Смекни!
smekni.com

Британська монархія (стр. 3 из 6)

У своїх творах Бентам висловлюється за виборчу реформу і скасування відкритого голосування. Він був прихильником, проте, збереження майнового цензу, пропонував позбавити виборчого права жінок і неписьменних. Оскільки буржуазія вже придбала значну вагу в парламенті, а маси не отримали в нього доступу, Бентам відстоював відповідальність міністрів перед парламентом і стояв за те, щоб прем'єр-міністр обирався органом народного представництва.Погляди Бентама складали політичне кредо так званих "філософських радикалів". Як випливає з вищесказаного, політична доктрина "філософського радикалізму" грунтувалася на двох китах: вимога представницького правління і свобода слова. Згідно з цією доктриною мета у правління буде досягнута, якщо його буде контролювати виборний орган, в якому буде представлений весь спектр існуючих у суспільстві інтересів. Для цього потрібно нейтралізувати в парламенті "порочні", "приватні" інтереси духовенства та аристократії, розширивши доступ туди "середнього класу", покликаному висловлювати "загальні інтереси народу".

Як ми бачимо, принцип корисності Бентама має вузько-егоїстичне трактування.

Іншим найбільшим представником англійського лібералізму був Джон Стюарт Мілль. Щоправда, його творчість, більшою мірою відноситься до середини XIX ст., Проте, вже на початку своєї літературної діяльності, Мілль розробляв принципи конституціоналізму, парламентаризму та правової держави.Свої надії на вдосконалення політичної системи він пов'язував з кращими представниками різних класів, здатними усвідомити загальні інтереси. Усвідомлюючи, що таких людей не багато, він підкреслював необхідність підтримки поглядів меншості для формування правильного громадської думки.У своїх творах "Про свободу", "Представницьке правління", "Утилітаризм" та інших Мілль поступово відходить від класичного лібералізму І. Бентама, він будував власну політичну теорію, в якій відбилися реалії 30-60-х рр., пов'язані з поляризацією суспільства з посиленням класу трудящих.

Головна заслуга батьків-засновників англійського лібералізму полягала в тому, що вони сприяли утвердженню в суспільній свідомості ідеї про те, що в державі повинні панувати не окремі особистості, а закони. Вони розвивали думку про розвиток конституційних норм і зміцненні демократичних цінностей. Вище ми підкреслюємо, що лібералізм, як система не завжди асоціюється з конкретними політичними партіями або політичним курсом. Проте в Англії в першій половині XIX ст основні цінності лібералізму були сприйняті передусім ліберальною партією. Як вказував лорд розберу, "... лібералізм - це не певна догма, вирізана на камені. Це обов'язково рухлива віра, пристосовуватися до швидкозмінних потребам. Якщо лібералізм значить щось інше, то він приречений на загибель, але саме будучи живою силою, а не скам'янілої вірою, він повинен врешті-решт, незважаючи на тимчасові розчарування, найкращим чином представити і втілити в собі найбільш широкі, світлі і найвірніші прагнення імперії і її народу. Ця гнучкість англійського лібералізму дозволила йому вписати в свою програму нові запити народу, оскільки вони, звичайно, вміщалися в буржуазний лад ".

Це думка була висловлена в кінці XIX ст., Але нам така оцінка є досить симптоматичною, бо вона висловлює роль вігів в якості однієї з провідних сил у формуванні ладу буржуазної демократії в Англії у першій третині XIX ст.


2. Виборча реформа 1832р. та її політичне значення

2.1 Партія уряду лорда Ліверпуля по відношенню до реформи (1812 - 1827)

