -строился виключно на вірі в кінцеву перемогу соціалізму.

Проте в 1918г. відповідь на це питання була не така очевидна, як могло б показатися сьогодні. Загальна думка соціалістичних лідерів Європи зводилася до того, що у відсталій Росії не можна буде без допомоги європейських соціалістичних революцій ні побудувати соціалізму, ні утримати владу на який-небудь тривалий термін, хоч би вже тому, що (як вважали комуністи) “капіталістичне оточення” поставити своєю неодмінною метою скидання соціалістичного уряду в Росії. Таким чином, революція в Германії бачилася єдиною гарантією утримання влади радянським урядом ще і в Росії.

Інакше вважав Ленін. У жовтні 1917г.,прорвавшись з швейцарського небуття і блискавично захопивши владу в Росії, він показав своїм численним супротивникам (прихильників у нього і не було майже),как недооцінювали вони цієї унікальної людини — лидера нечисленної екстремістської фракції в РСДРП. Більшовизм не тільки захопив владу в Росії, але реальний і єдиний плацдарм для настання світової революції, для організації комуністичного перевороту в тій самій Німеччині, від якої, як всіма соціал-демократами передбачалося, залежатиме кінцева перемога соціалізму. Тепер Ленін почав відводити собі в світовому комуністичному русі зовсім іншу роль. Йому важливо було зробити світову революцію під своїм безпосереднім керівництвом і зберегти за собою лідерство в Інтернаціоналі. Німецька революція відходила для Леніна на другий план перед революцією, що перемогла, в Росії.

В світлі поглядів Леніна, що змінилися, на революцію в Германії і необхідно розглядати всю історію Брест-літовських переговорів грудня 1917 — марта 1918 г.г., що закінчилася підписанням миру з Німеччиною і іншими країнами Четвертного союзу. Позиція Леніна на цих переговорах -отстаивание ним “тильзитского мира”ради “передышки” у війні з Гарманієй- здається настільки природною, що тільки і не перестаєш дивуватися з авантюризму, наївного і безтурботного ідеалізму всіх його супротивників — от лівих комуністів, очолюваних Бухаріним,до Троцького з його формулою “ні війна, ні мир”. Правда, позиція Леніна здається розумною перш за все тому, що апелює до звичних для більшості людей понятиям:слабая армія не може воювати проти сильної! Але це була психологія обивателя, але не революціонера! З такою психологією не можна було захопити владу в жовтні 1917г. і утримати її проти блоку соціалістичних партій, як утримав Ленін в листопадові дні за допомогою Троцького. З такою психологією взагалі не можна було бути революціонером. По якихось причин, окрім Леніна, весь актив партії був проти підписання Брестського миру, причому велика частина партійних функціонерів підтримувала “демагогическую”формулу Троцького. І ніхто не дивився на стан справ так песимістично, як Ленін...

Революція і революціонери підкорялися власним особливим законам. Ці закони більшістю населення сприймалися як незрозумілі і божевільні. Але відступивши від цих законів, революція гинула. Тільки у них полягала її сила і застава її перемоги. Ленін відступав від цих законів ради утримання власної влади і лідерства в світовому комуністичному русі. З погляду абсолютних комуністичних інтересів, Брестський мир був катастрофою. Він, поза сумнівом, вбивав все наявні шанси, скільки б їх не було, на негайну революцію в Германії, а значить і на революцію в Європі. Ув'язнений всупереч волі більшості рев-партій Брестський мир став першим опортуністичним кроком радянського керівництва.

За іронією долі виходило, що для перемоги революції в Росії потрібно було принести в жертву можливу революцію в Германії, а для успіху революції в Германії, можливо, довелося б пожертвувати радянською владою в Росії. Саме цю альтернативу містило в собі для радянського уряду Брестська угода. Мирний договір з Німеччиною давав її уряду відомий передих, покращував загальне положення країни. Як писали тоді ліві эсеры,”хлеб з окупованих Німеччиною областей примиряв голодних німецьких робочих і солдатів з німецьким урядом”.

Навпаки, відмова радянського уряду підписати мир у військовому і загальнополітичному відношенні була для Німеччини украй не вигідний і значно збільшував шанси на спалах і перемогу німецької комуністичної революції (так вважали самі німці). Тому німецькі ліві вже в грудні 1917г. розповсюдили заяву про те, що переговори про світ нададуть руйнівну дію на вірогідну німецьку революцію і тому повинні бути скасовані.

