Смекни!
smekni.com

Энциклопедия Моя Украина укр 2 (стр. 8 из 19)


Перші люди на території У печері Кіїк­Коба в Криму України з’явилися в дав­ виявлені сліди перебуванньокам’яному столітті — ня неандертальців. Вони палеоліті (близько 500 багато в чому відрізнялися тисяч років тому). У різних від «людини розумної», куточках нашої країни ар­ однак устигли створихеологи виявляють безліч ти основи примітивної слідів поселень первісних культури, користувалися людей. одне з них — па­ вогнем і одягом, мали сволеолітична стоянка біля єрідні релігійні уявлення села Королево на Закар­ і, крім того, були відміннипатті — належить до числа ми мисливцями. найдавніших у Європі.

Не рий бізону яму

на півдні України в далекому минулому розстелялися неозорі трав’янисті степи, в яких паслися величезні череди бізонів. полювання первісних мешканців цього краю на бізонів мали свої особливості — череду тварин заганяли до краю глибокого яру, після цього тих тварин, які впали вниз, добивали списами, а пізніше стрілами.

У донбасі, на правому березі ріки кринки, в районі амвросіївки археологи знайшли ціле кладовище кісток бізонів.

Усе дно місцевого яру було буквально засіяне кістками тварин. на площі усього близько двохсот квадратних метрів знаходилися рештки 983 бізонів.

Гравірування на бивні мамонта

Ясний розум і міцні руки

В українському лісостепу, що утворився після часткового відступу льодовиків, бродили цілі череди мамонтів — наймогутніших істот, відомих людям того часу. Мамонтам поклонялися, і вони ж були найбільш бажаним мисливським трофеєм. Древні мешканці української землі використовували не тільки м’ясо і жир, але

й вовну, шкіру і навіть кіст­

ки тварини. Розпис вохрою

на черепі мамонта


Чимало технічних винаходів і нововведень ведуть свій родовід із України. наприкінці минулого століття неподалік від києва було виявлене найдревніше в Європі житло, складене з кісток мамонта. ця будівля була споруджена 15 тисяч років тому. там же знайдені і найстаріші музичні інструменти, виготовлені древніми умільцями з мамонтової кістки.

У селі Михайлівка поблизу одеси знаходяться руїни першої з відомих у Європі фортець, а військові історики дотепер ведуть палкі суперечки про те, де саме було винайдено бойові двоколісні колісниці: на Близькому сході чи в південноукраїнських степах.

Швидше за все, на думку істориків, і диких коней уперше приручили в українських степах. Завдяки цьому докорінно змінився хід історії — і не тільки військової.

На краю Ойкумени

Україна, за уявленнями давніх греків, була населена фантастичними істотами і дивовижними народами.

Багато в чому через цей ореол містики, що ним здавна була оповита наша земля, античні греки на початку знайомства з нею звідували одночасно суміш досить суперечливих почуттів — священний трепет перед обителлю богів і героїв, почуття страху і містичного жаху перед реальними небезпеками й уявлюваними чудовиськами, і гострої цікавості до незвичайної країни і її мешканців, яка врешті­решт і переважила страх.

У першому столітті нашої ери Римська імперія підкорила собі Боспорське царство і Херсонес. Близько трьох століть Рим мав на кримському узбережжі укріплені поселення і військові гарнізони. Після розпаду Римської імперії на Крим поширила свій вплив могутня Візантія. Руїни римських укріплень на перевалі ШайтанМердвен (Чортові сходи) у Криму

Першими мореплавцями, які почали борознити води Чорного моря, були древні критяни — сучасники легендарної Атлантиди. У 1975 році біля

Каліакри в Болгарії під час археологічних розкопок був

виявлений кам’яний якір критського корабля, датований XVI століттям до н. е. А ще за тисячу років на

узбережжі Чорного та Азовського морів були засновані численні грецькі колонії.

Найвідоміші серед них — ольвія, Херсонес, Пантікапей (у районі сучасної Керчі) і Феодосія на східному узбережжі Криму. Грецькі поселенці вступали в різноманітні контакти з місцевими племенами, між ними велася жвава торгівля.

Руїни Пантікапея на пагорбі Митридат

Руїни Херсонеса поблизу сучасного Севастополя



«Брати-слов’яни»

Прямими предками українців вважаються східні слов’яни — древні землеробські і скотарські племена, які на початку нашої ери займали велику територію від Балтійського до Чорного моря і від Карпатських гір до ріки Дон.

