"Доктрина Монро" не тільки відкидала англійські домагання на вплив в Південній Америці, але і заявляла про експансіоністські устремління самих США у відношенні шпалерах американських континентів. Таким чином, в "доктрині Монро" було закладено і експансіоністський, агресивний початок. Ця доктрина легко могла привести США до зіткнення з Англією в боротьбі за Центральну і Південну Америку.
У "доктрині Монро" було закладено два початки: наступальне і оборонне. Основний її зміст - наступальне: Сполучені Штати не відмовилися, як цього вимагав Каннінг в своєму листі до Рангу, від домагань на території і від особливих прав в Латинській Америці. Сполучені Штати, надягаючи на себе личину захисника інших американських держав, претендували на панування над обома континентами, за винятком лише тих частин, які вже були колоніями інших держав. І це експансіоністське почало було домінуючим, хоча в тексті послання Монро на перший план висувалася ідея про протидію новим спробам європейських держав колонізувати яку-небудь частину Америки. На ділі існувала разюча суперечність між нібито оборонними, демократичними формулюваннями послання від 2 грудня 1823 р. (боротьба проти колоніалізму і монархічної системи) і об'єктивно загарбницьким, колоніалістським, в корені антидемократичним реальним змістом доктрини Монро.
Якщо в посланні Монро проголошувалося поняття про дві політичні системи: однієї - монархічної в Європі, інший - республіканської в Америці, то не це основне і не головне в його доктрині. У Америці була розташована частина Британської імперії - Канада, була Бразильська імперія (з 1822 р.), виникли вельми далекі від буржуазної демократії військові диктатури в Мексиці і інших країнах. Та і "демократичні" порядки США на Півдні, де свистів бич рабовласника, були жорстокішими, ніж навіть ті, які панували в країнах найтяжчого кріпацтва в Європі.
Кажучи про суть "доктрини Монро", треба мати на увазі не тільки формулювання її положень, але і застосування цієї доктрини на практиці. "Доктрина Монро", хоч і в найзагальнішій формі, мала на увазі схвалення республіканського ладу і засудження колонізації. Проте її демократична фразеологія залежно від обстановки могла бути використана не тільки правлячими класами США для маскування політики захоплень, але і прогресивними кругами в цілях боротьби проти експансії. У 1861^65 рр., коли Іспанія, Франція і Англія почали інтервенцію в Мексиці, коли Іспанія вторглася в Домініканську республіку і захопила її, і коли виникла - угроза англо-французької інтервенції для допомоги рабовласницької конфедерації, "доктрина Монро" використовувалася для боротьби проти вже початої або загрожуючої інтервенції європейських держав. Але такі випадки використання "доктрини Монро" опинилися в її історії виключенням. Надалі основним змістом зовнішньої політики США стали захоплення чужих територій.
Вельми цікаві визнання про перспективу застосування доктрини зробив сам Джон Куїнси Адамі, фактичний автор її. Він безумовно заявляв, що континент Північної Америки повинен бути володінням США. З того часу, як ми зробилися незалежним народом, говорив Адамі, стало прямим законом природи, що континент Північної Америки повинен стати нашим надбанням, подібно тому як Міссісіпі повинна текти до морю.
Захопивши Флориди, американські рабовласники і буржуазія спрямували свої жадання на Кубу.
Маючи на увазі перш за все Кубу, Адамі в 1823 р. в листі американському послу в Іспанія писав про вест-індських острови: "Ці острови по своєму місцеположенню є природним придатком до північноамериканського континенту".
У тому ж 1823 р. Адамі вимовив відомі слова про те, що "яблуко, відірване бурею від рідного дерева, не має вибору, воно може впасти тільки на землю", і що якщо Куба перестане бути іспанською, то "вона може тяжіти тільки до материнського лона, до Північноамериканського союзу".
Своєю заявою Адамі хотів сказати, що він не допускає і думки про незалежне існування Куби. Якщо Куба перестане бути іспанською, її захоплять і перетворять на свою колонію США. Американські плантатори і буржуазія заявляли, таким чином, що Куба може належати Іспанії, поки опа не захоплена США, але вона ніколи не повинна належати самим кубинцям. Саме в такому розумінні слова Адамса - раннього ідеолога американського експансіонізму - стали керівним початком американської політики по відношенню до Куби.
Джон Куїнси Адамі порівнював Кубу з яблуком, а державний секретар Медісон в 1805 р. сказав, що Канада - це груша, яка впаде в лоно США, коли вона дозріє. Лідер республіканців Сюард в 1869 р. сказав, що Антильські острови - слива, яка готова впасти в руки США, - і т, д.
