Смекни!
smekni.com

Закон України "Про вибори Президента України" та особливості участі військовослужбовців у виборчому процесі (стр. 4 из 5)

- якщо протягом одного місяця у Верховній Раді України не буде сформовано коаліцію депутатських фракцій відповідно до ст.83 Конституції України;

- якщо протягом 60 днів після відставки Кабінету Міністрів України не сформовано персональний склад уряду;

- якщо протягом 30 днів однієї чергової сесії пленарні засідання Верховної Ради не можуть розпочатись.

Всі ці зміни, відповідно до Закону України від 8 грудня 2004 року вступили в силу з 1 січня 2006 року.

2.2 Основи законодавства України про вибори

26 березня 2006 року в Україні проводитимуться вибори народних депутатів України та вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів.

Основні вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Народні депутати України (далі - депутати) обираютьсягромадянами України на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Вибори депутатів здійснюються на засадах пропорційної системи за виборчими списками від політичних партій, виборчих блоків. У розподілі мандатів депутатів беруть участь партії (блоки), виборчі списки яких набрали не менше трьох відсотків голосів виборців, що взяли участь у голосуванні. Право голосу на виборах депутатів мають громадяни України, яким на день виборів виповнилося вісімнадцять років. Документом, який підтверджує особу та громадянство України виборця на виборах депутатів для особового складу Збройних Сил України є:

- паспорт громадянина України;

- військовий квиток (виключно для військовослужбовців строкової служби);

Будь-які привілеї або обмеження виборчих прав громадян України забороняються.

Участь громадян України у виборах депутатів є добровільною. Ніхто не може бути примушений до участі чи неучасті у виборах. Вибори депутатів є вільними. Громадянам України забезпечуються умови для вільного формування своєї волі та її вільного виявлення при голосуванні. Застосування насильства, погроз, обману, підкупу чи будь-яких інших дій, що перешкоджають вільному формуванню та вільному виявленню волі виборця, забороняється.

Для забезпечення умов для вільного волевиявлення військовослужбовцям строкової служби в день виборів надається відпустка для участі в голосуванні не менш як на чотири години.

Голосування на виборах депутатів є таємним: контроль за волевиявленням виборців забороняється. Кожний виборець голосує на виборах особисто.

Вибори проводяться в єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі, який включає в себе всю територію України та закордонний виборчий округ.

Для проведення виборів територія України поділяється на 225 територіальних виборчих округів, які встановлюється Центральною виборчою комісією з приблизно рівною кількістю виборчих дільниць

Для підготовки організації і проведення голосування та підрахунку голосів виборців утворюються виборчі дільниці. У військових частинах (формуваннях) виборчі дільниці, як правило, не утворюються. Військовослужбовці голосують на звичайних виборчих дільницях, розташованих за межами військових частин (формувань).

Для підготовки проведення голосування виборців складаються загальні списки виборців за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією.

Для складання та уточнення загальних списків виборців утворюються робочі групи обліку виборців, які працюють до 1 березня року виборів.

Для взаємодії з робочими групами обліку виборців та забезпечення їх необхідною для складання загальних списків виборців інформацією Міністерством оборони України визначаються відповідальні працівники, які до 1 листопада минулого року вже подали відповідні списки за підписом командирів.

Командири військових частин (формувань) зобов’язані забезпечити своєчасне подання повних і достовірних відомостей за встановленою формою. Уточнення та коригування відомостей щодо військовослужбовців у загальному списку виборців проводиться:

1. До 20 березня – шляхом подання до окружної виборчої комісії командирами військових частин (формувань) відомостей про зміни у переліку громадян України, які проживають на території дислокації відповідної військової частини (формування), у тому числі щодо військовослужбовців строкової служби, які не будуть звільнені в запас до дня виборів, порівняно з поданням, поданим у листопаді 2005 року.

2. З 14 лютого до 20 березня – в окружних виборчих комісіях, з 22 лютого до 20 березня – у дільничних виборчих комісіях на підставі скарг виборців;

3. Весь період виборчої кампанії до 24 березня – через суд;

Відкріпні посвідчення видаються в період з 24 лютого до 20.00 24 березня дільничними виборчими комісіями за письмовою заявою виборця. У заяві зазначаються причина, з якої він не може проголосувати за місцем свого проживання, та номер територіального виборчого округу, в якому він має намір проголосувати у день виборів. Виборець, який має намір проголосувати на підставі відкріпного посвідчення, звертається не пізніше 12 години останньої суботи перед днем голосування до окружної виборчої комісії територіального виборчого округу, зазначеного на відкріпному посвідченні, із заявою, яка подається разом з відкріпним посвідченням та голосує в день виборів на вказаній комісією виборчій дільниці.

