Смекни!
smekni.com

Україна за часів гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного (стр. 6 из 10)

Вже на початку XVIIстоліття Сагайдачний посі­дає помітне місце серед козацької старшини. А з часом (можливо 1606) козаки обирають його своїм гетьма­ном. Він уславився як борець проти засилля католицизму, поширення унії в Україні. Проте найбільшої шани та популярності козацький вата­жок здобув завдяки своїм військовому таланту і хо­робрості. Під його керівництвом здобуто міста Варну (1605), Очаків, Перекоп (1607). У 1608—1609 ро­ках він «огнем і мечем» спустошив побережжя Ана­толії, а у 1612—1613 втрутився в міжкнязівську бо­ротьбу Молдови та Валахії — васалів Туреччини.

Певний час перебував у польських королів­ських маєтках, що дало змогу непогано забезпечити своє військо продовольством. Двічі виходив з коза­ками у Чорне море і «завдав багато шкоди» тата­рам, а поблизу очаківського порту вночі напав на турецький флот султана Ахмата І і захопив чимало великих галер. На березі Самари розбив загони та­тар, які напали на тамтешні запорозькі землі. Перед ним скорилися Синоп, Трапезунд, Кафа (1616).

Деякі історики, зокрема В. Антонович у комен­тарях до «Зібрання творів» М. Максимовича, дотри­мувалися думки, що Кафу взято у 1606 році. У новітній історичній літературі найчастіше цяподія датується 1616 роком.

Весною 1618 року Сагайдачний на чолі 20-ти-сячного козацького війська взяв участь у поході польського королевича Владислава на Москву. Тоді козаки під його командуванням здобули міста Лів­ни, Єлець, оточили Михайлів. Неподалік від Моск­ви українські загони об'єдналися з військом коро­левича Владислава, який доручив гетьману керува­ти облогою міста.

Заснована в ті роки міжнародна «Ліга христи­янської міліції» покладала великі надії на козацько­го ватажка у справі вигнання турецьких завойов­ників з Європи. Це була досить сильна організація, яку очолював нащадок останнього грецького імпе­ратора Палеолога французький князь де Невер. Ліга ставила собі за мету створення могутньої євро­пейської армії, котра, об'єднавши військові форму­вання багатьох країн, змогла б витіснити турків з Європи, а, можливо, й знищити Османську імперію взагалі. Відомо, що гетьман Сагайдачний вступив до Ліги разом з усім запорозьким військом. Осередком Ліги було містечко Карпантрас, що розташоване неподалік Авіньйона. У місцевих архівах знайдено рукописи, що засвідчують факт переговорів Сагай­дачного з князем де Невером про можливість участі низовиків у антитурецькій кампанії. Існує думка, що козацька старшина сподівалася побачити Сагай­дачного на чолі загальноєвропейської армії, але не­сподівана смерть від рани перешкодила такому призначенню.

Втім, свій вагомий внесок у боротьбу проти ос­манського поневолення український гетьман зро­бив незалежно від планів та дій «Ліги християнсь­кої міліції». У вересні 1621 року Сагайдачний очо­лив 40-тисячну армію, яка, приєднавшись до польського війська, відіграла вирішальну роль у розгромі турків під Хотином і тим самим зупинила експансію Османської імперії в Європі.

Бойові перемоги Сагайдачного сприяли зрос­танню міжнародного визнання козацтва. Він докорінно реорганізував козацьку військову систе­му на Запорожжі — партизанські ватаги перетво­рив на регулярні полки, які при потребі досягали сорока тисяч і в яких запанувала сувора дис­ципліна. Козацтво за Сагайдачного практично пере­творилося в окремий стан, який незабаром відіграв вирішальну роль у суспільних процесах всієї Ук­раїни, а особливо Наддніпрянщини. До того запо­рожці не мали такої сили і слави, як за його часів.

При цьому багато значив і особистий фактор — постать самого гетьмана — талановитого полковод­ця, політика й державного діяча. Великою заслугою його стало поєднання чисто козацьких інтересів із прагненнями усього народу і, зокрема, з тодішніми міщанськими та духовними освіченими колами. Очевидно, не без впливу настроїв, які панували в Острозькій академії, Сагайдачний сприйняв задуми та ідеї сучасних йому організаторів української культури, персонально ввійшов у найтісніший зв'язок із київськими духовно-освітніми діячами. Тоді у Києві утворився передовий осередок, до якого належали І. Борецький, Є. Плетенецький, К. Сакович, М. Смотрицький та інші поборники право­слав'я, метри тогочасної науки й освіти. Для поси­лення ролі Київського братства він записався до ньо­го з усім запорозьким військом і у такий спосіб узяв цей заклад під особистий захист і протекцію. Він словом і ділом активно формував єдність у поглядах селянства, міщанства, духовенства та козацтва.

Петро Сагайдачний був добрим політиком і на­лежав до поміркованої частини козацької старшини, яка, реально оцінюючи тогочасні можливості Вій­ська Запорозького, намагалася відстояти націо­нальні інтереси українського народу через перего­вори і компроміси з польським урядом. У 1617 і 1619 роках він уклав з польським урядом угоди (Вільшанську і Роставицьку), статті яких не задо­вольнили широкі верстви козацтва, викликали різке невдоволення і призвели до обрання в 1620 році ге­тьманом Я. Бородавки.

Петро Сагайдачний дбав про мирні відносини з Польщею, бо реально оцінював її військову та політичну силу. Водночас постійно використовував в інтересах українців конфлікти шляхетської влади з урядами Туреччини, Московщини, щоб у такий спо­сіб ослабити їх, а в межах Речі Посполитої вибороти собі незалежне самоуправління — автономію. Як громадянин Речі Посполитої, у складі якої перебувала більша частина українських земель, він був толерантним до польсько-шляхетського уряду, але саме він розпочав активну розбудову «козаць­кої вольності», продовжував поширювати «свавіл­ля» на Наддніпрянщині.