Не дивлячись на свою демократичну фразеологію, "доктрина Монро" використовувалася надалі в цілях агресивної, загарбницької політики США, вона з'явилася прапором і в той же час прикриттям агресії американського капіталізму. "Доктрина Монро" з'явилася на світ в результаті порушення тодішньої системи держав і виниклого внаслідок цього нового співвідношення сил. Американська революція XVIII в. - вона ж в зовнішньому аспекті війна за незалежність - і, як її результат, появу на карті світу нової республіки спричинили за собою перший Етан порушення міжнародної системи, що раніше склалася, що виходило із західної півкулі.
Розгром Іспанії військами буржуазної Франції прискорив початок серії революцій в Латинській Америці, де виникли два десятки нових держав. Ці молоді держави зробилися об'єктом загарбницьких жадань буржуазії і плантаторів США, а рівно і правлячих кругів Англії і Франції.
Після перетворення Центральної і Південної Америки в сукупність незалежних держав співвідношення сил в світовій системі держав знов змінилося. Ці зміни, пов'язані з процесом капіталістичного розвитку Америки, і були основною причиною появи "доктрини Монро".
Указ Олександра I у вересні 1821 р. про режим мореплавання в Берінговому морі або позбавлені якого-небудь реального змісту розмови про втручання держав Священного союзу в революції в іспанських колоніях в Америці з'явилися для уряду США лише безпосередніми приводами або, швидше, приводами для формулювання "доктрини Монро", але самі по собі не пояснюють її виникнення. "Америка для американців" - так стисло передають зміст "доктрини Монро". Це гасло фактично означало претензію США на верховенство в системі тих, що капіталістично розвивалися двох з гаком десятків американських держав.
Проголошенням "доктрини Монро" Сполучені Штати заявили претензію на розпорядження долями народів обох американських континентів йод приводом "захисту" їх від перетворення в колонії європейських держав.
У 1825 р., коли Адамі вступив на посаду президента, виникла ідея скликання конгресу всіх американських самостійних держав. У зв'язку з цим англійський уряд вустами Каннінга заявив, що спроба утворення ліги держав Центральної і Південної Америки сама по собі не зустріне заперечень з боку Англії.
Проте Каннінг відзначив в той же час, що якщо США захочуть встати во главі такої ліги, то це буде несхвально зустрінуто британським урядом. Каннінг безумовно розраховував, що з часом іспанська Америка може стати сферою панування Англії; тому він негативно віднісся до домагань Сполучених Штатів на панамериканський месіанізм.
Найближчим часом після публікації "доктрини Монро" Англія, користуючись своєю промисловою перевагою над США, зав'язала з колишніми іспанськими колоніями обширніші торгові зв'язки і уклала торгові угоди з великою кількістю держав Латинської Америки, чим США. Таким чином, у США виникло нове загострення відносин з Англією, так пізно і з такою працею налагоджених.
У перші десятиліття XIX в. експансія США прямувала інтересами плантаторів-рабовласників, що стояли у влади і підтримуваних впливовими кругами буржуазії. Ця експансія зверталася в ту пору по перевазі на південну частину північноамериканського континенту (захоплення у Іспанії Західної Флориди в 1810-1813 рр. і Східної в 1818 р.) і на о. Куба. Проте у зв'язку з протидією Англії захоплення Куби припало на довгий термін зняти з порядку денного.
В той же час збільшена торгівля США з країнами Сходу супроводжувалася активністю американського військово-морського флоту далеко за межами їх територіальних вод. І в 1799 р., під час війни проти Франції, і в 1816 р. - через рік після закінчення невдалої війни проти Англії - конгрес США асигнував засоби на споруду бойових кораблів. Після війни 1812 р. були сформовані постійні закордонні ескадри (наприклад, в 1815 р. - середземноморська). У 1822 р. військовий корабель США висадив десант на Кубі, і тоді ж була установлена постійна вест-індська ескадра як поліцейська сила в Карибському морі і Мексиканській затоці. У 1824 р. військові сили США напали на іспанську колонію Пуерто-Ріко. На початку 30-х років озброєні сили США захопили було Фолклендські острови, що були володінням Аргентини, і вторглися в Перу. У 1817 р. був посланий стаціонар США в Тихий океан, в 1822 р. - сформована тихоокеанська ескадра, первинним призначенням якої було "опікати" все західне побережжя обох американських континентів.
Поступово США вже починали підготовку і до захоплень на Далекому Сході.