Партія (блок), кандидати у депутати мають право розпочати свою передвиборну агітацію з моменту прийняття Центральною виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку). Наразі центральною виборчою комісією зареєстровано 45 партій та виборчих блоків.

Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем виборів, напередодні дня виборів та в день виборів забороняється.

Передвиборна агітація може здійснюватися в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України. Громадяни України мають право вільно і всебічно обговорювати передвиборні програми партій (блоків), політичні, ділові та особисті якості кандидатів у депутати, вести агітацію за або проти партій (блоків), кандидатів у депутати.

У військових частинах (формуваннях) передвиборна агітація обмежується. Відвідання військових частин (формувань) окремими кандидатами у депутати чи уповноваженими особами партій (блоків) забороняється. Зустрічі цих осіб з виборцями організовуються відповідною окружною виборчою комісією спільно з командиром військової частини (формування) або керівником установи кримінально-виконавчої системи з обов'язковим повідомленням не пізніш як за три дні до дня зустрічі всіх уповноважених осіб партій (блоків) у відповідному територіальному виборчому окрузі.

Поширення у будь-якій формі матеріалів, що містять заклики до ліквідації незалежності України, зміни конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підриву її безпеки, незаконного захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства та розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров’я населення, забороняється.

Забороняється проводити передвиборну агітацію, що супроводжується наданням виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів (крім товарів, що містять візуальні зображення назви, символіки, прапору партії (партії, що входить до складу блоку; блоку), за умови, що вартість таких товарів не перевищує три відсотки мінімального розміру заробітної плати), послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей. Така передвиборна агітація або надання виборцям, закладам, установам, організаціям коштів або безоплатно чи на пільгових умовах товарів, послуг, робіт, цінних паперів, кредитів, лотерейних білетів, інших матеріальних цінностей, що супроводжується закликами або пропозиціями голосувати або не голосувати за певну партію (блок) або згадуванням назви партії (блоку) чи імені кандидата, вважається непрямим підкупом виборців.

Кандидатам у депутати забороняється залучати для передвиборної агітації або використовувати для будь-якої роботи, пов’язаної з проведенням передвиборної агітації, підлеглих їм осіб за місцем роботи чи інших осіб, що перебувають у службовій залежності чи адміністративному підпорядкуванні від них (у робочий час), службовий транспорт, зв’язок, устаткування, приміщення, інші об’єкти та ресурси за місцем роботи, а також використовувати службові чи виробничі наради, збори колективу для проведення передвиборної агітації.

Голосування виборців на виборах депутатів здійснюється – за допомогою виборчого бюлетеня з виборів народних депутатів України (далі – виборчий бюлетень). Виборчий бюлетень містить назву та дату виборів депутатів, номер територіального виборчого округу або позначення закордонного виборчого округу, номер виборчої дільниці, а також позначення місця для печатки дільничної виборчої комісії, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень. Текст виборчого бюлетеня викладається державною мовою і повинен бути розміщений на одному аркуші та лише з одного боку. У виборчому бюлетені зазначаються повна назва кожної партії (блоку з обов'язковим зазначенням назв партій, що входять до блоку), прізвища, імена, по батькові перших п’яти кандидатів у депутати, включених до виборчого списку партії (блоку). Ліворуч біля назви кожної партії (блоку) розташовується порожній квадрат. Після переліку партій (блоків) розміщується відділений від переліку партій (блоків) неперервною лінією текст: «Не підтримую кандидатів у народні депутати України від жодної політичної партії, виборчого блоку політичних партій» і ліворуч біля цього тексту розташовується порожній квадрат. Назви партій (блоків) у виборчому бюлетені розміщуються у порядку їх номерів, визначених жеребкуванням. Виборчий бюлетень містить роз’яснення щодо порядку його заповнення виборцем під час голосування. Виборчий бюлетень має контрольний талон, відокремлений лінією відриву. Контрольний талон повинен містити назву та дату виборів, номер територіального виборчого округу, номер виборчої дільниці, а також позначення місця для номера, за яким виборця внесено до списку виборців на дільниці, підпису виборця, який отримує виборчий бюлетень, прізвища та підпису члена дільничної виборчої комісії, який видаватиме виборчий бюлетень.