Смекни!
smekni.com

Сучасники й історики про особистість Петра Першого (стр. 3 из 8)

Знаменні перемоги російської зброї були б немислимі без істотних перетворень в господарському і економічному житті країни. Молодий цар зрозумів це ще в самому початку свого правління, після поїздки до Європи. Він вніс величезний внесок до розвитку економіки, торгівлі, фінансів і промисловості. Монарх відкрив першу в Росії біржу і заснував митницю по європейському зразку. Була успішно проведена грошова реформа. Він ввів регулярну чеканку золотої монети: одинарних, подвійних червонців і два рублів. По його указу була налагоджена регулярна емісія крупної банкової срібної монети гідністю в один рубель, полтиник і півполтиника, а також розмінної срібної монети: гривеників, п'ятачків, алтин, гроша і копійок. Крім того Петро успішно ввів в грошовий обіг мідні монети номіналом в п'ять, дві і одну копійки, а також гріш, півшеляга і півпівшеляга. Більш того карбували мідні рублі, полтиники, півполтиника і гривни.

Золоті червонці і срібні рублі відповідали по своїх вагових характеристиках голландським гульденам і німецьким талерам, які були загальноєвропейськими грошовими одиницями того часу. Тому нові петровскі монети стали першою твердою конвертованою російською валютою. Вони високо цінувалися на європейських біржах і сприяли швидкому розвитку зовнішньої і внутрішньої торгівлі, а також широкому залученню іноземних фахівців для роботи в Росії. Цар послідовно проводив політику меркантилізму, добився позитивного сальдо в торгівлі із зарубіжними країнами і забезпечив помітну притоку золота і срібла на внутрішній російський ринок.

При Петрові для потреб армії, флоту і двору було відкрито більше двохсот крупної мануфактури, фабрик і заводів, де трудилися 00 тисяч робочих, а об'єм продукції перевищував 0 млн крб. По суті, цар став засновником російського військово-промислового комплексу — основної кузні російської зброї. Тільки у Петербурзі він особисто заклав чотири верфі, Ливарний і Смоляний двори, а також тютюнову, оксамитову, шпалерну, шовкову, позументну мануфактура, три порохових і два горілчані заводи. Самодержець з'явився засновником казенної промисловості. Слід також відзначити, що він значну частину казенної мануфактури передав в приватну власність найбільш заповзятливим промисловцям, тим самим, ставши основоположником крупної приватної промисловості. Найбільших успіхів досягли шерстяна і льняна мануфактура, залізне і шкіряне виробництва, а також смалокуренні. Був налагоджений експорт дешевих і високоякісних товарів: сукна, юхти, полотна, вірьовок і канатів, смоли, сала і заліза. Цар послідовно проводив політику заступництва розвитку промисловості. Казна позичала приватним підприємцям безпроцентний капітал, забезпечувала їх інструментами, знаряддями виробництва, виписувала іноземних майстрів. Власті приписували селян цілими селами до промислових закладів, надаючи їм великі пільги і привілеї.

Петро проводив революційну європеїзацію Росії в області побуту, звичок, моди, способу життя дворянського стану. Цар ввів в ужиток європейський стиль одягу і правила етикету, якими ми користуємося до цих пір. Він відкрив перший в наший країні музей — знамениту Кунсткамеру, два ботанічні сади і три госпіталі. Відвідини музеїв цар зробив безкоштовними, а після виходу з них одаровував благородних відвідувачів чаркою горілки. Він схвалив проект видатного просвітителя Лейбніца і заснував Академію наук, Санкт-петербурзький університет, гімназію, призначивши її президентом Л.Л. Блюментроста. За замовленням Петра відомий хірург і анатом Н.Л. Бідлоо почав виготовляти перші хірургічні інструменти, а також видав підручники «Зеркало анатомії» і «Анатомічний театр». Государ велику увагу приділяв географічним дослідженням. По його вказівці картограф-самоучка С.У. Ремізів склав «Креслення всього Сибіру» — перший російський атлас, а Корнелій Крюйс видав карти річки Дону, Азовського і Чорного Морея. А. Бековіч-черкасський по указу царя зробив експедицію до Хиву і Бухари. За наслідками його досліджень була видана карта Каспійського моря. В цей час геодезисти І.М. Еврєїнов і Ф.Ф. Лужін склали докладну карту Камчатки і Курильських островів. Цар розпорядився послати експедицію Вітуса Берінга для виявлення проходу між Азією і Америкою. У результаті була створена докладна карта Північно-східного Сибіру. І.К. Кирілов опублікував перший в Росії науковий довідник «Квітучий стан Всеросійської держави, в який початок привів і залишив непрореченими працями Петро Великий, отець Вітчизни». В області розвитку геології Петро заснував Наказ рудокопних справ, який перетворив в в Берг-коллегію на чолі з Я.В. Брюсом. Було відкрито більше двохсот родовищ корисних копалини. Була заснована перша в Росії астрономічна обсерваторія в Сухаревой башті, а наступного року початий випуск щорічника «Календар, або місяцеслов», що містить відомості про астрономію, фізику і метеорологію. Петро з'явився також основоположником російської технічної думки. Він фундирував пушкарську школу і пізніше перетворює її у Військово-інженерну академію. Цар засновує перший крупний Каменський металургійний завод на Уралі. По його замовленню А.К. Нартов побудував перший в світі токарний верстат з самохідним супортом, а через десять років виходить перша книга по механіці Г.Г. Ськорнякова-пісарева.

