1996
Конституційна угода між Президентом України і Верховною Радою діяла тільки до червня За першу половину року обидві сторони повинні були опрацювати і схвалити Конституцію — основу основ державотворчого процесу.
У лютому Конституційна комісія передала проект Основного» закону на розгляд парламенту разом із зауваженнями своїх членів, часом протилежними за змістом За три місяці відбулося три офіційних читання, але без жодного руху вперед. Ліві на чолі з О.Морозом рішуче заперечували форсування процесів роздержавлення і приватизації, відстоювали радянську символіку як державну, вимагали визнання російської мови державною. Вкотре конституційний процес зайшов у глухий кут.
В цій ситуації Рада національної безпеки та оборони і Рада регіонів рекомендували Президенту оголосити референдум про затвердження Основного закону в редакції, винесеній Конституційною комісією на розгляд Верховної Ради. 26 червня Л.Кучма підписав відповідний указ, після чого протистояння з парламентом набуло найгострішого характеру.
Проте 27 червня депутати Верховної Ради вирішили не переривати засідання, поки не буде відпрацьований весь текст Конституції. Парламент працював усю ніч. Вранці 28 червня виявилося, що всі статті Конституції прийняті необхідною більшістю голосів (дві третини). Відтоді день ухвалення Конституції України було оголошено державним святом
Рік ознаменувався ще однією історичною подією завершенням виведення з території України ядерної зброї.
У 1996р. було зроблено початковий крок до закриття ЧАЕС — припинив дію перший енергоблок.
Безсумнівним успіхом року в економічній сфері стала грошова реформа: 2 вересня в обіг була введена гривня.
Цього року (з 19 липня по 4 серпня) в Атланті (США) відбувалися XXVI літні Олімпійські ігри. За кількістю завойованих медалей олімпійська збірна команда України увійшла в десятку найсильніших спортивних держав світу.
1997
Почалися пошуки конкретних форм політичного і військового співробітництва між Україною і НАТО в рамках проголошеної блоком програми «Партнерство заради миру». Через це правлячі кола Росії вирішили не загострювати стосунки з Україною, і 28 травня в Київ з візитом прибув голова уряду РФ В.Черномирдін. Було підписано три угоди: про статус та умови дислокації російської частини Чорноморського флоту; про параметри поділу ЧФ; про взаємні розрахунки, пов'язані з поділом флоту та перебуванням Чорноморського флоту РФ на території України.
Після цього в Київ приїхав Б.Єльцин, 1 31 травня 1997 року сталася знаменна подія: підписання Договору про дружбу, співпрацю та партнерство між Україною 1 Росією.
А от румунські політики вже з 1991 року майже відверто висували до України територіальні претензії. Проте це питання було знято" 2 червня на курорті «Нептун» поблизу Констанци Л.Кучма і президент Румунії Е.Константинеску підписали Договір про дружбу, співпрацю та добросусідство. Відносини з Румунією, нарешті, нормалізувалися.
9 липня в Мадриді глави 16 держав і урядів країн, що входили до Північноатлантичного блоку, та генеральний секретар НАТО Хав'єр Солана, з одного боку, і Президент України Л. Кучма, з другого, підписали «Хартію про особливе партнерство між Україною і НАТО».
Зовнішньополітичні досягнення України різко контрастували з внутрішньополітичними провалами, особливо в економічній сфері. Продовжувалося падіння промислового виробництва. Загострилася фінансова криза, збільшився дефіцит державного бюджету, росла заборгованість по зарплаті. Понад 40 відсотків товарообороту відбувалося на бартерній основі.
Використовуючи хаос у країні і великі можливості своєї посади, тодішній прем'єр-міністр П.Лазаренко почав таємно створювати власну фінансову імперію.
19 листопада 1997 року відбулася знаменна подія — у складі міжнародного екіпажу на борту американського космічного корабля «Колумбія» на навколоземну орбіту вперше вийшов громадянин незалежної України Леонід Каденюк.
1998
Осінь 1997-го — весна 1998 років минули під знаком виборів до Верховної Ради. Враховуючи, що виборчий закон вперше висував політичні партії на авансцену громадсько-політичного життя, нові партії виникали одна за одною. Центральна виборча комісія вимушена була допустити до участі у виборах 29 березня тридцять політичних партій і партійних блоків.
Компартія України завоювала майже 25 відсотків голосів 1 отримала 84 мандати, Народний рух — 32 мандати, блок соціалістів і селян — 29, Партія зелених — 19...
Довго тривали вибори керівництва Верховної Ради. І лише 7 липня після 69 пленарних засідань спікером обрали одного з лідерів Селянської партії О.Ткаченка. Першим заступником став комуніст О.Мартинюк, заступником — представник СДПУ(о) В.Медведчук. Парламент опинився під владою лівих. Проте економічний спад 1998 зупинити не вдалося.
Особливо несприятливо на господарство України вплинув російський дефолт — фактичне банкрутство державних фінансів великої сусідки. Купівельна спроможність гривні одразу скоротилася удвічі.
У квітні відбулося офіційне відкриття Монетного двору Національного банку. Це була дійсно історична подія, оскільки останнього разу монети в Києві чеканилися ще в епоху Древньої Русі.
