Смекни!
smekni.com

Структура Організації Об'єднаних Націй (стр. 1 из 11)

Зміст

Вступ

1. Історія створення ООН

2. Структура ООН і напрямки діяльності основних підрозділів

3. Історія діяльності ООН у ролі світового уряду

4. План реформування ООН

5. Криза ООН

6. Подальший розвиток кризи ООН

Висновки

Список використаної літератури


Вступ

У сучасних міжнародних відносинах міжнародним організаціям приділяється значна роль. Починаючи з 19 століття, прагнення до інтернаціоналізації багатьох сторін життя суспільства викликало необхідність створення нової форми міжнародного співробітництва. Новим етапом у розвитку світового співтовариства з'явилася установа перших міжнародних універсальних організацій - Всесвітнього телеграфного союзу в 1865 р. і Всесвітнього поштового союзу в 1874 р. У даний час нараховується більш 4 тисяч міжнародних організацій, що мають різний правовий статус.

У XX столітті в збройних конфліктах загинуло більше людей, чим за всю попередню історію людства. Він став самим руйнівним і кровопролитним. Конфлікти перетворилися в один з ведучих факторів нестабільності на землі. Сучасні конфлікти являють собою загрозу не тільки для учасників конфлікту, але і для усього світового співтовариства. І, незважаючи на завершення холодної війни, у світі усе ще існує погроза ядерної війни з боку великих ядерних держав. У той же час у сучасному динамічному, що швидко розвивається, світі міждержавні конфлікти перемінилися громадянськими війнами. Розпад біполярного світу привів до створення нових держав, з'явилися нові види погроз міжнародному світу і безпеці, що визначило необхідність активізації діяльності універсальної міжнародної організації - ООН. Політичні процеси, що відбуваються на даному етапі розвитку суспільства, виявляють необхідність у дослідженні конфліктів, аналізі їхніх причин і наслідків.

ООН - універсальна міжнародна організація, створена з метою підтримки світу і міжнародної безпеки і розвитку співробітництва між державами. Статут ООН обов'язковий для всіх держав і його преамбула говорить: "Ми, народи об'єднаних націй, сповнені рішучості избавить прийдешні покоління від нещасть війни, знову затвердити віру в основні права людини, у достоїнство і цінність людської особистості, у рівноправність чоловіків і жінок і в рівність прав великих і малих націй і створити умови, при яких можуть дотримуватися справедливість і повага до зобов'язань і в цих цілях виявляти терпимість і жити разом, у світі один з одним, як добрі сусіди, об'єднати наші сили для підтримки міжнародного світу і безпеки, забезпечити, щоб збройні сили застосовувалися не інакше, як у загальних інтересах, вирішили об'єднати наші зусилля для досягнення цих цілей.


1. Історія створення ООН

Система Організації Об'єднаних Націй (далі ООН) у її сучасному виді складалася протягом тривалого часу, і потрібне правильне розуміння причини появи всіх її елементів.

Система ООН зародилася більш 100 років тому як механізм керування світовим співтовариством. У середині дев'ятнадцятого сторіччя з'явилися перші міжнародні міжурядові організації. Поява цих організацій бути викликано двома взаємовиключними причинами. По-перше, утворенням у результаті буржуазно-демократичних революцій, що прагнуть суверенних держав, що прагнуть до національного незалежності, і, по-друге, успіхами науково-технічної революції, що породили тенденцію до взаємозалежності і взаємозв'язку держав.

Як відомо, гасло невід'ємності і непорушності суверенітету народу і держави був одним з найбільш значимих у часи буржуазно-демократичних революцій у багатьох європейських країнах. Новий правлячий клас прагнув закріпити своє панування за допомогою сильної, незалежної держави. У той же час розвиток ринкових відносин стимулювало прискорення науково-технічного прогресу, у тому числі в сфері знарядь виробництва.

Науково-технічний прогрес, у свою чергу, привів до того, що інтеграційні процеси проникнули в економіку всіх розвитих країн Європи і викликали всебічний зв'язок націй один з одним. Бажання розвиватися в рамках суверенної держави і неможливість робити це без широкого співробітництва з іншими незалежними державами - і привела до появи такої форми міждержавних взаємозв'язків, як міжнародні міжурядові організації.

Спочатку, головною метою міждержавного співробітництва в рамках міжнародних організацій можна було вважати контроль над інтеграційними процесами. На першому етапі за міжурядовими організаціями закріплювалася скоріше технічно-організаційна, чим політична функція. Вони були покликані розвивати інтеграційні тенденції з метою залучення держав-членів. Звичайна сфера співробітництва - зв'язок, транспорт, відносини з колоніями.

