Смекни!
smekni.com

Энциклопедия Моя Украина укр 2 (стр. 18 из 19)


УКРАїНА оНоВЛеНА 115

Перші в континентальній Європі еоМ (1950—1952 рр.) були розроблені академіком Української академії наук С. Лебедевим. У цілому під його керівництвом було створено 15 типів еоМ.

Метод введення в організм хворого «стволових клітин», узятих від ембріона, розроблений українськими ученими о. Кухарчуком та В. Сирманом, дасть змогу лікувати такі хвороби, як СНІД, лейкоз, паркінсонізм.

Почавши свій шлях від перших літальних апаратів І. Сикорського, українське літакобудування, очолюване А. Антоновим, створило цілий ряд унікальних літаків, серед яких є й призери міжнародних авіасалонів.


Площа свободи. Харків (листопад 2004 р.)

Підвищення національної свідомості


Бурхливі події осені-зими 2004— 2005 років в Україні, що дістали назву «помаранчевої революції», призвели до революційних змін у свідомості мільйонів українських громадян, підвищення їхньої політичної активності.

З 1 січня 2006 року набрала сили конституційна реформа, у результаті якої наша країна перейшла від президентсько-парламентської форми правління до парламентськопрезидентської.

Ôутбол — це життя

одним із найяскравіших представників українського спорту є київська футбольна команда «динамо», один із найстаріших футбольних клубів, заснований іще в 1927 році. першими гравцями «динамо» (київ) були молоді чекісти й працівники міліції, згодом його ряди поповнилися гравцями інших футбольних команд. За роки своєї історії клуб пройшов складний і славний шлях. починаючи з 60-х років минулого століття він був багаторазовим чемпіоном срср, а згодом і незалежної України. навесні 1975 року київське «динамо» стало володарем кубка володарів кубків і виграло суперкубок УЄФа. кращим футболістом клубу протягом багатьох років був олег Блохін, нині головний тренер збірної команди України. він отримав міжнародне визнання на чемпіонатах різних рівнів і увійшов до історії футболу як неперевершений бомбардир. нині «динамо» (київ) — одна з провідних клубних команд, її гравці складають переважну більшість збірної команди, яка гідно захищає честь України на міжнародному рівні.

Команда В. В. Ло бановський — спер«Динамо» шу гравець, а згодом головний

«Помаранчева революція» відбувалася на емоційно позитивному найвищого економічного зро стання в Європі, вражень від блискучої перемоги співачки Руслани Лижичко на Євробаченні, завоювання В. Кличком звання чемпіона світу з боксу, визнання Андрія Шевченка кращим футболістом Європи.

Руслана



(Київ) тренер київського «Динамо» — зробив великий внесок у розвиток не лише українського, а й сві тового футболу.

Звучить чарівний тенор

Україна завжди славилася своїми оперними голосами. всьому світу відомі імена таких чудових оперних співаків, як соломія крушельницька, анатолій со лов’яненко, дмитро Гнатюк та багато інших. Гідним продовжувачем цих співочих традицій є народний артист України, лауреат міжнародних конкурсів, актор національної опери володимир Гришко. репертуар співака вражає широтою й багатогранністю, він бере участь у численних міжнародних проектах, співпрацює з багатьма провідними оперними театрами та диригентами світу.

В. Гришко

118 ЧАСТИНА II НЕРОЗГАДАНА ТАЄМНИЦЯ УКРАЇНИ


Собор українських земель

Національне і державне відродження України спирається на принцип «соборності». У чому ж його суть?

Насамперед — у збереженні духовної єдності українських земель. При цьому регіони повинні мати повну економічну й адміністративну самостійність. Інакше й не можна — адже захід і схід, північ і пів день нашої країни відрізняються не ли ше природно­кліматичними умовами, але й історичними традиціями, етнічним і релігійним складом населення.

Це різноманіття — багатство нашої країни, яке необхідно за всяку ціну зберегти. Серце Батьківщини

центральний регіон України розсічений могутнім дніпром на лівобережжя та правобережжя. У минулому цей поділ мав величезне значення. саме по дніпру проходила лінія згубних для України розколів починаючи з князівських часів і аж до епохи руїни.

Землі, які називають «серцем України»,— не тільки географічне ядро країни, але й духовний центр української нації. тут зародилася київська русь, тут виникла козацька держава — Геть-

На мальовничих пагорбах над Дніпром розкинулася столиця України — Київ. Датою заснування міста вважається 482 рік, а його засновником — легендарний князь Кий. На території Києва збереглося біля тисячі пам’ятників історії, археології, містобудування й архітектури, монументального мистецтва. У Києві працює Президент України, тут зосереджені усі вищі органи влади та Нічний Хрещатик

управління — Верховна рада України, кабінет міністрів, міністерства і відомства. Але Київ — не лише центр керування нашою державою, це й гігантський сучасний мегаполіс з населенням у два з половиною мільйона чоловік, а також індустріальний гігант, найбільший культурний, науковий та освітній центр. У місті ведеться масштабне житлове будівництво, яке оновлює його обличчя.


манщина, тут на основі говірок місцевих жителів сформувалася українська літературна мова. У наші дні центральний регіон України набув важливого економічного значення. тут розвинуто практично всі галузі промисловості лавра і ведеться інтенсивне сільське господарство.


Полтава під іменем Лтава вперше згадується в Іпатіївському літописі під датою 1174 рік. Це стародавнє місто, яке не раз ставало свідком грізних історичних подій, лежить на берегах однієї з найчистіших річок України — Ворскли. Полтавський козацький полк входив до складу війська Богдана Хмельницького, тут у 1709 році відбулася знаменна для долі України Полтавська битва. Сучасна Полтава — великий центр промисловості, освіти та сільськогосподарського виробництва Центру України.

Краєзнавчий музей у Полтаві


Монумент на полі Полтавської битви

Черкаси були центром Черкаського козацького полку, але саме місто, що нині лежить на березі Кременчуцького водоймища, набагато древніше — у документах воно згадується ще в 1364 році. Нині це великий центр машинобудування і виробництва будівельних матеріалів, один із важливих портів на Дніпрі.

Літературно-меморіальний музей

Т. Г. Шевченка в с. Шевченкове

(Черкаська обл.)

Арка центрального входу до міського парку. Вінниця

120 ЧАСТИНА II НЕРОЗГАДАНА ТАЄМНИЦЯ УКРАЇНИ

«Полюси» України

П’ятницька церква Спасо-Преображенський собор

Музей Чорноморського флоту

Південний берег Криму знаменитий

Масандрівський палац. Ялта своїми палацами і парками, створеними в XVIII— XIX століттях. Серед них такі архітектурні шедеври як Алупкінський та Воронцовський палаци, Лівадійський палацово­парковий комплекс, Масандрівський, Фороський, Сімеїзький та Гурзуфський парки, що входять до складу Великої ялти.

Приморські міста Одеса, Миколаїв, Херсон — вражаюче сполучення південного міста­курорту і могутнього транспортного вузла — великого морського порту України.

122 ЧАСТИНА II НЕРОЗГАДАНА ТАЄМНИЦЯ УКРАЇНИ

Фортеця. Старе місто.

Кам’янець-Подільський Кам’янець-Подільський

На горах і в долинах

Найзахідніша частина України — Закарпаття — географічно поділяється на низинну та гірську області. Звідси й традиційний поділ жителів Закарпаття на «верховинців» та «долинян».