Повернувшись з Москви, Сагайдачний органі­зовував по Україні козацькі полки. В окремих регіо­нах, зокрема, на Поліссі, де край був більш людний, а гніт шляхти особливо нестерпний, козацькі формування створював сам народ.

У 1620 році завдяки наполегливості гетьмана та при активному сприянні єрусалимського патріарха Теофана III на українських землях було відновлено православну ієрархію, скасовану після Брестської церковної унії. Тоді ж він посилає до Москви по­сольство з пропозицією прийняти козаків на царсь­ку службу.

На початку Хотинської війни 1620—1621 років на звернення короля Сигізмунда IIIВази та його уряду про допомогу у війні з турками Сагайдачний поїхав до Варшави, де подав королю вимогу про на­дання прав і привілеїв православному населенню та козацькому війську, виконання яких означало б на­дання Україні статусу автономії у складі Речі Поспо­литої. Вже в 1621 році нововисвячені владики віта­ли козаків спеціальним маніфестом, де було зазна­чено: «Це ж бо те плем’я славного народу Руського, з насіння Яфетового, що воювало грецьке цісарство морем Чорним і сухопуттю. Се з того покоління військо, що за Олега, монарха руського, в своїх моноксилах по морю і по землі плавало і Константино­поль штурмувало. Се ж вони за Володимира, свято­го монарха руського, воювали Грецію, Македонію, Ілірик. Се ж їхні предки разом з Володимиром хре­стились, віру християнську від Константинопольсь­кої церкви приймали». Цей зв'язок традицій Київ­ської Русі і Війська Запорозького підніс авторитет козацтва, зміцнив його роль у суспільно-політичних і культурних процесах України.

Помер П. Конашевич-Сагайдачний у Києві 20 квіт­ня 1622 року від тяжкої рани, одержаної під час Хотинської битви. Похований на території Києво-Братського монастиря. Перед смертю Сагайдачний майже всі свої кошти пожертвував на відновлення Богоявленського монастиря та утримання Київ­ської, Львівської та Луцької братських шкіл. На по­хороні гетьмана 20 учнів братської школи виголоси­ли складений ректором школи К. Саковичем па­негірик «Вірші на жалосний погреб зацного рицера Петра Конашевича-Сагайдачного».

Хотинська війна і Україна

Всі договори, що були укладені між Оттаманською Портою і Річчю Посполитою, завжди мали питання про запорожців, але козаки мало рахувалися як з Польщею, так і з Туреччиною, загострюючи своїми походами взаємини між ними. 1620 року, після поразки, якої завдали турки польському війську під Цецорою, Оттоманська Порта вирішила, що настав слушний час завдати Польщі вирішального удару і разом з тим покарати запорожців. У Туреччині почалися великі військові приготування. Перед султанським палацом у Стамбулі було піднято бунчук — це означало, що військо буде під проводом самого султана.

Цікаво підкреслити, що під час катастрофи під Цецорою магнати і їхні війська показали себе якнайгірше. Одним з перших втік Корецький, його втеча стала гаслом для інших. З Жолкевським залишилось кілька сот козаків і челяді.

У Варшаві звістка про поразку польського війська під Цецорою і смерть коронного гетьмана викликала паніку. І не дивно. Для опору ворогові уряд не мав відповідних збройних сил. За таких умов на початку листопада 1620 року у Варшаві було поспіхом скликано сейм, на якому мали вирішити єдине питання: про оборону Речі Посполитої від турецької навали. Сеймові посли звинуватили уряд і магнатів у тяжкій провині, дорікаючи вже мертвому Жолкевському, що він, засліплений пихою і ненавистю до козаків, не закликав їх до походу в Молдавію. Цим, казали вони, гетьман прирік на загибель польське військо. Не бажаючи ділити лаври майбутньої перемоги з козаками, Жолкевський, за словами сеймових послів, казав: «Не хочу я з Грицями воювати, нехай ідуть до ріллі або свині пасти».

Незважаючи на серйозну загрозу, що нависла над Польщею, шляхта не хотіла йти ні на які пожертви. Відмовлялась вона і сплачувати нові податки, потрібні для збору війська. Особливо упертою, треба думати, була великопольська шляхта, завжди зацікавлена в тім, щоб уряд замість найманого війська, або скликання посполитого рушення, збільшував козацький реєстр за рахунок «охочих». Останні ж, як відомо, набиралися з магнатських підданих і мешканців «королівщин» Східної України. Це звільняло шляхту Центральної Польщі від витрат на найняття війська і, що більш важливо, від особистої участі у війні. Козаків, говорили на сеймі, можна легко набрати тисяч двадцять. А головне — «ім’я їх, (у турків і татар) користується славою і повагою». Для заохочення козаків до служби пропонувалось відрядити на Україну «не коморника і не дворянина», а особу більш значну, «яка б могла викликати довір’я», — сенатора. Останній мав від імені короля обіцяти старшині, що їй будуть пожалувані староства і «держави», а козакам буде збільшено платню. Крім того, сенатор був зобов’язаний повідомити про готовність Речі Посполитої зробити поступки православним у релігійному питанні. Це у зв’язку з тим, що в Києві у цей час перебував, повернувшись із Москви, єрусалимський патріарх Феофан, якого, до речі, польська влада раніше збиралась заарештувати. Сеймовому посланцю належало просити у нього допомоги в справі набору козацького війська.