Питання про виникнення першої міжнародної організації дотепер залишається спірним. Правоведи-международники найчастіше називають такий Центральну комісію судноплавства по Рейну, що виник у 1815 році. Крім європейських і американських комісій з міжнародних рік, що характеризуються строго спеціальною компетенцією, у 19 столітті створювалися так називані квазиколониальние організації, такі як наприклад Західний Іриан, що проіснували недовго, а також адміністративні союзи.

Саме адміністративні союзи виявилися найбільш придатною формою розвитку міжурядових організацій.

По образі і подобі адміністративних союзів, головною задачею яких було співробітництво держав у спеціальних областях, міжурядові організації розвивалися в плині цілого століття.

Початок двадцятого сторіччя ознаменувало кінець спокійного розвитку багатьох держав. Протиріччя властивому початку розвитку капіталізму породили світову війну. Перша світова війна не тільки затримала розвиток міжнародних організацій, але і привела до розпуску багатьох з них. У той же час усвідомлення згубності світових воєн для всієї людської цивілізації вплинуло на на появу проектів створення міжнародних організацій політичної орієнтації з метою запобігання воєн.

Ідея створення глобальної міжурядової організації для запобігання воєн і підтримки світу займала розуми людства віддавна.

Один з таких проектів ліг в основу Ліги Націй (1919) так і не стала ефективним інструментом політичного і міжнародного співробітництва.

У цілому за час від першої до другої світової війни розробка проблем організації міжнародного світу і безпеки рухався дуже повільно.

Друга світова війна в силу її масштабів, методів терору, застосовуваних фашистськими арміями, дала могутній поштовх урядовій і суспільній ініціативі по організації світу і безпеки.

На урядовому рівні впорос створення організації міжнародної безпеки виник, по суті справи, з перших днів війни.

У науковій літературі існують розбіжності про тім, хто із союзників і в якому документі першим запропонував створення Організації Об'єднаних Націй. Західні вчені таким документом назвали Атлантичну хартію Рузвельта і Черчілля від 14 серпня 1941 року. Радянські дослідники цілком обґрунтовано посилалися на Радянсько-польську декларацію від 04 грудня 1941 року.

Однак,14 серпня 1941 р. президент США Франклін Делано Рузвельт і прем'єр-міністр З'єднаного Королівства Уинстон Черчиль підписали документ, де зобов'язалися "працювати разом з іншими вільними народами, як у війні, так і у світі". Звід принципів міжнародного співробітництва в підтримці світу і безпеки одержав впоследствие назву Атлантичної хартії. Перші контури ООН були накреслені на конференції у Вашингтоні на засіданнях, що проходили у вересні-жовтні 1944 р., де США, З'єднане Королівство, СРСР і Китай домовилися про цілях, структурі і функціях майбутньої організації. 25 квітня 1945 р. делегати 50 країн зібралися в Сан-Франциско на Нараду Об'єднаних Націй (назва вперше запропонована Рузвельтом) і прийняли Статут, що складається з 19 глав і 111 статей. 24 жовтня Статут був ратифікований 5-ю постійними членами Ради Безпеки, більшістю його держав, що підписали, і набрав сили. З тих пір 24 жовтня в міжнародному календарі називається Вдень ООН.

Важливим етапом на шляху створення ООН стала конференція союзних держав у Москві в 1943 році.

У декларації від 30 жовтня 1943 року підписаної представниками СРСР, США, Великобританії і Китаю, ці держави проголосили, що "вони визнають необхідність установи в можливо короткий термін загальної міжнародної організації для підтримки міжнародного світу і безпеки, заснованої на принципі суверенної рівності всіх миролюбних держав, членами якої можуть бути всі такі держави - великі і малі".

Особливостями цієї організації варто назвати яскраво виражений політичний характер, що виявляється в орієнтації на питання світу, безпеки, і гранично широку компетенцію у всіх сферах міждержавного співробітництва. Ці характеристики не були властиві колишнім міжурядовим організаціям.

Подальший хід підготовки нової міжнародної міжурядової структури добре відомий і докладно описаний у багатьох історико-правових дослідженнях. Найважливішими етапами в створенні ООН обґрунтовано називають конференцію в Думбартон-Оксе (1944 р.), на якій були погоджені основні принципи і параметри механізму діяльності майбутньої організації. Кримська конференція в Ялті в лютому 1945 року, за участю глав трьох урядів - радянського, британського й американського - обговорила запропонований конференцією в Думбартон-Оксе пакет документів, доповнивши його в ряді пунктів, і прийняла рішення про скликання конференції Об'єднаних Націй у США в квітні 1945 року.

Це рішення реалізувалося на конференції в Сан-Франциско, що проходили з 25 квітня по 26 червня 1945 року і завершившейся прийняттям установчих документів Організації Об'єднаних Націй. 24 жовтня 1945 року після передачі на збереження п'ятьма постійними членами Ради Безпеки і більшістю інших держав ратифікаційних грамот Статут ООН ввійшов у силу.