Смекни!
smekni.com

Великі битви Великої Вітчизняної війни (стр. 1 из 2)

РЕФЕРАТ

по темі:

«Великі битви Великої Вітчизняної війни»

1. Московська битва

Одним з найважливіших подій другої світової і Великої Вітчизняної війни з'явилася битва під Москвою, яка розгорнулася восени 1941-го і в перші місяці зими 1941/42 року на дальніх і ближніх підступах до столиці. Гітлерівське командування, визнаючи величезне політичне і військово-стратегічне значення Москви, пов'язувало долю війни з її взяттям. Після провалу плану захоплення столиці з ходу в перші тижні війни воно підготувало велику наступальну операцію під кодовою назвою "Тайфун". План передбачав трьома потужними ударами танкових угруповань з районів Духовщіни, Рославля і Шостки у східному та північно-східному напрямках розчленувати оборону радянських військ, оточити і знищити війська Західного, Резервного і Брянського фронтів у районі Вязьми і Брянська, після чого сильними рухомими групами охопити Москву з півночі та півдня, одночасно з фронтальним наступом піхотних з'єднань оволодіти столицею.

Для здійснення цього плану німецьке командування залучило три польові армії (2, 4 і 9-у), три танкові групи (2, 4, 6-у) і 2-й повітряний флот. Всього в групі армій "Центр" на 1 жовтня 1941 малося до 1 млн. 800 тис. чоловік, 1700 танків, понад 14 тис. гармат і мінометів, 1490 літаків. Їм протистояли війська трьох наших фронтів, які мали 1 млн.250 тис. осіб, 990 танків, 7600 гармат і мінометів, 677 літаків.

Московська битва за характером бойових дій радянських військ та їх завдань ділиться на два періоди: оборонний (30 вересня - 4 грудня 1941 р.) і контрнаступ (5 грудня 1941 - 9 січня 1942 р.). Контрнаступ перейшло потім у загальний наступ (10 січня - квітень 1942 р.).

Генеральне наступ німецько-фашистських військ почалося 30 вересня на Брянському і 2 жовтня на Вяземському напрямку, У спеціальному зверненні до військ Східного фронту Гітлер говорив: "Солдати! Перед вами Москва! За два роки усі столиці континенту схилилися перед вами, ви прокрокували по вулицях багатьох міст. Залишилася Москва. Примусьте її схилитися, покажіть їй силу вашої зброї, пройдіть по її площ. Москва - це кінець війні. Москва - це відпустка. Вперед! "

Завдавши потужні удари, противник зумів прорвати нашу оборону, оточити значні сили Червоної Армії в районі Вязьми і вийшов на ближні підступи до Москви. У цих умовах радянські воїни наполегливо відстоювали кожен оборонний рубіж, завдаючи противнику великих втрат у живій силі і техніці. Героїчний опір ворогові надавали оточені частини, сковуючи значні сили німців. Незважаючи на це, ворог продовжував рватися до Москви, намагаючись охопити її з півночі і півдня танковими кліщами. До 17 жовтня він захопив Калінін, 18 жовтня Можайськ, на околицях Малоярославца і Таруси йшли кровопролитні бої. Над Москвою нависла серйозна небезпека, і з 20 жовтня у столиці та прилеглих до неї районах було введено стан облоги.

Навколо Москви створювалися оборонні лінії. 450 тис. москвичів і жителів Підмосков'я в період осінньої бездоріжжя звели більше 5500 вогневих точок, відрили 1350 км протитанкових ровів і ескарпів.

У перших числах листопада фронт стабілізувався на ближніх підступах до Москви. Але ворог не залишив наміру оволодіти Москвою. У першій половині листопада німецьке командування перекинуло під Москву з резерву до 10 дивізій. Наближення зими змушувало противника поспішати зі здійсненням плану операції «Тайфун». Наступ готувалося в глибокій таємниці, проте радянська розвідка в першій половині листопада розкрила зосередження ударних військ противника. Тому, коли 15 - 16 листопада почалося його наступ, воно зустріло запеклий опір велику роль у підвищенні морального духу захисників столиці зіграв військовий парад, що відбувся на Червоній площі в Москві 7 листопада.

Наприкінці листопада противникові знову вдалося просунутися до Москви. Ворог захопив Клин, Солнечногорськ, Яхрому, Червону Поляну, проте прийняті радянським командуванням енергійні заходи дозволили зупинити просування ворога. Назрівала криза німецького наступу на Москву. Ворог вже не мав у своєму розпорядженні резервами для нарощування ударів. Друге «генеральне» наступ німців на Москву до 4 грудня було зупинено. За період з 16 листопада по 5 грудня гітлерівці втратили 15 тис. чоловік убитими, пораненими і обмороженими, близько 800 танків, 300 гармат і мінометів, до 1500 літаків.

Ретельно проаналізувавши обстановку, що склалася на радянсько-німецькому фронті до початку грудня 1941 року. Ставка ВГК прийшла до висновку про необхідність вжити рішучих заходів, щоб вирвати у ворога стратегічну ініціативу, завдати поразки його угрупованням. Головний удар було вирішено нанести на Західному напрямку. Тут Ставка і зосередила більшу частину своїх резервів. Намічаючи термін переходу в наступ, радянське командування прагнуло використати труднощі фашистських військ, які ще не встигли перегрупуватися для оборони і вимушених протистояти нашим ударам на непідготовлених позиціях. Це було пов'язано з відомим ризиком і для нас, так як наступальну операцію доводилося починати без необхідної паузи після оборонної битви. За даними розвідки, наше командування встановило, що ніяких військ в тилу у німців немає. Всі резерви були вичерпані і втягнуті в бій. Солдати противника втомилися, їх військовий дух впав.