Цього року Президент Л. Кучма неодноразово підкреслював, що історичні корені незалежної України походять від УНР У січні було видано указ про створення ради з питань вивчення наукової спадщини і політичної діяльності М.Грушевського. Відбулося урочисте засідання, присвячене 80-річчю проголошення незалежності УНР. І грудня у Києві відкрили пам'ятник М.Грушевському.
26 листопада було підписано Указ Президента про встановлення Дня пам'яті Жертв голодомору — цей день відзначається кожної четвертої суботи листопада.
1999
Кризовий стан економіки і соціальної сфери перетворював президентські вибори, що мали відбутися цього року, на небезпечний під кутом зору національних інтересів країни референдум Йшлося про те, чи продовжити курс ринкових реформ, започаткований діючим Президентом, чи відмовитися від реформ на користь чогось непевного й невизначеного.
Найбільші шанси на перемогу у виборах мав Л Кучма Претендував на президентський пост і П.Лазаренко, однак в руках його політичних противників опинилися документи про привласнення екс-прем'єр-міністром величезних державних коштів. Лазаренко після цього втік за кордон
Почав розколюватися Народний рух України Трагічна загибель 25 березня в автомобільній катастрофі В'ячеслава Чорновола не припинила внутрішньопартійної боротьби. Рух поділився на дві ворогуючі між собою партії, очолювані Ю.Костенком і Г.Удовенком.
5 березня Верховна Рада ухвалила Закон «Про вибори Президента України», який передбачав реєстрацію претендентів після подання мільйона підписів громадян на їх підтримку. Вибори відбулися 31 жовтня і пройшли, на відміну від передвиборної кампанії, у спокійній атмосфері. Найбільше голосів набрав діючий Президент — 9 мли 599 тисяч Друге місце посів лідер комуністів П.Симоненко, якого підтримали 5 млн. 849 тисяч виборців.
Вирішальна проба сил другого виборчого туру відбулась 14 листопада: за Леоніда Кучму проголосувало 15 млн. 871 тисяча чоловік, тобто 56,2 відсотка.
30 листопада Л.Кучма виступив в Національному палаці «Україна» з інавгураційною промовою. В ній підкреслювалося, що день 14 листопада став фактично другим всеукраїнським референдумом і суспільство вже не зійде з курсу, який обрало для себе 1 грудня 1991 року. 22 грудня Верховна Рада погодилася з .представленою президентом кандидатурою Віктора Ющенка на посаду Прем'єр-міністра.
Цього року промислове виробництво вперше за десять років зросло на 5,3 відсотка. Порівняно з минулим роком збільшився випуск продукції в усіх галузях, за винятком паливної.
2000
Після перемоги Л.Кучма підписав указ, згідно з яким передбачалося провести 16 квітня Всеукраїнський референдум, де головними питаннями були недовіра Верховній Раді і право Президента на розпуск парламенту, якщо впродовж місяця в ньому не буде сформована постійно діюча більшість.
Після появи указу парламентську більшість у складі 237 депутатів було створено. Було усунено представників лівих партій від керівництва парламентом.
У перший день роботи п'ятої сесії відбулися вибори нового керівництва парламенту. За обрання головою Верховної Ради І.Плюща, першим заступником — В.Медведчука і заступником — С.Гавриша проголосували 255 депутатів
Цього року було ухвалено постанову про зміну радянської символіки на фасаді будинку Верховної Ради державною символікою незалежної України.
У квітні відбувся Всеукраїнський референдум, що дав позитивні відповіді на всі поставлені Президентом питання Однак реалізація його наслідків загальмувалася.
15 грудня назавжди припинилася діяльність Чорнобильської АЕС. Президент Л.Кучма прийняв нелегке рішення про зупинку й останнього енергоблоку в умовах великого дефіциту електроенергетичних потужностей. Міжнародне співтовариство, яке давно і наполегливо ставило перед Україною питання про закриття ЧАЕС, обіцяє виділити кошти на добудову компенсуючих потужностей на Хмельницькій та Рівненській АЕС. Проте це станеться тільки в майбутньому.
2001
Новий, десятий рік існування незалежної України розпочався в складній політичній обстановці. Опозиція, яку можна назвати «право-лівою», оскільки в спробі повалити діючого Президента об'єдналися різношерсті політичні партії О.Мороза, Ю Тимошенко, Ю.Костенка, Г.Удовенка, зробила спробу «підняти маси». Проте їй не допомогли ані вуличні маніфестації, ані намети на столичному майдані Незалежності, ані істеричні заклики контрольованих нею газет. Народні маси не піднялися.
Проте протистояння призвело до відставки Прем'єр-міністра В.Ющенка. Президент висунув на цю посаду Анатолія Кінаха, і 239 голосами її було схвалено Верховною Радою. З обранням А.Кінаха прем'єром та формуванням нового уряду суспільно-політичне становище в кращі помітно стабілізується. Щоправда, дедалі відчутніше наближення чергових парламентських виборів, які відбудуться навесні наступного року. Але це — нормальна для молодої демократії передвиборна боротьба, до якої ми вже звикаємо
Нелегким шляхом іде Україна. Але, хоч і на десятому році, зримі досягнення є, і є реальні підстави сподіватися, що вони рік у рік множитимуться. Отже, з'явилися обнадійливі перспективи зароджується впевненість у завтрашньому дні, без чого так важко жити простій людині. А це на очах зміцнює довіру до молодої української держави, яка поступово утверджується в колі цивілізованих країн як рівноправний партнер.