Як ми вже вказували раніше, після смерті лорда Ліверпуля відбувається подальше загострення боротьби за реформування системи представництва в країні. Питання про реформу займав важливе місце не тільки на рівні масового руху, але і у відносинах між торі і вігами, а також і у внутрішньопартійній боротьбі. Як відомо, після смерті глави торійского кабінету лорда Ліверпуля (1812 - 1827 рр..) На чолі уряду став 58 річний Каннінг, але він керував країною менше півроку - у серпні того ж 1827р. він помер. Наступником Каннінга, з'явився лорд Годріч, який займався в кабінетах Лівеппуля і Каннінга відповідальні пости міністра фінансів, військового міністра і міністра у справах колоній. Відсутність особистого авторитету, адміністративних здібностей призвели до того, що вже в січні 1828 р. Годріч довелося подати у відставку. Георг IV доручив формування кабінету Веллінгтону, який був членом кабінету Годріч. До цього часу в торийской угрупованню вже чітко сформувалися дві основні течії: "помірні" або "ліберальні" торі, так звані "каннінгіти", і крайні торі. "Каннінгіти" усвідомлювали необхідність більш гнучкого маневрування в новій історичній обстановці. Ми вже вказували, що на початку 20-х рр.. завдяки участі в кабінеті Ліверпуля таких діячів, як Роберт Піллей, Вільям Гескінсон, Генрі Пальмерстон політика торі набула більш ліберальний характер як у внутрішній, так і в зовнішній політиці.Під впливом розвитку капіталістичного виробництва змінювався соціальний образ Англії, відбувалося розшарування в колишніх монолітних соціальних групах: колоніальна і торгова буржуазія - нова буржуазія, стара земельна аристократія - нові замлевладельци. У залежності від цього змінювалися політичні інтереси, з'являлися нові політичні ідеї. Таким чином, в таборі торі вже задовго до парламентської реформи існували розмежування, як вказує Л. Вудворт "парламентська реформа була важким питанням. Вона зачіпала інтереси торі, тих її членів, які робили політику ". У цілому ж, для англійського парламенту у той час характерний торийской-вигский дуалізм, тобтонаявність в ньому двох основних політичних угруповань, які відігравали помітну роль у виборі прем'єр-міністра, в боротьбі за прийняття тих чи інших законів. Вітчизняними істориками відкидається теза про існування партій в буквальному значенні цих слів - у Великобританії в першій половині XIX ст. торі і віги представляли собою тоді насамперед політичні угруповання, і саме реформа 1832р. послужила поштовхом до утворення партій в рамках парламенту.

Другою серйозною політичною угрупованням у країні були віги, Наприкінці 20-х рр. XIX ст. Вони більш гнучко і тверезо розуміли нові процеси в економіці і політиці та більш чуйне ставилися до потреб промислової буржуазії. Саме серед вігів з'явилася ідея парламентської реформи, перший етап, який був проведений в 1832р.

Отже, на початку 1828 р. до влади прийшли крайні торі. У країні було дуже складне становище. Вище ми відзначали, що саме з цього часу помітно чергове посилення боротьби за реформу виборчої системи, за оновлення складу парламенту, залучення до парламентської роботи нових суспільних класів. Герцог Веллінгтон голова нового торійского кабінету, був одним з найбільш відвертих представників консерватизму. Після 1815 р. почався новий етап його кар'єри. В одній з численних біографій знаменитого полководця наводиться репліка герцога, яку він виголосив на наступний день після Ватерлоо: "Я сподіваюся на Бога, що це моє останнє бій". Однак йому довелося стати політиком, і після закінчення війни з Наполеоном Артур Візлі Веллінгтон, "національний герой", стає політичним діячем у лавах торі,де він займав крайні праві позиції. "Аж до 1832 р. герцог був в числі ключових фігур державного життя Великобританії". Так, ще за життя Ліверпуля в 1826р. він сприяв провалу закону про хлібних мита, який передбачав прийняття "gliding scale" - "рухомий шкали" хлібних мит. Згідно з цим законом, мито на хліб повинна була збільшуватися, зменшуватися або зникати в залежності від руху цін на хліб на внутрішньому ринку. Цей захід сприяла б забезпеченню населення країни дешевим хлібом, тому що ціна на нього вже не піддавалася б, як раніше,значних коливань. Негативно Веллінгтон ставився до енергійної зовнішній політиці Каннінга. Саме через те, що Веллінгтон вважав Каннінга занадто великим лібералом, він відмовився увійти до його кабінету після смерті Ліверпуля. Обший ж платформою, яка мирила партію торі взагалі, було негативне ставлення до виборчої реформи "каннінгітов" і старої поземельної аристократії. Елізабет Лонгфорд, автор вже цитованої нами біографії Веллінгтона, пише, що "у нього були блискучі здібності і, як кожен великий чоловік, він повинен був зробити щось цікаве". Одним з таких перших "цікавих" кроків герцога в якості прем'єр-міністра було запрошення до складу кабінету деяких впливових "каннінгітов" - Гескінсона, Пальмерстона, Гранта, Дадлі та іні прийняття деяких заходів, які сприяли ослабленню соціальної і політичної напруженості в країні. Зокрема, в перші місяці правління Веллінгтона був прийнятий білль про рухомий шкалою хлібних мит, "який за рік перед тим загинув у палаті лордів через опозицію, на чолі якої був відомий полководець. Знаючи Веллінгтона як свою людину і розуміючи, що тільки крайня необхідність могла змусити його відмовитися від колишніх поглядів, палата лордів на цей раз не протидіяла біллю. Таким чином, поземельної аристократії довелося зробити першу значну поступку народним вимогам, суттєвим чином затрагивавшим її матеріальні інтереси ".