Цар був основоположником світської і професійної освіти в наший країні. Він відкрив пушкарську, математичну, медичну і навігацьку школи, які пізніше перетворив в артилерійську, інженерну, медичну і морську академії, що існують і понині. Государ заснував в Росії першу газету «Відомості про військових і інших справах, гідного знання і пам'яті, що трапилися в Московській державі і в інших навколишніх країнах». Він був її першим видавцем, редактором і журналістом. Цар відкрив першу в Росії кав'ярню, де безкоштовно лунали «Відомості» і пропонували кавові напої. Недавні ювілейні торжества із цього приводу остаточно поховали міф більшовицької пропаганди про початок історії журналістики в наший країні з часів ленінської «Правди».

В області правопису і культури цар провів сміливу реформу російської мови і заснував цивільний шрифт, яким ми, з невеликими змінами, користуємося до цих пір. Він заохочував діяльність першого російського сатирика А.Д. Кантеміра. При нім був заснований жанр батального живопису. Декілька пізніше І.Н. Никітіним була намальована знаменита картина «Петро I на смертному ложі». Самодержець заснував на Червоній площі перший в Росії публічний театр, а також заснував «хор півчих дяків» і придворний оркестр. Тут цар сам любив співати і грати на барабані. За замовленням Петра Олексійовича його друг Феофан Прокоповіч написав і поставив для нового театру першу вітчизняну п'єсу «Владимир».

Петро з'явився також засновником нового стилю — «петровского бароко» — в російському мистецтві. У нім природно і органічно поєднувалися російські народні традиції з кращими зразками західноєвропейського мистецтва: перш за все голландського, французького і англійського. У Росії завдяки турботам Петра розцвіла діяльність швейцарського архітектора Домінико Трезіні, що побудував прекрасний Літній палац в Петербурзі, знаменитий собор і будівля Петропавловський, а також почалася плідна діяльність Бартоломео Растреллі. Петро I приділяв виняткову увагу розвитку архітектури і образотворчого мистецтва. Він прагнув якомога ефективніше і ширше використовувати монументальну архітектуру і скульптуру для оформлення столичних і заміських резиденцій, садів, кораблів, храмів, вельможних палаців, тріумфальних арок і обелісків. Нове життя на противагу замкнутості, властивої колишньому побуту, обмеженому етикою «Домострою», була насичена широкою публічністю. Асамблеї, маскаради, театральні уявлення, урочисті ходи військ, морські паради, ілюмінації, святкові фейєрверки на честь перемог — все це вимагало масштабного і яскравого художнього оздоблення. Живопис, архітектура і скульптура в буквальному розумінні були винесені на вулиці і «заговорили» на злободенні політичні теми і сюжети, пов'язані з подіями, учасниками і творцями яких були всі шари суспільства. Міста, фортеці почали будуватися згідно «генеральним першпективам». У них раціонально і зручно розташовувалися прекрасні палаци і монументальні собори, величні державні і суспільні будівлі, військові казарми і манежі, торгові ряди, приватні особняки, затишні садиби і удома, а також зелені алеї, тінисті бульвари, регулярні парки і річкові канали. Отже, царські перетворення в області освіти і культури не тільки сприяли європеїзації Росії, але і підготували грунт для розквіту подальшого золотого століття російської культури.

У спадок від своїх попередників молодому цареві дісталися не тільки придворні, внутрішньополітичні, але і зовнішньополітичні проблеми. Він був вимушений продовжити неабияк тривалу війну з імперією Османа за вихід в південні моря. Його перший похід на Азов закінчується невдачею. Наступного року російське військо і флот, штурмом беруть Азовську фортецю. Так належало початок славної історії російського флоту. Петро засновує Таганрог. Боярська Дума ухвалює: «Російському флоту бути». На зібрані від населення гроші було побудовано. Досвід азовських походів показав цареві, що російська армія і флот потребують корінного оновлення. Він розуміє, що європейці пішли вперед в технічних і організаційних відносинах в порівнянні з царським військом. Петро у складі Великого посольства відвідує країни Західної Європи. У Бранденбурзі він навчається артилерійській справі і отримує атестат вогнепального майстра, в Голландії і Англії — корабельного майстра і корабела. Він старанно вивчає польську і голландську мови. Передові досягнення культури, побачені їм в Європі, потрясли царя. Він вирішує провести швидку модернізацію Росії на європейський зразок, щоб відстале Московське царство не стало легкою здобиччю європейських держав. Заколот стрільців змусив Петра терміново виїхати до Росії. На слідстві розкрилися зв'язки між повсталими і царівною Софією. Більше тисячі стрільців була страчена, причому Петро з найбільшим задоволенням особисто рубав голови непокірним і вішав їх трупи на стінах Новодевічьего монастиря під вікнами опальної царівни.