Перші свідчення про «славінії» (або «славії»), військово­політичні союзи різних племен, що жили на території України, можна знайти у візантійських і арабських істориків VI—IX століть. описуючи слов’ян, вони особливо відзначали їхню хоробрість і витривалість, гостинність і міцність слов’янських родин, але насамперед — волелюбність слов’ян і їхню нестерпність до рабства, а також схильність часто розходитися в думках і виявляти взаємну непоступливість.

одним із найбільш могутніх східнослов’янських племінних об’єднань вважався союз полян із центром у Києві. Збереглася легенда про те, як князь племені полян Кий і його брати Щек і Хорив побудували «град» — укріплений замок на високому березі Дніпра і назвали його на честь старшого брата Києвом.

Поховання вікінгів Пам’ятник у Києві на березі Дніпра на березі Дністра легендарним засновникам Києва — Кию, (Древній Галич) Ùеку, Хориву та сестрі їхній Либеді

Від жорстоких норманів збав нас, Господи!

вікінги, або нормани, відважні мореплавці та хоробрі воїни, залишилися в пам’яті сучасників як нещадні й зухвалі грабіжники.

Бойові кораблі вікінгів — «дракари» — борознили моря побіля берегів Західної Європи; вони забиралися в полярні широти, перетнули атлантичний океан, досягли ісландії, Гренландії і майже за п’ять століть до колумба ступили на землю північної америки. протягом двох століть нормани тримали під своєю владою більшу частину англії та ірландії, заснували в середземномор’ї

Кораблі вікінгів королівство обох сицилій.



Повстання древлян

Повстання слов’янського пле­ Розплата вогнем

мені древлян проти київсь­ після смерті ігоря його дружина ольга кого князя Ігоря в 945 році жорстоко помстилася древлянам за залишилося в історії як загибель чоловіка. як свідчить ліодин із найдраматичних топис, ольга наказала древлянам епізодів суперництва дати як данину по троє голубів двох могутніх східно­і троє горобців із кожного двору. слов’ян ських племін­до лапок птахів прив’я-

зали запалене клоччя

них союзів — полян із сіркою і випустиі древлян.ли. коли ті поверну-

Протягом десятиліть лися до своїх гнізд, поляни платили данину у древлянській столидревлянам, поки варязький ці спалахнула грандіозкнязь олег не підкорив древ­ на пожежа. внаслідок цього лян владі Києва. Його спадкоєм­ місто вигоріло дощенту, а його

Князь Ігор жителі загинули у вогні або були


цеві Ігорю довелося знову скоряти непокірних древлян.

Êнягиня Ольга Похід дружини князя Олега на Царгород

Клятва русичів про додержання мирної угоди між Києвом та Царгородом. 944 р. Древляни вбивають князя Ігоря


Безпосередньою причиною повстання древлян проти Києва став довільний збір данини. Його здійснював варяг Свенельд із своїм загоном. однак збагачення чужоземців викликало невдоволення в слов’янської частини дружини Ігоря. Князь, спонукуваний користолюбством і жадібністю своїх

перебиті дружинниками княгині ольги, які облягали місто. і все ж таки ольга зробила висновок із того, що сталося. княгиня провела першу в історії України податкову реформу, встановивши тверді норми збору данини («уроки» і «статути»).

Мініатюри Радзивіллівського літопису


дружинників, тричі протягом одного року збирав данину з древлян. І, звичайно ж, древляни були вкрай обурені пожадливістю князя.

Зрештою вони захопили князя Ігоря в полон, і доля його була вирішена на вічі, яке проходило у священному лісі біля міста Іскоростеня. Там же древляни й стратили князя, принісши його в жертву язичницьким божествам.

Унікальні фрески із зображенням світського життя київських князів (Софійський собор, м. Київ)

«Іду на ви!»

У 965 році князем Русі став син Ігоря й ольги — Свято слав.

Свої завойовницькі походи він почав з підкорення земель слов’янського племені в’ятичів. Потім він підкорив своїй владі царство волзьких булгар і завдав нищівної поразки могутньому Хазарському каганатові. На Північному Кавказі князь затвердив свою владу над осетинами і черкесами.