Другим важливим законом Веллінгтона був закон про емансипацію католиків. Він мав тривалу передісторію, йому передувала складна боротьба всередині парламенту, а також між королем і прем'єр-міністром. Веллінгтон не був прихильником емансипації католиків - його різке негативне ставлення до католицької емансипації було добре відомо і воно було також однією з причин відмови Веллінгтона брати участь у кабінеті Джоржа Каннінга, який у свою чергу,ніколи не приховував свого співчуття реформ на користь католиків. Англійський автор Роберт Хоул пише, що "проблема емансипації католиків в період між 1804 і 1828 рр.. Була однією з головних у країні. Вона мала два головних аспекти, що лежать в її основі, - політичний і ідеологічний" . У першій третині XIX ст.католики як і раніше піддавалися значного обмеження в правах - вони не могли бути членами парламенту і обіймати скільки-небудь важливі посади на державній і суспільній службі. У 1823 р. В Ірландії виникла так звана Католицька Асоціація, яка очолила рух невдоволення, в 1825р. вона була закрита на три роки. Таким чином, в 1828р. минав термін, на який була заборонена діяльність Католицької асоціації. У самій Англії, як вказує Р.Хоул, "велися численні дискусії між антагоністами і протагоністом католиків". У 1819 р.лорд Грей, лідер вігів, виступаючи в палаті громад з проблеми емансипації католиків, заявляв, що "дивиться на неї не тільки з теологічної, але і політичної точки зору і, що, на його думку, відмінності між католицькою та протестантською доктриною є дуже тонкими". У виступі 21 квітня 1825 Дж. Каннінг також підкреслив політичний аспект проблеми емансипації католиків. Він звів суть питання до наступного: чи сумісні дві речі - бути відданим католиком і добропорядним громадянином. Каннінг заявив: "я беззастережно віддам перевагу людини, який вважає, що необхідність хорошої і корисної роботи є частиною його віри тому, що не контролює себе неминучою необхідністю і який, дотримуючись сліпої віри, звільняє себе від відповідальності за свої дії". Ми привели виступи двох політиків, тому що вони, на наш погляд, показують значення проблеми знищення всяких обмежень прав католиків в англійській суспільно-політичного життя в першій третині XIX ст.; по-друге, допомагають отримати уявлення про позиції провідних політичних угруповань з цього питання.Звичайно, у лавах торі і вігів були противники емансипації католиків, Веллінгтон був у їх числі також, але, ставши прем'єр-міністром, він переконує Георга IV і найбільш консервативну частину торі в необхідності прийняття білля. Виникає питання - чому? Ми вважаємо, що однією з головних причин, які штовхнули його на цей крок, був страх перед можливою громадянською війною. П. Г.Мижуев пише, що Веллінгтон тут діяв як полководець: "він переніс у сферу політичної боротьби прийоми військової тактики: він не відмовлявся від командування армією перед наступаючим з переважаючими силами ворога."