Державні та національно-культурні символи Куби
Зміст
Вступ
1. Адміністративно-територіальний поділ, географічні та економічні відомості про Республіку Куба
2. Державна символіка Куби
3. Національно-культурні символи Куби
4. Ернесто Че Гевара і Фідель Кастро як революційні символи і політичні лідери республіки
Список використаної літератури
Невід'ємною частиною формування, фіксації і відтворення ідентичності будь-якої нації і держави як соціокультурної і політичної спільноти є національно-державні символи та ідеали. Вони виступають своєрідними сполучними елементами політичної культури. Символ являє собою концентроване зриме вираження основної ідеї явища чи поняття, засноване на його структурному схожості з цими останніми. Такі символи, як, наприклад, прапор країни або сигнальне світло, мають значення не самі по собі, а лише в якості засобів вираження того, що має зв'язок з суспільством чи діями людей.
З часу виникнення національної держави політичні лідери створювали та використовували національні символи для обґрунтування проведеного ними політичного курсу. Міністр закордонних справ Франції Ламартін говорив в 1848 році: "Якщо ви забере в мене триколірний прапор. то забере в мене половину мощі Франції, як тут у країні, так і за кордоном". Те ж саме можна сказати стосовно більшості держав сучасного світу.
Мета даної роботи - вивчити державні та національно-культурні символи Республіки Куба, які є фіксацією ідентичності нації і держави, а також має тісний зв'язок з процесами формування іміджу держави і населення. Ці фактори і зумовили актуальність теми дослідження в наші дні.
КУБА, Республіка Куба (Republica de Cuba), острівна держава у Вест-Індії. Включає острови: Куба, Хувентуд (колишній Пінос) і близько 1600 дрібних островів і коралових рифів з групи Великих Антильських островів. Відокремлена від півострова Флорида. Площа 110,9 тис. км2. Чисельність населення 11260 тисяч чол. (2003). Столиця Гавана. Великі міста: Гавана, Сантьяго-де-Куба, Камагуей, Ольгин, Гуантанамо. Головні морські порти: Гавана, Сантьяго-де-Куба, Сьенфуегос, Нуевітас.
Рельєф Куби в основному рівнинний, близько 1/3 території займають височини та гори. Найбільш висока гірська система - Сьєрра - Маестра (1972 м, пік Туркино) розташована вздовж південно-східного узбережжя Куби. Найбільша ріка - Кауто. Розвинені карстові форми рельєфу, є великі басейни підземних вод. Клімат тропічний пасатний з дощовим сезоном з травня по жовтень. Части тропічні урагани і зливи. На рівнинах природна рослинність збереглася лише місцями. Близько 1/4 території покрито лісом, знаходяться в горах і на заболочених територіях. Уздовж берегів ростуть мангри. Піщані пляжі часто тягнуться на багато кілометрів (напр., всесвітньо відомий курорт Варадеро). Тваринний світ суші відносно бідний, у той час як прибережні води рясніють життям. Різноманітність природних умов і чудові пляжі привертають на Кубу безліч туристів. Для охорони тваринного світу та природних ландшафтів створені заповідники (Ель-Кабо, Купеяль тощо) і резервати (Сьенага-де-Сапата, Сьенага-де-Ланьер).
Куба - аграрно-індустріальна країна, традиційний постачальник на світовий ринок цукру, нікелю, тропічних фруктів, рому, тютюну і сигар. Держава відіграє основну роль в кубинській економіці: йому належить монополія на зовнішню торгівлю, більшість промислових підприємств і вся банківська сфера. Головне джерело валютних надходжень - сфера послуг, пов'язана з обслуговуванням іноземних туристів (1,4 млн. чол. В 1998). ВНП на душу населення - 1550 дол. (1999). З поч. 1990-х рр. в економіці Куби стали наростати кризові явища, спричинені надмірною централізацією управління і розривом зв'язків з СРСР. В даний час Куба частково відійшла від практики будівництва соціалізму за радянським зразком і вступила у фазу обмежених ринкових реформ.
Куба займає одне з провідних місць у світі з видобутку нікелю (2-е місце у світі за запасами і 3-е - з виробництва), володіє значними запасами хрому, марганцевих, залізних і мідних руд, азбесту, кам'яної солі, фосфоритів. На заході країни відкриті родовища нафти і газу. Головний промисловий центр - Гавана. Головна с. - г. культура - цукровий очерет (63% вартості експорту в 1996). Найбільшим імпортером кубинського цукру-сирцю залишається Росія. Вирощують також цитрусові, каву, ананаси, банани та ін. Важлива традиційна культура - тютюн. Головна продовольча культура - рис. Важливе значення має морський промисел.
У 1492 р. острів, населений індійцями, був відкритий Х. Колумбом. У 16 ст. Куба була колонізована іспанцями, які знищили більшість корінного населення і ввезли рабів з Африки для роботи на плантаціях цукрової тростини (рабство зберігалося до 1886 р.). У 1902, в результаті багаторічної збройної боротьби кубинського народу (десятирічна війна проти іспанського колоніального гніту в 1868-78, повстання 1895-98 під керівництвом Х. Марті і А. Масео) була проголошена незалежність Куби, проте фактично країна була окупована США. Після виведення американських військ з Куби в 1902. США ще не раз вдавалися до збройної інтервенції та окупації Куби. У 1934 до влади прийшов проамериканський диктаторський режим Ф. Батиста. У січні 1959 в результаті Кубинської революції під керівництвом Ф. Кастро Батиста був повалений і втік. Куба поступово починає орієнтуватися на СРСР, який надавав їй економічну допомогу на тлі ембарго острова з боку США. У жовтні 1962 р., в умовах "холодної війни" вибухнув т. н. карибська криза, викликаний розміщенням на Кубі радянських ракет з ядерними боєголовками. У 1975 р. Куба була проголошена соціалістичною державою під керівництвом компартії на чолі з Ф. Кастро. США до цих пір продовжує блокаду Куби, завдаючи величезної шкоди її економіці.