Починаючи контрнаступ під Москвою, радянське командування мало в своєму розпорядженні 1 млн. 100 тис. бійців і командирів, 7650 знарядь і мінометів, 774 танки, 1000 літаків. Німецька армія налічувала 1 млн. 700 тис. солдатів і офіцерів, 13500 гармат і мінометів, 1170 танків і 615 літаків.

Контрнаступ радянських військ почалося 5 грудня ударами Калінінського фронту. На день пізніше перейшли в наступ війська Західного фронту і оперативна група Південно-Західного фронту. Наші війська завдали великої поразки добірним з'єднанням противника. Основні події розгорнулися на північний захід від Москви і в районі Тули. Гітлерівці зробили тут запеклий опір. Подолавши впертий опір ворога, війська Калінінського фронту 16 грудня визволили Калінін, а 1 січня 1942 р. оволоділи Стариця і вийшли на підступи до Ржев з півночі. Війська правого крила Західного фронту, розвиваючи наступ, 20 грудня визволили Волоколамськ, вийшли на рубіж річок Лама і Руза. Оперативна група Південно-Західного фронту досягла успіху в районі Єльця, були звільнені міста Калуга, Козельськ, Бєлєв. Неприборканий наступальний порив, що опанувала воїнами, породжував масовий героїзм. Сторінки славетному літописі контрнаступу під Москвою повні прикладів видатного мужності, безстрашності радянських солдатів і офіцерів.

Під ударами радянських військ німецько-фашистські частини і з'єднання спочатку повільно, а потім все поспішніше відкочувалися на Захід, кидаючи бойову техніку, транспортні засоби, залишаючи склади з боєприпасами, спорядженням і продовольством. Уздовж доріг, по яких відступала від Москви німецька армія, з'являлося все більше ворожих могил.

На початку січня 1942 контрнаступ радянських військ закінчилося. Основні завдання, поставлені перед військами Верховним Головнокомандуванням, були виконані. Ворог був відкинутий від стін нашої столиці на 100 - 2.50 км. Безпосередня загроза Москві та всьому Московському промислового району була знята. Червона Армія перейшла в загальний наступ, що тривало до квітня 1942 року. У ході контрнаступу радянські війська розгромили 38 ворожих дивізій, у тому числі 11 танкових і 4 моторизовані. За період битви під Москвою німецька армія втратила до півмільйона чоловік убитими і взятими в полон, 1300 танків, 2500 гармат, більш 15000 автомашин. Поля Підмосков'я були усіяні розбитою і спаленої бойовою технікою. За час контрнаступу радянські війська визволили понад 11 тисяч населених пунктів. Найважливішим підсумком битви під Москвою стало поразка однієї із самих потужних угруповань німецьких військ - групи армій Центр ". Операція" Тайфун "зазнала нищівний провал. Загроза столиці була ліквідована.

Перемога Червоної Армії з'явилася вирішальним військовим подією першого року Великої Вітчизняної війни і першою великою поразкою Німеччини в ході всієї другої світової війни. Вона свідчила про провал широко розрекламованої доктрини бліцкригу й розвіяла міф про непереможність німецької армії, сприяла зміцненню антигітлерівської коаліції і ослаблення блоку фашистських держав, змусила правлячі кола Японії і Туреччини утриматися від виступу на боці Німеччини, активізувала визвольний рух народів Європи проти гітлерівського поневолення.

Подальший розвиток в ході битви отримало військове мистецтво. Ставка Верховного Головнокомандування і Генеральний штаб у складних умовах зуміли підготувати і потай зосередити резерви для розгрому ворога, організувати тісну взаємодію між фронтами і стратегічними напрямками, спрямувати зусилля сухопутних військ, авіації і партизанів на розгром групи армій "Центр '. При здійсненні задуму битви удосконалювалися методи організації оборони і наступу, більш доцільного бойового застосування артилерії, танків та авіації. Був накопичений досвід масованого застосування родів військ, що одержав широке поширення в наступні періоди війни.

У боях за Москву близько 40 частинам і з'єднанням, у тому числі 14 стрілецьким дивізіям, 3 кавалерійським корпусам, 2 бригадам морської піхоти, 5 танковим бригадам, 9 артилерійським і 6 авіаційним полкам, присвоєні гвардійські звання. 110 чоловік удостоєні звання Героя Радянського Союзу. Медаллю "За оборону Москви" було нагороджено понад 1 мільйона захисників столиці.

2. Сталінградська битва (17 липня 1942 - 2 лютого 1943 року)

Влітку 1942 війська Червоної Армії на південному фланзі радянсько-німецького фронту стримували наступ великої стратегічного угруповання військ противника, що рвався до нафтоносним районам Кавказу, родючим землям Дону, Кубані та Нижньої Волги. Ворог перевершував наші сили в людях - в 1,7 рази, в артилерії і танках - в 1,3, у літаках - більш ніж у 2 рази.