Спочатку вважалося, що переговори з німецьким урядом більшовики затівають виключно з пропагандистських міркувань і для відтяжки часу, а не ради підписання договору. Лібкнехт при цьому указував, що якщо переговори “не приведуть до світу в соціалістичному дусі”, необхідно “обірвати переговори, навіть якщо б довелося лягти їх {Леніна і Троцького} уряду”. Ленін же на переговорах грудня 1917‑ березня 1918 прагнув до союзу, хоч би тимчасового, між радянським і імперським німецьким урядами, бачивши в цьому єдиний спосіб зберегти владу в своїх руках і розколоти єдиний капіталістичний світ, тобто блокуватися з Німеччиною проти Англії і Франції. Лібкнехт бачив заставу перемоги в німецькій революції. Ленін ‑ в грі на суперечностях між Четверним союзом і Антантою. Лібкхнет був зацікавлений в тому, щоб Німеччина якнайскоріше програла війну. Ленін, підписуючи сепаратний мир, був зацікавлений в тому, щоб Німеччина не програвала війни якомога довше. Він боявся, що радянська влада буде повалена об'єднаними зусиллями Німеччини і Антанти як тільки на Західному фронті буде підписаний мир. Але укладаючи Брестський мир і зволікаючи німецьку поразку, Ленін робив саме те, в чому фактично звинувачував його Лібкнехт: саботіровал німецьку революцію.

Підписання Брестсько мирного договору

Укладення Брестського миру привело до розколу в партії більшовиків і радянському уряді і до утворення лівої опозиції, причому в перший і останній раз опозиція ця відкрито і офіційно діяла усередині партії більшовиків як автономна організація і навіть мала свій друкарський орган.

Після підписання мирної угоди військові дії не припинялися ні на день на більшій частині території колишньої Російської імперії. Німеччина пред'являла все нові і нові ультиматуми, займала цілі райони і міста, що знаходяться на схід від встановленої договором межі. Брестський світ виявився паперовим саме тому, що радянський і німецький уряди не дивилися на договір серйозно, не вважали його остаточними, і, головне, -подписывали угода не ради бажання отримати мир, а лише для того, щоб продовжувати війну, але у вигідніших для себе умовах.

Надалі, до розірвання Брестського миру спочатку німецьким урядом 5 жовтня, а потім Вциком 13 листопада 1918 р. (через 2 дні після капітуляції Німеччини),противники знаходилися в змозі “ні війна, ні мир”(Троцький).

Таке положення, за задумом Троцького, було ні чим іншим як передихом, що готує більшовицьку партію до наступного її етапу: революційній війні (тільки за передих Троцького, у відмінності від Леніна, більшовики не платили угодою з “імперіалістами”). Ця революційна війна почалася почалася 13 листопада 1918 року.

Вже в перші дні більшовицького перевороту Ленін розійшовся з більшістю своєї партії з питання, що стосується укладення миру: всупереч очікуванням соціалістів він виступив з принциповою згодою підписати з “империалистическим”германским урядом сепаратний, а не загальний мир. Недивно, що найпростішим поясненням ленінського кроку були узяті їм ще до повернення до Росії зобов'язання перед німецьким урядом.

Взаємини між більшовицькою партією і кайзерським урядом в роки першої світової війни довгий час залишалися для істориків загадкою. Сенсацією рознеслися по світу зведення про те, що німецький уряд, зацікавлений в швидкому ослабленні Російської імперії і виході останньою з війни, знайшов вигідним для себе фінансування соцпартій (у тому числі і ленінської групи), що стояли за поразку Росії у війні і що вели посилену пораженську пропаганду. Німецький соціал-демократ Едуард Бернштейн в 1921г. писав, що Ленін і його товариші отримали від кайзерської Німеччини величезні суми грошей що напевно перевищують 50 мільйонів німецьких золотих марок. Після багатьох років в розпорядження істориків були передані документи, що дозволяють глибоко і уважно вивчити що став вже легендою питання про німецькі гроші і пломбований вагон, в якому проїхав через Німеччину до Росії Ленін в квітні 1917г. Ще живі революціонери дивувалися:”Теперь признаємося, як наївні ми всі були раніше!”