Грошова одиниця - кубинський песо. Національні свята - 1 січня (День звільнення), 1 травня (Міжнародний день солідарності трудящих), 26 липня (День національного повстання), 10 жовтня (початок боротьби за незалежність Куби від Іспанії в 1868). Велика частина кубинців (51%) - мулати і іспано-індіанські метиси, 37% - білі, 11% - негри, нащадки африканських рабів. Офіційна мова - іспанська. Велика частина віруючих - католики, багато хто дотримується синкретичних афро - християнських культів. Щільність населення 101,6 чол. / Км2. Міське населення 76%. Куба - єдина соціалістична держава в Західній півкулі. Вищий орган державної влади - однопалатна Національна асамблея народної влади. Глава держави і уряду - голова Державної ради. На Кубі 14 провінцій і спеціальна муніципія о. Хувентуд.
Кубинський прапор. Вперше було піднято в 1850 році. Його три сині смуги означають департаменти, на які ділився острів у той час, дві білі смуги символізують чистоту прагнень кубинського народу до незалежності, а червоний рівнобедрений трикутник - ідеали рівності, братерства і свободи, які надихали патріотів, а також кров, яку необхідно пролити для їх досягнення. Самотня біла зірка - символ повної незалежності.
Державний герб. Він має форму стрілчастого щита, розділеного на три поля.
На верхньому полі зображений золотий ключ, що говорить про географічному положенні Куби між двома Америками, і сонце, що сходить, символізує народження нової держави. Три сині смуги та дві білі на лівому полі відображають політико-адміністративний поділ Куби в колоніальний період, а королівська пальма на правому полі символізує незламний характер кубинців.
Державний гімн
У 1867 році патріот Педро Фігередо - адвокат з міста Баямо - написав його мелодію, а рік потому, коли вже почалася так звана Десятилітня війна, він склав текст цього гімну, який спочатку називався Гімн Баямо, а пізніше став Державним гімном.
El Himno de Bayamo. Хімно де Баямо укр. Гімн Баямо
ЎAl combate corred Bayameses,
que la patria os contempla orgullosa;
no temбis una muerte gloriosa,
que morir por la patria es vivir!
En cadenas vivir es vivir
en afrenta y oprobio sumido.
Del clarнn escuchad el sonido;
Ўa las armas, valientes, corred!
No temбis; los feroces Iberos
son cobardes cual todo tirano
no resisten al brazo Cubano;
para siempre su imperio cayу.
ЎCuba libre! Ya Espaсa muriу,
su poder y su orgullo їdo es ido?
ЎDel clarнn escuchad el sonido
ЎЎa las armas!!, Valientes, corred!
Contemplad nuestras huestes triunfantes
contempladlos a ellos caнdos,
por cobardes huyen vencidos:
por valientes, supimos triunfar!
ЎCuba libre! podemos gritar
del caсуn al terrible estampido.
ЎDel clarнn escuchad el sonido,
ЎЎa las armas!!, Valientes, corred!
La Bayamesa (Himno de Bayamo) - це кубинський національний гімн.
Музика була написана Педро (Перучо) Фігередо (Pedro (Perucho) Figueredo) у серпні 1867 року, марш "Баямеса", мелодія якого була навіяна гімном французької революції - "Марсельєзою", а в 1868 р. - слова до нього. Марш був присвячений взяття м. Баямо армією Карлоса Мануеля де Сеспедеса і вперше виконувався під час церковного богослужіння під виглядом релігійного гімну, правильно понятого, однак, і патріотами, і іспанською владою.
Після того як Куба здобула незалежність від Іспанії, гімн Баямо був офіційно визнаний як кубинський національний гімн. У 1893 році композиторові Антоніо Родрігесу Ферреро було офіційно доручено на основі маршу створити гімн боротьби за незалежність Куби, пізніше він став - національним гімном. Щоб не поранити почуття іспанців з нього були виключені останні рядки, таким чином, в офіційній версії кубинського національного гімну присутні тільки перші дві початкові строфи.
Прапор був створений редактором газети "La Verdad" (Правда) Мігелем Толона в 1848 році і спирався на дизайн американського зоряно-смугастого прапора. Зірка, що іменується "La Estrella Solitaria" (Самотня зірка), була обрана, щоб освітлювати шлях до свободи, і взята з прапора Техасу. З часом сам кубинський прапор став відомий як "Прапор Самотньою зірки" (ісп. La Bandera de la Estrella Solitaria). Прапор був піднятий вперше 19 травня 1850 в Карденасі, на північному березі Куби, де генерал Нарсісо Лопес (Narciso Lуpez) висадився з 600 соратниками і зробив невдалу спробу звільнити острів від колоніального правління іспанців.